Клизач

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд изјави дека секој оној што смета дека Герет Бејл е на исто ниво со Лионел Меси и Кристијано Роналдо, едноставно не се разбира во фудбалот. Крилото на Спарс, Бејл е во инзвонредна форма оваа сезона и беше поврзан со трансфер во Реал Мадрид и додека медиумите низ Англија дури го прават и подобар од гореспоменатото дуо од Ла Лига, Фердинанд ја спушти топката и ја врати ситуацијата во реалност. ‘Луѓето кои го споредуваат Бејл со Кристијано Роналдо и Меси навистина не се разбираат во фудбалот! Бејл можеби е еден од двајцата најдобри играчи во ПЛ оваа година но….не е на нивото од Кристијано Роналдо и Меси….Ако породлжи вака за 2-3 години можеби и ќе дебатираме на оваа тема”. ‘Бејл има една инзвонредна сезона до сега но Меси и Роналдо се од друга планета во последниве 4-5 години”. Бејл постигна 15 гола оваа сезона за Спарс во Премиер Лигата.
сите 9 | | | веќе видена

Контроверзниот италијански напаѓач Марио Балотели одлучи да си подигне статуа на самиот себе си. Напаѓачот на Милан побара од еден уметник во својот двор да му изгради скулптура која би требала да изгледа идентично како на фотографијата на која Блотели го прослави погодокот во полуфиналето на Еуро 2012, против репрезентацијата на Германија. Италија во тој дуел победи со резултат од 2-1, а двата гола ги постигна Балотели. “Примив провизија, но Марио сеуште не го запознав”- рече локалниот уметник Ливио Џорнале за италијанските медиуми. “Јас го замислив како спортист од минатото. Статуата ќе биде изградена помеѓу класичен и поп стил, бојата ќе биде бронзена, а очите ќе бидат изработени од скапоцени камења.” , додаде уметникот.
сите 7 | | | веќе видена

“ПСЖ на лето ќе проба да го донесе во своите редови Вејн Руни од Манчестер Јунајтед” , пишуваат англиските медиуми. Богатите челници на францускиот клуб, во тимот посакуваат уште една ѕвезда по Златан Ибрхимовиќ и Дејвид Бекам. Руни не е задоволен во Јунајтед, а оваа сезона падна во сенка на Робин ван Перси и ја изгуби улогата на прв напаѓач во тимот. Руни на “Олд Трафорд” пристигна во 2004.година за 37 милиони евра, а сега неговата вредност е двојно поголема.
сите 8 | | | веќе видена

По дуелот на центрите Роха Хилберт и Дејвид Ли настана хаос на паркетот, а подебелиот крај го извлече центарот на домаќините, кој е пратен во соблекувалните. Во тепачката највеќе се истакнаа гостинските играчи Клеј Томпсон и Стивен Кари и кај домачините крилниот центар Дејвид Вест. Сепак, судиите на крајот ги смирија страстите а актерите на овој инцидент се казнети. http://www.youtube.com/watch?v=1dD9wCgonIc
сите 6 | | | веќе видена

Борусија од Дортмунд објави финансиски извештај за втората половина од 2012.година. Шампионот на Германија, во периодот од 1.јули до 31.декември, кога ќе се одбие данокот, заработи 17.5 милиони евра. Тоа е пораст на приходите во однос на истиот период минатата година за 800.000 евра. “Милионерите” можат да сметаат дека парите нема да им претставуваат проблем дури и во првите 6 месеци од 2013.година, бидејќи поради тоа што играат во Европа ќе заработат и од страна на УЕФА за натреварувањето во Лигата на Шампиони. Да потсетиме, Борусија следната недела го игра реванш мечот против Шахтјор во осмина финалето од елитното европско натпреварување. Првиот дуел во Доњецк заврши без победник 2-2.
сите 34 | | | веќе видена

