Клизач

Арсен Венгер на малку невин начин, под заеднички именител ги стави елиминациите од Лигата на Шампионите на англиските клубови: “Тоа е огромен аларм. Останатиот дел од Европа си ги подобри своите позиции, така што од ова ќе мора да се извлечат поуки”. Помеѓу 2007 и 2009. година девет од 12 полуфиналист во ЛШ доаѓаа од Премиер Лигата. Минатата година Челси, ја освои својата прва круна во Лигата на Шампионите но беше единствениот англиски претставник во 1/4 финалето. Оваа сезона стана првиот актуелен шампион кој бил елиминиран во групната фаза. Манчестер Јунајтед пак беше елиминиран во 1/8 финалето. Емирати – домот на Арсенал “Цела Европа ни се смее!” – беше насловот на Дејли Меил, после фијаското. Финалето како што сите знаеме ќе се игра на 25 мај на Вембли. “Домот на фудбалот ќе биде само кетеринг служба на финалето” – стоеше на насловот на Дејли Телеграф. Коефициентите на УЕФА покажуваат дека три од Топ 6 тимовите се англиски но Премиер Лигата, која ја започна сезоната како најголем конкурент за првото ...
сите 2 | | | веќе видена

Легендарниот голман на Барселона, Антони Рамалет, кој бранеше за боите на Каталонскиот клуб во 50-тите и 60-тите години на минатиот век, освои 5 Замора награди за најдобар голман во Ла Лига, рекорд кој Виктор Валдес го изедначи со последната добиена награда. Виктор Валдес кој ја доби наградата Замора по петти пат на доделувањето на Marca наградите. “Ова е моја петта Замора награда и ме тера да мислам на легенди како Антони Рамалет“ - изјави Валдес, мислејки на легендарниот голман на тимот на Барселона. Рамалет кој играше за Барса во 50-тите и 60-тите години на минатиот век, имаше многу трофеен период со Каталонскиот клуб и покрај 5-те освоени Замора награди, тој на клубски план ги освои следниве титули: Ла Лига: 1947–48, 1948–49, 1951–52, 1952–53, 1958–59, 1959–60 Копа дел Реј: 1950–51, 1951–52, 1952–53, 1956–57, 1958–59 Копа Ева Дуарте: 1948, 1952, 1953 Латински Куп: 1952
| | веќе видена

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис продолжува да го привлекува вниманието на италијанската јавност. По повод многубројните шпекулации во медиумите, за тоа дека на лето со сигурност го продава својот најдобар играч, Единсон Кавани, претседателот на Наполи изјави: “Во договорот на Кавани има клаузула во која стои дека за 70 милиони евра може да се откупи неговиот договор и ако постои некој глупак со толку пари, јас сум спремен да разговарам”. Во оваа сезона уругвајскиот напаѓач има постигнато 27 гола за тимот од Неапол.
сите 13 | | | веќе видена

Вечната замена, Шола Амеоби, влезе во вториот дел по 15-ти пат сезонава во поразот на неговиот Њукасл од Виган со 2-1 во неделата. Прашањето е каде се наоѓа овој напаѓач кога станува збор за листа на фудбалери со најмногу влегувања во игра од клупата за резерви во историјата на Премиер Лигата? Оваа листа ја започнуваме со Питер Крауч кој до сега има 93 натпревари на кои влегол како резерва. Останатите следуваат во продолжение. 10. Питер Крауч: 93 настапи како резерва 9. Пол Сколс: 94 настапи како резерва 8. Карлтон Кол: 95 настапи како резерва 7. Лук Мур: 96 настапи како резерва 6. Џо Кол: 97 настапи како резерва 5. Рајан Гигс: 100 настапи како резерва 4. Луис Саха: 101 настапи како резерва 3. Џермејн Дефо: 112 настапи како резерва 2. Нванкво Кану: 118 настапи како резерва 1. Шола Амеоби: 122 настапи како резерва
| | веќе видена

