Клизач

Данскиот стручњак Михаил Лаудруп стана витез од прв ред на Островото. Му го донесе првиот трофеј во историјата на клубот од Велс кој се натпреварува во Премиер лигата. Данецот стана легенда на “Црните Лебеди”, а воедно и најбараниот тренер на светот. Во една анкета се изјаснија навивачите на Реал Мадрид кои сакаат да го видат на клупата на Кралскиот клуб. Одма потоа се појавија и шпекулации дека токму Лаудруп ќе го наследи Жосе Мурињо. “Една работа е сигурна. Неможам да ви гарантирам кого ќе тренирам следната сезона. Пресреќен сум заради успехот со Свонси, но тоа не значи дека ќе останам во Велс. Никој незнае што носи ноќта, а што денот.” , истакна Лудруп.
| | веќе видена

Моментално Марта настапува за шведскиот клуб Тиресо ФФ, а во пријателски меч против екипата на КИФ Оребро постигна гол кој долго ќе се прераскажува. Во стилот на Роналдињо ја прими топката на ицицата од шеснаесетникот, издрибла неколку противнички фудбалерки и со прецизен удар ја совлада голманката на Оребро. http://www.youtube.com/watch?v=8h9uVamTTV8
сите 2 | | | веќе видена

Талентираниот 19-годишен играч привлече големо внимание во текот на летото кога по големата фама и негодување со Алекс Фергусон, се пресели во Јувентус. Сепак, само неколку месеци од неговото доаѓање во Торино, Манчестер Сити покажа интерес за негово евентуално враќање во Англија. Дилемата која се поставува пред младиот фудбалер на кого му се предвидува блескава иднина е минутажата или парите? Секако дека Јувентус со ова второто не може да им парира на богатите “Граѓани”, а во Торино на овој фудбалер гледаат како играч на кого сериозно ќе се смета. Ако се земе во предвуд тоа дека тој самиот во Јуве дојде како слободен играч, шампионот на Италија би можел да оствари значаен приход со продажбата на Пол Погба.
| | веќе видена

Медиумите во Италија се почесто споменуваат за евентуалното враќање на Давид Сантон на Апенините. Поранешниот дефанзивец на Интер би можел да тргне по стапките на Марио Балотели кој по враќањето од Островото го облече дресот на градскиот ривал. Сантон би бил замена за Игнасио Абате на позицијата десен бек, кој според некои информации ќе се пресели во тимот на Зенит. Овој 22-годишен играч, Милан проба да го донее уште во јануари, но договор не беше постигнат. Цената на Сантон на трансфер маркетот изнесува околу 6 милиони фунти. Желба за да го видат во своите редови имаат и Наполи и Рома, но медиумите тврдат дека Милан е во пол позиција за доведување на овој фудбалер.
| | веќе видена

Големиот капитен на Рома, во вчерашниот дуел со Џенова го постигна својот 225. погодок во дресот на Волчицата и влезе во историјата на Серија А, бидејќи дојде до втората позиција на вечната листа на стрелци, каде се изедначи со Гунар Нордал. Ветеранот на римскиот клуб пред себе го има само уште Силвио Пиола, кој на своето конто има 274. погодоци а Тоти најави дека рушењето на неговиот рекорд е зачада после која ќе замине во пензија: ”Кога ќе го срушам рекордот на Пиола, ќе се пензионирам! Сакав да дојдам до второто место на листата на најдобрите стрелци пред нашите навивачи, на Олимпико. Само на тој начин можам да им се заблагодарам за се што ми дадоа во кариерата и што сеуште ми даваат” – изјави големиот Тоти.
сите 13 | | | веќе видена