Џон Карју го раскина договорот со Вест Хем во јули, немаше клуб, но редовно тренираше. Како и колку, ќе покажат лекарските прегледи. Тој стигна на Малпенс денеска и во текот на денот ќе биде на тестирања, ако ги помине ќе потпише за Интер. Искусниот норвежанец ќе биде замена за Милито кој ја заврши сезоната. Во Интер ќе помине четири месеци, а изгледа дека договорот е постигнат бидејќи ги намалил апетитите. Карју бараше околу 80.000 месечно, барање кое Интер не го прифати, изгледа дека неговите примања ќе бидат нешто помали, а договорот би требало да биде потпишан на четири месеци.
сите 9 | | | веќе видена

Со одлучните игри во дресот на Севиља оваа сезона, Ракитиќ го привлече вниманието на Лациалите. Хрватот се наоѓа на врвот на желбите кај “Небесносините” пред наредниот преоден рок и би можел да го засили овој клуб за сума од 10 милиони евра. Хрватскиот репрезентативец одигра 21 натпревар за Севиља оваа сезона и притоа постигна пет голови.
| | веќе видена

Дваесетгодишниот италијанец дојде во ПСЖ минатото лето за сума од 12 милиони евра од Пескара. Верати очигледно одлично се снајде во дресот на парижаните, а медиумите константно го поврзуваат со враќање на Апенините. “Веруваме во Верати и немаме намера да го продадеме” , изјави Леонардо. “Не постои шанса некој клуб да го откупи од нас. Неговата вредност е 3-40 милиони евра.” , додаде тој. Се очекува Верати наскоро да потпише нов договор со ПСЖ, со кој неговите лични примања ќе се зголемат за 2.5 милиони евра по сезона.
| | веќе видена

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс никако да го победат Денвер Нагетс. Лејкерси повотрно загуби од Нагетси, а најдобра акција на вечерта му припаѓа на Кенету Фарид кој во целост го надрипа повторно заспаниот Хауард и заби… http://www.youtube.com/watch?v=kE70YvVZzSo
сите 2 | | | веќе видена

Гостувањето во Барселона? За него претставува стадионот на најголемиот ривал каде што редовно погодува со голема прецизност: шест голови во последните пет натпревари. Роналдо со тоа го изедначи рекордот на големиот ривал, Меси кој во периодот од мај 2009 и август 2011, погоди на пет по ред натпревари на Сантиаго Бернабе. Ако Роналдо и вечерва ја затресе мрежата на Барселона, ќе стане првиот играч во историјата на Ел Класико, на кого тоа му успеало на шест натрпевари по ред. Ништо чудно ако тоа се случи, бидејќи Роналдо погодуваше во двата овосезонски гостувања бо Барселона, во Суперкупот и Примера. Два пати тоа беа премиерните погодоци на натпреварите Португалецот играјќи за Реал против Барса, во последните 17 натпревари, постигна 10 погодоци. Меси пак со погодок во вечерашното Ел Класико, може да се изедначи со Алфредо Ди Стефано, по бројот на постигнати голови во шпанското дерби (18). Но, никој до сега на натпреварите помеѓу овие два ривали не погодил на шест натпревари по ред. Роналдо ќе ја има таа ...
сите 88 | | | веќе видена

Драматичниот натпревар помеѓу Њукасл и Саутемптон, на кој имаше дури шест погодоци, беше една од најинтересните натпревари викеднов. Мат во три потези, со неверојатна завршница! Топката падна на ногата на Папис Сисе а овој на спектакуларен начин ја затресе мрежата на гостите… http://www.youtube.com/watch?v=pSlfmiFyDNs
| | веќе видена

Европската фудбалска куќа по четврти пат годинава го оптужи римскиот клуб поради испадите на своите навивачи во Лига Европа. Лацио е соочен со суспензија на стадионот поради расистички испади и други инциденти кои ги направија неговите навивачи. Фановите на римскиот клуб за време на натпреварот со Борусија МЕнхенгладбах, минатиот четврток освен растичките скандирања, користеа и пиротехнички средства и фрлаат предмети на теренот. Поради тоа дисциплинската комисија на УЕФА оцени дека огранизацијата на натпреварот била слаба и ќе биде разгледана на состанокот во Нион. Лацио кон крајот на јануари веќе плати казна од 140.000 евра поради расистичките испади на натпреварите со Тотенхем и Марибор. Дисциплинската комисија на УЕФА тогаш одлучи дека доколку се повторат слични инциденти во наредните две години, италијанскиот клуб ќе биде казнет со еден натпревар пред празни трибини. УЕФА оваа сезона го казни Лацио со вкупно 180.000 евра.
сите 11 | | | веќе видена

