Клизач

Полицијата на Нотингемшир беше принудена да ги потсети луѓето дека да не им го трошат времето, откако еден фан на Манчестер Јунајтед веднаш по црвениот картон на Луиш Нани се јавил на 999 (бројот на локалната полиција) и ја известил полицијата дека “Манчестер Јунајтед биле ограбени“. Да. Нажалост, тоа навистина се случило. Главниот инспектор на полициајата на Нотингемшир, Тед Антил изјави: “Додека овој последен пример изгледа доста занимлив, сепак го илустрира проблемот со кој се соочуваме секојдневно, лажни повици, непостоечки криминал…“ “Сакам да ги замолам луѓето да не ни го трошат времето, да размислат пред да го свртат бројот на полицијата, а родителите да внимаваат на децата бидејки во денешно време многу често сакаат да се ‘нашалат’ со некој prank.“ “Има многу луѓе кои навистина се во невоља и им е потребна нашата помош и во случајов тие требаше да чекаат, зашто, некој 18 годишник сакал да го пријави судијата од натпреварот.“ 18 годишниот фан на Манчестер, се јавил од својот дом во Бингам, ...
сите 22 | | | веќе видена

Немаше поубедлив тим од Јувентус во првите осминафинални дуел во Лигата на Шампионите. Гигантот од Торино победи со 3-0 како гостин на Селтик и си ја олесни работата пред реваншот на својот стадион. Клубот самоуверено чекори кон одбраната на титулата во Калчото а пласманот во четврт финалето изгледа само како проста формалност. Кога против себе ги имаш “храбрите срца” сепак не треба пред време да се опуштиш. Денеска тимот на Селтик ќе излезат на мегдан против својот соперник од Торино, кој веќе три години не знае за пораз на европските натпреварувања. Причините за добрата форма на Јувентус се комплексни но суперлативите се највеќе упатени кон тренерот Антони Конте. Младиот менаџер не ни помислува на опуштање на овој натпревар и ги предупреди своите играчи да внимаваат да не ја потценат ситуацијата за да не се дојде до продолженија и пенали…… Неговиот колега Неил Ленон дипломатски пристапи и изјави дека нема сигурно да тргнат за Торино со помислата дека ќе победат со 4-1 или 4-0 но сепак потајно се надеваат ...
сите 18 | | | веќе видена

Откако фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Шинџи Кагава постигна хет-трик овој викенд за ‘Црвените Ѓаволи’ стана првиот азиски фудбалер кој успеал да постигне 3 погодоци на еден премиер лигашки натпревар. Затоа ќе ви претставиме неколку интересни факти кога станува збор за хет-трикови постигнати во Премиер Лигата. Најмногу хет-трикови од страна на еден фудбалер: Алан Ширер – 11 Речиси е неизбежно најдобриот стрелец во историјата на Премиер Лигата да го држи рекордот и за најмногу постигнати хет-трикови. Алан Ширер постигна на 11 натпревари постигна хет-трик, вкупно 260 погодоци во дресовите на Блекбурн и Њукасл. Најбрз хет-трик: Роби Фаулер – 4 минути и 23 секунди Ѕвездата на Ливерпул за точно 263 секунди успеа да постигне 3 погодоци против Арсенал во премиер лигашки натпревар. 2 хет-трика на еден натпревар: Роберт Пирес и Џермејн Пенант Натпревар кој ја започна серијата од 49 натпревари без пораз на Арсенал, беше против Саутемптон каде ‘Топџиите’ славеа со 6-1 на Хајбери. Дуото од средниот ред, Џермејн ...
| | веќе видена