Голгетерот на Атлетико Мадрид, Радамел Фалкао, прими специјална награда на гала церемонијата на доделувањето на наградите Marca за тоа што беше најдобар стрелец во Лига Европа. Феноменалниот колумбиец при примањето на наградата се обрати со следниве зборови: “Среќен сум. Знам дека и фановите на Атлетико Мадрид се среќни бидејки уживаат во добрите резултати. Но се надевам дека во иднина ќе ги направам уште посреќни.“ Кога беше запрашан за неговата иднина, колумбискиот напаѓач одговори многу кратко и елегантно: “Јас живеам за сегашноста.“ - со што сака да им даде до знаење на сите новинари да престанат да го ‘малтретираат’ со такви прашања.
| | веќе видена

Аргентинецот повторно пишува историја. Овојпат со неговите погодоци во 40-та и 56-та минута од дуелот против Рајо Ваљекано кој Барселона го доби со 3-1. Со тие погодоци, Меси сега има серија од 18 последователни натревари со Барса во Ла Лига на кои има постигнато бар еден погодок. Апсолутен рекорд на светски рамки, бидејки во ниту една од главните фудбалски лиги во целиот свет не може да се пофали со ваков фудбалер и вакво постигнување. До сега Меси вкупно има 42 гола во Ла Лига и ова беше 13-ти натпревар на кој има постигнато бар 2 погодока. Со овие два гола против Ваљекано, Меси го помина и Пахињо на листата на најдобри стрелци во историјата на Ла Лига и сега се наоѓа на седмото место. Следна цел е легендарниот Квини кој има постигнато 219 погодоци. И во уште нешто Меси е најдобриот во Ла Лига, покрај неговите различни рекорди. Лео е првиот фудбалер кој ги погодувал рамките од голот во дури 11 наврати, нешто што не е забележано во Ла Лига од сезоната 1994-95.
сите 27 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо ја прими Ди Стефано наградата за најдобар фудбалер минатата сезона во Ла Лига, награда која ја доделува еминентниот шпански весник Marca. Португалецот по примањето на наградата изјави: “Чест ми е да ја примам оваа наградата од рацете на Алфредо Ди Стефано и сакам да им се заблагодарам на сите.“ Алфредо Ди Стефано лично му ја предаде наградата на ѕведата на ‘Кралскиот Клуб’. “Тој е тимски фудбалер кој ги забавува фановите на Реал Мадрид.“ На прашањето за целите на Реал оваа сезона, Кристијано одговори: “Сеуште е далеку да збориме за тоа. Играме во финалето од Купот. Направивме голем чекор напред во Лигата на Шампионите. Во Ла Лига ситуацијата е многу тешка, но нема да се предадеме. На лично ниво работите ми одат сосема солидно, но тоа што сакам е да освојувам титули со Реал Мадрид.“
сите 9 | | | веќе видена

Многу спортисти, нивните фанови, судии прават работи за време на натпреварите мислејки дека никој не ги гледа. Но затоа постои денешната технологија и скоро сите такви смешни моменти се фатени на слика или видео и веднаш поставувани на интернет. Ние ќе ви прикажеме десеттина одлично фатени моменти. Се надеваме дека ќе уживате и ќе се изнасмеете. 1. Некој изгледа заборавил да ги облече пелените. 2. Изјавата на Тајгер Вудс веднаш по секс скандалите. 3. Е вака се ужива на натпревар 4. Овој безбол играч се угледува на Мајли Сајрус 5. Некој не е од оваа планета 6. Тренинг или порно филм 7. Човек со милион шалови, секој од различен клуб 8. Некој се моли, некој уринира 9. Ништо полошо од тоа да губиш со 1-0 и на крај да ти го ‘закопа’ судијата
| | веќе видена

