Е-Наука

Човечкиот мозок е прилично доста комплициран орган кој продолжува да не изненадува. Научниците откриле нешто повеќе за ограничувањата на човечкиот мозок и ...
сите 9 | | | веќе видена

“Првата Бразилка” Лусија, фосил на жена, стар околу 12 000 години изгорел во целост во пожарот кој во неделата го зафати Националниот музеј во Рио де Женеиро. ...
сите 10 | | | веќе видена

Нема две планети кои се слични, и сите се доста чудни. Какви се тие чудни темни дамки во атмосферата на Венера? Дали е вообичаено планетите да имаат океани од ...
сите 12 | | | веќе видена

Вештачка интелигенција која скенира вести во потрага по превидени јавни личности состави список од 40.000 успешни научници за кои не постои никаков запис на ...
сите 7 | | | веќе видена

Во јужниот дел на Мексико е откриена маска на која е прикажан антички крал на Маите од 7-от век. Археолозите сметаат дека маската го опишува владетелот на ...
| | веќе видена

Новите студии укажуваат на тоа дека жените со синдром на полицистични јајници имаат 35 отсто повеќе шанси за раѓање на деце со пореметување од аутистичен ...
сите 2 | | | веќе видена

next