Клизач

Тимот на Лос Анџелес Лејкерс нема право на грешка повеќе. Доколку сакаат да играат во плејофот ќе мораат да победуваат почесто и тоа на натпревари како овој утринава. Тешка победа, против тежок противник. Лејкерс триумфираа во Стејплс Центарот против тимот на Портланд Треил Блејзерс со 111-107. Коби Брајант овој пат се реши да поентира наместо да додава па на крај натпреварот го заврши со 40 поени, 7 скока и 4 асистенции. Ова беше петти пат оваа сезона Брајант да постигне минимум 40 поени и само Кевин Дурант има повеќе такви натпревари сезонава (6). Исто така ова беше прв пат ‘Мамбата’ да постигне 40ка а Лејкерс да триумфираат. Коби овие 40 поени ги постигна со феноменални 65% прецизност, или 15 погодени од 23 обиди. Двајт Хауард го заврши натпреварот со 19 поени и 16 скока, а Ентоан Џејмисон помогна од клупата со 16 поени. Кај гостите Џеј Џеј Хиксон и Никлас Батум постигнаа по 22 поени, додека рукито Демиен Лилард го заврши натпреварот со 19 поени. Коби влезе во овој натпревар со само една погодена тројка ...
сите 48 | | | веќе видена

Во девет одиграни натпревари против италијанските клубови во својата кариера Лионел Меси нема постигнато ни еден гол од игра. Постигна за волја на вистина три од пенал против Милан минатата година. Според поранешниот играч на Милан и актуелен член на ПСВ, Марко Ван Бомел тоа не случајност. Овој специјалист за разградување на противничката игра изјави дека неговите некогашни соиграчи од Милан (2011/12), се сложиле со мислењето дека малиот аргентинец во Серија А би имал многу проблеми да постигне преку 30 гола по сезона. ‘Три четвртини од соблекувалната се сложи дека дефинитивно би постигнал помалку од 30 погодоци во Серија А. Со тоа се согласувам и јас. Едноставно пристапот кон фудбалот во Серија А е поинаков. Дури минатата година Меси го постигна својот прв гол против некој италијански клуб. Тоа не е случајност” - изјави Ван Бомел за “Algemeen Dagblad”. Во последните четири сезони Меси има постигнато преку 30 гола во Примера а минатата година постигна рекордни 50 (за споредба најдобар стрелец во Серија А ...
сите 4 | | | веќе видена

Новото лого на тимот од Лига 1 ќе биде официјално ќе биде прифатено од наредната сезона. Го претставува клубот позициониран околу своето инзвонредно наследство кое е олицетворение на Париз. Откако клубот повторно заживеа по превземањето од страна на ивестициона група од Катар, почнаа да пристугнуваат таленти од А класа во престолнината на Франција. Оваа година во редовите на новиот фудбалски гигант од Франција, пристигнаа Тиаго Силва, Златан Ибрахимовиќ, Езекиел Лавеци и Тиаго Мота. Тука е и Хавиер Пасторе кој дојде една година порано. Сегашното лого Последниот играч кој се приклучи во четата на легионери е веројатно и најзначајниот интернационалец во клубот: Дејвид Бекам. Откако му заврши договорот со ЛА Галакси, потпиша пет месечен договор со клубот од Париз. Новото лого на ПСЖ, го го опфаќа најсилниот елемент на брендот, Париз. Градот на светлината е препознатлив насекаде низ светот. Новото лого го користи името “Париз” на горната страна, со Ајфеловата Кула во срцето на заштитниот грб. Додека на базата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Паоло Ди Канио минатата ноќ беше обвинет дека провалил во просториите на неговиот поранешен клуб Свиндон. Сaмо три дена откако даде отказ на тренерското место, поранешниот играч на Селтик беше фатен од сигурносните камери како се прикрадува на стадионот на Свиндон. Официјалните лица на овој тим од третата лига ги проверија камерите откако имаа основано сомневање дека биле ограбени, откако недостигале неколку слики во сопственост на клубот. Клубот ги променил сега и кодовите на бравите на вратите. “Ова е лудо дури и според стандардите на Ди Канио” – изјави едно официјално лице од клубот. “Камерите го уловија Паоло како со уште три членови од неговиот тим на помошници, влегува на стадионот 45 минути после полноќ во четвртокот. “Собраа се што имаше во просторијата, вклучувајќи ги и сликите од ѕидот”. “Вратат имаше сигурносен код но Паоло ја знаеше лозинката додека беше тренер. Кодовите сега се сменети”. “Доколку сакаше да дојде и да си ги земе своите работи требаше прво да праша”. Според официјалното лица на ...
| | веќе видена