Играјки го својот 5ти гостински натпревар во само седум дена, Бостон успеа да слави против тимот на Јута Џез – кој има солиден домашен скор – дури по продолжението со 110-107. Тренерот на Селтикс, Док Риверс го нарече овој натпревар најдобар во досегашниот дел од сезоната за тимот од Бостон. Пол Пирс постигна 26 поени, Ејвори Бредли постигна 18, додека Кевин Гарнет го заврши натпреварот со 13 поени и 10 скока. Кај домаќините Гордон Хејворд постигна 26 поени, а Ал Џеферсон постигна 15 поени и 11 скока. Ова беше вкупно 10ти натпревар на Бостон Селтикс сезонава на кој се играат продолженија и имаат скор од 6-4. http://www.youtube.com/watch?v=9UfAX6OFR_g
сите 40 | | | веќе видена

На прес конференцијата пред натпреварот, Мурињо изјави дека тимот е во добра форма и ги исмеа коментарите на асистентот на Барселона , Жорди Роура, кој имаше негативни коментари за судијата Ундиано Маљенко. “Атмосферата е нормална. Овој натпревар го очекувавме со нетрпение. Сите сакаат да играат. Сакам тешки дуели од оваа пропорција во кои нема тензии. Затоа и сме потготвени да играме. Сакаме натпреварите против Барселона и Манчестер да дојде брзо”. “Ни самиот не знам кои ќе биде стартните 11. Не е дека не сакам да ви кажам”. “Повеќе сакам да зборувам за лекциите научени против Барселона во минатото. Лекции за фер плејот, за тоа како не треба да се прави притисокот кон судиите, не опкружувајќи ги, со цел противниците да добијат картони и очигледно околу начинот на кој се игра фудбал, што ние добри ги научивме”. Мурињо смета дека поразот од Милан нема да има никакво влијание на играта на Барса на денешниов натпревар. “Мислам дека таквите работи едноставно не се важат кога станува збор за дуел меѓу два големи ...
сите 6 | | | веќе видена

Вилсон Чендлер постигна 23 поени додека Тај Лосон постигна 22 на кои додаде и 9 асистенции во победата на Денвер Нагетс над Лос Анџелес Лејкерс со 119-108. Коби Брајант постигна 29 поени, 6 скока и 9 асистенции но тоа не беше доволно за триумф кај Денвер, со што Лејкерси ја прекинаа серија од 3 победи во низа. Ова беше 450 натпревар на кој Коби постигнал минимум 29 поени. Двајт Хауард го заврши натпреварот со 15 поени 14 скока, но и катастрофален процент на погодени слободни фрлања (погоди само 3 од 14 обиди). Денвер со оваа победа имаат скор од 24 победи и 3 порази со што се израмнија на второто место во оваа статистичка категорија со тимот на Мајами Хит. http://www.youtube.com/watch?v=pmyu3hAi-1I
сите 39 | | | веќе видена

