Клизач

Реал Мадрид до сега има два пати победено на Олд Трафорд што го прави единствениот клуб во историјата на Лигата на Шампионите кој успеал да слави повеќе од еднаш на стадинот на ‘Црвените Ѓаволи’. Првиот пораз од Реал на Манчестер дојде во сезоната 1999-2000 кога тимот предводен од страна на Висенте дел Боске го победи составот на Фергусон со 3-2. Таа година ‘Белите’ ја освоија 8та титула во ЛШ. Манчестер Јунајтед до сега во Европските натпреварувања има забележано само 12 порази на легендарниот Олд Трафорд. Атлетик Билбао и Депортиво Ла Коруња се останатите два шпански клуба кои покрај Реал Мадрид славеле на овој стадион. Легендата на Реал расте. На листата која ги вклучува Касиљас, Раул, Роберто Карлос, Редондо, Салгадо, Иван Кампо, Елгера, Каранка и Јеро – фудбалери на Реал во сезоната 99/00, сега треба да ги вклучиме и хериоте кои настапија во зелено во вторникот навечер. Најинтересен е податокот дека ова беше вкупно трети триумф на Рикардо Кака на Олд Трафорд. Претходните два дојдоа додека настапуваше за ...
| | веќе видена

Да се потсетиме на еден од најдоминантните, ако е најдоминантен центар во историјата на НБА лигата. Пред да влезе во НБА лигата Шекил О’Нил играше колеџ кошарка за тимот на ЛСУ. За време на неговите 3 поминати сезони имаше просечни 21.6 поени, 13.5 скока и 1.7 асистенции по натпревар. Ваквите статистики беа и повеќе од доволни да биде избран како прв пик на драфтот пред Алонзо Морнинг и Џим Џексон. Во продолжение погледнете ја оваа ретро галерија од Шек.
сите 3 | | | веќе видена

Мундијалот во Бразил кој ќе се игра наредната година, според најавите на организаторот по прв пат во историјата на светските првенства ќе има специјална понуда и за луѓето со вишок на килограми. Со тоа ќе се задоволат барањата на бразилското законодавство кое предвидува на спортските настани да има одреден број на седишта и за нив. Во оваа група на гледачи се наоѓаат тие со смалена подвижност, со инвалидитет, а во подкатегоријата се наоѓаат и личностите со прекумерна телесна тежина. Во случај, гледачот да сака да купи ваква карта ќе мора да достави лекарски наод како уверение дека има индекс на тежина (BMI) поголем од 30.
| | веќе видена

Дали забивањето на Блејк Грифин на вчерашниот натпревар помеѓу Лос Анџелес Клиперс и Милвоки Бакс ќе биде ‘забивањето на годината’ оваа сезона во НБА лигата? Јас мислам ДА. Прекрасен потег од страна на Џамал Крафорд, протнувајки ја топката меѓу нозете и така додавајки до ‘летечкиот’ Грифин кој со ‘windmill’ забивање ја крена целата публика на нозе. Погледнете го забивањето на Блејк Грифин по неверојатната асистенција на Џамал Крафорд. Џамал Крафорд во интервјуто за LA Times многу скромно одговори дека тоа сакал од секогаш да го направи во игра или пак на олстар натпревар. “Немаше никој околу нас и затоа се решив да бидам креативен. Но Блејк е тој кој ова забивање го однесе на едно сосем друго ниво.“ На прашањето дали имаат вакво нешто испробано и на тренинг, Џамал одговори: “Не. Никогаш. Ни самиот Блејк не знаеше што ќе направам. Тој си помислил дека ќе му ја додадам топката од таблата.“ Во продолжение погледнете ги комплетните изјави на двајцата кошаркари од Лос Анџелес Клиперс
сите 3 | | | веќе видена

