Клизач

Рафаел Бенитез и Сер Алекс Фергусон си го обновија старото непријателство на вчерашниот натпревар, откако шпанецот го нападна шкотланѓанецот дека овој намерно не му ја подал ракапа по завршувањето на натпреварот помеѓу Челси и Манчестер Јунајтед со нерешен резултат од 2-2, од четврт финалето на ФА Купот одигран на “Олд Трафорд”. Според Бенитез тоа се должело на лошото воспитание на Сер Алекс и откри дека сакал да се поздрави со својот ривал но шкотланѓанецот едноставно поминал покрај него. После натпреварот, привремениот менаџер на Челси излезе на теренот да ги поздрави своите играчи, кои од 0-2 стигнаа до 2-2 без да му даде втора можност на Фергусон да ја исправи својата грешка. Бенитез кој на конференцијата беше запрашан зашто не се поздравил со Фергусон на почетокот на натпревар, го изјави следново: “Го чекав – мислев дека ќе се поздравиме уште пред натпреварот”. Сакате да кажете дека просто ве одмина? – праша еден од новинарите. Да токму така – дополни шпанецот. Тоа беше негова одлука. Јас бев спремен ...
| | веќе видена

Harlem shake се шири со брзината на светлината, а овој феномен ги зафати и бројните спортски друштва. Така на ред стигна и Јувентус, а како тоа изгледаше, погледнете во видеото… http://www.youtube.com/watch?v=skKBB0jA7y8
сите 5 | | | веќе видена

Во целта за да се популаризира фудбалот во САД, МЛС покрена проект наречен “Американскиот Меси”. Проектот “Американскиот Меси”, има за цел да вклучи што поголем број на кандидати во фудбалските академии ширум САД. Во водечката светска сила многу се работи на популаризацијата на најважната споредна работа во светот, а најдобар пример е петгодишниот мандат на Дејвид Бекам во ЛА Галакси. Во тој клуб настапува и Роби Кин, а Тиери Анри и Рафа Маркез се во Њујорк Ред Булс… Сепак, сите ѕвезди доаѓаат во своите поодминати години да играат во МЛС лигата, па затоа и целта на споменатиот проект е да се ствараат играчи од врвен квалитет на просторот на САД. Името на Меси е зафатено, бидејќи основачите на овој проект сакаат да го препишат моделот на Барса, кога е во прашање работата со младите.
сите 2 | | | веќе видена

Бразилецот Роналдињо и понатаму пружа феноменални партии на клупско ниво. На неговите крила, Атлетико Минеиро стигна до третата победа во Копа Либертадорес. Роналдињо погоди од пенал и подели две одлични асистенции. http://www.youtube.com/watch?v=CIdCQYpkbNE
сите 5 | | | веќе видена

Едноставно нема запирање за Кристијано Роналдо од почетокот на оваа година. Напаѓачот уште еднаш беше клучен за новата победа на Реал Мадрид, постигнувајки 2 погодоци на дуелот против Селта Виго. Оваа недела повторно се врати на неговите стари навики (постигнување погодоци), откако 3 недели имаше ‘суша’ во Ла Лига. Но севкупно гледано, бројките на Роналдо само растат – постигнувајки 19 погодоци на последните 16 натпревари во 2013 година. Вкупно, тој до сега има постигнато 26 погодоци во Ла Лига, а доколку ги сметаме сите натпреварувања ќе дојдеме до бројка од 42 погодоци во сезоната 2012-13. Друга доста интересна статистика е што ѕвездата на Реал Мадрид има постигнато 33 погодоци на последните 32 гостински натпревари. Едноставно без зборови. http://www.youtube.com/watch?v=vgjMXJD74tA
сите 4 | | | веќе видена

Газдата на Интер изјави дека е последниот кој би го бранел Касано, но и го предупреди “Фантантонио” да престане со испадите. “Кој друг, ако не јас. Весниците сигурно не, тие едвај чекаат да го подигнат својот тираж. Знаевме дека ваквите работи можат да се случат кога го ангажиравме Касано.” , изјави Морати. “И понатаму ја има мојата подршка, но со глупостите е готово. Доста е со исапдите, нека размислува само на теренот,“ додаде претседателот на Интер. Тој ги отфрли некои од информациите дека клубот ќе го суспендира Касано. “Имаме двајца напаѓачи, од тие едниот е Касано. Навистина би бил феноменален потегот да го отстраниме од тимот” , ироничен беше Морати.
| | веќе видена