Весли Снајдер беше еден од архитектите во победата на Галатасарај на натпреварот против Кајзериспор. По натпреварот зборуваше за повторната средва со неговиот пријател Моу. “Беше одлично тоа што го видов Моу повторно. Поминавме низ добри времиња заедно, како освојувањето на Лигата на Шампионите во финалето против Баерн. Немав прилика да го видам долго време и среќен сум тоа што се случи сега. Му порачав едно нешто: да внимава. “Задоволен сум од моите изданиja, станувам се подобар. Сега ќе му се приклучам на националниот состав, на кој сум капитен и среќен сум и горд што се враќам назад. Мојата форма не беше на задоволително ниво во претходните месеци поради тоа што не играв некое време. Не ме загрижува фактот што не постигнувам голови, тоа што е важно е дека вистинскиот Весли се врати”. Најлошата вест за Галатасарај беше тоа што поранешниот играч на Реал Мадрид, Хамит Алтинтоп се повреди. Добие еден удар по 20 минути игра и по прегледот од лекарската екипа беше сменет. Не се знае дали ќе биде спремен за ...
сите 5 | | | веќе видена

Италијанскиот спортски весник ‘La Gazzetta dello Sport’ пренесува дека чилеанскиот напаѓач Алексис Санчез постигнал договор со Интер за наредната сезона. Овој извештај додава дека претседателот на италијанскиот клуб, Масимо Морати е заинтересиран и за Алекс Сонг и Мартин Монтоја. “Преговорите помеѓу Алексис и Интер се во завршна фаза” – стоеше во саботното издание на ‘La Gazzetta dello Sport’. Според истиот Интер потготовките за наредната сезона ги почнал со полна пареа и главна цел на клубот е Санчез, кој Интер проба да го донесе уште во 2011, кога пристигна во Барселона. Интер најверојатно има постигнато договор со агентот на Санчез. Покрај Алексис, Интер својот состав сака да го засили со уште двајца играчи од Барселона – дефанзивецот Монтоја и Алекс Сонг. Според италијанскиот весник, Морати би сакал да го доведе играчот, чиј договор истекува во 2016 година, користејќи ја стратегијата со позајмица плус со опција за откупување на договорот на крајот на годината.
сите 3 | | | веќе видена

Ривалдо има 40 години и неговата играчка кариера е при крајот но уште од сега размислува за продолжување на неговиот престој во фудбалот и по закачувањето на копачките на клин. “Би можел да почнам во Барселона како и многу други пред мене, исто како што го направи тоа Гвардиола. Вратите во каталонскиот клуб за мене се отворени”. Поранешниот играч на Барселона се осврна и на добриот однос кој го има со Сандро Росел. “Го знам претседателот на клубот. Ние сме одлични пријатели. Тој секогаш ми вика дека ако ми треба нешто можам да сметам на него. Јас имам шпанско државјанство и можам да живеам каде сакам. Посебно го сакам градот Барселона, исто како и клубот”.
сите 2 | | | веќе видена

На теренот работите не изгледаа добро. Благо кажано. Бока губеше со 0-3 во 60 минута од Унион де Санта Фе, клуб кој во последните 23 натпревари нема победа во аргентинското првенство. Но на трибините на “Бомбонера” не престана да скандираат каков во некаков транс: “Романе, Романе, те сакаме повеќе од нашите жени”. На тој натпревар на 4 март оваа година, играчот со број 10, Хуан Роман Рикелме се врати повторно во својата голема љубов по осум месеци без фудбал. Во јули легендата се откажа од фудбалот и мислеше кариерата да ја заврши во екипата на Тигре но молбите и љубовта на илјадниците фанови го натераа да го облече дресот на Бока Јуниорс. Во еден од коридорите на “Бомбонера” има негова статуа и не е за чудење што повеќето од навивачите на Бока го сакаат навистина повеќе од своите сопруги. Фудбалот во Аргентина не е само игра од 11 на 11 и една топка. Само малку земји во светот имаат произведено фудбалски таленти како Аргентина. Некои од најголемите виртуози на играта доаѓаат од Буенос Аирес, Санта Фе и ...
сите 2 | | | веќе видена