Веднаш по натпреварот од првиот дуел, во соблекувалната на Сантијаго Бернабе едно име доминираше во разговорот на дефанзивците на Реал Мадрид: Робин Ван Перси. Повеќето од навивачите можеби ќе се сетат само на две шанси на холанѓанецот кои ги промаши во второто полувреме но таму каде што јавноста виде грешки, дефанзивците на Реал гледаат вистински ѓавол. “Ван Перси е непогода. Постојано е во напад, шутира, секогаш е во движење, спринтирајќи од една до друга страна…..Може да биде кобен за нас на Олд Трафорд” - изјави еден од дефанзивците на Реал. Пред почетокот на двобојот, многумина Ван Перси го знаеа како играч со брилијантни технички способности но не и како воин. Некои како Серхио Рамос и Чаби Алонсо, еднаш веќе се имаат сретнато со него на финалето на Светското првенство но овој играч сега и тој тогаш се комплетно различни. Фергусон му помогна да развие една страна во него што претходно ја немаше. Холанѓанецот постигна 23 гола во 35 натпревар за Јунајтед; 19 во Премиер Лигата, 3 во Лигата на Шампионите и ...
сите 3 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер призна дека на неговиот тим ќе му биде многу тешко да се избори за место меѓу Топ 4 до крајот на сезоната во Премиер Лигата, откако вчера неговиот тим беше поразен со 2-1 од Тотенхем. Арсенал е на 7 бода зад третиот тим – Тотенхем и пет од четвртиот – Челси а до крајот на шампионатот остануваат уште девет кола. “Треба да се бориме знам дека е тешко но нема да се откажеме. Сега сме во тешка позиција бидејќи изгубивме бодови, кои не требаше да ги изгубиме, не требаше да си дозволиме пораз” - објасни Венгер. Арсенал не се нашол позади Тотенхем во Премиер Лигата уште од1995 година навака а надвор од Топ 4 – од 1996 година, кога тимот заврши на петото место. Во моментов Арсенал игра по петнаесети пат по ред во Лигата на Шампионите. Но лондонскиот тим многу тешко дека ќе го помине осмина финалето, бидејќи во првиот натпревар на домашен терен беа поразени со 3-1 од Баерн. “Јасно ми е дека играта во одбраната мора да се подобри, тоа е најважно. Во првото полувреме немавме никаква ...
сите 2 | | | веќе видена

Леброн Џејмс, Двејн Вејд и Крис Бош комбирано постигнаа 65 поени во натпреварот против Њујорк Никс во Медисон Сквер Гарден за конечен триумф од 99-93. Во вториот дел тимот на Мајами Хит го доби со резултатска предност од 20 поени што беше доволно за комплетен пресврт и 14-та победа во низа на ‘Жешките’ од Флорида. Џејмс го заврши натпреварот со 29 поени, 11 скока и 7 асистенции, Двејн Вејд постигна 20 поени, 8 скока и 8 асистенции, додека Крис Бош забележа 16 поени. Кармело Eнтони ги предводеше Никси со 32 поени, но имаше само 3 погодени од 11 обиди во вториот дел, откако Џејмс се нафати да го чува. http://www.youtube.com/watch?v=fQ8GmT_KeGM
сите 43 | | | веќе видена

Лос Анџелес Лејкерс за прв пат во 2013 година немаат негативен скор благодарејки на феноменалниот Коби Брајант кој буквално сам го однесе тимот од Ел Еј до триумф (99-98) против Атланта Хокс во Стејплс Центарот. Брајант во завршницата постигна неколку спектакуларни поени (едно забивање преку Џош Смит и тешко положување во самиот финиш) со кои му помогна на својот тим да дојде до 30-та победа. Брајант го заврши натпреварот со 34 поени, 6 скока и 4 асистенции. “Само сакав да напаѓам. Да ја префрлам играта на нивна половина. Да бидам доста агресивен.“ – Коби Брајант. Стив Неш (15 поени, 10 асистенции) и Двајт Хауард (11 поени, 15 скока) му помогнаа на Коби со дабл-дабл во овој тешко остварен триумф и покрај водството од 16 поени во третата четвртина за тимот на ‘Езерџиите’. Ал Хорфорд беше најдобар кај гостите со 24 поени, додека Џош Смит постигна 19 поени. Од клупата на Хокс солиден придонес имаа и Девин Харис и Кајл Корвер со по 16 поени. http://www.youtube.com/watch?v=3PhGIGhGwsc
сите 7 | | | веќе видена