Очегледно Сер Алекс Фергусон беше гневен по завршувањето на натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, кој ‘Кралскиот Клуб’ го доби со 2-1 и се пласираше во понатамошната фаза од Лигата на Шампионите. Но Ферги не беше гневен на резултатот туку на моментот во 57-та минута кога Луиш Нани беше исклучен со директен црвен картон, кој на крајот се покажа како пресуден момент. Интересна пак беше изјавата на поранешната легенда на клубот, Рој Кин кој изјави дека црвениот картон беше заслужен. Во продолжение ќе погледнете го гиф фајлот дуелот помеѓу Луиш Нани и Арвало Арбелоа и пресудете сами дали овде имаше намера, дали Нани заслужи црвен картон. Што мислите Вие, одговорете во анкетата подоле? Take Our Poll
сите 24 | | | веќе видена

Сер Алекс изненади многумина на вчерашниот натпревар со решението да го остави Вејн Руни како резерва пред дуелот со Реал. Да пробаме да видиме до какви прашање и одговори доведе таа одлука на менаџерот на Манчестер Јунајтед. Недостигаше ли Руни во составот? Англискиот репрезентативец нема постигнато гол на домашен натпревар за Јунајтед во Лигата на Шампионите веќе три години и пред исклучувањето на Нани, тимот на Манчестер го контролираше текот на натпреварот. Сер Алекс го остави Руни надвор од составот и во почетокот на сезоната, откако одигра само еден натпревар во потготвителната фаза, сепак тоа што сега беше резерва, навистина претставуваше шок – поготово што Вејн одигра добар натпревар во саботата против Норвич во победата од 4-0. Вчера влезе во игра 17 минути пред крајот на натпреварот и имаше една одлична шанса да го израмни резултатот но не успеа да ја погоди мрежата. Дали Нани си го оправда местото на стартер? Да. Португалецот се избори за голот на Јунајтед, со кој тимот на Сер Алекс успеа да ...
сите 26 | | | веќе видена

Тимот на Оклахома Сити Тандер го израмни НБА рекордот со само две загубени топки на еден натпревар и со помош на нивната добра одбрана во последните 6 минути од натпреварот успеаа да слават над Лос Анџелес Лејкерс со 122-105. Плејмејкерот на Тандер, Расел Вестбрук со неговите 37 поени беше најзаслужен за триумфот на неговиот тим. Кевин Дурант додаде 26 поени и 9 скока, додека Серж Ибака натпреварот го заврши со 13 поени, 6 скока и 2 блокади. Коби Брајант стандардно беше најдобар кај ‘Езерџиите’ со 30 постигнати поени, но скоро во целиот натпревар се малтретираше со отечениот лакт кој го повреди на стартот на натпреварот. Стив Неш го заврши натпреварот со 20 поени со што го израмни неговиот најдобар скор оваа сезона. Двајт Хауард повторно беше очаен со само 6 поени и шут 1 од 7, но кога станува збор за скокови тој беше најдобар на натпреварот со 16. Пред овој натпревар и двете загубени топки на Тандер, најдобро вакво постигнување имаше во втората рунда од плејофот токму помеѓу овие два тима каде Лејкерс ...
сите 45 | | | веќе видена

Шкотскиот клуб Ренџерс се договори за продажба на правата на името на стадионот Ајброкс ма компанијата “Sports Direct”. Оваа компанија му припаѓа на сопственикот на Њукасл Мајк Ешли, сега стана и официјален трговски партнер на Џерс. Извршниот директор на клубот Чарлс Грин се надева дека зделката ќе се официјализира до почетокот на наредната сезона и е убеден дека фановите ќе се сложат со ваквото бизнис решение иако пред извесно време идејата за преименување на стадионот беше дочекана на нож.. “Се решивме нашиот партнер да биде “Sports Direct”. Луѓе од компанијата ги изложија подробностите од деталите на ваквиот договор и пред преставниците на навивачите” – изјави Грин. “Правата околу името “Ајброкс” секогаш беа проблем со фановите но јас мислам дека овој договор ќе го прифатат. И знаат дека ова е нешто што мора да го направиме. Бидејќи веќе сите големи стадион во Европа носат име на своите спонзори”. Новоста дојде само неколку дена откако, Ренџерс објави дека има загуба од 7 милиони фунти во втората половина ...
| | веќе видена