Епизодните улоги на Тотенхем меѓу Топ 4 во Премиер Лигата веќе не се доволен стимул. Лондонскиот клуб сака да остане трајно таму. А другата добра вест е дека доколку Тотенхем се пласира во Лигата на Шампионите, тоа ќе биде на сметка на нивниот најголем ривал, Арсенал. Во Тотенхем имаат две големи причини за задоволство по победата од 2-1 над тимот на Арсен Венгер. Првата е самиот успех на теренот, нешто што долго време се нема случено против Арсенал. И втората е тоа дека Тотенхем се поубедливо покажува спремност да се бори со Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Челси за лидерската позиција во Англија. Тоа сепак не важи и за Арсенал. Венгер и компанија се на пет бода од четвртото место и на 7 од Тотенхем, така што задачата им изгледа невозможна за тим без карактер. Тотенхем игра силно и со идеа, работи кои не ги поседува Арсенал во моментов. Тимот на Андре Вилаш-Боаж и порано покажа дека може потполно да контролира еден натпревар но сега покажа дека го може истото и во поинтензивни и потешки дуели. Тотенхем ...
сите 36 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси убедливо е најпопуларниот играч во Премиер Лигата по продажбата на неговите дресови со бројот 20. Од сите вкупно продадени дресови на Островото, дури 25,4 % му припаѓаат на бројот 20 носен од Ван Перси, потоа следи капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард со 8,2%, трет е Вејн Руни со 6% а четвртото место го зазема Шинџи Кагава со 5,8%. Интересен е податокот дека на оваа листа многу голем пад доживеа Вејн Руни, кој беше на првото место а англиските медиуми веќе почнаа да шпекулираат за можноста да го напушти клубот откако не се најде во првиот состав против Реал. Листата на најпродавани дресови во Премиер Лигата: 1) Ван Перси (20) – 25.4% 2) Џерард (8) – 8.2 3) Руни (10) – 6 4) Кагава (26) 5.8 5) Луис Суарез (7) – 3.6 6) Азар (17) – 3.1 7) Сколс (22) – 2.7 8) Торес (9) – 2.5 9) Агуеро (16) – 2.2 10) Подолски(9) – 2.1 Најпродавани дресови во топ 5 најпопуларни англиски клубови: Манчестер Јунајтед: Робин Ван Перси (20) 48 % Руни (10) ...
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот англиски репрезентативец Џејми Реднап најави заминување на Вејн Руни од Олд Трафорд. Синот на менаџерот Хари Реднап истакнува дека Алекс Фергусон донел прилично изненадувачка одлука, кога го остави Руни на клупата на мечот против Реал во Лигата на Шампиони. “Никако не очекував дека Фергусон ќе го почне натпреварот со Руни на клупа. Незнам како тоа ќе се одрази на неговиот однос. Договорот на Руни со Јунајтед трае до 2015 година и мислам дека клубот ќе одлучи да заработи на него. Би бил зачуден ако Руни остане во Јунајтед и следната сезона” , истакна Реднап. Некогашниот играч на Ливерпул го прокоментираше и потегот на Кристијано Роналдо, кој не сакаше да го прослави погодокот. “Тоа баш ме нервира. Зошто играчите не ги слават головите? Тоа се глупости. Луѓето зборат дека тоа е знак на почит према поранешниот клуб. Тоа е настап за навивачите. Кога играш фудбал, не постои поубава емоција од постигнување гол. Кристијано, ако до толку ги почитуваш навивачите на Јунајтед, не требаше ни да си отидеш!“ - ...
сите 21 | | | веќе видена

