Клизач

Рајан Гигс во саботата го одигра својот 999. натпревар за Манчестер Јунајтед во кој постигна и погодок. Неуништливиот Велшанец и со 39.години претставува енигма за противничките одбрани, а првиот свој натпревар за “Црвените Ѓаволи” го одигра на 2.март 1991.година. кога како замена влезе на местото на Денис Ирвин во поразот од Евертон (0-2). Денес, Гигс игра “рамо до рамо” со многу помлади од себе, а наредната статистика е многу интересна. Меѓудругото, многумина од неговите денешни соиграчи во Манчестер Јунајтед биле премлади за да го запомнат денот кога Гигс дебитираше, додека некои и не биле ни родени. Ви ги претставуваме податоците за тоа колку години имале некои од играчите на 2.март1991.година, денот кога оваа легенда дебитираше за Јунајтед: Сколс – 16 години и 4 месеци Фердинанд – 12 години и 4 месеци Керик – 9 години и 8 месеци Видиќ – 9 години и 5 месеци Евра – 9 години и 2 месеци Ван Перси – 7 години и 7 месеци Флечер – 7 години и 1 месец Линдегард – 6 години и 11 месеци Јанг – 5 години и 8 месеци ...
сите 6 | | | веќе видена

Борусија Дортмунд вчера ремизираше против Борусија од Менхенгладбах. Оние кои ја играа 2-ка во обложувалница подобро да не го гледаат ова видео. Меѓу другото, гостите можеа да дојдат и до целиот плен во последните секунди од натпреварот, но капитенот на Борусија Дортмунд, Себастијан Кел биеше непрецизно по една шанса која ретко се промашува… http://www.youtube.com/watch?v=QITCtAs_qo4
сите 3 | | | веќе видена

После победите во Ла Лига на Реал Мадрид и Барселона, фудбалската јавност го насочи своето внимание кон вториот натпревар одполуфиналето од Купот на Шпанија. Меси е потполно свесен за тоа што се е доведено во прашање: “Знаеме дека мораме да дадеме се од себе против Реал бидејќи тоа е еден голем тим со инззвонредни играчи. Тимот е во инзвонредна физичка подготвеност и покрај нашите два претходни натпревари, во кои не прикажавме најдобра игра. Мораме да се вратиме во игра секогаш успеваме во тоа. Не смееме да се оптоваруваме со резултатот против Милан”. Присетувајќи се на тоа што се случи минатиот пат на Бернабе по неговиот инцидент со Арбелоа и Каранка, аргентинецот изјави: “Критиките не ми сметаат, посебно ако знам од каде доаѓаат”. “Навикнат сум да играм во секој натпревар долг период и мислам дека тоа ми овозможува да ја подобрам својата физичка подготвеност. Подобро играм кога немам пауза”. “Најважно е тимот да ја поврати поранешната форма. Ќе биде одлично ако можам да им помогнам, постигнувајќи голови. ...
сите 77 | | | веќе видена

Кои тимови од АБА лигата на крајот ќе обезбедат пласман во Евролигата? До пред неколку денови низ балканот се прошири веста дека тоа ќе биде првопласираната екипа во регуларниот дел од сезоната и победникот на фајнлфорот кои ќе се натпреваруваат наредната сезона во Евролигата. Во меѓувреме стигна демант од УЛЕБ кој е главниот виновник за постоењето на најквалитетното европско натпреварување. Според новите информации во Евролигата ќе одат најдобрите екипи од завршниот турнир, а сето тоа го потврди и Божидар Маљковиќ, поранешниот тренер на Цедевита и пријател на првиот човек на Евролигата – Џорџ Бартомеу. “Сигурно ќе одат финалистите од фајнлфорот во АБА лигата, додека во квалификациите ќе игра еден од полуфиналистите кој во лигашкиот дел бил подобро пласиран.” , изјави Маљковиќ кој смета дека овие одлуки нема да бидат променети ни по состанокот на челниците од АБА лигата со Бартомеу. “Не верувам дека ќе се променат овие одлуки” , изјави Маљковиќ кој до пред извесно време беше тренер на Цедевита, тимот кој ...
сите 3 | | | веќе видена

