Клизач

Ниту еден фан на Тотенхем не би бил среќен доколку Герет Бејл си замине ова лето. Но доколку во понудата за велшкиот интернационалец е вметнат фудбалер со слични квалитети, тогаш би требало поубаво да се размисли. Последните гласини кои кружат низ светските медиуми е дека Реал Мадрид е подготвен да го испрати Гонзало Игуаин заедно со некоја сума со цел да го придобијата феноменалниот Бејл. Па затоа да ги споредиме овие два фудбалери. Дали Тотенхем би добил или би изгубил со евентулната замена на овие два фудбалери. Сите би помислиле дека Бејл е незаменлив. Но дали статистиките покажуваат нешто сосем друго.
сите 2 | | | веќе видена

Бразилецот во редовите на Ливерпул, Фелипе Кутињо кој дојде зимава од Интер, потсетува на игрите на Лионел Меси и Роналдињо, тврди менаџерот на Саутемптон – Маурисио Почетино. Тренерот на Светците можеше лично да се увери во квалитетите на бразилецот минатата сезона додека му беше ментор во тимот на Еспањол. “Филипе е бразилец, а повеќето играчи од таа држава имаат посебна магија во своите нозе. Мислам дека потсетува на играта на Роналдињо и Меси, но има многу да се докажува во наредните години” – не го криеше своето восхитување од Кутињо, тренерот на Саутемптон.
| | веќе видена

За прв пат по 17 сезони ниеден англиски тим нема да биде дел од 1/4 финалните дуели во Лигата на Шампионите. Ова доаѓа откако пред неколку години Премиер Лигата владееше во ЛШ со тоа што поставија нови граници, станувајќи првата лига која имала 4 претставника во 1/4 финалето. Ова се случи на два наврати во 2007/08 и 2008/09. Алармот беше вклучен и минатата година, кога само Челси успеа да влезе во 1/4 финалето но сепак на крајот “Сините” го подигнаа трофејот во Минхен. Сепак оваа година работите тргнаа полошо, со поразите на Манчестер Јунајтед и Арсенал од Реал Мадрид и Баерн како заокружување на катастрофалната англиска кампања во европското натпреварување. Челси и Манчестер Сити одамна испаднаа уште во групната фаза, што значи дека фудбалерот на ПСЖ, Дејвид Бекам е единствениот англиски фудбалер во Лигата на Шампионите. Лигата на Шампионите постои под ова име уште од 92-93, кога претходната Купот на Европските Шампиони беше рембрендирана. Англиските тимови имаа потешкотии во првите 4 сезони да обезбедат ...
| | веќе видена

Голгетерот на Порто, Џексон Мартинез е најверојатно замената за Радамел Фалкао во Атлетико Мадрид, доколку јорганџиите се одлучат да се раздела во текот на летото од својата ѕвезда. Според медиумите во Португалија и Шпанија интересот на Атлетико за 26-годишниот стрелец е повеќе од сериозен, за што сведочи и присуството на спортскиот директор Хозе Луиз Каминеро на реваншот од 1/8 дуел меѓу Малага и Порто. Првенствено во Атлети се надеваат дека ќе успеат да го задржат Фалкао за во Лигата на Шампионите наредната година но доколку колумбиецот го напушти Винсенте Калдерон, спремни се да го заменат со неговиот сонародник кои има постигнат 23 гола во 22 натпревари за Порто во првенството на Португалија. Тоа што е сигурно е дека, Атлетико и Порто се во инзвонредни односи и во последните неколку години шпанскиот клуб често се интересира за најдобрите фудбалери на португалскиот гигант. И самиот Џексон Мартинез не крие дека еден ден би сакал да игра во Примера и нема да биде изненадување доколку продолжи да го следи ...
сите 2 | | | веќе видена

