Клизач

Менаџерот на Ливерпул, Брендан Роџерс изјави дека Луис Суарез ќе остане во клубот и покрај тоа што играчот оваа недела призна дека би размислил за понуда од Баерн Минхен. Роџерс сака да го зачува уругваецот во своите редови на лето, кога се очекува од тимот да заминат неколку играчи кои не го покажаа тоа што се очекуваше од нив. Сепак Суарез најави можност за заминување од клубот со тоа што изјави дека е потготвен да ги разгледа сите понуди – посебно ако така дојде од Баерн, кој ќе биде предводен од Пеп Гвардиола. Сепак, дефанзивецот Роџерс изјави дека нема намера да го пушти својот најдобар голгетер и додаде дека Суарез станал архитектот на револуцијата во Ливерпул. ‘Во овој момент, мислам дека ќе остане” – изјави Роџерс. ‘Имав разговор со неговиот агент пред неколку недели. Изјави дека Суарез е многу среќен тука и дека сака да му помогне на клубот да напредува”. ‘Го направив Луис архитект на овој тим. Ние двајцата сме постојано во комуникација”. Сепак, Роџерс изјави дека е свесен за интересот на другите ...
сите 3 | | | веќе видена

Извештаите од Шпанија сугерираат дека Милан ги почнал преговорите со Барселона, за услугите на Бојан Кркиќ, за кого се надеваат дека ќе успеат да го доведат за поефтина цена. Сопственикот на Милан, Силвио Берлускони неодамна призна дека сака да го види младиот играч, врзан со долгорочен договор за “Росонерите” но само доколку цената биде спуштена подолу од 15 милиони фунти колку што бара Барселона. Потпретседателот Адриано Галиани, според извештаите веќе имал некои разговори со Барселона во текот на нивниот меѓусебен дуел во рамките на Лигата на Шампионите и бил задоволен од тоа како течат преговорите. Бојан има постигнато само три гола во 18 натпревари во Серија А.
сите 4 | | | веќе видена

Тимот на Минесота Тимбервулфс излезе на паркетот во Стејплс Центарот со една и единствена цел: Да се прекине низата од 20 последователни порази против тимот на Лос Анџелес Лејкерс. Но, така не мислеа домаќините кои остварија прилично лесна победа (116-94) и дојдоа до скор од 29 победи и 30 порази. Лејкерс имаа одличен шут од линијата за 3 поени погодувајки 16 тројки од 32 обида. Серијата од 21 последователна победа против тимот на Минесота е најдолгата ваква серија во НБА и петта најдолга во историјата. Коби Брајант постигна 33 поени, 5 скока и 5 асистенции за 31 минута на паркетот и беше стандардно најзаслужен за новата победа на тимот од Л. А. Со овие 33 поени тој се израмни со Кевин Дурант за најмногу натпревари со над 30 постигнати поени сезонава. “Само сакам да влеземе во плејофот. Играм само за една работа, а тоа е да освојам уште некој прстен.“ – Коби Брајант. За Минесота пак, покрај поразот тие се соочија со уште еден проблем, а тоа е повредата на Никола Пековиќ. По повредените Андреј Кириленко, ...
сите 36 | | | веќе видена