Речиси помина еден месец откако Дејвид Бекам се реши да му се приклучи на Францускиот гигант ПСЖ, а конечно вчера вечер дојде и неговото деби за парискиот клуб. Бекам влезе во игра во 76-та минута и веднаш почна да дели додавања, некои прецизни, некои непрецизни. Но едно такво додавање беше одлучувачко за натпреварот. При резултат од 1-0 за ПСЖ, Бекс прекрасно ја подаде топката до Џереми Менез, кој само ја уфрли до Златан Ибрахимовиќ, кој ‘несакајки’ ја смести топката во голот на Марсеј со помош на неговото колено. Во продолжение можете да го погледнете хајлајтот само од Дејвид Бекам, а подоле и неколку интересни фотографии. http://www.youtube.com/watch?v=2nJImEfYJRg
сите 14 | | | веќе видена

Реал Мадрид нема да ја помине ноќта пред реванш натпреварот од Копа дел Реј во Барселона. Планот е да се замине во вторникот наутро и да се поминат што помалку часови во хотелот пред натпреварот кој ќе започне во 21:00. Ова не е прв пат Реал Мадрид да патува на гостински терен истиот ден кога е и закажан натпреварот – рутина која е вообичаена за Барселона – со цел да се избегне непријателската атмосфера која ги чека во Каталонија. Затоа фудбалерите на Реал Мадрид ќе го одработат својот последен тренинг во Шпанската престолнина, а вечерта секој од нив ќе може да преспие во своите домови. Ова станува се почеста појава кај повеќето фудбалски клубови ширум Европа бидејки во многу наврати навивачите на домашниот тим знаеле да упаднат во хотели, да прават нереди се со цел да немаат мирна вечер гостинските фудбалери.
сите 67 | | | веќе видена

Ви го претставуваме третиот број на Неделникот на Клизач. Уживајте во новиот број!!! Само кликнете на сликичката и ќе ве одведе до ПДФ верзијата на овонеделниот магазин. Доколку сакате да ги погледнете сите претходни магазини, кликнете тука .
| | веќе видена

Лос Анџелес Лејкерс благодарение на 38-те поени, 12 скока и 7 асистенции на Коби Брајант успеа да слави против тимот на Далас Маверикс со 103-99. Повторно блескава партија на ‘Мамбата’ откако постигна 40ка против Портланд во петокот, кој изгледа е решен сам да го однесе тимот на Лејкерс во плејофот. Огромна помош Брајант имаше од Стив Неш кој постигна 20 поени (13 од нив во вториот дел, вклучувајки и тројка во самиот финиш од натпреварот). Кај домаќините Дирк Новицки водеше шутерска трка со Коби, но сепак неговите 30 поени и 13 скока не беа доволни на крајот. Брајант во првата четвртина ја заработи својата 13-та техничка со што изби на првата позиција на оваа листа пред центарот на Сакраменто Кингс, Демаркус Казнс. Да потсетиме, кошаркарот кој ќе заработи 16 технички во текот на една сезона ќе биде суспендиран на еден натпревар. Коби вечерва го постигна и својот 31,000 поен.
сите 50 | | | веќе видена