Францускиот гигант, ПСЖ според извештаите, ова лето ќе влезе во трката со Челси за услугите на напаѓачот на Атлетико Мадрид, Радамел Фалкао. Според дневниот шпански весник “AS”, цитирајќи разни извори од француските медиуми, додека Челси изгледа дека е во најдобра позиција за да ги плати 60 милиони евра отштета за колумбиецот, сепак ПСЖ би можел да се појави како фаворит од сенка. Во извештајот понатаму стои дека иако Фалкао го одбил ПСЖ минатото лето, со образложение дека станува збор за спортски причини, доаѓањето на шведскиот напаѓач, Златан Ибрахимовиќ би можело да го смени мислењето на “Ел Тигре”. Сепак, Фалкао неодамна за “Mundo Deportivo” изјави дека најдобра опција за него е да остане во Атлетико Мадрид за да се доразвие како играч и да го постигне неговиот целосен потенцијал. Има уште три години од истекот на неговиот договор на “Винсенте Калдерон”.
сите 5 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Барселона, Цеск Фабрегас е убеден дека неговата екипа е способна да ја надмине негативата од два гола во вториот дуелот од Лигата на Шампионите против Милан. После поразот од Милан во средата вечер, Цеск пред новинарите изјави дека е сигурен во способноста на неговиот тим да се вратат во игра против “Росонерите”. “Не створивме доволен број на шанси, тие беа посилни и повеќе ја посакуваа победата. Постигнаа голови после прекин на игра. Судијата и теренот не смеат да бидат оправдување – мораме да играме подобро. Немавме добар натпревар и тоа е тоа”. “Мора да дадеме 100% од себе си во возвратниот дуел. Бидејќи сум дел од клубот и не смеам да се кладам но да сум страсен играч во кладилница би ги ставил сите пари на победа и пласман во 1/4 за Барса”.
сите 2 | | | веќе видена

Во преден план во британските медиуми денеска се најде псовката која во текот на прес конференцијата ја изговори тренерот на Манчестер Сити. Роберто Манчини веќе подолго време се наоѓа на мета на критики од англиските новинари поради не баш убедливите резултати на клубот оваа сезона. Иако “ѓраганите” моментално се втори на табелата во Премиер Лигата, титулата по се изгледа е изгубена мисија. Немаат победа во последните три натпревари, па позади својот градски ривал Јунајтед, заостануваат цели 12 бода. Италијанскиот тренер тешко дека има оправдување и за последното место во групата во Лигата на Шампионите (без победа), како и за елиминацијата од Лига Купот од Астон Вила веќе во третата рунда. Поради сето тоа Манчини наводно се наоѓа пред отказ на “Итихад”. Меѓу бројните кандидати кои се спомнуваат како негови наследници на прес конференцијата во пресрет на 27. коло со Челси, Манчини беше запрашан дали Мануел Пелегрини од Малага би можел да го заземе неговото место. Италијанецот најпрво незадоволно одмавна со ...
сите 17 | | | веќе видена

Се верува дека Ливерпул е заинтересиран а и голем број на други тимови од Премиер Лигата но што е тоа што го прави Ефе Амброуз толку посебен? Играчот од средниот ред на Селтик се верува дека е една од главните цели на голем број европски клубови, со тоа што извештаите од Шкотска наведуваат дека би можел да си замине за само 6 милиони фунти. Што го прави толку добар? Амброуз е робусен, силен и разноврсен играч од средниот ред, може да игра на повеќе позиции на теренот вклучувајќи ја и позицијата десен бек. Неговото читање на играта и одличните способности го прават балансиран и корисен играч за клубот. Каде играл претходно? Роден е во Нигерија но мораше да работи напорно за да ја оформи својата сегашна кариера, почнувајќи од локалниот клуб Кадуна Јунајтед, па потоа во израелскиот Ашдод и минатото лето се пресели во Селтик. Мораше да се бори и да работи напорно но конечно неговиот талент доаѓа до израз. Зошто англиските клубови се заинтересирани за него? Амброуз се докажа како квалитетен играч во Шкотската ...
| | веќе видена

