Е-Наука

Едно ново истражување од Националниот институт за рак открива дека дури и повременото ретко пушење на цигари може значително да го зголеми ризикот за рана смрт и кај мажите и кај жените. Научниците проучувале истражувања на навиките за пушење на речиси 300.000 луѓе, во секоја деценија од нивниот живот. Учесниците во просек биле на своја 71 годишна возраст кога научниците ги испитувале нивните резултати. Резултатите покажале дека дури и луѓето кои пушат во просек помалку од една цигара на ден, имаат за 64% поголем ризик за рана смрт отколку непушачите. Ова истражување само ги потврдува здравствените предупредувања дека не постои безбедно ниво на цигари, односно безбедно ниво на изложеност на чад од тутун. Според Центрите за контрола и превенција на болести, секоја година, пушењето на цигари предизвикува повеќе од 480.000 смртни случаи само во САД. Пушењето исто така го зголемува ризикот за коронарна срцева болест, мозочен удар и рак на белите дробови. Прочитајте повеќе на Енаука.мк: Една кутија цигари дневно ...
сите 5 | | | веќе видена

Вирусот Ебола е познат по тоа што брзо и ефикасно го исклучува имунолошкиот систем на домаќинот. Научниците веќе идентификуваа протеини во рамките на вирусот кои ја попречуваат реакција на имунолошкиот систем, но едно ново истражување оди уште подалеку и покажува дека вирусот Ебола исто така спречува и одредени клетки-убијаци од имунолошкиот систем да го нападнат истиот. Претходните истражувања идентификуваа две протеински региони во рамките на структурата на вирусот Ебола кои се наречени „interferon inhibiting domains“. Токму овие се одговорни за оневозможувањето на имунолошкиот систем на домаќинот. Новото истражување, објавено во „PLOS Pathogens“ покажува дека овие региони исто така ја попречуваат активноста на Т-лимфоцитите и клетките-убијци (кои се одговорни за убивањето на клетки инфицирани од вируси), како и Б-лимфоцитите (кои лачат антитела), се вели во соопштението од медицинската филијала на Универзитетот во Тексас. Истражувачите создале лабораториски верзии на Ебола за да испитаат како точно ...
| | веќе видена

Во изминатите 30 години е забележан драстичен пад на популацијата на жирафи – највисокото животно во светот, и овој проблем е класифициран како исчезнување на овие животни. Бројките опадна за речиси 155.000 во 1985 година, а 97.000 во 2015 година, според Меѓународната унија за заштита на природата (IUCN). Се претпоставува дека причините се загубата на природното живеалиште, ловот и граѓанските немири во некои делови на Африка. Од друга страна забележан е одреден раст, главно во јужните делови на континентот. „IUCN“ досега не водеше премногу сметка за зачувувањето на животниот статус на жирафата. Сепак, според најновите податоци, жирафите се на црвената листа на загрозени видови и нивната популација е намалена за повеќе од 30 проценти. Погледнете го видеото.
сите 5 | | | веќе видена

Бројот на поларните мечки може да се намали за една третина до средината на овој век, покажува една студија за тоа како топењето на мразот на Арктикот влијае на поларните мечки. Веројатноста за популацијата на поларните мечки, која се проценува на 26.000, покажува намалување на повеќе од 30 отсто во текот на следните 35 години, се вели во студијата. Другите студии дошле до ист заклучок, а меѓу нив и последната студија на Меѓународната унија за заштита на природата (IUCN), која ги следи загрозените видови на својот црвен список. Животот на поларната мечка (Ursus maritimus) е поврзан со леденото море. Нејзиното омилено живеалиште е “Арктикчкиот прстен” – водата и арктичкиот архипелаг. Иако поларните мечки немаат природни непријатели, се сметаат за загрозен вид поради неухранетост и гладување, предизвикано од губење на живеалиштето. Поради порастот на температурата и топење на Арктичкиот океан, каде мечките ловат фоки, тие се приморани да се повлекуваат на копно пред да соберат доволно храна. Недоволната ...
сите 6 | | | веќе видена