Што е тоа што го прави клубот на Стеауа посебен? Во четвртокот романскиот клуб го елиминираше Ајакс иако се наоѓаше во готово невозможна мисија првиот натпревар го изгуби со 2-0 и беа тотално разбиени (можеше да заврши 10-0) во Холандија. Но 2-0 во Букурешт, победа на пенали и гигантот со 4 европски титули е елиминиран од натпреварувањето. Стеауа е феномен во фудбалот на Балканот. Последната титула во Романија ја освоија во 2006. година, фановите протестираат против сопственикот Бекали, ги бојкотираат натпреварите, ги плашат играчите со ќотек, веат секакви транспаренти……Босот Бекали се крие по Дубаи, има две казни за рекет и измама, сепак во моментов е пратеник и не можат да го пикнат во затвор. Вистинско шоу! Цела Романија црвени поради срамот што некогашниот дисциплиниран воен клуб се претворил во еден разврат. Но од 2003. година до денес Стеауа шест пати до сега играла на пролет во Лига Европа. Стигна и до полуфиналето во 2005/06 каде по победата од 1-0 на домашен терен и водство од 2-0 на гости против ...
сите 19 | | | веќе видена

Дизајнот на новите копачки на Лионел Меси ја рефлектираат неговата фудбалска филозофија. Боите на копачките се микс од црвена и бела – црвена е омилената боја на Лео Меси и ја одбра бидејки сака да ја претставува неговата огромна страст за играта. Белиот дел на копачката ја симболизира леснотијата со која игра фудбал аргетинскиот волшебник. На долниот дел се наоѓаат единаесет бели крампони и сите се бели, освен една која е црвена и со тоа Меси сака да каже дека неговите успеси не се должат на неговата индивидуална работа туку тој е добар онолку колку што е добар и неговиот тим. http://www.youtube.com/watch?v=Mi1rygps0Sw
сите 3 | | | веќе видена

Според Роберто Манчини, во последните 15 месеци во Англија нема подобар менаџер од него. Но кога утре ќе треба Манчестер Сити да се соочи со Челси, неговиот тим веќе ќе заостанува 15 бода позади Манчестер Јунајтед во борбата за титулата во Премиер Лигата. И ако не успее да ја смали таа разлика повторно на 12 бода титулата веќе уште од сега може да тргне накај “Олд Трафорд”. Во минатиот викенд Сити победи против второлигашот Лидс во Купот на ФА и Манчини објави дека тоа е само “аперитивот”, но дали следните натпревари кои се наоѓаат на менито се доволни за да го стигне тимот на сер Алекс Фергусон ? Во исто време, во Челси се надеваат дека ќе ги запишат првите две последователни победи од декември навака. Актуелниот европски шампион е особено опасен како гостин – четири победи во последните шест натпревари но последните два завршија со пораз од Њукасл со 3-2 и нерешено со Ридинг и тоа по водството од 2-0. Победа на тимот, предводен од Рафаел Бенитез ќе ги доближи “сините” на само еден бод од Сити. Од друга ...
сите 16 | | | веќе видена

Лукаш Фабиански по се изгледа ќе биде првиот од неколкуте фудбалери кои ова лето ќе се најдат на излезот од “Емирати”, откако побарал од неговиот тренер Арсен Венгер да биде ставен на трансфер листата. Полскиот интернационалец. кои последните 18 месеци ги помина повреден, сега е третиот голман во тимот позади Војчех Шчешни и Вито Маноне. Фабиански побара да му биде дозволена позајмица во текот на јануарскиот преоден рок, со цел да ја поврати својата форма но неговите постојано проблеми со повредите го оневозможија да ги реализира можните договори со Фулам и Вест Хем. Сега полскиот интернационалец сака да замине ова лето и му порача на Венгер дека бара нов клуб, со тоа што најверојатно Шпанија и Италија би биле неговите идни дестинации. Од друга страна пак, на Андреј Аршавин и Себастијан Скилачи им беше дадено до знаење дека нема да добијат нови договори по нивниот истек и од ова лето ќе бидат слободни играчи. Николас Бенднер, Парк Чу-Јанг, Мауран Шамак и Денилсон се моментално на позајмици и ќе им биде ...
| | веќе видена