Кристијано Роналдо се наоѓа на насловната страна на списанието GQ , кое треба да биде пуштено во продажба на 26 фебруари.” Критиките доаѓаат заедно со нашата работа но тоа што ме вознемирува е критиките надвор од фудбалските терени – изјави португалецот. “Немам ништо против критиките на мојата игра бидејќи јас прв ќе бидам тој што ќе ги крене рацете кога ќе одиграм лошо”. “Некогаш мојата кариера бара да ставам извесна бариера меѓу мене и останатите но мојата личност не се смени. Јас сум сеуште истиот како и порано” – тврди Кристијано. Кристијано даде и мал опис на работата во соблекувалната на Реал Мадрид. “Имам многу пријатели со кои се дружам не само со мои сонародници. Нормално во почетокот се дружев со Пепе и со Кака бидејќи го збориме истоит јазик но тоа не значи дека ги одбегнував останатите”. Мојот прва фудбалска опрема беше црно – бел комплет од Насионал Мадеира. Тогаш имав 7 години тоа ми значеше многу”. - се присети Роналдо на своите први фудбалски денови. “Мојот поранешен менаџер Фергусон ми кажа ...
сите 18 | | | веќе видена

Двата великани на англискиот фудбал се премногу загреани за доведување во своите редови на играчот од Торино, Анџело Огбона. Огбона е еден од најперспективните одбрамбени фудбалери на Апенините, па заинтересираноста на Ливерпул и Арсенал не треба да не чуди. Овој 24-годишен играч е баран и од Јувентус, Наполи, Милан, Фиорентина, но весниците во Италија им даваат поголеми шанси на англиските клубови бидејќи се спремни да платат повеќе. Огбона има и забележано пет настапи за италијанската репрезентација, а неговата цена на трансфер маркетот се проценува на околу 20 милиони фунти.
сите 2 | | | веќе видена

Последното Баскиско дерби помеѓу Атлетик Билбао и Реал Сосиедад на “Сан Мамеш” е распродадено до последното место. Вечерашниов дуел меѓу Атлетик Билбао и Реал Сосиедад ќе бидат последните 90 минути одиграни на легендарниот стадион “Сан Мамеш”. Веќе почнаа да се собираат реки навивачи на едниот и на другиот клуб околу стадионот познат како “La Catedral” (Катедрала). Новиот стадион веќе се привршува и ќе биде домаќин на наредните дерби натпревари но денес навивачите на двата клуба сакаат да бидат сведоци на последниот натпревар помеѓу овие два клуба на овој легендарен стадион. Силна е желбата да се абсорбира атмосферата на ова инзвонредно дерби, кое во домот на Атлетик Билбао беше одигрувано повеќе од 80 години. Натпреварот е распродаден до последното место. Реал Сосиедад исто така ги распродаде своите карти и со сигурност неговиот фанови ќе се вклопат во атмосферата на домашните навивачи за последен пат на “Сан Мамеш”. Вечерва ќе биде одиграно 66 Баскиско дерби на “Сан Мамеш” во Ла Лига. Натпреварот почнува ...
сите 27 | | | веќе видена

Хулиганите на Лацио повторно правеа нереди по улиците на Рим пред натпреварот со Борусија Менхенгладбах во реваншот од осмина финалето на Лига Европа. Тројца гостински навивачи се прободени, се претпоставува со ножеви и пренесени се во најблиската болница, но за среќа надвор од животна опасност, пренесуваат италијанските медиуми. Меѓу повредените е и 50-годишен лекар, кој беше напaднат и прободен од непознати луѓе на мостот Милвијан , во околината на “Олимпико”, пред хотелот Хилтон. Преостанатите двајца германци се на ист начин ранети на неколку километри од стадионот. Борусија во Рим имаше подршка од околу 10.000 навивачи! Во наредниот круг се пласираше Лацио по триумфот од 2-0, вкупно 5-3. Ова е трет инцидент на хулиганите пред реванш дуелите од 1/16 финалето на второто по ранг натпреварување. Инциденти имаше и во Лион и Харков.
| | веќе видена

