Клизач

Сер Алекс Фергусон му порачал на своето крило Луис Нани дека сеуште има иднина за него на “Олд Трафорд”но неговите изданија мора да се подобруваат доколку сака да добие нов договор со клубот. Нани (26) има 18 месеци до истекот на неговиот сегашен договор во Јунајтед но шпекулациите навестуваат дека би можел да биде продаден, откако преговорите за евентуално продолжување на неговиот престој не вродуваат со плод изминативе неколку недели. Но Фергусон изјави дека Нани сеуште има иднина во Јунајтед но дека тоа зависи од него и неговите изданија. ‘Дефинитивно сакам да го задржам” – изјави Сер Алекс. ‘Зборувавме со агентот на Нани во претходните неколку недели но сега е се до самиот фудбалер. Би сакал да го задржам до крајот на неговиот договор. Сака да игра во првиот тим”. Изданијата како тоа против Ридин во победата од 2-1 во понеделникот, кога се претвори во играч на натпреварот е токму она што го посакува Фергусон. ‘Ги постигнува најневеројатните голови. Ова момче има талент да донесе победа во натпреварите”. ...
сите 4 | | | веќе видена

…Милан или Јувентус стигнува до финалето во Лигата на Шампионите. Дали овој интересен статистички тренд ќе се задржи и оваа 2013 година? Еден од двата Италијански гиганти секогаш стигнувале до финале на Европскит Куп или Лигата на Шапмионите кога годината завршувала со тројка. Милан го подигна трофејот во 1963 година по победата над Бенфика од 2-1. Јувентус беа поразени во 1973 и 1983 откако Ајакс а потоа и Хамбургер ги победија со 1-0. Ист резултат (1-0) и повторно пораз за италијаните декада подоцна но овојпат во главна улога Миланскиот клуб, откако беше поразен од Марсеј. Веќе во 2003 година и двата клуба да се сретнат во финалето, а поуспешен беше Милан откако резултатот во регуларниот дел и продолженијата заврши 0-0, а победникот беше решен по изведувањето на пеналите. Јувентус и Милан ќе одат на возвратните дуели со позитива, со што се отвораат многу можности за еден од овие два клуба да ја продолжи оваа занимлива традиција. Јуве го порази Селтик со 3-0, додека ‘Росоњерите’ ја поразија Барселона на Сан ...
сите 10 | | | веќе видена

Нажалост не беше судено за Ливерпул да продолжи во Лига Европа и покрај одличниот натпревар кој го одиграа избраниците на Брендан Роџерс. Ливерпул победи со 3-1, но залудно, бидејки првиот натпревар во Русија заврши со победа на Зенит од 2-0 и поради голот во гости, рускиот претставник се пласира понатаму. Но да го тргнеме резултатот настрана и да уживаме во мајсторијата на Луис Суарез кој со прекрасен слободен удар го совлада голманот на Зенит. Доволно кажува оваа фотографија. Луис Суарез жали за елиминацијата од Лига Европа веднаш по последниот свиреж на судијата.
сите 6 | | | веќе видена

Како што моментално стојат работите, сите четири екипи од Шпанија во Лигата на Шампионите ќе ги одиграат своите реванш натпревари со негатива. Барселона загуби со 2-0 на Сан Сиро, Малага кај Порто беше поразен со 1-0, додека Валенсија на домашен терен загуби од ПСЖ со 2-1. Единствено Реал Мадрид одигра нерешено 1-1 со Манчестер Јунајтед, но со оглед на фактот дека првиот натпревар се одигра на Сантјаго Бернабе и тој резултат се смета за негатива. Моменталниот шампион Челси мината година се враќаше од 3-1 за на крај да ја освои титулата. Но да се задржиме на четирите шпански екипи. Валенсија пред две години успеа да се врати од негативата во Холандија против АЗ Алкмар од 2-1, за дома на Местаља да слави со 4-0. Но тоа беше во Лига Европа. Последниот пат кога Барселона успеала да се врати од негатива во Европските натпреварувања беше пред две години, кога откако загуби во Лондон од Арсенал со 2-1, на Ноу Камп победи со 3-1 и продолжи понатаму. За да се потсетиме кога последен пат Реал Мадрид се вратил од ...
сите 2 | | | веќе видена

