Клизач

Тренерот на Галатасарај, Фатих Терим може да биде наследникот на Андреа Страмачони во Интер. Терим (59) тимот на Галата го донесе до 1/4 финалето Лигата на Шампионите, каде ќе се сретнат со шпанскиот гигант Реал Мадрид. Веќе има работено во Серија А, како тренер на Фиорентина и градскиот ривал на Интер – Милан. Медиумите во Италија пишуваат дека претседателот на нероазурите, Масимо Морати веќе одржал разговори со Фатих Терим за можноста турскиот тренер да го превземе Интер. Договорот на Терим со Галатасарај завршува во летото 2014 година.
| | веќе видена

Легендарниот напаѓач на Јувентус, Алесандро Дел Пиеро кој својата блескава кариера ја завршува во Австралија е единствениот италијански фудбалер кој има постигнато гол против Бразил во последните 30 години. Вечерва најтрофејните репрезентации во историјата на Светските првенств играат пријателски натпревар во Женева. Последната победа на Азурите над Кариоките датира од Светското првенство во Шпанија во 1982 година и оној хет трик на Паоло Роси. По тоа единствен што постигнал гол против Бразил е Пинтуричио на пријателскиот натпревар од 1997 одигран во Лион. Двобојот заврши со 3-3 а Делпи на два пати го совлада Тафарел. Третиот гол за италијанците е дело на бразилецот Алдаир, кој ја имаше таа несреќа да си постигне автогол. Автогол постигна и Атилио Ломбардо а по еден гол за Бразил дадоа незаборавните Роналдо и Ромарио. Потсетување на тој незаборавен натпревар. http://www.youtube.com/watch?v=2LaFNJXnuUU
сите 36 | | | веќе видена

Мајами Хит ја продолжија втората најдобра серија во историјата на НБА на 24 натпревари, откако забележаа победа против Кливленд Кавалирс со 98-95. Но фактот што и покрај дефицитот од 27 поени во третата четвртина, Мајами успеа да слави на гостувањето во поранешната арена на Леброн, е и тоа како фасцинантен. Леброн Џејмс овој натпревар го заврши со уште еден трипл-дабл учинок од 25 поени, 12 скока и 10 асистенции и беше најзаслужен за феноменалниот пресврт во второто полувреме од натпреварот. “Ова беше еден од најбизарните, најуникатните денови од мојот живот. Исто така ова беше еден од најголемите кам-бекови во кој сум учествувал. Серијата на победи воопшто не беше во мојата глава, само фактот да не изгубиме со премногу разлика.“ – Леброн Џејмс Кливленд на овој натпревар не играше со ниту една од своите најдобри ѕвезди: Кајри Ирвинг, Дион Вејтерс и центарот Андерсон Варежао. Кавалирс имаат скор од 62 победи и 154 порази од заминувањето на Леброн Џејмс. http://www.youtube.com/watch?v=MRBHAUHJGzU
сите 38 | | | веќе видена

Во последниве 4-5 години, сведоци сме на константна трка за наградата Ballon d’Or (најдобар светски фудбалер) на двете мега супер ѕвезди, Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Поради тоа се поставува прашањето: Дали во фудбалот има се помалку ѕвезди? Пред Меси да ги освои неговите последователни награди за најдобар светски фудбалер, тоа му се немало случено на ниту еден фудбалер во повеќе од една декада. Претходниот дупли победник беше бразилската легенда Роналдо; а пред него треба да се вратиме во 1992 кога Марко ван Бастен беше тој кој освоил две Ballon d’Or награди едноподруго. Па дали веќе нема фудбалски мега ѕвезди или пак Роналдо и Меси ја одведoа фудбалската игра во некое друго, не од оваа планета, ниво? За споредба, на почетокот на новиот милениум имаше плејада на фудбалски ѕвезди, особено во Серија А. Моментално, Чави, Андрес Иниеста и Андреа Пирло се мајсторите од средината на теренот, фудбалери кои ќе може да ги паметиме и во иднина. Но пред десеттина години оваа листа беше далеку поголема и далеку ...
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Италија оваа недела ќе игра пријателски натпревар со екипата на Бразил во Женева и тоа ќе биде припрема за Купот на Конфедерации кој ќе се одигра ова лето во Бразил. На овој натпревар за прв пат ‘Аѕурите’ ќе ги носат новите дресови изработени од нивниот долгогодишен спонзор, Пума. Интересен факт: Италија ги нема победено ‘Кариоките’ многу оддамна, поточно од тој легендарен натпревар од Светското првенство во Шпанија 1982 година, кога благодарејки на феноменалниот Паоло Роси, Италија славеше со 3-2.
сите 4 | | | веќе видена