Англискиот третолигаш Лејтон Ориент побара судска ревизија и одлука за Вест Хем да не стане едниствен корисник на олимпискиот стадион во Лондон. Корпорацијата за управување и развој на олимписките терени (LLDC) го прогласи Вест Хем како прв за преселување на Олимпискиот стадион, а одлуката би требала да стане и официјална во следните неколку дена. Но, во Лејтон Ориент сметаат дека LLDC ги прекрши владините правила со тоа што не дозволил два клуба да го користат стадионот. Стадионот на Ориент се наоѓа во непосредна близина на Олимпискиот стадион и во третолигашкиот клуб сметаат дека со доаѓањето на прволигаш во соседството ќе ги уништи. “Не ни е намера да се противиме на вселувањето на “Чеканите”, но нашиот став е ако они бидат на стадионот, тогаш мораме и ние. Повторувам, ако Вест Хем почне да го користи Олимпискиот стадион, а ние бидеме оставени на километар одалеченост, нема да преживееме.” , изјави претседателот на Лејтон Ориент, Бери Херн. Да потсетиме, веќе од порано на доделувањето на Олимпискиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Кој рече дека во пониските лиги не се игра квалитетен фудбал? Од турската трета лига стигна гол кој сигурно ќе конкурира за гол на годината. Додека во Лигата на шампиони најдобрите фудбалерисо своите настапи ги оставаат навивачите без здив, на нисколигашките терени ширум светот можат да се видат неверојатни потези. Последниот во низата ни доаѓа од турската трета лига, верувале или не. http://www.youtube.com/watch?v=idSiUVdj9qo
сите 2 | | | веќе видена

Жозе Мурињо повторно го изненади фудбалскиот свет со своето однесување на “Олд Трафорд”. Сите беа трогнати од моментот кога му шепна на увото на Сер Алекс, дека нема црвен картон за Нани. Смирениот и дури тажен израз по завршувањето на натпреварот, објаснувајќи дека подобриот тим изгубил….Е тоа е веќе уметност! Се разбира Жозе е актер од врвно ниво, освен голем тренер. Тој игра на највисоката сцена, знаејќи дека целиот свет го гледа. Кога збори на ваков начин треба да бидеме внимателни. Не се сеќаваме еднаш барем да кажел дека Барселона е посилниот тим, иако каталонците на многу пати го победија неговиот Реал и тоа сред Мадрид. Не, тоа никогаш нема ни да се случи. Такво нешто Жозе нема да признае. Широкограден е кога му одава почит на Јунајтед и Сер Алекс, имајќи на ум, дека тоа наскоро ќе биде најпосакуваното слободно место во светот на фудбалот. Зашто да не си ја остави таа можност отворена? Во 2005. година Жозе се покажа како лош губитник, кога го обвини само и единствено судијата за испаѓањето од ...
сите 2 | | | веќе видена

Нешто чудно се случува во Лига Европа. Оваа вечер започнуваат осминафиналните битки но само еден шпански тим е уште во натпреварувањето. Тоа е тимот на Левантe, малиот и скромен клуб од покраината на Валенсија. Во последните 3 сезони, шпанците го претворија овој турнир во своја територија. Атлетико го освои на два пати, во 2012 година дури играа во шпанското финале против Атлетик Билбао. Меѓу двата триумфа на мадриѓаните, во сезоната 2010-2011 година, полуфинале играше и Виљареал, тим кој сега се наоѓа во втората дивизија на домашната сцена. Сега тука е само Леванте. Носителот на титулата испадна во минатото коло од Рубин, кој ќе се соочи со последниот шпански клуб во 1/8 финалето. Претендентите за најсилното првенство во Европа можат да останат без ниеден тим во Лига Европа а со само еден во Лигата на Шампионите. Реал е веќе во четврт финалето но Барса и Малага треба да анулираат негатива од првите натпревари а Валенсија веќе отпадна. Англија е со три претставници за финалето во Амстердам а големи фаворити ...
сите 40 | | | веќе видена

Aргентинскиот ас, Лионел Меси го отвори својот музеј во Барселона, каде неговите фанови ќе можат да ги видат сите негови добиени награди, разни фотографии и видеа со неговите најдобри потези. Во продолжение погледнете ја галеријата од музејот Лионел Меси во Барселона.
сите 11 | | | веќе видена