Мајами Хит ја продолжија нивната серија на победи која сега изнесува девет, откако утринава го совладаа домаќинот Чикаго Булс со 86-67. Леброн Џејмс постигна 26 поени (11 од 15 шут) на кои додаде 12 скока и 7 асистенции со што беше стандардно најдобар на паркетот. Ова беше првата победа во Чикаго откако пристигна Леброн во Мајами. Последен пат кога ‘Жешките’ од Мајами славеле во Чикаго беше на 25 март 2010. Нејт Робинсон во улогата на стартен плеј постигна 14 поени, додека Карлос Бузер го заврши натпреварот со 12 поени и 11 скока. 67-те поени на Булс се најслаби сезонава за тимот од Чикаго, а исто така и најмалку постигнати поени на натпреварите кои ги одигра Мајами сеознава. Со 27-те загубени топки Булс го ‘подобрија’ и тој рекорд кој претходно беше со 22 загубени топки. http://www.youtube.com/watch?v=Jtrs72zV8LQ
сите 41 | | | веќе видена

Дуелот на двата можеби најдобри плејмејкери во НБа лигата, Тони Паркер и Крис Пол заврши со победа на французинот откако Сан Антонио Спарс славеа во Стејплс Центарот во Лос Анџелес со 116-90. Тотална доминација во текот на целиот натпревар од страна на момците на Грег Попович кои според прикажаното до сега заслужено се наоѓаат на лидерската позиција во НБА лигата и не размислуваат за успорување. 16 победи на последните 17 натпревари е доволен показател за тоа. Паркер со 31 поен и 7 асистенции беше најдобар на паркетот, додека кај Клиперс единствено Мет Барнс од клупата за резерви беше расположен за игра, постигнувајки 18 поени. Крис Пол го заврши натпреварот со мизерни 4 поени и само 3 асистенции. http://www.youtube.com/watch?v=OoEL9DmyHRQ
сите 44 | | | веќе видена

ЛИГА ЕВРОПА – Ливерпул и Спарта Прага беа чекор до чудо, кое се оствари за екипата на Стеауа која по подобро изведените пенали се пласираше во 1/8 финалето. Таму се уште и тимовите на Фенербахче, Зенит, Леванте, Бордо, Бенфика, Стеауа, Анжи, Челси и Викторија Плзен. Бенфика на својот стадион успеа да го совлада Баер Леверкузен со 2-1 и така да обезбеди пласман во осмина финалето на Лига Европа. Највозбудливиот натпревар беше одигран во Букурешт, каде Стеауа успеа да ја надомести предноста од 2-0 на Ајакс и да го однесе натпреварот во продолженија. Бидејќи и после 120 минути немаше победник, се пристапи кон изведувањето на пеналите, каде подобро сконцентрирани беа фудбалерите на романскиот клуб и обезбедија пласман понатаму. Возбудливо беше и на “Стемфорд Бриџ” каде наместо очекуваната рутинска победа, Челси до последните моменти од натпреварот се спаси од пораз и продолженија, со инзвонредниот гол на Азар во 92. минута. Иако губеше со 0-1, Ливерпул успеа да направи пресврт во натпреварот против Зенит и да ...
сите 32 | | | веќе видена

Агентот на Нејмар, Вагнер Риберио изјави дека Пеле би бил ‘инфериорен’ во споредба со Нејмар доколку играше денес. Оваа недела Пеле се обрати на медиумите во Бразил дека 21 годишниот фудбалер повеќе се грижи за неговата коса и мода отколку за фудбал и ги критикуваше неговите последни перформанси за националниот тим. Но Риберио го возвраќа ударот, тврдејки дека нападите на Пеле над Нејмар се поради љубоморност. “Пеле треба да си ги гледа внуците а не да ми зборува за Нејмар од завист. Ако во денешно време играше Пеле, тој ќе беше инфериорен во споредба со Нејмар. Во неговото време сите дефанзивци беа спори и нивото на физичка подготвненост не е воопшто слична со онаа денес.“ До пред некое време Нејмар беше миленикот на легендарниот бразилец и нонстоп беше опишуван како најдобар фудбалер во светот (дури и подобар од Лео Меси и Кристијано Роналдо). Но по последното интервју, Пеле почна да го критикува младиот Нејмар. Пеле изјави: “За националниот тим тој е само обичен фудбалер. Тој има огромна одговорност на ...
| | веќе видена