Со 9 постигнати погодоци за Шпанија оваа сезона, Педро Родригез се естаблираше како сериозна закана за рекордерите Герд Милер (1971-72), Роналдо (1996-97) и Патрик Клајверт (1999-00) кои во една сезона за своите репрезентации постигнаа по 14 погодоци. Додека ѕвездата на Барселона се мачи да ја пронајде својата форма за Каталонскиот клуб (постигнувајки само 7 гола на 37 натпревари), Педро за репрезентацијата игра во феноменална форма. Деветте погодоци на Педро за Шпанија оваа сезона му даваат шанси да го вметне своето име во фудбалска историја. Претходно тоа му успеа и на клубски план кога во една сезона успеа да постигне погодоци на 6 различни натпреварувања. Шпанскиот напаѓач моментално има повеќе погодоци од било кој друг репрезентативец во светот. Неговиот последен постигнат погодок на дуелот против Уругвај во Доха на 6 февруари беше доволен за првата позиција пред бразилецот Нејмар. Бразилската млада надеж можеби се наоѓа на само еден гол од постигнувањето на Педро, но сепак Нејмар неговите 8 погодоци ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Францускиот дефанзивец во последниов период ужива во славата која на многу брз и експресен начин ја достигна. Под водство на Жозе Мурињо и неговите брилијантни партии против Барселона и Манчестер Јунајтед, Рафаел Варан стана една од најголемите надежи на францускиот фудбал. Најк, спортскиот бренд задолжен за дресовите на француската репрезентација, организираше специјален пречек за фудбалерите. На влезот ‘Замокот’ како што популарно сакаат да ја викаат резиденцијата на фудбалерите, на голем екран беше испишана порака од фановите на ‘Галските Петли’: “Рафаел е францускиот Надал.“ Варан беше примен лично од Дешамп. “Среќен сум. Едвај чекам да ги одиграм овие натпревари за Франција. Се радувам на соработката со селекторот.“ – изјави централниот дефанзивец. Рафаел Варан моментално е тема број еден во Франција; дали да биде дел од стартните 11, особено на дуелот против Шпанија, со оглед на тоа дека ги познава скоро сите од составот на ‘Фуријата’.
сите 2 | | | веќе видена

Серхио Бускетс не сакаше да коментира за тоа што изјави Жозе Мурињо во врска со доделената награда на ФИФА за најдобар тренер на светот , туку многу едноставно изјави дека шпанскиот стратег, Висенте дел Боске, максимално ја заслужи оваа награда. Откако португалскиот менаџер јавно ги искажа своите обвинувања кон ФИФА, тоа предизвика ‘метеж’ во шпанскиот национален тим пред престојните натпревари против Финска и Франција. Шпанските фудбалери сепак не сакаа да коментираат на оваа тема, бидејки единствено се насочени кон Финска и Франција. Само Бускетс се реши да прозбори: “Тука сме дојдени да зборуваме квалификациските натпревари. Јасно е дека наградата отиде кај Дел Боске бидејки е повеќе од заслужена.“ Слична изјава имаше и Хави Гарсија: “Наградата отиде кај шпанскиот стратег кој постигна толку многу и заслужено на крајот беше избран како најдобар. Тоа е тоа што сакав да го кажам.“
сите 3 | | | веќе видена