Благословен со супер моќ и гранитни мускули, Неверојатниот Кристијано е последниот херој кој се појави на “Бернабе”. Во навистина инзвонреден стил португалецот, збриша се пред себе во вторникот на “Камп Ноу” и го воведе тимот на Реал Мадрид во финалето на Купот, елиминирајќи го Меси и Барселона. Беше навистина во неверојатна форма. Кристијано се наоѓа во зенитот на својата кариера и се соочува со најголемиот предизвик до сега: Да го елиминира Манчестер Јунајтед. Исто како суперхеројот Халк, Кристијано поседува молскавична брзина, што го прави многу побрз од останатите. Ако на ова се додаде и неговата неверојатна издржливост, можете да го забележите како е во состојба да го претрча целиот терен дури и во последните минути од натпреварот. Неговите воздушни способности се едноставно нешто до сега невидено. Во спротивност на ликот на Стен Ли (Халк), Роналдо не е воден од неговиот бес. Сосем спортивно, Кристијано созреа со годините. Тоа што CR7 и Халк го имаат заедничко е способноста да го дадат максимумот кога ...
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед изјави дека планира да остане по завршувањето на тренерската кариера и да стане директор на клубот. “Никако да се ослободат од мене. Веројатно ќе станам директор на клубот. Никој не знае кога ќе ја завршам менаџерската кариера, па ни јас самиот. Нема да ми биде потребен лекар за да ми каже дека ми е дојдено времето да се повлечам” – изјави Алекс Фергусон за фудбалскиот магазин ”Tventifor7″. Кога ќе дојде тоа време очекува да биде консултиран за наследникот на клупата на Манчестер Јунајтед но смета дека неговиот збор не треба да биде последен. “Мислам дека конечната одлука мора да ја донесе клубот. Креативноста е важна за секој менаџер. Работата на менаџерот е да го менува тимот, философијата на клубот и да го прилагодува на својот концепт. Тоа е многу важно, бидејќи со таков став и играчите ќе имаат посериозен однос кон вас” – изјави искусниот шкот. Фергусон (71) исто така смета дека е добра идеа некои од играчите по завршувањето на кариерите да останат во клубот. “Сметам дека ...
сите 22 | | | веќе видена

Португалските медиуми се позанимаваа со создавањето на еден навистина интересен состав. Имено португалскиот лист “A Bola” објави комплетен состав од 11 фудбалери со најголемите плати во светот на фудбалот. Во почетниот состав влегуваат два играчи од Реал, Челси, Баерн и Манчестер Сити, додека ПСЖ, Анжи и Барселона имаат по еден фудбалер. На врвот е напаѓачот на Анжи, Самуел Ето, потоа следуваат најдобрите двајца во светото, Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Во средниот ред се Давид Силва и Јаја Туре од Манчестер Сити, па Франк Рибери од Баерн. Одбраната ја сочинуваат Ешли Кол и Џон Тери од Челси, Тиаго Силва од ПСЖ и Филип Лам од Баерн. Голманот на овој соствар е Икер Касиљас.
сите 5 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола беше инзвонреден во мотивирањето на своите играчи. Го чуваше својот тим фокусиран, користејќи ги сите потребни средства. Го правеше тоа преку индивидуални разговори или во соблекувалната. Денешнава Барселона почна да покажува знаци на слабост како што сезоната пополека влегува во финишот. Иако во првиот дел од сезоната се течеше според планот. Сепак во одредени нешта недостигаат во големите натпревари. Еве некои од нив: 1. Виланова сеуште не го извадил максимумот од своите играчи Главен квалитет на Пеп и останатите тренери од светска класа е што никогаш не се задоволни од резултатот, без разлика каков е. Ова сега се промени. 2. Потготовките пред натпреварите веќе не се исти Под водство на Гвардиола, последната тренинг сесија беше симулација од наредниот натпревар. Сега тоа не случај. 3. Роура нема авторитетот во хиреархијата Роура не го користи својот авторитет врз играчите. Ако Тито не е во можност тогаш Роура уште помалку. 4. Преголема комотност во почетните XI Роура ги игра најдобрите XI во ...
сите 3 | | | веќе видена

Луис Муриел, младиот колкумбиец кој блеска со своите игри во Удинезе и е споредуван со Кристијано Роналдо, а заинтересирани за него се Наполи, Арсенал и Манчестер Јунајтед. Како што пренесуваат некои медиуми, Луси Муриел, летово сигурно ќе го напушти тимот од Удине, а најголеми шанси за да го донесе во своите редови има Наполи, кој води во трката со Манчестер Јунајтед и Арсенал. Овој 21-годишен играч го привлече вниманието на себе уште минатата година кога играше на позајмица во Лече, кога постигна 7 голови на 29 настапи. Колумбискиот Кристијано Роналдо, како што го нарекуваат медиумите на Апенините пристигна во Удинезе во 2010.година од Депортиво Калија. Клубот од “Фриули” е познат по добриот скаутинг и знае како да ги препознае младите талентирани играчи, ги доведуваат за мали пари, а потоа го продаваат за 5 до 10 пати повеќе на поголемите клубови. Муриел има договор со Удинезе на уште 4 години, но како стојат работите ќе добие зелено светло за трансфер бидејќи веќе има добри и примамливи понуди. Наполи до ...
сите 23 | | | веќе видена