По феноменалниот погодок од слободен удар на Герет Бејл во Лига Европа на дуелот против Лион (за да го погледнете погодокот на Бејл, кликнете тука ), се решивме да направиме една листа на пет најдобри голови од слободен удар оваа сезона. Еве ја Топ 5 листата: Лејтон Бејнс, ЕВЕРТОН против Њукасл Англискиот репрезентативец продолжи да се подобрува оваа сезона, но изведувањето слободни од секогаш му биле јака страна. На своја кожа тоа го осети Тим Крул од Њукасл. http://www.youtube.com/watch?v=-DX6_JZ7-is Марко Ројс, БОРУСИЈА ДОРТМУНД против Аугсбург Манчестер Сити се поврзува со овој фудбалер, Арсенал изјавува дека уште пред да потпише со германскиот шампион пробале да го донесат на Емирати, но Ројс си продолжува да игра во Бундеслигата и прикажува одлични игри. Еве еден пример: http://www.youtube.com/watch?v=ICexA8eX6Yk Лионел Меси, АРГЕНТИНА против Уругвај Меси полека полека станува одличен изведувач на слободни удари и речиси секогаш неговите обиди завршуваат многу блиску до посакуваната цел. Овојпат ...
| | веќе видена

ЛИГА ЕВРОПА - ќе добие нов шампион оваа година откако рускиот клуб Рубин го елимираше од натамошното натпреварување тимот на Атлетико Мадрид. Понатаму поминаа и Њукасл, Интер, Штутгарт, Базел, Лацио и Тотенхем. Во едно од дербињата на оваа фаза, Рубин го елимира актуелниот шампион Атлетико Мадрид и покрај минималниот пораз на домашен терен од 0-1. Лацио и Борусија Менхенгладбах во Рим, одиграа далеку по неаткративен натпревар отколку пред една недела а на крајот славеа лацијалите. Најголемата драма беше на Жерлан каде Тотенхем буквално во последните секунди се пласираше во осмина финалето по сјајниот гол на Муса Дембеле. Интер се прошета низ Романија, Њукасл со гол од пенал славеше во Украина а триумф на гостински терен му донесе на Штутгарт пласман во понатамошната нокаут фаза. Интересен натпревар беше одигран и во Дњепропетровск каде домашниот Днипро можеше да го елиминира Базел и за тоа имаше надеж се до 81. минута кога Шар од пенал изедначи на 1-1 и со тоа праткично завршија надежите на домаќините. И ...
сите 38 | | | веќе видена

Жозе Мурињо не сака да препушти ништо на случајот пред најзначајната недела во сезоната за Реал Мадрид, па од таа причина уште од сега почна да тренира пенали со тимот. Земајќи во предвид дека и првата рунда од Купот на Шпанија и Лигата на Шампионите завршија со 1-1 не треба многу размислување за да се пронајде причината за изведувањето на единаестерците. Кристијано, Озил, Кедира, Марсело, Варан, Арбелоа, Коентрао и Есиен изведуваат пенали во средата. Некои се докажани изведувачи од белата точка, додека другите не се толку вешти во ова. Серхио Рамос не се најде меѓу тие што изведуваа пенали. Одлучноста на Мурињо да се подготви што подобро доаѓа по минатогодишните главоболки во полуфиналето против Баерн Минхен, кога кралскиот клуб испадна токму на пенали. Луѓето за кои се веруваше дека се специјалисти за тие ситуации како Кристијано, Кака и Серхио Рамос, промашија таа вечер и тоа како резултат на недоволното тренирање удари од белата точка. Овој пат такво нешто нема да се случи и било каков пораз сега нема ...
| | веќе видена