Густаво Поjет е главниот фаворит за нов менаџер на Ридинг, според последните извештаи од Островот. Во моментов тимот е без тренер, откако оваа недела Брајан МекДермот беше отпуштен. Го водеше клубот од 2009. година и го донесе до Премиер Лигата а во последните натпревари запиша четири последователни порази и сега се наоѓа на претпоследната позиција на табелата, што беше и главна причина за отказот. Во моментов рускиот сопственик на Ридинг, Антон Зингаревич е во Англија и се обидува да најде нов менаџер за својот тим. Според информациите можни кандидати за ова место се и поранешниот тренер на Свиндон, Паоло Ди Канио и поранешниот менаџер на Саутемптон, Најџел Адкинс. Сепак, според последните информации, фаворит за местото е менаџерот на Брајтон, Густаво Појет. Уругваецот веќе подолго време има желба да води тим од Премиер Лигата. Но сепак поради лошата позиција на табелата и најверојатното испаѓање од лигата, би можеле да го натераат Појет да чека на подобра прилика.
| | веќе видена

Напаѓачот на Ливерпул, Луис Суарез призна дека би можел да го напушти клубот доколку пристигне добра понуда. Тој изјави дека во фудбалот никогаш не се знае што може да се случи и ако друг клуб му овозможи повеќе, тој сериозно би размислил за предлогот. “Во фудбалот никогаш не знаеш што може да се случи. Во моментов играм во еден светски клуб, во елитен клуб како Ливерпул. Но и покрај тоа ако некој друг клуб дојде и ми овозможи повеќе, пред се натпревари во Лигата на Шампионите и навистина сака да ме има во своите редови, јас сум потготвен да го ислушам. Ќе размислам внимателно за понудата и ќе проценам дали сакам да одам таму или не” – изјави Суарез. Уругваецот исто така изјави дека неговата итрина на терените не е лош квалитет. Според него токму таквиот стил на игра го прави толку добар играч. “Како поминува време можете да изгубите некои од своите квалитети, но никогаш нема да ја изгубите својата итрина, страста која ја носите уште од дете, кога сте играле по улиците фудбал со пријателите. Ако ги немав ...
сите 9 | | | веќе видена

Ули Хенес даде интервју за Sport Media (ESM), откривајќи до сега необјавени детали од доведувањето на Пеп Гвардиола за менаџер на Баерн Минхен од наредната сезона. “Заминав за Њу Јорк да се сретнам лично со Гвардиола на 18 декември. Бев во неговиот дом, кој се наоѓа блиску до Централ Парк. Бевме како фамилија само после 30 секунди. Го земав договорот со мене и после два часа, Пеп ми рече: Дали треба да потпишам сега? На што одговорив:” Тоа би било одлична идеја”, и така потпиша” – објасни Хенес. “Гвардиола има многу отворен ум. Нема да има никакви проблеми кога ќе разговара со мене и Румениге за фудбал. Само ние двајца збориме за фудбалските работи. И можам да му гарантирам дека никогаш нема да му се мешаме во работата. Пеп ќе заработува многу пари во Минхен но можеше да заработи многу повеќе во Англија. тоа што му се допадна кај нас беше философијата на клубот, кој потсетува на Барса” – изјави претседателот на Баерн. Запрашан за тоа кој шпански фудбалер би можел да го доведе, Хенес одговори: “Иниеста, ...
сите 13 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо повторно влезе во конфронтација со шпанскиот колега Рафаел Бенитез. Моу (50) го обвини менаџерот на Челси, дека се обидувал да ги избрише спомените на “Специјалниот” за време на неговиот престој во Интер. Имено Бенитез дојде на чело на нероазурите после заминувањето на португалецот во 2010 година но шпанецот помина едвај неколку месеци на “Џузепе Меаца”. “Бенитез се обиде да ги отстрани моите слики но тие се појави одново, кога си замина од Интер” – изјави за RTP 1 Мурињо. Португалецот го сподели и мислењето на својот млад сонародни и колега Андрес Вилаш Боаш, кој беше негов помошник во Порто, Челси и Интер а моментално е менаџер на Тотенхем. “Не гледам ништо свое во Андрес Вилаш – Боаш. Тој имал пристап до места кој за многу други биле недостапни. Ја следам неговата кариера многу внимателно” – додаде тренерот на Реал. “Знам дека имам ефект врз многу други млади португалци. Има многу мои сонародници кои сонуваат за тренерска кариера. Пред 20 години младите сакаа да бидат ...
сите 3 | | | веќе видена