Откако Чави се опорави од повредата и е спремен да се врати на терените, останува само уште едно место во нападот на Барселона. На тимот му се потребни 3 гола за да се пласира понатаму, па затоа треба да се направи правиот избор за тоа кој да започне во првите 11 за престојниот реванш дуел од Лигата на Шампионите против Милан. Давид Виља: Шпанскиот интернационалец е одличен стрелец и веднаш после Меси тој е фудбалерот со најдобро чувство за погодок. На ден кога на Барса и се потребни погодоци, Виља би бил одличен избор. Алексис Санчез: На последниот натпревар на Барселона, Алексис постигна погодок и забележа една асистенција. Тоа би можело да значи повик во стартните 11, но сепак очајната сезона може да биде пресудна. Цеск Фабрегас: Неговото присуство во средината на Каталанскиот клуб ја зголемува цврстината и контролата на играта. Доколку стартува Цеск, Иниеста би се нашол во нападот, а ги знаеме квалитетите на Андрес, фудбалер кој може да игра на секоја позиција. Тељо: Неговото присуство на теренот може ...
| | веќе видена

Не постои нешто како ‘one man team’, но овие фудбалери од Премиер Лигата не ‘убедуваат’ во спротивното. Без разлика дали станува збор за аситенција или гол, ќе ја погледнеме инволвираноста на некои фудбалери при постигнувањето погодоци за нивниот тим. И според таа статистика ќе ви ги прикажеме најдобрите пет. Почнуваме со Робин ван Перси, кој според многумина би требало да се наоѓа во самиот врв од оваа статистика, но сепак не е така. Напротив, според позицијата на табелата на клубот, пријатно ќе се изненадите кој се наоѓа на првото место .
| | веќе видена

Пред некоја вечер, Џамал Крафорд и Блејк Грифин ни приредија неверојатно шоу. Windmill забивање проследено по одличното додавање низ нозете на Џамал кон Блејк Грифин. Според многумина тоа забивање без никаква конкуренција на крајот на сезонава ќе завршеше на првата позиција. Но така не мислеше соиграчот на Блејк и Џамал, Диандре Џордан кој успеа да забие на еден доста масивен начин. Да не ви го објаснувам видеото со зборово, едноставно погледнете. Доста интересни се и реакциите на сите негови соиграчи, па дури и самиот тој не е свесен што всушност направил. http://www.youtube.com/watch?v=NTkN2q6sUUk
сите 5 | | | веќе видена

“Јунајтед никогаш нема да умре” – така пеат навивачите на трибините на Олд Трафорд, поради Бебињата на Базби. Со години Сер Алекс и неговиот тим ја остваруваат на теренот. Нема конкуренција по пресврти на натпреварите, постигнати голови во последните моменти, непомирувањето и карактерот. Не во хардискот, туку во душата им е инсталирана таа непомиреност со поразите. И се копира со секој нов играч, секој нов состав, кој Фергусон го гради веќе скоро во својата трета деценија во клубот. Во вторникот Јунајтед изгуби шанса да се пласира во 1/4 на Лигата на Шампионите. Можеме да спориме дали тоа е поради судиската одлука, како што тврди Сер Алекс или заради поквалитетниот тим на Реал или заради среќата, или просто од тактичка природа бидејќи Црвените Ѓаволи комплетно крахираа по црвениот картон на Нани. Има многу теории. Фактите се дека во недела во 17.30 по македонско време, Јунајтед го пречекува Челси во 1/4 финалето на ФА Купот. Вистински натпревар за да се залечат раните по дуелот со Реал. Историјата во ...
сите 16 | | | веќе видена

Рамон Родригез има 35-години и целата своја фудбалска кариера ја помина во својот родна земја Перу. Неговата цена на трансфер пазарот не достигна некоја значајна сума иако во овие денови го постигна можеби и голот на годината во перуанската Примера. Неговиот клуб Ченикано славеше на гости кај Мелгара со резултат од 2-1. Домашните од 10 до 85.минута имаа предност од еден гол а тогаш на сцена стапи Рамон Родригез кој за 60. секунди постигна два гола, од кој вториот беше право ремек дело… http://www.youtube.com/watch?v=tktlzZCOwss
| | веќе видена