Тим менаџерот на Интер изјави дека славниот бразилец е најдобриот фудбалер на светот со кој имал прилика да игра. За мене Роналдо секогаш ќе биде најдобриот фудбалер со кој сум играл. Имам играно со доста од нив но он секогаш ќе отскокнува. Дури и ако ме прашате за противници, одговорот ќе биде ист, бидејќи имавме дуели на репрезентативно ниво” – изјави Иван Кордоба, поранешниот репрезентативец на Колумбија, кој минатата година ја заврши својата репрезентативна кариера. Кордоба не сакаше да го спореди Роналдо со легендарниот аргентинец Диего Марадона или моментално најдобриот фудбалер на светото Лионел Меси. “Тоа е неблагодарено да се прави, бидејќи станува збор за големи играчи кои имаат играно во различни фудбалски епохи” – додаде Кордоба. Роналдо со репрезентацијата на Бразил ги освои титулите Светски првак 1994. и 2002. година и најдобар е стрелец во историјата на СП со 15 погодоци. Професионално започна да игра фудбал на 18 години а покрај Интер настапи и за ПСВ, Барселона, Реал, Милан, Крузеиро и ...
сите 12 | | | веќе видена

Денес е еден посебен ден за сите кој го сакаат Атлетик Билбао. Пред точно сто години најголемата легенда на баскискиот клуб го постигна својот прв официјален гол. Рафаел Морено Арасанди, популарен низ целиот свет како Пичичи, се запиша во листата на стрелците во натпревар против Мадрид ( сега познат како Реал Мадрид) во 1/2 финалето на Купот на Шпанија. Пичичи го одбележа натпреварот на стадионот “О‘Донел” во Мадрид. Потоа баскиецот постигнува уште еден гол за конечната победа од 3-1. “Лавовите” го губат финалето од Расинг де Ирун. Првата средба завршува со 2-2, откако судијата (верувале или не) не му призна шест регуларни гола на Атлетик. Следниот ден Расинг победи со 1-0. Пет месеци подоцна (21 август 1913) баскиците го канат Расинг на натпревар по повод откривањето на новиот стадион “Сан Мамеш”. Пичичи го постигнува првиот гол на “Катедралата” во натпревар кој завршил со резултат 1-1. Всушност црвено-белата легенда на Атлетик има постигнато гол многу пред тој 17 март 1913 година. Тој гол се смета како прв ...
| | веќе видена

Ариен Робен нема да биде дел од тимот на Баерн Минхен кога на чело ќе дојде Пеп Гвардиола, смета поранешниот тренер на тимот Отмар Хитцфилд. Пеп ќе пристигне на “Алианц Арената” на крајот на сезоната. “Убеден сум дека, Робен го напушта клубот, затоа што нема место за него во системот на Пеп” – изјави сегашниот селектор на Швајцарија за “Билд”. “Милер е многу важен фудбалер за Баерн во моментов но не располага со техника која Гвардиола најверојатно ќе ја бара од своите играчи. Од друга страна очекувам подобри денови за Џердан Шаќири, кој располага со сите квалитети кои ги бара Пеп – млад е, технички добро поткован и владее одлично со топката а и доста е подвижен”. Интересно е што пред две години Робен и Милер беа во лоши односи поради тоа што според германецот, неговиот соиграч не му додавал.
сите 2 | | | веќе видена

Пред извесно време Дортмунд одново го виде во вистинското светло подзаборавениот херој Нури Сахин. Играчот од средината експлодира со два гола и асистенција во вчерашната доминантна победа од 5-1 на Борусија Дортмунд над Фрајбург. Тоа беа првите голови на Сахин по враќањето во клубот. “За мене беше многу важно да го “пробијам малерот”. Бев нестрплив но сега нештата се враќаат на своите места. Им благодарам на сите во клубот бидејќи цело време беа позади мене и ме подржуваа. Ветувам дека ќе им се одолжам со уште голови ” – изјави Сахин. Турскиот репрезентативец на “Сигнал Идуна Парк” дојде како позајмен играч од Реал Мадрид, откако во текот на есента не успеа да се наметне во Ливерпул. Немаше постигнато гол во Бундеслигата веќе две години. Нури има 15 погодоци од 143 дуели во германската елита а вчера прв пат постигна два гола на еден натпревар.
сите 13 | | | веќе видена