Повторно брилијантниот Коби Брајант ги спаси Лејкерс од пораз, овојпат од Њу Орлеанс Хорнетс, откако домаќините во еден период во вториот дел водеа и со 25 поени. Но Лејкерс со помош на серија од 20-0 во последните 6 минути и 47 секунди успеаа да ја вчудоневидат 16,000 публика и на крај да остварат победа од 108-102. Коби Брајант постигна 13 од своите 42 поена во последните 8 ипол минути и со неговите 12 асистенции и 7 скока беше најзаслужен за триумфот на ‘Езерџиите’ со кој повторно дојдоа на 50% победи и порази. Двајт Хауард го заврши натпреварот со 20 поени и 15 скока, додека Џоди Микс од клупата за резерви придонесе со 19 поени. Кај домаќините дури седумина кошаркари завршија со двоцифрен број на поени, а тројца од нив и со дабл-дабл. Гривис Васкес постигна 15 поени и 12 асистенции, Робин Лопез 13 поени и 11 скока и Алфарук Амину 12 поени и дури 16 скока но сепак недоволно за победа против Лос Анџелес Лејкерс. http://www.youtube.com/watch?v=f-k0bs5qQYE
сите 43 | | | веќе видена

Мајами Хит за малку ќе испуштеше водство од 20 поени против тимот на Орландо Меџик, но благодарејки на положувањето на Леброн Џејмс на 3 секунди до крајот на натпреварот Мајами успеа да ја забележи својата 16-та победа по ред. Џејмс постигна 26 поени, додека Двејн Вејд натпреварот го заврши со 24 поени и 6 скока како најуспешни во тимот од Флорида. Центарот на Орландо Меџик, Никола Вучевиќ повторно имаше одлична вечер против Мајами Хит сезонава постигнувајки 25 поени и 21 скок. Ова е втор таков натпревар оваа сезона на кој Вучевиќ постигнува минимум 20 поени и 20 скока. Ова беше прв триумф сезонава на ‘Жешките’ од Мајами со само еден поен разлика. http://www.youtube.com/watch?v=GYeDi7iqQOU
сите 43 | | | веќе видена

Реплика од левото стаполото на Лионел Меси од чисто злато, беше претставена денеска во една од познатите златари во Токио и е со цена од 4 милиони евра. Моделот тежи 25 кила и е до најпрецизни детали изработен во формата на стапалото на Меси. На претставувањето беше и братот на Лионел, Родриго Меси. “Имресивен е начинот на кој моделот е направен до толку ситен детал. Можете да ја забележите секоја линија на ногата на Меси – изјави најстариот брат на аргентинецот во текот на настанот. Златарата “Гинзо Танака” е формирана во 1892 година и покрај оваа голема реплика во продажба се наоѓаат и минијатурни златни стапала високи 10 сантиметри, направени од 100 грама злато кои чинат 32. ооо евра.
сите 19 | | | веќе видена

Асот на Јувентус и на италијанскиот фудбал, Андреа Пирло е веќе докажан уметник на терените а многумина за него ќе кажат дека е како виното – што постар, толку игра подобро. А токму виното е неговата голема љубов. Заедно со фудбалот нормално. Се одлучи да се приклучи на семејниот бизнис, односно производството на вина во Бреша. Кога ќе се повлече од фудбалот, енологијата ќе биде неговата главна преокупација. “Мојата баба таму има виноград и јас како дете постојано доаѓав за време на бербата на грозјето. Откако знам за себе пијам вино. Кога бев мал, мајка ми, ми дозволуваше да се напијам по малку вино помешано со вода. Многу имам прочитано за виното, неговото производство, имам пробано вина од повеќе региони и земји” – изјави Пирло. До сега неговата семејна винарија беше нискобуџетна, малку луѓе имаа слушнато за неа. Меѓутпа, Пирло и неговото семејство почнаа да се рекламираат преку интернет, па почна да расте и интересот. “Многу навивачи се распрашуваат, сакаат да пробаат. Полека, само што ја започнавме ...
сите 9 | | | веќе видена