Фудбалерите на Арминија Билефилд имаат фантастична подршка, без оглед на тоа што се натпреваруваат во третата лига. Меѓу другото, за предстојниот натпревар, на локалното дерби со Минстер, кој на програмата е утре, се распродадени сите карти на стадионот во Билефилд! Капацитетот на стадионот е 27.300 места, а во продажба се пуштени 26.500 влезници. Гостите добија 3.100 карти, од кои продадени се 2.600, така да Арминија ќе има подршка од околу 24.000 свои навивачи, бидејќи и останатите 500 карти за гостите ќе бидат продадени на навивачите на Арминија, доколку гостинските не ги купат до денот на натпреварот.
сите 2 | | | веќе видена

Реал Мадрид, Баерн Минхен и двата клубови од Манчестер го пратат секој чекор на велшкиот фудбалер Герет Бејл, а би биле многу среќни доколку следната сезона го имаат во своите редови. Но се чини дека стрелецот на 11 голови во последните 10 натпревари за Спарси, сепак ќе остане на “Вајт Харт Лејн” барем уште една сезона, а во таа одлука сигурно ќе му помогне и двапати подобриот договор! Меѓу другото, британските медиуми пишуваат дека претседателот Даниел Леви е спремен да направи се само за да го заджи најдобриот играч во клубот, па дури и да му понуди два пати поголеми примања. Моменталната плата на Вечшанецот изнесува 75 000 фунти неделно, што значи дека според новиот договор, се збори дека ќе биде на пет години, ќе заработи дури 150 000 за тоа време или вкупно 40 милиони фунти! Да речеме дека цената на Бејл се движи околу 60 милиони фунти и дека од споменатите клубови, еднинствено Реал Мадрид е во можност да понуди таква цифра на пари.
сите 16 | | | веќе видена

Лео Меси зборуваше во едно интервју за ESPN пред натпреварот на Барселона со Милан, изјавувајќи дека: “Многу луѓе се надеваат дека ќе изгубиме бидејќи според нив овој тим на Барселона е готов, исто како што мислеа и минатата сезона. Мора да бидеме силни”. “Време е за наплата на долгот. Се започна против Милан и мора да ја завршиме оваа лоша низа со нив. Знаеме дека ќе биде тешко поготово поради негативата од 2-0 во Италија но нема причина зашто да не победиме со истиот резултат дома. Знаеме дека еден примен гол би ја направил неверојатно тешка нашата задача но не смее да мислиме на тоа. Убедени сме дека можеме да се пласираме во четврт финалето” – изјави аргентинецот. “Тимот е погоден од негативните резултати но сега е време да ги збиеме нашите редови и да почнеме повторно да победуваме. Тоа ни недостига на теренот”. Аргентинецот ја опиша атмосферата на внатре во клубот во овие тешки времиња: “Така е со овој клуб. Кога ќе изгубите неколку натпревари делува како ништо да не функционира но кога ќе победите на ...
сите 11 | | | веќе видена

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон во средата изјави дека е задоволен од тоа што неговиот тим обезбеди пласман во четврт финалето на Лигата на Шампионите. Подоцна призна дека Реал Мадрид е последниот клуб кој би сакал да го добијат како противник во наредната фаза. Џиџи Буфон многу јасен во својата изјава: “Буквално сум преплашен од Реал Мадрид. До сега три пати ги елимирав во дресот на Јуве така да не сакам да си ја предизвикувам среќата и за четврт пат”. Сепак немаше ништо против тоа да се сретне со Реал во подоцнежната фаза: “Тоа ќе значи дека напредуваме низ Лигата на Шампионите и некогаш ќе мора да се соочите и со најдобриот ако сакате да ја освоите.” Тренерот на Јувентус, Антони Конте беше презадоволен од фактот што тимот се пласираше во четврт финалето и додаде дека ова е остварување на сонот и дека тешката борба допрва претстои. Сепак, ги предупреди своите играчи на важноста и фокусирањето во Серија А.
сите 3 | | | веќе видена

Имаше најмалку 15 верзии што ги чувме од експертите како објаснување за неочекуваната победа на Милан над Барселона пред две недели. И да можеби имаше во секое од тие некоја сопствена магија. Фудбалот не е теорема и токму во тоа се крие големината на оваа игра, бидејќи секој има право да ја толкува играта на свој начин. Се разбира во повеќето случаи и пристрасноста си зима дел но тоа е нешто нормално. Нормално дека овој Милан не е тој истиот на Саки и Капело, кој можеше со леснотија да им закачи една “петарда” на Реал или покер голови на Барселона но дефинитивно е феномен кој заслужува внимание. Пред неколку месеци со подбивање се поставуваше прашањето дали Милан ќе испадне од Серија А, моментално е трето место Калчото и “бомбата” против Барса ги натера дури и најверните навивачи на “росонерите” да ги протријат очите за да поверуваат дека ова не е само сон. Почетокот на сезоната беше кошмарен – најлошиот старт во историјата на клубот. “Црвено – црните” собраа никакви седум бода во првите осум кола, со што ...
сите 16 | | | веќе видена