Денвер Нагетс се тим кои се навикнати на победи со многу постигнати поени. Но на дуелот со Мемфис тие видоа како е да се победи со мал број на кошеви. Коста Куфос постигна 18 поени и додаде најдобри сезонава 16 скока, а Данило Галинари го заврши натпреварот со 15 поени во победата од 87-80 против Мемфис Гризлис. Со овој триумф Нагетс тотално ја разжести битката за третата позиција на Западот бидејки во разлика од 2-3 натпревари се наоѓаат Нагетс, Гризлис и Клиперс. Оваа победа беше вкупно 11 по ред на домашниот тим. Интересен факт е дека последниот пат кога Денвер имал серија од 11 победи се случила точно на овој ден 15 март пред 30 години во сезоната 1982-83. Зек Рендолф натпреварот го заврши со 18 поени и 18 скока (од кои 10 офанзивни) кај гостите, кои ја прекинаа серијата од 6 победи во низа. http://www.youtube.com/watch?v=dY_V9yED4BQ
сите 37 | | | веќе видена

Коби Брајант го започна натпреварот но не можеше да го заврши. Но тоа не беше никаков проблем, бидејки целиот тим одигра одлично и успеаа да триумфираат кај Индијана Пејсерс со 99-93. Особено се истакнаа Стив Блејк и Ентоан Џејмисон од клупата за резерви, кои заедно комбинираа 35 поени со шут 9 од 14 од линијата за 3 поени. Стив Блејк имаше одличен олраунд натпревар постигнувајки 18 поени, 6 скока, 7 асистенции, 4 украдени топки, па дури и успеа да ‘залепи’ две банани. Двајт Хауард постигна 19 поени и 12 скока, Мета Волрд Пис исто така постигна 19 поени на кои додаде 7 скока. Стив Неш натпреварот го заврши со 15 поени и 9 асистенции. Кај домаќините најдобри беа Џорџ Хил со 27 поени и Пол Џорџ со 20 поени но со мизерен шут од поле 6 од 20. Коби Брајант ги одигра првите 12 минути, но не постигна ниту еден поен. Во продолжение не го продолжи натпреварот поради неговата повреда која ја заработи на дуелот Атланта во средата. Но тоа не го спречи да им помогне на своите соиграчи, мотивирајки ги во текот на целиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Леброн Џејмс постигна 28 поени и додаде 10 скока и 7 асистенции, а Крис Бош исто така постигна 28 поени во победата на Мајами Хит над Милвоки Бакс со 107-94 во БМО Харис Бредли Центарот. Со оваа победа Мајами ја продолжија нивната рекордна серија која сега изнесува 21 триумф во низа. Со овој триумф Мајами ги поминаа на вечната листа сериите на Милвоки од 1971 и Вашингтон Капиталс на крајот на 1947-48 и почетокот на 1948-49. Само Хјустон Рокетс со 22 победи во 2008 и Лос Анџелес Лејкерс со 33 победи во 1971-72 се тимови со подолги серии од ‘Жешките’. Ерсан Илиасова кај домаќините беше најдобар поединец со 26 поени и 17 скока, тим кој сега има три порази во низа. http://www.youtube.com/watch?v=CqcZ1trW8fY
сите 43 | | | веќе видена

Секоја година играчите ги напуштаат своите тимови во потрага за подобра иднина, секој трансфер период, фудбалерите се желни да се докажат во клубот за кој веруваат дека е нивната отскочна даска. Еве ја листата на 5-те играчи кои заслужуваат да играат во поголем клуб. 1. Мауро Икарди Аргентинскиот напаѓач е првата виолина на клубот на Сампдорија и беше поврзан со трансфер во Интер и Манчестер Сити, меѓу другите. Икарди (20) има постигнато 10 гола на 23 натпревари за тимот од Џенова и е вистинско откровение оваа сезона. И покрај храбрите игри на Сампдорија во Серија А и речиси сигурниот опстанок оваа година, сепак Икарди би требало да се приклучи на некој тим со европски очекувања од наредната сезона. Во прв ред тука е Интер на кого очајно му треба замена за 33 годишниот напаѓач Диего Милито а ова би било и одлична дестинација за понатамошниот развој на кариерата на Икарди. 2. Алесандро Дијаманти Дијаманти (29 е повторно во форма откако се приклучи на тимот на Болоња, поседувајќи ја најдобрата “левица” во цела ...
сите 4 | | | веќе видена