Прв пат од кога дојде во Манчестер Јунајтед летово од Арсенал, Ван Перси се повреди. Тоа не беше ретка појава додека настапуваше за клубот од Лондон но оваа сезона ситуацијата беше поинаква. Ван Перси беше на терените на сите 27 натпревари во Премиер Лигата (вклучувајќи ја и оваа денес) а вкупно 34 пат настапи за Јунајтед. Оваа сезона е и еден од најважните фудбалери на Алекс Фергусон, со 19 гола во првенството и три во Лигата на Шампионите. Против КПР мораше да го напушти теренот во 41. минута, кога се судри со камерата покрај теренот. После укажаната лекарска помош, замина во соблекувалната држејќи се за грбот. Деталниот преглед ќе покаже колку е сериозна оваа повреда но на прв поглед изгледа како ништо страшно. Фергусон сепак не сака да ризикува пред реванш дуелот од осмина финалето од Лигата на Шампионите против Реал Мадрид (првиот натпревар беше 1-1) на 5. март во Манчестер. Три дена пред тоа Јунајтед ќе игра против Норвич.
сите 27 | | | веќе видена

Иако сите сметаат дека лидерот во германското првенство Баерн Минехн е еден од најдобро обезбедените фудбалски клубови на економски план, статистиката не го покажува баш тоа. Според извадоците на германското списание”SportBild” во текот на последните десет години баварците се во минус од 282 милиони евра, од она што вложиле. Во негативната статистика се зема во предвид само делот од приходите и расходите, не и тие од премии, реклами и спонзори. Од сезоната 2003/2004 до 2012/13, Баерн има приход од 100,754 милиони евра а загубите се искачуваат на вртоглави 382,25 милиони евра. Последната сезона на баварците е и со најголема загуба како што покажува статистиката, со дури 69,8 милиони во минус но сепак тука не се пресметани профитите од реклами, продажба на сувенири и карти. Бидејќи ако ја пресметаме сезоната 2011/12, баварската каса се пополни со 41,730 милиони евра само од премиите на спонзорите. Екипата на Штутгарт од друга страна пак, покажува неверојатен развој во последниве 10 години. “Швабите” се 36, 7 ...
сите 2 | | | веќе видена

Фановите на talkSPORT на Facebook имаа можност да гласаат во една доста интересна анкета: “Кој клуб најмногу го мразите во Англискиот фудбал?“ Во оваа листа на Топ 10 најомразени клуба во Англија се најдоа 2 клуба кои моментално не настапуваат во Премиер Лигата, додека првите две екипи на оваа листа имаат заеднички 62,8% од вкупниот број на гласови. ТОП 10 НАЈОМРАЗЕНИ КЛУБА ВО АНГЛИЈА
| | веќе видена

Поранешниот напаѓач на Севиља, Луис Фабиано дискутираше за можното идно партнерство во Барселона помеѓу Меси и Неимар. “Меси и Неимар заедно? Уф… Неимар е добар но му треба искуство во Европа. Таму е многу покомпетитивен фудбалот но ако тие двајца играат заедно тешко дека некој ќе ги запре” – изјави сегашниот напаѓач на Сао Паоло за радио “Xarxa”. “Поради стилот на игра на Неимар мислам дека најдобро место за него е Шпанија а Барселона игра најдобар фудбал во Европа”. Луис Фабиано потврди дека и самиот бил блиску до потпис со каталонскиот гигант: “За малку ќе се случеше, мора да го прашате Дел Нидо (претседателот на Севиља) зошто тоа не се реализираше, не сакаше едноставно да ме пушти од Севиља. Имав две можности да потпишам за Барса но Дел Нидо не ги прифати, секогаш ми го отежнуваше животот”. “Тоа ќе беше најдобриот момент во мојата фудбалска кариера, да играм во Барса со толку многу познати ѕвезди но шансата дојде и помина”. “Лео е најдобриот фудбалер во светот во моментов но мојот омилен играч беше ...
сите 3 | | | веќе видена

