Е-Наука

Алатките за вештачка интелигенција се доста користени во многу компании за да им помогнат на вработените да ги извршуваат секојдневните задачи, што ги прави ...
сите 7 | | | веќе видена

Научниците смислиле револуционерна техника на тетовирање злато на живо ткиво. Ова би можело да направи револуција во спојувањето на човечките клетки со ...
сите 3 | | | веќе видена

Многу работи не знаеме за јадрото на Земјата, кое се наоѓа на речиси 3.000 км под нашите нозе. Сега нова студија дојде до шпекулации кои може да им помогнат на ...
сите 5 | | | веќе видена

Истражувањето на НАСА за стотици забележани НЛО откри дека нема докази дека вонземјаните стојат зад необјаснетите феномени, но вселенската агенција исто така ...
сите 13 | | | веќе видена

Научниците од институтот во кинескиот град Гуангжу успеаја да развијат бубрежно ткиво со претежно човечки клетки од свински ембриони, што го отвори патот за ...
сите 5 | | | веќе видена

Црвените огнени мравки, еден од најинвазивните видови во светот, за прв пат се пронајдени во Европа. Овие увезени инсекти, научно наречени Solenopsis invicta ...
сите 30 | | | веќе видена

Додека децата се враќаа во училиштата во Шведска минатиот месец, многу наставници ставија акцент на печатени книги, тивко време за пракса за читање и пишување, ...
сите 64 | | | веќе видена

Авториските права постојат со јасна цел правно да ја заштитуваат интелектуалната сопственост на луѓето, така што таа не би можела да се употребува или ...
сите 5 | | | веќе видена

Вкупно 19 големи онлајн платформи и пребарувачи од утре ќе мора да се усогласат со новите правила за интернет-содржини на ЕУ, затоа што стапува во сила Законот ...
сите 13 | | | веќе видена

Кога луѓето му се обраќаат на бебе или мало дете, тие користат таканаречен „бебешки говор“. Но, неодамна беше откриено дека и мајките-делфини користат сличен ...
сите 4 | | | веќе видена

Во услови на проблеми со отсуство од работа и дигитални опсесии, глобалните напори за ограничување на влијанието на социјалните медиуми врз младите добиваат на ...
сите 27 | | | веќе видена

Неодамна НАСА разви план за испраќање астронаути на астероиди кои ѝ се приближуваат на Земјата. Планот наречен „Изгледи за идни мисии на вселенски летови со ...
сите 62 | | | веќе видена

Загадувањето на воздухот ја зголемува отпорноста на антибиотици, што претставува значајна закана за здравјето на луѓето ширум светот, сугерира глобална ...
сите 20 | | | веќе видена

next