Крилото на Баерн Минхен, Аријен Робен предвидува тешки натпревари со Јувентус во рамките на 1/4 финалето од Лигата на Шампионите. Последниот пат кога се сретнавме во 2009 година ги победивме со 4-1. Сега ситуацијата е поразлична. Ќе имаме тешка задача. Јуве има многу добри играчи. Пирло сеуште е меѓу најдобрите во светот” – изјави Робен. “Италијанските клубови секогаш се добро организирани. Сепак ова е нашата шанса да се пласираме во полуфиналето” – го сподели своето мислење и голманот на баварците Мануел Нојер. Се радуваме што битката ќе ја започнеме на домашен терен”. И играчот од средината на теренот на Баерн, Тони Крос изјави дека тој и неговите соиграчи ќе мора да влезат претпазливо во овие дуели со Јувентус и зголемена доза на концентрација. Баварците изгубија со 0-2 од Арсенал пред 3 дена на домашен терен и успехот во Лондон од 3-1 им го обезбеди местото меѓу најдобрите осум на турнирот. “Во групната фаза Јувентус го елиминираше носителот на трофејот – Челси. Мислам дека полош противник от Јуве беше ...
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Зенит, Александар Кержаков стана жртва на голема измама како што откриваат медиумите во Русија. Од банкарските сметки на фудбалерот биле извлечени 330 милиони рубљи или 8,25 милиони евра. Кержаков дознал дека е ограбен во почетокот на годинава кога се покажало дека не може да ја плати ратата од хипотеката на неговото живеалиште. Од сметките на рускиот репрезентативец биле направени неколку повлекувања на пари за кои Кержаков воопшто немал сознание. Неговиот адвокат изјави дека графолог ги споредувал потписите и докажал дека потписот на Кержаков бил фалсификуван. Во почетокот на фебруари била поведена судска постапка за финансиска измама од големи размери.
сите 2 | | | веќе видена

Швајцарскиот клуб Ксамакс Њушател , кој објави банкрот минатата година, должи 24 милиони швајцарски франци на 364 кредитори. Клубот должи и 6 милиони франци за платите на фудбалерите. Информацијата за долговите излегоа од прокураторот на кантоната Њушател, по повод истрагата покрената против чеченскиот сопственик на клубот – Булат Чагаев, кој се терети за финансиски измами и фалсификување на документи. Според обвинението Чагаев представил фалсификувана банковна гаранција од американска банка во вредност од 35 милиони долари. Ксамакс банкротираше во текот на јануари 2012 година и беше исфрлен од елитната швајцарска дивизија.
| | веќе видена

Shaqtin’ A Fool со ново издание, број 3. Овој пат ќе им се изнасмееме на Родни Стаки и неговите 10,000 парчиња облека, Омер Ашик и автокошот, ‘снајперот’ кој го собори Пол Пирс… Кој е вашиот фаворит, гласајте во анкетата под видеото. http://www.youtube.com/watch?v=xsab9koV0HY За да ја погледнете првата емисија кликнете на Епизода – 01 За да ја погледнете втората емисија кликнете на Епизода – 02 Take Our Poll
| | веќе видена