Судењето на турчинот Џунеит Чакир очигледно ќе предизвика многу полемики, толкувања на правилниците и спорови во наредните недели. Судијата му покажа директен црвен картон на Луис Нани од Јунајтед при резултат од 1-0 против Реал, за набргу по исклучувањето шпанците да го преокренат резултатот и да се пласираат во 1/4 финалето на Лигата на Шампионите. Нани скокна високо и ја истегна ногата со цел да ја дофати топката но го удри Алваро Арбелоа од Реал. Очигледно – опасна игра. Но тоа што беше исто така очигледно – ненамерна, бидејќи португалецот го следеше летот на топката и затоа ја крена ногата толку високо. Ситуација од учебниците за судиите но со неколку толкувања. Чакир се покажа како црна мачка за “Црвените Ѓаволи”. Не секој пат контраверзите пресудуваат, но …. Во последните три сезони ова му е трет натпревар што го води на Јунајтед. И сите се со катастрофални последици по англискиот клуб во евро изданијата. Чакир беше судија на дуелот со Бенфика (2-2) во групната фаза во 2011-2012 година. Немаше никакви ...
сите 20 | | | веќе видена

Реал Мадрид си обезбеди место во 1/4 финалето на Лигата на Шампионите, по еден тежок дуел на Олд Трафорд, каде најпрво Серхио Рамос ја погоди сопствената мрежа во 48 минута за водство на Јунајтед. Но сепак по престрого покажаниот црвен картон за Нани, кралскиот клуб комплетно ја сврте работата во своја корист. Најпрво Лука Модриќ го постигна изедначувачкиот гол со еден навистина инзвонреден шут надвор од шеснаесетникот, за само три минути подоцна Кристијано Роналдо да ги постигне конечните 1-2. Тимот на Жозе Мурињо мораше да покаже карактер во овој натпревар и да се врати од негативата. Оваа победа е како круна на изминатава недела која сигурно ќе остане во долго паметење, со двете победи над Барселона и сега оваа против Манчестер Јунајтед, со што се овозможи пласман во финалето на Купот на Шпанија и продолжување еден чекор понатаму кон европскиот трофеј.
сите 6 | | | веќе видена

Легендарниот бразилски фудбалер изјави дека воопшто не го погодиле зборовите на менаџерот на Манчестер Јунајтед на сметка на неговите години и килограми. Алекс Фергусон споредувајќи го вистинскиот Роналдо со оној од Реал изјави дека бразилецот е “дебел и стар”. Поранешниот ас на Интер, Милан, Барселона и Реал не беше многу погоден од она што го изјави шкотланѓанецот, туку од “речникот” кој го употреби. “Не очекувам сите да мислат дека сум најдобар. Среќен сум со она што го постигнав во фудбалот и што своевремено бев избран за најдобар фудбалер на светот. Жалам за коментарите на Фергусон и неговиот недостаток на почит бидејќи тоа и не е баш најдобро за некој кој се наоѓа на неговата функција” – изјави Роналдо за бразилските медиуми. Луис Назарио де Лима Роналдо својата фудбалска кариера ја заврши пред 2 години а со Бразил беше два пато светски првак.
сите 18 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо вечерва настапи на Олд Трафорд за прв пат откако го направи неговиот 96 милиониски трансфер од Манчестер во Реал во 2009. Тој е еден од малкумината кои играле за овие, можеби најголеми два клуба во историјата на фудбалот. Останатите фудбалери кои заиграле за овие клуба се: Лори Канингем, Дејвид Бекам, Мајкл Овен, Габриел Хајнце и Руд ван Нистелрој. Во продолжение погледнете кој фудбалер што освоил за клубовите од Манчестер и Реал и во кој бил подобар.
сите 19 | | | веќе видена

Менаџерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо призна дека неговиот тим не заслужи да се пласира во четврт-финалето од Лигата на Шампионите откако контроверзно славеше на Олд Трафорд со 2-1 (вкупен резултат 3-2). Шампионот од Ла Лига изгледаше како да ќе ја заврши катастрофално и оваа сезона во ЛШ откако Серхио Рамос си постигна автогол на стартот на вториот дел. Но по црвениот картон на Луиш Нани, поранешниот фудбалер на премиер лигашот Тотенхем, Лука Модриќ, постигна ефектен погодок за израмнување на резултатот на 1-1. Неколку минути подоцна дојде и комплетниот пресврт и тоа од човекот кој долги години беше миленик на публиката на Олд Трафорд. Кристијано Ронадло го постигна својот осми погодок оваа сеозона во ЛШ за конечни 2-1 и елиминиација на Алекс Фергусон и неговиот Манчестер Јунајтед. “Најдобриот тим изгуби. Не заслуживме да победиме.“ – изјави Жозе Мурињо веднаш по завршувањето на натпреварот за ITV. “Не одигравме добро, поради тоа не заслуживме победа, но фудбалот е непредвидлив. Тие беа многу агресивни, ...
сите 39 | | | веќе видена

Откако Мајами Хит направија видео на моментално најпопуларната работа во светот, Харлем Шејк, и тимот на Минесота Тимбервулфс се реши да направи свој Харлем Шејк. Но со една мала разлика. Погледнете за што станува збор. http://www.youtube.com/watch?v=cVW-ZeMeh5E
сите 5 | | | веќе видена

Рајан Гигс ќе го одигра својот 1000-ти натпревар во својата кариера на дуелот против Реал. Ветеранот на Јунајтед е убеден дека натпреварите со Реал Мадрид секогаш биле нешто специјално. “Атмосферата е тотално различна. Ќе биде сензационален натпревар и сигурен сум дека ќе одиме понатаму. Нашиот тим е навистина силен”. Гигс сеуште ги памти своите два двобои од претходно со Реал Мадрид (пред 10 и 13 години). Споменот од хет-трикот на бразилецот Роналдо е посебно болна тема: “Секој нов пат во Европа учите различна лекција, секако дека раните погодоци на Реал таа вечер ја направија нашата задача потешка, се надевам нема да биде исто и денес. Ќе се потрудиме први да поведеме. Доколку не се случи тоа сепак располагаме со доволно самодоверба да се вратиме во натпреварот како многупати до сега во сезонава”. Запрашан за неговите најдобри моменти во кариерата, Гигс без двоумење го спомна и аплаузот на “Бернабе”: “Беше чудно бидејќи истрчав на теренот да му помогнам на својот тим и не ни го почувствував. Дури подоцна ...
сите 18 | | | веќе видена

Марадона беше гостин во хотелот Палас во Мадрид, пред да замине за Манчестер да ги види својата керќа и внукот, како и да има прилика да го погледне натпреварот помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Во интервју за Марка, зборуваше за својата голема страст кон фудбалот и изрази желба дека повторно сака да се врати во играта како менаџер. Зборуваше и за Мурињо, Гвардиола, Кристијано и се разбира Меси. Прашање: Дали имаше можност да го гледаш последниот дуел помеѓу Барселона и Реал? Одговор: Нормално, не би пропуштил такво нешто. Забележав дека двата тима се сега изедначени за разлика од порано. Мислам дека Мурињо многу подобро го подготвил својот тим од Барселона. П:На што конкретно мислите? О: Мислам, Барселона имаше навистина лоша предсезона. Тимот играше само пријателски бидејќи луѓето се подготвени да платат цело богатство за ја гледаат Барса, во Малезија или Кина на пример. Но летото мора да биде и основата за цела сезона и таа не се гради од натпревари туку од тренинг сесии. Верувам во тренинг со ...
сите 34 | | | веќе видена