По повод 50-тиот роденден на ‘Летечкиот’ Мајкл Џордан ви ги претставуваме 50-те најдобри потези во неговата исклучително богата и блескава кариера. И овие 50 се премалку за најдобриот, најелегантниот, најдоминантниот кошаркар во историјата на овој спорт. Штом Мајкл е во воздух си вика: “Можеби ќе останам овде уште малку. “ Но оддеднаш го менува мислењето и вика: “Ај сега ќе напраам 360. Не, ај ќе положам од другата страна“ - Меџик Џонсон, обракајки на атлетските и артистичките перформанси на Мајкл Џордан. “Мислам дека Господ е маскиран во Мајкл Џордан“ - Лери Бирд откако Мајкл постигна 63 поени во плејофот против Бостон. http://www.youtube.com/watch?v=LAr6oAKieHk
сите 8 | | | веќе видена

Реал Мадрид и Барселона ќе одиграат пријателски натпревар во светиот град на исламот, Мека како дел од церемонијата за отварање на новата линија за брзи возови, кои шпанскиот конзорциум ја гради во Саудиска Арабија. Иако нема сеуште официјален договор, промотерите на настанот веќе на големо се спремаат за натпреварот. Присуството на двата шпански гиганти не е само оправдано од очигледниот спорстки интерес. Тоа ќе биде и како шлаг на торта за инволвираноста на шпанците во изградбата на оваа брза железница. На конзорциум од 12 шпански компании му беше доделен проектот кои ќе ги поврзува градовите Медина и Мека, кои се на 450 километри растојание во Саудиска Арабија. Овој фудбалски супер дуел ќе биде климаксот на церемонијата во проект кои чинеше вртоглави 6,736 милиони евра и кој се очекува да биде завршен во 2016. година.
| | веќе видена

Четирикратниот по ред освојувач на Златната Топка, Лионел Меси во натпреварот против Гранада дојде до цифра од 301 постигнат гол во дресот на Барселона… За многумина најдобриот фудбалер на сите времиња сруши и е на пат да сруши уште многу рекорди, а головите кои ги постигнува се воглавно спектакуларни и е тешко да се издвојат најдобрите. Оваа сезона аргентинецот доста напредуваше и кога се во прашање слободните удари. Ви ги прикажуваме сите голови на Меси во текот на кариерата кој ги постигнал од слободен удар… http://www.youtube.com/watch?v=B_hRdAqiYZ8
сите 2 | | | веќе видена

Новинарите го прашаа Џејмс, кој е најдобар странец во НБА лигата на сите времиња, а тој како од топ веднаш одговори: “Дражен Петровиќ! Беше одличен шутер и голем атлета. Не се плашеше од ништо. Не се плашеше од одлучувачки моменти, беше фантастичен”- изјави ѕвездата на Мајами Хит, Леброн Џејмс. Некогашниот репрезентативец на Југославија и Хрватска го носеше дресот на Њу Џерси Нетс до 1993.година. Во знак на сеќавање на неверојатниот шутер, во негова чест дресот со број 3 е подигнат во салата на Нетси.
сите 7 | | | веќе видена

Неименувани арапски инвеститори се спремни да станат нови сопственици на Рома. Јорданскиот бизнисмен спремен е да купи дел од акциите на Рома од Уникредит банка, која е сопственик на 40 % од акциите во клубот. Вкупната сума која потенцијалниот сопственик е спремен да инвестира е 80 милиони евра. Главниот сопственик на Римската Волчица е американскиот бизнисмен Томас ди Бенедето, кој поседува 60 % од акциите во клубот.
сите 4 | | | веќе видена