Претседателот на Галатасарај, Јунсал Ајсал, изјави дека неговиот тим не се плаши од никого откако по денешниот ждреб, во четврт финалето на Лигата на Шампионите, турскиот клуб за свој противник го доби тимот на Реал Мадрид: “Тоа е еден тежок противник но за Гатасарај нема ништо тешко. Јас сум задоволен од ждребот: љубителите на фудбалот во Турција ќе можат да видат еден голем тим како Реал, благодарение на Галатасарај. Од наша страна ние ќе направиме се за да победиме. Во минатото имавме успеси и против вакви екипи. Ова ќе биде еден добар тест за нас. Мислам дека не треба да се плашиме. Имам доверба во нашите играчи. Само треба да го дадат најдоброто од себе”. И поранешниот играч на кралевите а сега во редовите на Галата, Хамит Алтинтоп е оптимист и смета дека неговиот тим има реални шанси да продолжи во полуфиналето. “Сигурно е дека Реал е фаворит но ние имаме можност да го поминеме 1/4 финалето. Според мене ова не лош ждреб. Ако постигнеме добар резултат во првиот натпревар, се е можно. Посебно што ...
| | веќе видена

Тренерот на италијанскиот клуб Јувентус вака го прокоментира денешниот ждреб и дуелот во четврт финалето од Лигата на Шампионите со Баерн Минхен: “Ние многу добро знаевме дека во четврт финалето ќе не чека еден многу тежок противник. Во групната фаза се сретнавме со актуелниот освојувач на титулата – Челси а сега – со минатогодишниот финалист. Баерн од година во година демонстрира фудбал на највисоко ниво”. “Германците имаат предност бидејќи имаат искуство собрано во последните неколку години а и поради значително полесната ситуација во нивниот шампионат. Минатата година Лигата на Шампионите ја гледавме дома пред телевизорите а сега повторно се наоѓаме во фудбалската елита”.
сите 4 | | | веќе видена

Борусија Дортмунд и Малага ќе се борат за место во полуфиналето, како едни од најголемите изненадувања оваа година во Лигата на Шампионите. Ова ќе биде дуел на германскиот гигант против финансиски погодените шпанци. Двата тима ќе мора да покажат многу доколку сакаат да се најдат во полуфиналето, со тоа што Дортмунд не се наоѓа во една од своите најдобри сезони (гледано според резултатите во Бундеслигата) но и покрај тоа ја поминаа како прво пласирани групата на смртта а подоцна без проблеми го елиминираа богатиот тим на Шахтјор. Сепак ќе мора многу сериозно да му пристапат на овој натпревар доколку имаат план да дојдат до “ушестиот” трофеј оваа година. Како контрас, Малага на почетокот изгледаше како тим кој се распаѓа но благодарејќи посебно на перформансите на еден од играчите на тимот, тие се најдоа во можност да направат чудо кое имаат шанси да го продолжат понатаму. Главниот играч за овие дуели ќе биде Иско и доколку дефанзивците на Дортмунд успеат да го сопрат него ќе завршат пола од работата. Таа ...
сите 3 | | | веќе видена

Антонио Касано неодамна беше казнет со 40.000 евра поради судир со тренерот Андреа Страмачони но брзо беше вратен во стартниот состав. Иако Интер беше ‘јуначки’ елиминиран (4-1 во Италија после 3-0 во Англија), Касано против Спарс постигна гол и асистенција, со што го исполни бонусот договорен во летото кога доаѓање во Интер од градскиот ривал Милан, во замена за Џампаоло Пацини. Покрај годишната плата од 2,7 милиони евра, Касано си договори и бонус од 200.000 евра во сезоната 2012/13, (не сметајќи ги натпреварите од Купот на Италија) доколку дојде до 20 бода , односно вкупниот број на голови и асистенции заедно. Тоа го оствари на натпреварот со Тотенхем уште во март. Касано на 24 натпревари во Серија А, од кој четири ги почна од клупата, во текот на кои дури 13 пати беше заменет, постигна седум гола и осум асистенции. На девет натпревари во Лига Европа имаше еден гол и четири асистенции, додека во Купот кој не влегува во бонусот, постигна еден гол и имаше две асистенции. Интер во четвртокот беше елиминиран ...
сите 4 | | | веќе видена