Играчот од средината на теренот на Фиорентина, Борха Валеро, не размислува за Реал Мадрид воопшто, иако се споменува интерес од “кралскиот клуб”, истакнува менаџерот на шпанскиот интернационалец. Борха Валеро е играч од академијата на Реал, а добрите партии кои ги пружа во дресот на Фиорентина не останаа неприметени кај управата на “кралскиот клуб”. Сепак, менаџерот на овој 28-годишен играч истакнa дека неговиот клиент нема намера да се враќа во матичниот клуб, од каде си отиде уште во 2007.година, каде не го ни дочека своето деби во првиот тим на Реал. “Борха е презадоволен во Фиренца. Реал не е опција ни во еден случај.” , изјави неговиот менаџер Камано.
сите 40 | | | веќе видена

Агентот Хуан Мартинез откри како екипата на Челси го контактираше неговиот клиент и тренер на Малага, Мануел Пелегрини. “Сините” на крајот од сезоната ќе останат без тренер, а челниците на клубот од “Стемфорд Бриџ” уште сега сакаат да осигураат врвно тренерско име. “Челси и другите клубови прашуваа, но само преку посредници. Ништо официјално. Мануел би сакал да работи во англиската Премиер лига исто како што би сакал и во Германија, Италија и другите големи лиги. Пелегрини има договор со Малага. Мислам дека во април или мај ќе биде појасна ситуацијата околу неговата иднина.” , изјави Мартинез. Меѓу другото, Пелегрини веќе некое време се поврзува и со актуелниот првак на Англија, Манчестер Сити.
| | веќе видена

Еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња, аргентинецот Диего Марадона, заигра тенис со својот сонародник Хуан Мартин дел Потро на централниот терен на тенискиот комплекс каде што се одржува АТП турнирот во Дубаи. Марадона е голем љубител на тенисот, кој како што истакна и самиот тој – ”мојот втор најдраг спорт”. Во средата беше во посета на АТП 500 турнирот во Дубаи, се сретна со Рожер Федерер, а потоа и со големо задоволство го прифати повикот да одигра неколку поени со својот сонародник Хуан Мартин дел Потро, поранешниот победник на Ју-Ес Опен, по неговата победа во осмина финалето на турнирот против Индиецот Сомдев Деварман со 6-4, 6-4. 52-годишниот Марадона ги импресионираше гледачите со своите тениски вештини, со одличен форхенд и игра на мрежа, а нешто повеќе се мачеше кога требаше да го врати сервисот на Дел Потро… http://www.youtube.com/watch?v=fokYFHICrWg
сите 12 | | | веќе видена

Интересна ситуација се случи на синоќешната куп средба помеѓу ПСЖ и Марсеј (2-0). Меѓу другото, во еден момент на теренот си разменија по неколку зборови Дејвид Бекам и Џордан Ајев, а кога овој другиот очекуваше да започне да се пресметува физички со Бекс, англискиот интернационалец си ја провлече раката низ косата во намера да ја поправи фризурата. http://www.youtube.com/watch?v=Ufk0Bvn0V2U
сите 10 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо продолжи со својата неверојатна низa во 2013. година на “Камп Ноу” во вторникот, погодувајќи ја на два наврати мрежата на Барселона и сега има веќе 15 гола зад своето име годинава. Успеа и да го надмине Меси по бројот на голови во кој и двајцата биле инволвирани на “Ел Класико”. Португалската ѕвезда има 12 гола, додека Меси е на 11, иако аргентинецот има плус шест гола од периодот пред да пристигне Роналдо во Мадрид. Во 2010-11 Роналдо успеа да го постигне својот прв гол против Барса но неговиот најважен гол до сега во овие дуели со каталонците е во финалето од Купот на Шпанија, на Местаља . Со гол во екстра времето му го донесе првиот купот на тимот по две децении. Сепак Меси го имаше последниот збор таа сезона, бидејќи постигна два гола во полуфиналето од Лигата на Шампопните на “Бернабе”. Минатата сезона Роналдо постигна еден гол против Барса во Супер Купот, додека Меси даде три. Сепак во Ла Лига, португалецот постигна гол што буквално му го донесе 32 титула на тимот, додека Меси не ...
сите 13 | | | веќе видена