Менаџерот на Ливерпул, Брендан Роџерс бил известен од неговите газди на Мерсисајд, дека на располагање за летниот трансфер период нема да добие повеќе од 20 милиони фунти. Тоа значи дека младиот специјалист ќе треба да продава, за да го пополни буџетот за нови засилувања. Причината за ниската сума за стандардите на Премиер Лигата е во долговите на клубот, кои наскоро ќе бидат објавени на “Енфилд” и се нешто помалку од 87 милиони фунти. Финансиската состојба и не е така алармантна, така да сопствениците нема да го принудуваат Роџерс да ја продава најголемата ѕвезда на клубот, Луис Суарез но сепак менаџерот ќе располага со ограничен буџет. Се разбира, “Црвените” располагаат со голем број на играчи и при евентуални добри продажби, Роџерс може да си ја зголеми сумата за нови засилувања и така да го подобри квалитетот на својот состав. Големата цел и за следната сезона ќе биде завршување на четвртата позиција за Ливерпул т.е пласман во Лигата на Шампионите. По се изгледа во оваа кампања тоа е скоро недостижна цел ...
сите 5 | | | веќе видена

Генералниот директор на “Старата Дама”, Џузепе Марота изјави дека неговиот клуб а и останатите немаат финансиски средства за да го доведат напаѓачот на ПСЖ. Леонардо минатата недела се состана со Павел Недвед, еден од директорите на Јувентус, поради што веднаш се крена прашина дека “Старата Дама” сака повторно да го ангажира Златан Ибрахимовиќ. Генералниот директор на Јуве, Џузепе Мароте потврди дека за тие двајца навистина воделе разговори околу ангажманот на швеѓанецот. “Точно е, Недвед и Леонардо разговараа за Ибра. Он е еден голем шампион но италијанските клубови не можат да си дозволат играч кој заработува толку пари. Ибрахимовиќ е одличен фудбалер но не се вклопува во нашиот систем” – изјави Марота за италијанските медиуми. Златан за Јувентус играше од 2004. до 2006. година а тимот од Торино го напушти кога испадна во Серија Б поради аферата со наместените резултати.
| | веќе видена

Палатата на Босфор, не е на султанот но почитувањето кое го предизвикува е скоро на исто рамниште со љубовта која турците низ вековите ја покажувале кон највисоката глава во Отоманската Империја. Низ вековите и децениите само растела како што тоа го правело и царството неколку векови порано, со една важна разлика, никого нема убиено или заробено. Како што модерниот капитализам на секаде ги удри своите темели така и во Палатат одлучија да купат со пари она што порано на сила морало да се земе. Пари тука покрај обалата на Црното Море секогаш имало доволно, па како и секој владетел, кој сакал да го опреми со најубавото и најдоброто, палатата почнала да го добива сјајот кој го има денес. Една од најдобрите осум во Европа, ќе кажат резултатите на Галата-сарај (Палатата на Галата) во оваа сезона од Лигата на Шампионите. Пред повеќе од 107 години, седејќи на часот по книжевност еден од основачите на големиот истанбулски дијамант напишал: “Слушајќи ги предавањата на уважениот Мехмед Ата Беја, неколку пријатели и јас ...
| | веќе видена

Вистина е дека ривалството помеѓу Кристијано Роналдо и Лео Меси само ги прави подобри и подобри. Нивното огромно ривалство ги тера да се подобруваат од недела во недела, од сезона во сезона, рушејки ги сите можни рекорди. Ако Кристијано постигне хет-трик, Меси ќе врати со негови 3 гола. Ако Роналдо му помогне на својот тим да се пласира во четврт-финалето од ЛШ, Меси ќе го направи истото со 2 гола против Милан. Кристијано беше најдобар стрелец во Ла Лига со 41 погодок во 2011, Меси наредната година постигна 50. И сето ова се случува три години по ред. Сега, Кристијано Роналдо е спремен да го собори рекордот на Меси од минатата година кога постигна 91 гол во цела календарска година, победувајки го легендарниот рекордер Герд Милер, играјки за Баерн во 1972, кога постигна 84 погодоци. До сега Кристијано во 2013 има постигна 20 погодоци на 17 натпревари – само еден помалку од Меси во ова време минатата година. Меси тогаш постигна 21 погодок на 17 натпревари во 2012, најмногу благодарејки на 5-те гола постигнати ...
сите 7 | | | веќе видена

next