Селекторот на Српската фудбалска репрезентација и поранешен член на екипата на Интер, Синиша Михајловиќ го искажа својот интерес за тренерската позиција на ‘Нераѕурите’. Иднината на Андреа Страмачиони е под знак прашалник по серијата лоши резултати и елиминацијата од Лига Европа. “Никогаш не сум му кажал не на мојот сон и не сум хипокрит,“ изјави Михајловиќ. “Ако ме прашувате се надевам дека еден ден ќе бидам тренер на Интер и со тоа ќе ми оствари сонот.“ “Среќен сум и што воопшто моето име се поврзува со тимот од Милано. Но да бидеме јасни, за јас да ја добијам таа работа Интер не треба да се пласира во Лигата на Шампионите. А јас толку го сакам тој клуб и фановите што никогаш не би посакал такво сценарио на крајот на сезоната.“ Поранешниот српски репрезентативец на крајот заврши: “Моментално сум тренер и сум горд што сум на таа позиција.“
сите 6 | | | веќе видена

Бразилецот кој во текот на зимскиот трансфер период пристигна во Ливерпул, полека но сигурно се привикнува на новата средина. По одличниот старт и голот на неговото деби за Ливерпул и асистенциите кон Суарез на мечот против Тотенхем, Кутињо ги заслужи сите пофалбите од своите соиграчи. Поранешниот играч на Интер ќе биде главна алка на тимот на Роџерс во наредните сезони, уверен е во тоа и капитенот Џерард кој својот соиграч го опишува како “магичен”. “Кутињо несомнено има магични квалитети, мислам дека правиот Кутињо ќе го видиме дури следната сезона кога во целост ќе се навикне на англискиот фудбал. Она што го покажува во овој момент е секако доволно за да се заклучи дека е во прашање врвен фудбалер.” , истакна Џерард. Пофалби на сметка на новиот соиграч има и од страна на дефазивецот Енрике. “Бројките говорат сами по себе. Кутињо на четири натпревари забележа две асистенции и еден гол. Тој е играч кого дефинитивно го посакувате во својот тим, неговиот талент и креативност ќе бидат од големо значење за ...
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон го отфрли обвинението од неговиот колега од Челси, Рафаел Бенитез, кој се пожали дека шкотланѓанецот одбил да се поздрави со него пред двобојот на “Олд Трафорд”, во рамките на 1/4 финалето од ФА Купот минатата недела. “Тоа се глупости. Зашто би одбил да се поздравам со него? Ако толку сакаше да се поздравиме можеше да застане право пред мене. Тотални глупости” – изјави Сер Алекс. Освен тоа откри дека Луиш Нани и Фил Џоунс нема да бидат на располаѓање за двобојот против Ридинг. “Кога Нани го напушти теренот на натпреварот со Челси си помисливме дека повредата е тешка но се покажа дека можеби не е толку сериозна. Ќе биде надвор од терените само наредните две недели. Фил Џоунс уште не е подготвен но треба да започне со тренинг идната недела”.
сите 39 | | | веќе видена

Шпанецот Рафаел Надал се пласира во полуфиналето на тенискиот турнир во Индијан Велс откако денеска го победи Швајцарецот Роџер Федер со 6:4 и 6:2 по сетови. Тоа беше 29. меѓусебен дуел на двајцата некогаш најдобри тенисери во светот и 19. победа на Надал, кој пред само еден месец не беше сигурен дали ќе игра во Индијан Велс. - Првиот сет го одиграв фантастично. Ги надминав и сопствените очекувања имајќи предвид дека вчера имав тежок меч против Летонецот Ернест Гулбис. За вториот сет не знам што да кажам бидејќи ми се чини дека Федерер не се трудеше како што тоа вообичаено го прави. Веројатно имаше некакви проблеми, изјави по мечот Надал. Негов противник во полуфиналето ќе биде Томаш Бердих кој го победи Кејвин Андерсон од Јужна Африка со 6:4 и 6:4 по сетови. Во преостанатите два четвтфинални дуела вечер играат Новак Ѓоковиќ и Жо Вилфред Цонга и Енди Мареј против Хуан Мартин Дел Потро. извор: МИА
сите 88 | | | веќе видена

next