Раководството на Арсенал се реши да ја овековечи поранешната ѕвезда на тимот, Денис Бергкамп со поставувањето на неговата статуа пред статионот “Емирати”. За модел ќе биде земен еден брилијантен момент од натпреварот против Њукасл пред 10 години. Статуата на холандскиот напаѓач ќе се наоѓа во близина на тие на Тиери Анри, Тони Адамс и Херберт Чепман. Денис, кој освен по својот неверојатен талент беше познат и по својата фобија од летање со авион, помина 11 години во гигантот од северен Лондон и стана еден од најомилените играчи на на фановите на сите времиња. Откако дојде од италијанскиот Интер во 1995. година за сума од 7.5 милиони фунти, тој беше основата за неверојатните успеси на “Топчиите”. Бергкамп го донесе тимот до три титули во Премиер Лигата и беше дел од Непобедливите во 2004. година. Не треба да се заборави и на четирите трофеи од ФА Купот. Во моментов холанѓанецот е помошник на Франк Де Бур во Ајакс – клубот во кој ја започна својата кариера како фудбалер а еве сега и како менаџер. Денис се ...
сите 2 | | | веќе видена

За време на неговата кариера како менаџер, Мурињо искуси секакви ситуации на Камп Ноу. Што е неоспорно е дека до сега обезбедил неколку одлични резултати и севкупно ужива во триумфите на територијата на Барса. Победата во вторникот е најсвежа од добрите моменти на Му на Камп Ноу. Првото добро сеќавање од овој стадион беше во групната фаза од Лигата на Шампионите. Голот на Дрогба во 93та минута за 2-2 беше доволен Челси да обезведи прва позиција на табелата. Мурињо го прослави овој бод трчајки околу теренот и лизгајки се на неговите колена. Потоа дојде неговиот неверојатен Интер и двата дуела од нокаут фазата против Каталонскиот клуб. Можеби изгубија на Ноу Камп со 1-0, но сепак победата од 3-1 на Џузепе Меаца беше доволна за пласман понатаму. Португалецот тогаш почна да трча по теренот како избезумен. Не му сметаше ниту водата од прскалките кои беа пуштени откако почнаа фудбалерите на Интер да се радуваат на теренот на Барселона. Следно беше во Ла Лига минатата сезона. Мадрид ја обезбеди титулата во Примера ...
сите 40 | | | веќе видена

Монта Елис со неговите 27 поени, 13 асистенции и 6 украдени топку, вклучувајки ја и победничката тројка со звукот на сирената, беше најзаслужен за триумфот на Милвоки Бакс против Хјустон Рокетс во дуел на двете осмопласирани екипи од Истокот и Западот. “Фала му на Господа што влезе. Само тоа имам да кажам.“ - изјавата на Монта Елис веднаш по завршување на натпреварот Ерсан Илиасова постигна 20 поени и 10 скока, додека Мајк Данливи го заврши натпреварот со 16 поени и 6 скока. Џејмс Харден беше најдобар во тимот на Рокетс со 25 поени и 7 асистенции, а Омер Ашик постигна 16 поени и имаше рекордни во кариерата 22 скока. http://www.youtube.com/watch?v=Wx1ONPDTNoU
сите 3 | | | веќе видена