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Зорц потврди дека Роберт Левандовски нема да го обнови договорот со клубот и ќе си замине или на крајот на оваа сезона или во текот на летото 2014 година. Шпекулациите околу трансферот на полскиот интернационалец стануваат се посилни, откако се очекува Роберт да потпише или за Баерн или Манчестер Јунајтед. “Левандовски нема да го обнови договорот со нас и ќе си замине. Тоа ќе биде или ова лето или во 2014 година” -објави Зорџ за Скај Германија. Малку порано оваа недела легендата на Баерн, Франц Бекенбауер објасни дека Баерн нема потреба од скапи играчи како Левандовски, особено кога станува збор за нападот. А сега за сега, сеуште нема никаков коментар од страна на Алекс Фергусон. Сеуште никој не прогнозира која е цената на Левандовски, особено ако се земе предвид дека дојде за поприлично мали пари во гигантот од Дортмунд. Левандовски во Борусија дојде во летото 2010 година од Лех (Познан) за скромни 4,75 милиони евра.
сите 15 | | | веќе видена

Има многу теории зашто Фернандо Торес од еден од најдобрите напаѓачи во светот стана еден од најлошите. Многумина го делат мислењето дека е тоа има врска со висината на трансферот од 50 милиони фунти или пак неговата недоволна посветеност и различните стилови на игра во клубовите во кои играше во Англија. Неговиот процент на постигнати голови во Ливерпул е на вистина импресивен, бидејќи на 143 натпревари успеа да постигне 81 гол. Сепак во Челси, тоа не е ни приближно блиски бидејќи до сега има постигнато 26 гола во 11о настапи. Од играч кој постигнува гол на секој натпревар, стана фудбалер кој почна да ги промашува и најлесните шанси за погодок. Првенствено, неговото заминување во Челси беше тешко поради присуството на ѕвездата на тимот, Дидие Дрогба, што значеше помала минутажа за Торес. На неколкуте ретки прилики кои ги добиваше мораше да се адаптира на новиот стил на игра кој не му одговараше. Во Ливерпул беше главната ѕвезда но по заминувањето во Челси тоа веќе не беше случај и неговиот стрмоглав пад ...
сите 7 | | | веќе видена

Италијанските медиуми во саботата открија дека тренерот на “нероазурите”, Андреа Страмачони и Антонио Касано, имале физичка пресметка после тренингот. Ги раздвоиле Дејан Станковиќ и Иван Кордоба. Името на Антонио Касано нема да биде на списокот на играчи на Интер во натпреварот против Катанија во недела. Најпрво ниедна медиумска куќа на Апенинскиот полуостров не ја знаеше вистинската причина за таквата одлука на Андреа Страмачони но ”Gazeta delo Sport” и “La Republika” брзо ги открија причините. Наводно, после тренингот во петокот попладнето, младиот тренер и незгодниот напаѓач имале физичка пресметка во соблекувалната пред сите играчи и делот од раководството. “Упатувале закани еден на друг и се буткале пред да ги раздвојат останатите играчи” - стои на страниците на италијанските весници. До инцидентот дошло по еден вообичаен разговор, кој очигледно набргу излегол од контрола. “Gazeta” сугерира дека Дејан Станковиќ и Иван Кордоба ги раздвоиле пред да дојде до посериозни последици. Претседателот на клубот, ...
сите 7 | | | веќе видена

Жерар Пике, остро го критикуваше судењето на Перез Ласа во денешното “Ел Класико”. “ Кога вака брутално судијата ќе се вмеша во играта, немаме причина да се надеваме на победата. Мора да играме два пати подобро од противникот за влијанието на судијата не се почуствува на теренот. Како и да е, не треба да се бараат сега оправдувања бидејќи ние сме голем тим”. “Тоа беше чист пенал и судијата не го досуди но не можеме ништо да направиме околу тоа. Се надевам дека ќе се извини следниот пат кога ќе ни суди” – додаде Пике. “Не сме во најдобра форма. Го знаеме тоа и ќе мора да се подобриме но мислам дека овој пат бевме на исто ниво со Реал”. Дефанзивецот дополни и дека нема паника во редовите на Барселона и покрај неколкуте разочарувачки резултати: “ Ова е најдобриот тим во кој сум играл. се што ни треба се да сврземе неколку допри партии. Продолжуваме понатаму. Имаме доволно талент да се квалитет и талент да продолжиме да победуваме во натпреварите без оглед на судиските одлуки”. “Требаше да заврши нерешено – ...
сите 2 | | | веќе видена