Флорентино Перез е одлучен во тоа дека на Мурињо не смее да му биде дозволено да биде тренер на Реал Мадрид и наредната сезона. Убеден е во овој факт веќе подолго време. Се одлучи веќе некаде пред 24 декември и пред целата ситуација со Касиљас. Дури и пред ручекот кој го имаше со капитенот на тимот кој му ја пренесе лошата атмосфера која владее во соблекувалната. Однесувањето на португалецот до таа мера е заладено со одредени играчи што некои од нив се одлучни да побараат да бидат ставени на трансфер листата доколку Моу остане во клубот и наредната сезона. Како капак на се дојде и одлуката Мурињо да не присуствува на доделувањето на “Златната Топка” одлука која го понижи клубот во очите на цела Европа. Претседателот на Реал Мадрид сепак сеуште верува дека Мурињо е најдобриот тренер во светот но мораше да се помири со фактот дека неговиот конфликтно однесување е повеќе клетва отколку лек за тимот. Нема сеуште официјален договор во поглед на оштетата од 10 милиони евра доколку Мурињо го напушти клубот пред да ...
сите 11 | | | веќе видена

Франческо Тоти е апсолутен крал на Рим, т.е. делот каде што повеќето од населението навива за Рома. Иконата на клубот и во својата 37.година игра феноменално, а минатата сабота со генијален гол ја прекина лошата серија на Рома која траеше скоро еден месец. Го сруши Јувентус, актуелниот шампион, екипата која граби кон нова титула во Италија и практично го осигураше пласманот во четвртфиналето во Лигата на Шампионите. Ја прифати топката и ја “дупна” мрежата на Буфон, за големо славје на “Џиалоросите”, по што му се заблагодарија и вработените во клубот. Вака тоа изгледаше кога Тоти стигна во тренинг кампот на Рома… http://www.youtube.com/watch?v=_mIRFlFdQPg
сите 5 | | | веќе видена

Португалскиот весник ‘A Bola’ го доведе во прашање имиџот во медиумите на играчите како Лео Меси и Кристијано Роналдо преку нивните реакции на истиот млад фан на Гранада. Малото дете скокна на теренот во Лос Карменес по завршувањето на натпреварот Гранада – Реал Мадрид, исто како што направи претходно на дуелот Гранада – Барселона. Кристијано Роналдо се поздрави со детето и го гушна и покрај тоа што Реал изгуби со 1-0. Додека Лео Меси изгледаше како уплашен и не направи ништо за да го спречи обезбедувањето да го тргне детето од него. Во теорија Меси би требало да е во подобро расположемие бидејќи ги постигна двата гола за победа на Барселона против Гранада од 2-1. “Некои го викаат Кристијано Роналдо арогантен и го прават Лео Меси вистински пример за фудбалер поради неговата скромност. Сепак, таканаречената разлика меѓу нив двајца е дискутабилна, ако ги споредиме нивните реакции кон истото дете” – стои во соопштението на ‘A Bola’. http://www.youtube.com/watch?v=AnV_9WmA5hk
сите 21 | | | веќе видена

Напаѓачот на “Црвените Ѓаволи”, Вејн Руни изјави дека Лионел Меси за него претставува најдобриот играч на сите времиња. Откако новинарите го прашаа кој е подобар според него, аргентинецот во дресот на Барса или неговиот поранешен соиграч од Јунјатед, Руни одговори: “Тие двајца се различен тип на играчи но Меси е навистина неверојатен, според мене најдобриот фудбалер на сите времиња”. “Роналдо нема среќа, да се родеше во некое друго време веројатно сите овие награди кои ги освои Меси, ќе му припаѓаа на него. Сепак тие двајца се најдобрите играчи во историјата на фудбалот” – смета Руни.
сите 9 | | | веќе видена