Една вечер откако постигна рекордни сезонава 38 поени против Индијана Пејсерс, Стеф Кари постигна 54 поени (рекорд во НБА сезонава) и тоа во Медисон Сквер Гарден – тврдина која и за најдобрите во историја отсекогаш била тешко освоива. Но неговиот перформанс не беше доволен, бидејки домашните Никс успеаа на крајот да се радуваат на триумфот од 109-105, најмногу благодарејки на 35 поени на Кармело Ентони и 16 поени и дури 28 скока (од кои 13 во една четвртина) на Тајсон Чендлер. Кари за малку не успеа и да го израмни рекордот на Коби Брајант и Дониел Маршал од 12 тројки на еден натпревар, откако синоќа постигна 11 тројки со феноменален процент на успешност (11 од 13). За споредба целиот тим на Њујорк Никс имаше 11 погодени тројки од 34 обиди. http://www.youtube.com/watch?v=Ty8XucC1mis
сите 39 | | | веќе видена

Перформансот на Герет Бејл во победата на Тотенхем против Вест Хем беше сензационален со што само ја потврдува оваа сезона како негова најдобра во кариерата, постигнувајки вкупно 19 погодоци за Тотенхем во сите натпреварувања од кои 8 на последните 6 меча. На возраст од само 23 години, Бејл e далеку од неговиот врв во кариерата, а секојдневно покажува знаци дека станува се подобар и подобар фудбалер. Во овој момент нема да згрешиме доколку кажеме дека Бејл е третиот најдобар фудбалер во светот, позади Меси и Роналдо, а сигурно е најдобар фудбалер кој дошол од Велс од времето на Рајан Гигс. Но какви се статистиките доколку ги споредиме Герет Бејл и Рајан Гигс на иста возраст? Бејл моментално има 23 години, 7 месеци и 11 дена, па затоа ќе погледнеме во архивите и ќе се обидеме да ги споредиме статистиките на Бејл во неговата досегашна кариера со оние на Рајан Гигс кога има исто така 23 години, 7 месеци и 11 дена. Гигс се приближува до неговиот 1000 настап како професионален фудбалер – рекорд кој може да го ...
сите 20 | | | веќе видена

Победата на Тотенхем против Вест Хем во понеделникот беше важна поради повеќе причини. Спарси се искачија на третата позиција на табелата, зголемувајки си ги шансите за обезбедување место во Лигата на Шампионите следната сезона, додека Герет Бејл ја продолжува својата неверојатна форма, постигнувајки нови два гола. Но најзначајно е тоа што ова беше 27 натпревар за Андре Виљаш-Боаш во Премиер со Тотенхем, ист број на натпревари додека беше во Челси пред да биде отпуштен. Откако го напушти Челси, англиската јавност и навивачите не веруваа дека португалецот може да се снајде во Премиер, но година подоцна тој предводи клуб (Тотенхем) кој моментално на табелата се наоѓа пред клубот од Стемфорд Бриџ. Дали Челси требаше да му дадат поголема шанса на Андре Виљаш-Боаш? Дали португалецот може да го одведе Тотенхем до Лигата на Шампионите? Погледнете ги статистиките на Виљаш-Боаш по одиграни 27 натпревари во Тотенхем и Челси.
сите 7 | | | веќе видена

Огромна е омразата и ривалството помеѓу Жозе Мурињо и Барселона. Дали во Челси, дали во Интер, а сега и во Реал Мадрид, на ‘Специјалниот’ нонстоп мусе укажуваа прилики да игра против својот поранешен клуб, каде своевремено беше помошник тренер. Во тие години Жозе во многу наврати ја изразуваше својата љубов кон Каталонскиот клуб, а во денешно време истиот клуб му претставува најголем непријател. Погледнете го ова епик видео од сите моменти поврзани со Жозе Мурињо и Барселона. http://www.youtube.com/watch?v=zgskZwqvdLU
сите 33 | | | веќе видена

next