Чави Хернандез е навистина инзвонреден играч и човек од принципи. Ова би можело да помогне да се објасни причината зашто крилото на Барса ја одби понудата да заработи 200.000 евра, само поради тоа штo не сакаше да се преправа и да стави насмевка, кога навистина се чувствуваше повреден. Минатата сезона, Чави требаше да учествува во една реклама на еден производител на прехрамбени производи во која требаше да се појави заедно со Чаби Алонсо. Сепак, играчот на Барса ја одби понудата да биде заедно со неговиот соиграч од шпанската репрезентација и покрај примамливата сума на пари. Причината заради оваа одлука се крие во фактот што Чави се чувствува предаден од страна на Алонсо со кого мислеше дека има добри пријателски односи. Инцидентот кој го смени тоа се случи на еден од натпреварите на “Ел Класико”, кога Чави – кои играше со повреда на ахиловата пета – беше во посед на топката и Алонсо направи еден опасен старт токму во пределот на повредата. Чави се сврти целиот изненаден и го предупреди Алонсо дека можел ...
сите 2 | | | веќе видена

Новото заслување на ПСЖ 37-годишниот Дејвид Бекам, изјави дека неговиот соиграч Златан Ибрахимовиќ е еден од најпрофесионалните играчи со кои сретнал и го потенцираше влијанието кое Сер Алекс Фергусон го имал врз неговата кариера. “Во овој клуб сум само три недели но немам сретнато многу фудбалери кои се на професионално ниво како Златан” – изјави англичанецот во интервју за ‘L’Équipe’. Поранешниот играч на ЛА Галакси, Милан, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед го опиша карактерот на неговиот нов соиграчи, чиј карактер беше на мета на критики низ години. “Кога ќе изгуби во некоја мала игра, веднаш ги менува изразот на своето лице. Сите ние имаме его до некој одреден степен” – додаде Бекам. “Главнината на играчи со кои започнав да играм во средината на 90-тите во Манчестер Јунајтед – Рајан Гигс, Ники Бат, Гери Невил, Фил Невил, Пол Скол – се уште сме во фудбалот. Мислам дека тоа е поради Фергусон, кој ни го покажа вистинскиот пат додека бевме тинејџери. Не научи да ја почитуваме играта, да го почитуваме нашето ...
сите 2 | | | веќе видена

Рајан Гигс ќе поптише нов договор на 39 години а Дејвид Бекам го имаше своето деби во ПСЖ со 37 и ова е доказ за еден нов тренд: Европскиот фудбал се пополнува со ислужени ветерани кои одбиваат да се пензионираат. Далеку од деновите кога ќе ги закачат своите копачки на клин, овие “старци” над 34-35 години се во фантастична форма – доволно добри за да бидат во првата постава на своите клубови. Главни меѓу нив се секако играчите како Рио Фердинанд, Хавиер Занети, Хуан Карлос Валерон и Франческо Тоти. “Да се остане на овие години во играта морате многу добро да внимавате на себе си. Генетиката игра голема улога исто така но очигледно е дека овие играчи ги прават сите работи на правилен начин. Мора да го земете и во предвид нивниот карактер и менталитет.” – изјави докторот на шпанската национална репрезентација, кој сe обиде да го објасни овој феномен. Мора да се спомене и Џенаро Гатузо, кој пред неколку дена ја прифати позицијата играч-тренер во Сион. Секои од овие легенди има своја приказна да раскаже но нема ...
| | веќе видена