Газдите на Борусија Дортмунд се надеваат дека Марио Геце ќе продолжи да игра за клубот во текот на целата своја кариера. Геце (20) е продукт на школата на “жолто – црните” но со магичните игри ги предизвикува европските гиганти да прават планови за негово доведување. “Би сакал да игра до својата 35 година во Борусија Дортмунд. Тој има талент, каков што до сега во клубот немаме видено. Никој не може да го сопре на теренот. Сметаме на него во иднина” – изјави спортскиот директор на клубот, Михаел Зорк. Германскиот репрезентативец дебитираше за актуелните шампиони во 2009 година на натпреварот со Мајнц (5-0). Договорот му важи до 2016 година.
сите 2 | | | веќе видена

Додека Лионел Меси, Чави Хернандез и Андрес Иниеста си поигруваат со противниците со своите мајстории, има уште едни претставници на Барселона кој покажуваат завидни квалитети. Станува збор за женскиот тим на каталонците, кој е најсилниот во првенството. Дамите од Камп Ноу се шампионки во елитната дивизија за минатата година. Сега за сега се на третото место но со само една победа заостанување зад Атлетико Билбао. Пред неколку дена женскиот тим на Барселона го разби тој на Транспортес Алкаин со 6-2. Во продолжение ви претставуваме една билијантна акција при која Соња од редовите на Барса изнуди пенал, кој го реализира Алексис. http://www.youtube.com/watch?v=Lhwtdp_r314
сите 2 | | | веќе видена

Водечката турска спортска емисија покажа начин на кој може да се манипулира со излекувањето на ждребот во Лигата на Шампионите и Лига Европа. Еден од позначајните спортски аналитичари во Турција, Ахмет Чакар (поранешен судија) смета дека двојките од 1/4 финалињата се претходно наместени бидејќи нема ниту еден судир меѓу водечките екипи на Стариот Континент. Тврдењето не одговара сосем на вистината бидејќи еден против друг ќе се соочат Баерн Минхен и Јувентус. “Повторно наместен ждреб – четирите фаворити се сретнаа со клубови кои имаат помалку шанси да го освојат трофејот а и тимовите од една иста земја се разминаа (Шпанија и Англија). И ние паднавме на тоа. Набљудувајќи го влечењето во казиното Нион со крупието Инфантино. Воопшто не верувам во среќата топките вибрираа. При секое мешање правилната почнува да трепери. Нели е тоа смислено?” – напиша Чакар на Твитер. http://www.youtube.com/watch?v=jxJeS1Dzd-A Неколку дена подоцна Чакар ја покажа оваа методологија и во живо пред малите екрани и си направи своја ...
сите 16 | | | веќе видена

Ариго Саки кој со Милан на два пати го освои Купот на Европските Шампионите (1989, 1990) ги прокоментира партиите на Кака во дресот на росонерите а подоцна и во белиот дрес на Реал. “Во Милан беше крал! Играше мирно и сигурно, без притисок и ја уживаше довервата на управата, навивачите и тренерот” – изјави Саки пред пријателскиот натпревар помеѓу Бразил и Италија во Женева. “Беше играч кој уживав да го гледам но сега на терените поминува многу малку време и затоа ми е тешко да дадам било каква оцена за него “ . Финалистот од Светското првенство во 1994 година со националниот тим на Италија, додаде дека Кака не се вклопил добро во клубот, односно во тренерските философии на Мануел Пелегрини, подоцна и Жозе Мурињо. Кака (30) од 2003. до 2009 година одигра 193 натпревари и постигна 70 гола за Милан додека во текот на неполни четири сезони за Реал настпаи на само 79 натпревари и постигна 21 гол.K “Се надевам дека ќе го заслужам местото во составот за Светското првенство. Ме радува фактот што после долго време ...
сите 2 | | | веќе видена