Количеството мраз на Антарктикот и Арктикот во овој период е рекордно намалено, а истражувачите известуваат дека од пред 4 дена до сега изгубивме 3,76 милиони квадратни метри мраз – што е повеќе од вкупната површина на Индија. Минатиот месец, температурите во деловите на Арктикот нараснале до 20°C над нормалното, а 2016 година е на пат да стане најтоплата година досега. „Се случуваат навистина луди работи” – раскажува за „Ројтерс“, Марк Серезе, директор на Националниот центар за податоци од ледените подрачја. Серезе со тоа известува дека во ноември оваа година, количината на арктичкиот мраз во просек изнесувала 9,08 милиони квадратни километри, што е рекордно ниско ниво за овој месец. Ова се дополнителни 800.000 квадратни километри загуби на мраз од оние во ноември 2006 година, која го држи рекордот за најнизок износ на мраз. Исто така, износот на мразот е помал за 1,95 милиони квадратни километри од долгорочниот просек за ноември во периодот од 1981 до 2010 година. Нивото мраз на Антарктикот, што досега се ...
| | веќе видена

Миграциите се тешки за сите живи суштества, бидејќи обично се поттикнати кога живеалиштето од некоја причина ќе стане несоодветно за живеење. Кога станува збор за шумите, тие се сметаат за неподвижни екосистеми – места што претставуваат дом за растенијата и животните. Сепак, иако изгледа дека е така, шумите всушност може да мигрираат ако е тоа потребно, само што тоа го прават на различен начин и главно се потпираат на среќата дека ќе стигнат таму каде што треба да одат. Се разбира, ова не значи дека растенијата физички одат, иако банана -дрвото може практично физички да се поместува, но тоа е само разултат на начинот на кој тие се одгледуваат. Како што објаснува „JSTOR Daily“ , повеќето шуми и растенија мигрираат користејќи ја природата како целина и применуваат тактики за да се осигураат дека идните генерации ќе имаат подобри услови за живот. Главно, тактиките се сведуваат на една работа: распространување на семето. Со цел да се поместат, растенијата треба да создаваат семе, а потоа тоа семе треба да го ...
| | веќе видена

Постот знае да биде непријатен, но едно истражување покажува дека тој не само што е добар за намалување на обемот на вашата половина, туку е корисен и за мозокот и му овозможува одмор на нервниот систем. Научниците од Институтот Бак откриле дена постот ја намалува активноста на синапсите на спојот на невроните и мускулните клетки. Со ова се редуцира и ослободувањето на невротрансмитерите и му овозможува на мозокот повторно да се „наполни“. Истражувањето е извршено на вински мушички, при што научниците го намалиле внесот на протеини во исхраната, а подоцна сосема ја исклучиле храната за да утврдат какви ќе бидат ефектите од ова врз мозочната активност на мушичките. Три часа после отстранувањето на хранливите материи, активноста на синапсите се намалила за половина. Научниците објаснуваат дека иако истражувањето е спроведено на мушички, резултатите би можеле да бидат многу слични и кај луѓето. Покрај тоа, наодите сугерираа дека постот може да биде особено корисен за лицата кои страдаат од мозочни нарушувања, ...
| | веќе видена

Кон крајот на минатата година, од страна на научниците на германскиот институт Max Planck, беше лансиран гигантскиот фузиски реактор кој доколку правилно работи има потенцијал да направи пресвртница во потрагата за обновлив извор на енергија. Сега научниците и официјално потврдија дека машината навистина работи! Ова значи дека еден ден, таков сличен модел може да стане бескраен извор на чиста обновлива енергија. Името на овој револуционерен, експериментален фузиски реактор е Wendelstein 7-X (W-X 7). Научниците го градат скоро две децении, а потрошени на него се речиси една милијарда евра. Сето ова е резултат на сонот на секој физичар и енергетичар – процесот на нуклеарна фузија, која ќе биде од голема важност за човештвото. Процесот е истиот кој се случува и во внатрешноста на ѕвездите, како и нашето Сонце, кое енергијата ја создава со спојување на јадрата на атомите (а не со нивно разбивање, како во фисионите реактори). Предностите би требало да бидат огромни, затоа што фузијата како гориво може да користи ...
| | веќе видена