Жозе Мурињо со интересна изјава го опиша неговиот престој во Реал Мадрид: “Тука сум три години, но како да сум 30“, се осврна ‘Специјалниот’ на тоа што значи да си тренер на најголемиот клуб во светот. Португалскиот стратег денеска прославува точно 1,000 денови откако е на чело на Реал Мадрид. И по одиграни 158 натпревари, обелена коса, тој ја освои Лигата, Кралскиот Куп и Супер Купот. За споредба Пеп Гвардиола во три години освои 14 титули со Барса… Првата воопшто изјава дадена од страна на Мурињо откако го превзеде Реал беше: “Не е важно да се победи. Важно е да се победи со Реал Мадрид. И тоа и се случи во првата сезона. Го освои Купот на Кралот со победа над најголемиот ривал Барса, а веќе наредната година и Ла Лига. Оваа сезона во Ла Лига има само теоретски минимални шанси за успех, а иднината на Реал во ЛШ и Копа дел Реј ќе се решава периодов во Барселона и Манчестер.
сите 6 | | | веќе видена

Ријазор е единствената неосвоена тврдина од страна на Кристијано Роналдо. Ова коло во Ла Лига ѕвездата на Реал Мадрид ќе има можност да постигне погодок и со тоа да ги ‘заокружи’ сите стадиони во Шпанија, а и да си го крене моралот пред ултра тешките натпревари кои го очекуваат тимот од Мадрид периодов (Барселона и Манчестер Јунајтед). Но овој стадион не е само ‘малерозен’ за португалскиот фудбалер, туку и Реал Мадрид не може да се пофали со добри партии во Депортиво. Во последните 20 години ‘Кралскиот Клуб’ има остварено само една победа на стадионот на Ла Коруња. На овој натпревар Мурињо најверојатно ќе одмара неколку фудбалери бидејки за три дена го очекува мега реванш дуелот од Копа дел Реј на Ноу Камп против тимот на Барселона. Сепак Роналдо нема да биде дел од тие што ќе добијат заслужен одмор.
сите 29 | | | веќе видена

Лео Меси има специјална мотивација да продолжи со неговата серија на постигнување погодоци во Севиља. Аргентинецот, кој има комфорно водство на листата на најдобри стрелци во Ла Лига во однос на Роналдо (Меси има 36 погодоци, втор е Роналдо со 24), има можност да го повтори постигнувањето на CR7 од минатата сезона, постигнувајки погодок против сите тимови во Ла Лига во една сезона. Меси кој досега не успеал да постигне гол на само 4 од вкупне 24 натпревари во Ла Лига, му останува да постигне погодок уште против Севиља и Селта за да го израмни рекордот на Роналдо. А ако навистина постигне погодок против Севиља овој викенд, Лео Меси ќе ја продолжи својата серија на постигнати погодоци на последователни натпревари во Ла Лига – до сега на 14 последователни натпревари успеал да се запише во листата на стрелци.
сите 9 | | | веќе видена

И покрај фактот дека загубиле на последните 16 натпревари против Сан Антонио Спарс, тимот на Голден Стејт Вориорс конечно забележа победа (во продолжението) против тимот на Грег Попович со што ставија крај на серијата победи на лидерот во НБА. Тежок натпревар во Голден Стејт бидејки имаше дури 20 промени на водството и 17 израмнувања. Но со помош на Џеред Џек кој постигна 7 од своите 30 поени во последните 91 секунда, тимот на Марк Џексон излезе како победник во овој доста тежок и неизвесен натпревар. На своите 30 поени, Џеред Џек додаде и 10 асистенции, а да спомнеме дека влезе од клупата за резерви. Дејвид Ли исто така имаше масивен натпревар постигнувајки 25 поени со 22 скока. Кај гостите Тим Данкан постигна 19 поени и 13 скока, а Тони Паркер натпреварот го заврши со 18 поени. Со своите 19 поени Тим Данкан го помина Роберт Периш на листата на најдобри поентери во НБА и сега се наоѓа на 23 место со постигнати 23,350 поени. Ова беше прв натпревар на кој Голден Стејт Вориорс настапи со дресови со долги ...
сите 47 | | | веќе видена

next