Големата ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо се врати на “Олд Трафорд”, во дресот на Реал. По завршувањето на натпреварот и триумфот на шпанците во осмина финалето, го побара дресот на својот поранешен соиграч од Јунајтед, Рајан Гигс. Гигс (39) го одигра својот 1000-ти натпревар во дресот на Црвените Ѓаволи при поразот од 1-2 од Реал, со кој заврши европската турнеа на англискиот клуб. По завршувањето на натпреварот најскапиот фудбалер во историјата на фудбалот го замоли Гигс за неговиот дрес. Напаѓачот сеуште не успеа да го собере својот вреден сувенир од багажникот по враќањето во Шпанија а фотографите кои ги пречекаа играчите на Жозе Мурињо го фотографираа Роналдо со дресот во своите раце.
сите 10 | | | веќе видена

Сер Алекс фергусон веројатно беше “вознемирен” и не беше во можност да се соочи со медиумите откако неговиот тим со 10 играчи изгуби со 2-1 во осмина финалето од Лигата на Шампионите. Голем дел од вината беше препишана на турскиот главен судија Џунеит Чакир и неговата одлука да му покаже црвен картон на Нани поради опасниот старт врз Алваро Арбелоа. Во тој момент Јунајтед водеше со 1-0. Ферги никогаш немал симпатии кон медиумите но само во ретки ситуации останувал без зборови кога требал да се соочи со официјалните лица на натпреварот. Со сигурност нема да седне и со смирен тон да поразговара со Чакир. Неговото лице секогаш станувало по црвено и од дресот на Јунајтед во моментите кога не одело добро за тимот. Еве некои од тие ситуации: 1. Ферги го искажа своето негодување кон четвртиот судија, додека Жозе Мурињо мудро се повлече од “линијата на огнот”. 2. Му даде до знаење на судијата Мет Месиас каде погреши во натпреварот против Болтон 3. Шкотланѓанецот или му се обраќа на Арсен Венгер или на четвртиот ...
| | веќе видена

Со години, ако на едно нешто можеше да се смета во Лигата на Шампионите, тогаш тоа беа успесите на тимовите од Премиер Лигата во елитното европско натпреварување. Почнувајќи од 2006-2007 во Лигата на Шампионите, во три сезони по ред имаше три клубови од Премиер Лигата кои играа во полуфиналето, неверојатна демонстрација на сила на најдобрите клубови во англија. Но изданието во 2012-13 година се покажа како комплетно различно. После елиминацијата на Манчестер Јунајтед од Реал во вторникот на Олд Трафорд, Арсенал е единствениот преостанат клуб од Премиер Лигата во Лигата на Шампионите. “Топчиите” пред себе имаат огромен дефицит за надоместување, по поразот на домашен терен од 1-3 од Баерн Минхен, со тоа шансите на тимот на Арсен Венгер се неверојатно мали за подолжување понатаму и спасување на имиџот на Англија во Европа. Целосната слика е уште по поразителна, актуелниот европски шампион Челси не успеа ни да ја помине групната фаза, дури ни актуелнио шампион на Премиер Лигата не го направи тоа и заврши на ...
| | веќе видена

На Паркот на Принцовите, Роберто Солдадо ќе се сретне со неговиот стар пријател: кој друг ако не Дејвид Бекам, кој му асистираше на напаѓачот на Валенсија за неговиот прв гол во Лигата на Шампионите додека двајцата настапуваа во Реал Мадрид. Во тоа време Бекам беше мега ѕвезда, додека Солдадо само што влезе во првиот тим од младинската академија. ‘Љубовната врска’ помеѓу Роберто и Лигата на Шампионите започна на неговиот прв воошто настап за првиот тим на Реал Мадрид на 29 септември 2005 година. Реал Мадрид беше задржан на 1-1 од страна на грчки Олимпијакос на Бернабе на 15 минути до крајот на натпреварот. Откако претходно Реал загуби од страна на Лион со 3-0, Мадридскиот клуб едноставно мораше да забележи триумф против аутсајдерот Олимпијакос. Но, како што е многу често во натпреварите на ‘Кралскиот Клуб’ ништо не е решено до самиот финиш. Младиот Солдадо беше последната замена, влегувајќи во игра на местото на Жулио Баптиста. И по 12 минути на теренот го постигна својот прв професионален погодок во ...
сите 4 | | | веќе видена

next