Капитенот на Рома, Франческо Тоти го постигна својот 225. погодок во Серија А, со што се изедначи со швеѓанецот Гунар Нордал на второто место на листата на најдобри стрелци. Потпредседателот на Милан, Адриано Галијани смета дека Андреј Шевченко би го надминал тој број доколку не го напуштел Милан во 2006. година. “Тоти е инзвонреден, морам да го пофалам. Го достигна Нордал кој беше наш играч, сега пред него е само Силвио Пиола со 274. гола. Меѓутоа секогаш ќе жалам што мојот пријател Андреј сакаше да не напушти, веројатно би ги надминал овие броеви до сега” – изјави Галијани. Шевченко играше за Милан од 1999. до 2006. година и на 226 натпревари имаше постигнато 127 гола но потоа на сопствено барање беше продаден на Челси. Во тимот од Стемфорд Бриџ не се снајде и на 48 натпревари постигна само 9 гола. Украинецот со 59 погодоци е третиот најдобар стрелец во историјата на Лигата на Шампионите, позади шпанецот Раул (77) и италијанецот Филипо Инзаги (70).
сите 9 | | | веќе видена

Тешко е да се расправа за методите на Роман Абрамович кои многу луѓе ги осудуваат, бидејки често ги менува тренерите, но сепак тоа вродува со каков таков плод. Во последниве неколку години Челси ја освои Лигата на Шампионите, неколку пати Премиер Лигата и некој од куповите. Моментално ‘Сините’ се наоѓаат 7 бода пред нивниот Лондонски ривал, Арсенал, а во продолжение ќе ви ја презентираме изјавата на Петар Чех за ‘The Sun’ која е поврзана токму со ‘Топџиите’. “Луѓето викаат дека доколку имавме поголема стабилност со менаџерите во Челси ќе имавме далеку поголем успех. Јас не сум сигурен дека се во право.“ “Во последните 9 години ние освоивме скоро, ако не и повеќе трофеи од Манчестер Јунајтед, а они имаа само еден тренер, а ние сменивме дури осум.“ “Ние успеваме на наш начин, другите клубови си имаат свој начин. Арсенал имаат ист менаџер и немаат освоено трофеј многу долг период.“ “Прашањето е: Дали би сменил десет менаџери и би освоил 6 трофеи, отколку да имаш еден менаџер осум години, притоа да не освоиш ...
| | веќе видена

За сите оние кои им е досадно и не знаат како да го искористат своето време, слободно повелете на КЛИЗАЧ и уживајте во оваа збирка на интересни игрици. Очекувајте во наредниот период бројот на игрици редовно да се зголемува. Доколку сакате да се забавувате со игриците на КЛИЗАЧ, кликнете на следната сликичка.
| | веќе видена

Во саботата Реал Мадрид ја ‘скрши’ доминацијата на Барса која опстојува од крајот на сезоната 2007-08. Блауграната нема загубено два последователни натпревари против ниеден клуб од 7ми мај 2008 година, кога составот на Берн Шустер го порази тимот на Франк Рајкард со 4-1 на Сантјаго Бернабе. Како што знаеме, минатиот вторник Барселона загуби од Реал во Копа дел Реј, а веќе во саботата втор пат по ред ‘Белите’ од Мадрид се радуваа. Претходно во сезоната 2007-08 Реал триумфираше на Камп Ноу со 1-0 (благодарение на голот на Жулио Баптиста), а во реваншот на Сантјаго Бернабе клубот од Мадрид славеше со 4-1. Скоро 5 години поминаа од тогаш и до саботата (02.03.2013), Каталонците немаа загубено два натпревари во низа против ни еден клуб во светот.
сите 2 | | | веќе видена

Излезе нов број на Неделникот на КЛИЗАЧ. Уживајте!!! Само кликнете на сликичката и ќе ве одведе до ПДФ верзијата на овонеделниот магазин. Доколку сакате да ги погледнете сите претходни магазини, кликнете тука .
сите 2 | | | веќе видена

next