Кошаркарската репрезентација на отварањето на Европското првенство на 4 септември во Јесенице најпрво ќе се сретне против селекцијата на Црна Гора (17.45ч), така стои на сајтот на шампионатот. Избраниците на селекторот АЛеш Пипан, наредниот ден ќе ги одмерат силите со Литванија од (21 ч) а потоа следува дуелот со Србија (6. септември, 21 ч), па на денот на независноста играме против БиХ (14.30ч) за во последното 5. коло на 9 септември да се сретнеме со Летонија (14.30ч). Распоред на Групата B (Јесенице). 1. КОЛО (4. септември): Летонија – БиХ(14.30 ч) Македонија- Црна Гора (17.45) Србија – Литванија (21) 2. КОЛО (5. септември): Црна Гора - Летонија (14.30) Србија - БиХ (17.45) Литванија - Македонија (21) 3. КОЛО (6. септември): Црна Гора - БиХ (14.30) Летонија - Литванија (17.45) Србија - Македонија (21) 4. КОЛО (8. септември): БиХ - Македонија (14.30) Србија - Летонија (17.45) Литванија - Црна Гора (21) 5. КОЛО (9. септември): Летонија - Македонија (14.30) Литванија - БиХ (17.45) Србија - Црна Гора (21) ЕП ...
сите 13 | | | веќе видена

Многу често нерасчистените сметки од теренот се решаваат на патот до соблекувалните, каде што има помалку сведоци. Меѓутоа, во денешно време каде што технологијата е на многу високо ниво со се поголем број на камери, ни овозможи да видиме една таква ситуација. По зазвршетокот на дербито во холандската лига помеѓу Феенорд и ПСВ, во кој домаќините славеа со 2-1, напаѓачот Џермеин Ленс од ПСВ, проба нешто да му “објасни” на противничкиот голман Џорис Матијсен така што го повлече за дресот под вратот. http://www.youtube.com/watch?v=JdofQq5lbCc
| | веќе видена

Неколку месеци пред официјално да ја превземе функцијата тренер на германскиот гигант Баерн, шпанските медиуми излего со интересен момент од времето кога Пеп Гвардиола ја предводеше Барселона. Поранешниот менаџер на каталонците, до толку бил опседнат со тоа дали неговите фудбалерите ги почитуваат неговите правила и дали имаат проблеми во приватниот живот, што ги користел услугите на детективската агенција “Методо 3″ за да внимава на секој нивен чекор. Најмногу следен бил Жерар Пике, откако ја започнал врската со Шакира. Самуел Ето, Роналдињо и Деко исто така биле будно следени од детективското око. Гвардиола исто така често ѕвонел во домовите на своите фудбалери во неочекувани саати за да се увери дека се дома. Следејќи го Пике, детективите забележале дека доцна се вратил од концерт на Алехандро Санс. При неговото враќање дома локалната каталонска полиција го застанала и решила да му изврши тест за алкохол. Тестот бил негативен. Наводно, каталонскиот гигант платил близу 5.000 евра за да го контролира ...
сите 11 | | | веќе видена

Во следните неколку редови ќе стане збор за една современа приказна. За историја, во која се збори за велшките борци под англиското знаме, предводени од данец. Историја за тоа како напорниот труд и работа се исплатат. Историјата за гордите “лебеди”, кои по навршувањето на својот стогодишен јубилеј се претворија во фудбалски бестселер. Свонси го освоија Лига Купот на Англија и се здоби со репутацијата на еден од најсимпатичните клубови на Островот. Уште повеќе што при освојување на истиот, екипата предводена од Михаел Лаудруп, елиминираше екипи како Ливерпул и Челси. После очекуваните триумфи против Барнсли и Кроули Таун, во последниот ден на октoмври велшката гордост, го прегрме “Енфилд” и победи со 3-1. И тоа беше само почетокот. После рутинското иако и доста тешко домаќинство и победа од 1-0 против Мидлсборо, “лебедите” требаше да гостуваат на “Стемфорд Бриџ”. Победата од 2-0 на гости против актуелниот европски шампион во првиот дуел од полуфиналето, ги преплави насловните страни на англиските новини, а во ...
сите 3 | | | веќе видена

Ѕвездата на Сантос, Нејмар е тема на медиумите и надвор од терените. Најновиот гаф на бразилецот е забавата која ја организираше предходната вечер, во која и објави неколку интересни фотографии во разни костими. Фреди Мерикури, пица, Сунѓерот Боб, маѓионичар… се само дел од неколкуте теми кои беа дел од неговата забава. Како само се забавуваа Нејмар и друштвото можете да заклучите и по сликите подолу…
| | веќе видена

next