Откако ја заврши неговата исклучително богата кариера, Шекил О’Нил веднаш си најде нова работа. Веќе втора сезона работи како НБА аналитичар во TNT. Покрај сериозните ‘расправии’, дискусии, прогнози кои ги има со Чарлс Баркли, Кени Смит и Ерни Џонсон, Шек еднаш во неделата ги собира сите најсмешни моменти од натпреварите во НБА лигата и ги сместува во неговиот Shaqtin’ A Fool, каде самите фанови можат да гласаат за тоа кој момент е најсмешен. Поради огромната популарност на оваа две минутна емисија, се решивме и ние на тој начин да ги ви презентираме сите најсмешни, најглупави, најнесмасни моменти од НБА лигата. (да наведеме дека многу често ќе го гледате Џавејл Меги од Денвер Нагетс) Откако ќе го изгледате видеото можете да гласате за вашиот фаворит. http://www.youtube.com/watch?v=Xr7kp4L1C8I Take Our Poll
сите 3 | | | веќе видена

“Интер не успеа да се соземе по првиот постигнат погодок од страна на Герет Бејл,“ изјави капитенот на Нераѕурите, Хавиер Занети. Герет Бејл го отвори резултатот на натпреварот помеѓу Тотенхем и Интер на Вајт Харт Лејн, кој на крајот заврши со победа од 3-0 на Спарс. “Бевме несреќни што постигнаа погодок толку рано во натпреварот бидејки го смени целиот пристап на нашата игра.“ - искоментира аргентинецот. “Штета што не успеавме да постигнеме погодок и покрај неколкуте чисти шанси кои ги имавме. Вака е многу тешко да се пласираме понатаму.“ “Но, ќе видиме, ќе пробаме како и да е. Треба да останеме фокусирани, особено на стартот на натпреварот. Сега треба да ги насочиме нашите мисли кон недела и дуелот со Болоња.“ – заврши Занети. Интер моментално се наоѓа на четвртата позиција на табелата во Серија А со многу мали шанси за титулата, а по синоќешниот резултат во Лондон тешко им се пишува и во Лига Европа.
сите 2 | | | веќе видена

Тај Лосон продолжува со неговите одлични игри постугнувајки 21 поен и 11 асистенции во победата на Денвер Нагетс над Лос Анџелес Клиперс со 107-92 во дербито на Западот. Данило Галинари додаде 20 поени, а Кенет ‘Manima’ Фарид го заврши натпреварот со 11 поени и 10 скока. Кај гостите Мет Барнс од клупата за резерви постигна 19 поени, Крис Пол натпреварот го заврши со 16 поени и 10 асистенции, додека Блејк Грифин постигна 17 поени. Денвер со оваа победа се најде на една победа од 4-та позиција на Западот која моментално му припаѓа на тимот на Мемфис Гризлис. Ова беше вкупно 41 триумф на Нагетс со што си обезбедија 50% успешна сезона. За тренерот Џорџ Карл ова ќе биде дваесет и прва последователна сезона која ја завршува со минимум 50% успешност, израмнувајки се со Фил Џексон кој до сега беше сопственик на најдолгата ваква серија во НБА историјата. http://www.youtube.com/watch?v=_hbPN6OaS50
сите 47 | | | веќе видена

Кевин Дурант постигна 34 поени, 8 скока и 6 асистенции додека Расел Вестбрук забележа 21 поен, 6 скока и 5 асистенции во победата на Оклахома Сити Тандер во Медисон Сквер Гарден против тимот на Њујорк Никс од 95-94. Во отсуство на Кармело Ентони, Џ.Р. Смит ги предводеше Никс со 36 поени, но во последните 30 секунди промаши еден обид за тројка, а потоа и еден обид за 2 поени во последната секунда од натпреварот. Амари Стадемаер имаше одлична вечер од клупата за резерви постигнувајки 16 поени и 8 скока. Ова беше 45та победа за Тандер сезонава и второ место на западот, додека Њујорк со овој пораз имаат скор од 37 победи и 22 порази доволни за втората позиција на Истокот зад лидерот Мајами. http://www.youtube.com/watch?v=ginP2f6zyCs
сите 47 | | | веќе видена

next