Во 1899 година, научниците, ова морско суштество го нарекле по Charon – митскиот лодкар на мртвите, и сега конечно го потврдуваат неговото постоење. Многу се сретнале со суштеството кое е обвиткано во облак од слуз наречено B. Charon , но никој до сега не знаел да го препознае. Се храни со филтрирање на хранливи честички преку својата сопствена транспарентна мембрана. Оваа врста ја открил биологот Carl Chun од Универзитетот во Лајпциг пред еден век. Од тогаш евидентирани се доста средби со ова чудно суштество, но дури сега се објавени првите истражувања на морската слуз од водите на Monterey Bay, во Калифорнија. “Додека не го прегледавме одблизу моделот, немавме претстава дека всушност најдовме B. Charon, вид кој прв пат е опишан пред повеќе од сто години” , -вели Rob Sherlock од Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI). Научниците своевремено имале сомнеж околу постоењето на B. Charon, бидејќи е доста сличен со Bathochordaeus stygius, чиј вид е откриен во 1936 година. Се прашувале дали овие два вида ...
| | веќе видена

Една неодамнешна студија од Унверзитетот МекГил во Канада се чини дека им обезбеди на жените уште една причина почесто да имаат секс. Сексот може да го зајакне делот од мозокот наречен хипокампус кој се поврзува со меморијата, па затоа повеќе секс на жените ќе им овозможи и подобра меморија. Истражувањето покажало дека жените кои почесто имаат секс запамтиле повеќе зборови на тестовите за вербално препознавање, иако сексуалната активност не им помогнала подобро да запомнат лица – објаснува „Форбс“. Врз основа на овие резултати, заклучокот од студијата е дека сексуалниот однос го стимулира регионот на хипокампусот во мозокот кај жените, кој во голема мера е поврзан со вербалната меморија. Во претходни истражувања исто така е покажано дека каква било физичка активност – од трчање, па до јога, го стимулира регионот на хипокампусот во мозокот. Ова значи дека самиот сексуален чин не е тој што доведува до подобрување на меморијата, туку физичката активност за време на сексот која неизбежно доведува до зголемување ...
сите 3 | | | веќе видена

Според една нова студија од Универзитетот во Лајпциг, првородените бебиња имаат повисок коефициент на интелигенција од нивните помлади браќа и сестри. Студијата покажува дека вниманието кое го добиваат од родителите исто така е од голема важност за коефициентот на интелигенција. Констатирано е дека разликите во интелегенцијата не произлегуваат од биолошки фактори, туку поради влијанието на образованието и животната средина. Студијата проценува пад од 1,5 IQ бодови по дете. Сепак, во семејства со по две деца, не е правило дека најголемото дете ќе оствари и најголем IQ, туку тоа поседува 60% шанси за поголем коефициент на интелигенција. Според тоа, помладите имаат големи шанси да ги претекнат своите постари браќа и сестри. Покрај зголемената интелигенција, првородените деца исто така покажуваат и поголема перцепција на својата сила. Податоците кои се користени во истражувањето се преземени од три национални студии, и се состојат од тестови за интелигенција и особини, вклучувајќи и студија од Велика Британија ...
сите 5 | | | веќе видена

Луѓето се навикнати да гледаат на растенијата како на организми кои неподвижно стојат и ја користат сончевата енергија како извор на енергија за синтеза на храна. Од друга страна, животните ги гледаме како суштества кои се движат и хранат со други организми, со што би се одржале во живот. И покрај тоа многу организми ја донесуваат во прашање таквата класификација. „ Venus flytrap “ или уште позната како Венерина муволовка е месојадна билка која се храни со други организми. Некои делови од оваа билка се движат побрзо од другите организми, така што со нив се храни. Исто така постојат многу животни што не се движат, туку живеат фиксирани на земјата целиот свој живот, како што се сунѓерите, коралите, школките и слично. Иако нив можеме лесно да ги класифицираме, на Земјата постојат организми чија природа е доста покомплексна. Ова се некои од најнеобичните живи суштества, кои им пркосат на стандардните класификации: Морски анемони или „Hungry sea anemones“ Технички гледано морските анемони се животни со изглед на ...
сите 2 | | | веќе видена

Австралија има една од највпечатливите животни средини и жив свет во целиот свет, но само неколку среќници имаат можност да се доближат блиску до овие природни чуда. За да ја сподели оваа убавина, Еколошкото друштво на Австралија организира годишен конкурс на фотографии кои ги споделуваат искуствата на најдобрите екологисти во Австралија. Победниците се веќе објавени, меѓутоа со 440 фотографии, одлуките беа „неверојатно тешки“ – вели Алан Квок, екологист, фотограф и член на жирито. Па, што е она што ја прави сликата победничка? Според Квок, тоа е создавањето на истата емоционална поврзаност со флората и фауната која се чувствува при работата на отворено. „Публиката треба да ја почувствува страста која ја имаме кога ги проучуваме растенијата и животните, а да се изрази тоа визуелно е прилично тешко, па секоја слика која ќе успее во тоа е навистина моќна“ – вели тој. Победникот за 2016–та година – „Eucalypt Galaxy“ од Ричард Димон, беше избрана поради едноставноста и способноста да побуди емоции. „Ја имаше ...
| | веќе видена