Леброн Џејмс од Мајами Хит и Коби Брајант од Лос Анџелес Лејкерс беа избрани за најдобри кошаркари во своите конференции за месец Февруари. Ова за Џејмс е четврта награда по ред откако успеа да ги одведе своите Хит до скор од 12-1 во претходниот месец, вклучувајки ја најдобрата серија во НБА моментов од 12 победи во низа. Леброн имаше најдобри во месецот 29.7 поени по натпревар (со дури 64% успешност), додека заврши на деветтата позиција на асистенти со 7.8 по натпревар и украдени топки 1.85. Брајант на спротивната страна ги одведе Лејкерс до скор од 9 победи и 4 порази, постигнувајки просечни 23.9 поени, 6.7 скока и 6.6 асистенции. Коби го заврши изминатиот месец со 4 натпревари (3 победи) на кои забележа минимум 29 поени, вклучувајки 40 поени против Портланд (шут 15 од 23) и 38 поени против Далас Маверикс со шут 13 од 21. 40-те поени против Портланд беа петто такво постигнување за Брајант сезонава.
сите 37 | | | веќе видена

Непријатна сцена го прекина натпреварот од Аргентинската лига помеѓу Нуелс Олд Бојс и Белграно во Росарио. Полицијата беше приморана да интервенира откако фановите на Белграно почнаа да прават нереди на стадионот и да фрлаат разни предмети на теренот. Фудбалерите на Белграно веднаш се упатија кон тој дел од трибините со цел да ги смират своите фанови, но напротив и тие се најдоа во ситуација да се пресметуваат со полицијата, откако еден фудбалер доби удар во главата со пендрек. Дефанзивецот на Белграно, Гастон Турус беше тој ‘несреќник’ кој сепак помина само со мал моментален потрес. Погледнете во видеото што точно се случуваше во Аргентина. http://www.youtube.com/watch?v=lZr0u-Sje20
сите 3 | | | веќе видена

Поранешната ѕвезда на Арсенал, Марк Овермарс изјавува дека Арсенал мора да го победи Тотенхем во недела. Се друго освен триумф ќе значи крај на сезоната за тимот на Арсен Венгер. ‘Топџиите’ моментално се на 5-та позиција на табелата со 4 бода негатива во однос на третопласираниот Тотенхем. Овермарс го предупредува својот поранешен клуб дека не смеат да си дозволат било што освен победа доколку сакаат на крајот на сезоната да завршат во Топ 4. “Недела е пресудна за нив.“ – изјави холанѓанецот кој постигна 41 погодок во 142 натпревари за тимот од Лондон во период од 1997-2000. “Во овој момент во Премиер Лигата е многу тешко за Арсенал. Тие мораат да го добијат овој меч. Ако не, тогаш сезоната е готова.“ Негативен резултат овој викенд само ќе го зголеми притисокот кон Арсен Венгер, кој сезонава многу често се најде во ситуација да биде негативно критикуван поради резултатите на неговиот тим. Најверојатно ова ќе биде осма сезона по ред во која Арсенал нема освоено било каков трофеј. Но Овермарс, кој освои доста ...
сите 15 | | | веќе видена

Конечно, некој се реши да плати ‘мрсна’ сума за Леброн Џејмс да настапи на Sprite Slam Dunk натпреварот. Hall of Famer-от и моментално ESPN аналитичар, Ирвин Меџик Џонсон официјално изјави дека ќе му понуди точно 1 милион долари на Џејмс доколку настапи на следниот натпревар во забивање во Њу Орлеанс, со цел да го врати во живот натпреварот кој беше премногу популарен во времето на Мајкл Џордан и Доминик Вилкинс. “Те молам Леброн, настапи на натпреварот во забивање,“ изјави Џонсон пред вчерашниот натпревар на Мајами на кој повторно на загревање Леброн покажа што умее кога станува збор за забивање. “Ќе ставам милион долари. Милион долари за Леброн. Те молам настапи на натпреварот. Секоја година присуствувам на натпреварот и наредната сакам да те видам тебе. Милон за победникот.“ http://www.youtube.com/watch?v=Rii0Y-p4Rzg Доколку Меџик е спремен да исплати толкава сума, сигурно дека и други суперѕвезди би се приклучиле. Можеби победникот од 2011 година, ѕвездата на Лос Анџелес Клиперс, Блејк Грифин повторно ...
сите 7 | | | веќе видена

next