Возбудата на Дејвид Бекам е целосно објаснива – после шест години откако го напушти шпанскиот фудбал, тој има можност да го обнови своето ривалство со Адрес Иниеста и Чави. И да тој е единствениот англичанец кој кој остана во Лигата на Шампионите во 1/4 финалињата, каде неговиот ПСЖ ќе се сретне со Барселона. Пред три години ПСЖ се бореше за 13 место во Франција и малкумина можеа да претпостават дека денес клубот ќе ги одмери силите со Барселона. Тоа е сепак резултат на изненадната инвестиција во размер од над 230 милиони евра, дело на Qatar Sports Investment (QSI), со кој клубот си доби нови сопственици во текот на 2011 и двократниот шампион на Франција се претвори во клуб кој може да се носи со најдобрите. Не се за потценување: ПСЖ е лидер во француската лига, тренер на тимот е Карло Анчелоти а во клубот игра и најдобриот дефанзивец во светот – капитенот на Бразил, Тиаго Силва, така да парижаните можат да ги изненадат непријатно каталонците. Тука сепак доаѓа до израз разликата помеѓу ПСЖ и Барселона која ...
сите 2 | | | веќе видена

Паркот на принцевите нема да собере ни 1/20 од сите заинтересирани да го следат 1/4 финалниот дуел од Лигата на Шампионите помеѓу ПСЖ и Барселона. За помалку од една недела во канцелариите на ПСЖ пристигнаа преку 1 милиони барања (преку интернет или телефонски) за билет за натпреварот на 2 април. Сите карти се распродадени само неколку часа по нивното пуштање во продажба и вчера клубот објави дека нема повеќе билети за купување. Цените варираа од 200 до 3.000 евра но се очекува сумите на “црно” да достигнат петцифрени бројки.
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, Антонио Конте изјави дека сака да биде за Старата Дама истото тоа што е Сер Алекс Фергусон за Манчестер Сити. “Ќе се обидам” – изјави Конте, коментирајќи плакат на еден од фановите со натпис “Фергусон – Манчестер Јунајтед = Конте – Јувентус”. “Ќе се обидам да останам што подолго за да постигнам многу победи и да се доближам до една таква легендарна личноста како Алекс Фергусон. Можеби после 10-15 години поминати во Јувентус ќе посакам да си ја пробам среќата и надвор но се надевам дека тој ден е далеку”.
сите 7 | | | веќе видена

Една од ѕвездите на Манчестер Сити, Јаја Туре упати еден остар ултиматум до газдите на актуелниот шампион. Неговиот личен агент Димитри Селук изјави дека ако раководството на “граѓаните” не му достави нов договор на неговиот клиент до сабота, играчот на Брегот на Слоновата Коска ќе го напушти “Етихад”. Играчот од средината на теренот е еден од најдобрите фудбалери во составот на Роберто Манчини, кој е и еден од најплатените во Англија со 220 000 фунти неделна плата. И покрај тоа Туре е крајно незадоволен пред се од фактот што преговорите за нов договор се одолговлекуваат шест месеци и преку овој ултиматум настојува финалната понуда да му стигне до крајот на работната недела. “Ако Јаја потпише договор во следните 3-4 дена се ќе биде во ред. Но доколку тоа не се случи нема да чекаме повеќе и ќе започнеме преговори со другите тимови. Чуствувам дека нема да остане во Манчестер Сити. Не станува збор за пари. Тој сака да го напушти клубот заради други причини. Тој е еден од најдобрите фудбалери во тимот но смета ...
сите 15 | | | веќе видена

next