Во неодамнешното интервју за шпанскиот весник Mundo Deportivo , Фалкао беше прашан за можноста за евентуален трансфер на “Бриџ”прашање кое изгледа му го поставуваат речиси при секоја прес конференција или интервју. “Имам договор со Атлетико за уште три години, така да тоа е мојата најдобра опција”. “Како тим имаме јасна цел да се квалификуваме за Лигата на Шампионите. Ако го задржиме сегашното ниво, ќе ги исполниме нашите цели”. “Не размислуваме ни за Реал ни за Барселона, фокусирани сме на тоа ни што можеме да направиме и на нашите цели”. Фалкао потоа додаде дека не чувствува потреба да си замине и дека веќе се наоѓа во еден од најголемите клубови во Шпанија. “Дојдов во еден од најголемите клубови во Шпанија, во многу важна лига која е на повисоко фудбалско ниво од претходно каде што сум бил”. “Ми беше дозволено да се развијам како фудбалер, да станам светски познат. Доаѓањето во овој клуб беше многу позитивна работа”.
сите 3 | | | веќе видена

На вечер во која му беше оддадена огромна почит на починатиот Џери Бас, Лејкерси со феноменална партија го испратија нивниот најголем и највлијателен сопственик. Доминација во текот на целиот натпревар од страна на домашниот тим, а на спротивната очајна игра на целиот тим, освен на Пол Пирс, кој пружи отпор на ‘Езерџиите’ само во првиот дел кога постигна 23 од своите 26 поени. Краен резултат 113-99 за Лејкерс против вечниот ривал Селтикс. Двајт Хауард беше најдобар кај домаќините со 24 поени и 12 скока и игра која потсетуваше на неговите најдобри моменти во Орландо Меџик. Коби Брајант го заврши натпреварот со 16 поени, 4 скока и 7 асистенции. Стив Неш покрај неговите 14 поени додаде и 7 асистенции со што го помина Меџик Џонсон на вечната листа на најдобри асистенти во историјата на НБА и сега е на четврта позиција на ова листа со 10,144 асистенции. Пред него се Марк Џексон (10334), Џејсон Кид (12006) и неприкосновениот на врвот Џон Стоктон (15806). На почетокот на натпреварот Коби Брајант се обрати кон сите, ...
сите 39 | | | веќе видена

Феноменалната четврта четвртина на Мајами Хит во која постигнаа дури 40 поени беше доволна за триумф на гости против тимот на Атланта Хокс. Реј Ален и Шејн Батие комбинирано постигнаа 24 поени од 40те во последната четвртина во драматичен пресврт на ‘Жешките’ од Мајами со што ја продолжија нивната серија на победи која моментално е најголемата во НБА (8 победи). Леброн Џејмс го заврши натпреварот со 24 поени, 11 асистенции и 6 скока. Додека Двејн Вејд постигна 20 поени. Ал Хорфорд беше најдобар кај домаќините со 27 поени и 9 скока. Кајл Корвер го заврши натпреварот со 12 поени, сите тројки. Џош Смит за малку не оствари трипл-дабл постигнувајки 10 поени, 9 скока и најдобри сезонава за него 9 асистенции. http://www.youtube.com/watch?v=uhH8y0utqyk
сите 49 | | | веќе видена

Реал Мадрид, особено по доаѓањето на Жозе Мурињо, се навикнати да играат со играч помалку, како резултат на многу честите исклучувања за време на натпреварите. Како и да е, тимот нема загубени ниту еден од седумте натпревари оваа сезона на кои имало бар по еден исклучен играч од ‘Кралскиот Клуб’. Со 8 црвени картони на седум натпревари, Мадрид успеал да слави четири пати, а три завршиле нерешено. Со исклучок на натпреварот од Лигата на Шампионите против Манчестер Сити во Ноември 2012 година, сите останати црвени картони дојдоа во 2013. Првиот беше дело на Адан, откако направи пенал во 6та минута против Реал Сосиедад, натпревар кој заврши со триумф на Реал од 4-3. Три дена покасно, Рамос заработи црвен картон против Селта, картон кој му донесе суспензија од 5 натпревари. И повторно три дена подоцна друг фудбалер на Реал беше исклучен – Кака, во Памплона. Реал одигра само 0-0. На возвратниот натпревар од Копа дел Реј против Валенсија, Коентрао и Ди Марија заработија црвени картени во уште еден нерешен резултат ...
сите 12 | | | веќе видена

next