Колумбијската ѕвезда на Атлетико Мадрид, Радамел Фалкао остана разочаран од вчерашната елиминација од Лига Европа. Рускиот клуб Рубин го детронизираше минатогодишниот носител на трофејот. Тимот од Казан изгуби со 0-1 на стадионот “Лужњики” во Москва но со севкупен резултат од 2-1 го елиминираше шпанскиот клуб. Голот за Атлетико го постигна Фалкао во 84. минута а во 89-тата , голманот на Рубин, Сезар Навас доби директен црвен картон. Беше одстранет од игра поради груб фаул врз Фалкао. “Јорганциите” сепак создадоа малку прилики кон голот на Рубин и отпаднаа од натпреварувањето. “Многу сум разочаран. Доминиравме во текот на целиот натпревар но на жал не успеавме да ја постигнеме целта. И покрај лошиот резултат од првиот натпревар верувавме во себе и мислевме дека можеме да продолжиме понатаму” – изјави Ел Тигре. Во следниот круг, Рубин повторно се ќе одмери сили со еден шпански клуб – Леванте.
сите 6 | | | веќе видена

Се може да се види во НБА па и асистенција со нога! Токму тоа се случи на натпреварот помеѓу Индијата и Њујорк одигран во ноќта меѓу средата и четвртокот. Индијана го разби тимот на Никс но потегот на вечерта им припадна на момците од Њу Јорк. Иман Шумперт тргна во една соло акци, се сплетка, топката му победна но некако од петата на неговата нога се одби директно до неговиот соиграч Стив Новак ,кој погоди тројка. Судиите не го санкционираа овој фудбалски потег и асистенција. http://www.youtube.com/watch?v=gZ17jb_qmzE
| | веќе видена

Француските медиуми очекуваат битка од библиски пропорции кога Дејвид Бекам во своето деби за ПСЖ ќе се сретне со Олимпик Марсеј и Џои Бартон во дербито во недела. Првиот натпревар на Бекам во дресот на ПСЖ, очекувано предизвика многу интерес и на двете страни од Каналот но присуството на Бартон во Марсеј му даде додатна интрига на целиот овој настан. Редовниот критичар на Бекс, Бартон беше доста задоволен со тоа што успеа самиот да ги замеша работите, изјавувајќи дека неговиот тим нема од што да се плаши од поранешниот капитен на Англија. Но луѓето во “Франс Фудбал” магазинот отидоа малку подалеку, забележувајќи дека лошото момче Бартон е тотална спротивност на добриот Бекс. На насловната страна стои Бартон претставен со рогови и Бекам со ангелски крила а над нив оде насловото ‘ANGE ET DEMON’ (Ангел и демон) додека во поднасловот е објаснета целата ситуација: ‘Двајцата англиски фудбалери кои имаат различно мислење за се, ќе се сретнат еден против друг во дуелот во недела навечер на ПСЖ -ОМ”.
сите 29 | | | веќе видена

Арсен Венгер инсистира на тоа дека не разгледува опција со која би си заминал од Арсенал но додаде дека би се согласил само на краткорочен план на Емирати. Венгер моментално се соочува со својата најлоша недела како тренер на “Топчиите” во неговата кариера, со тоа што испадна од Блекбурн во ФА Купот, во Лигата на Шампионите буквално беше прегазен од Баерн и слабата позиција во лигата уште толку го засили гневот кај фановите. Но и покрај зголемените шпекулации дека би можел да биде оптпуштен или да се пензионира предвреме, французинот изјави дека е посветен на својата цел. ‘Никогаш. Дури ни за секунда” – одговoри Венгер на прашањето дали размислува да се повлече. Сепак, Венгер призна дека работи на краткорочен договор со Арсенал и не се одлучил сеуште дали сака да потпише нов договор, со тоа што неговиот сегашен истекува во 2014. година. ‘Имам договор до крајот на 2014. година и во моментот размислувам за краткорочен договор. На две сезони – бидејќи тука сум долго време и размислувам што сакам да направам”. ...
сите 6 | | | веќе видена

next