Технологијата навистина е неверојатна. Многу често, како што се појавуваат нови достигнувања за кои сме сметале дека се невозможни во минатото, ја слушаме фразата „Иднината е сега“! „Popular Science“ и „XPRIZE“ се здружуваат за да ги истражат и објаснат овие технологии во видео сериите наречени „Future First“. Во дванаесеттата епизода од овој серијал, наречена „Пливање заедно со Адријан Гриниер и китовите“ можеме да погледнеме како технологијата за виртуелна реалност им помага на луѓето да сочувствуваат и подобро да ги разберат опасностите кои ние ги поставуваме на китовите. Во оваа дискусија е вкучен Адријан Гриниер, актер и адвокат за општествена полза за Фондацијата „Lonely Whale“. Погледнето го видеото:
| | веќе видена

Еден тим од експерти за вештачка интелигенција смета дека не постојат докази дека вештачката интелигенција претставува непосредна закана за човештвото, што треба да е добра вест за оние кои се чувствуваат вознемирено поради брзиот напредок на роботиката. Всушност, нивниот извештај е доста позитивен во врска со се´ што е поврзано со вештачката интелигениција, велејќи дека во следните 15 години технологијата треба да ни го подобри нашиот живот, особено во областите на транспорт, здравство, образование и безбедност. „Вештачката интелигенција и животот во 2030 година“ е студија која за прв пат ќе биде објавена од проектот „AL100“, тековна 100 годишна студија предводена од Универзитетот Стенфорд и постојана комисија од специјалисти за вештачка интелигенција од целиот свет. Извештајот покажува дека, барем за сега, вештачката интелигенција нема капацитет за да спрема некој заговор за доминација во светот. „ Се´уште не се развиени машини со самоодржливи долгорочни цели и намери, ниту пак постои веројатност дека ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога еден сателит ќе снема гориво или нема да успее во распоредувањето на соларните панели, кој може да го поправи тоа? Во моментов, не постои сигурен начин за да се поправат физички работи во вселената, што значи мултимилионските сателити може да станат бескорисни доколку се појави некој мал проблем. Но, НАСА сепак, се залага за решение. Оваа недела, вселенската агенција објави дека одвојува 127 милиони долари за финансирање на сателит кој ќе ги поправа и ќе ги дополнува со гориво другите во орбитата. Сателитот „Restore-L“ го развива компанија наречена „Space Systems Loral“ во Пало Алто, Калифорнија. Сателитот ќе има автономна навигација, подвижни роботски раце, комплет на алатки и гориво за да ги дополнува вселенските летала на кои им е потребно. Според проценките на компанијата, сателитот може да се лансира во 2020–тата година. Неговата прва мисија може да биде да го дополни со гориво „Landsat-7“ , кој обезбедува сателитски снимки за Геолошкиот институт на САД. Покрај сервисирањето на сателити кои инаку ...
сите 5 | | | веќе видена

Невладината организација Македонија2025 потпиша ексклузивен договор со „ Kellogg School of Management (KSM)” со цел да обезбеди стипендии за својата глобално позната Келог програма за развој на извршни директори под името „ Zafirovski Executive Education Program Scholarships.” Апликациите за стипендии се отворени од 1-ви декември 2016, во очекување на силен натпревар помеѓу најдобрите извршни директори, менаџери и претприемачи во Македонија. Оваа нова и возбудлива програма беше официјално најавена на Самитот на Мк2025 овој октомври. За да ги дознаете деталите за оваа програма како и начинот за аплицирање, кликнете ТУКА
| | веќе видена

Гугл веќе е најголемиот светски купувач на обновлива енергија. Минатата година, набавил 44 проценти од струјата која ја искористи од соларни и ветерни фарми. Сега, тој процент го зголемуваат на 100, а извршниот директор на компанијата вели дека не ги отфрлаат можностите да инвестираат во нуклеарна сила во иднина. Дата центрите и канцелариите на интернет гигантот Гугл, во кои работат околу 60 илјади вработени, ќе се напојуваат исклучиво со обновлива енергија од наредната година. „ Уверени сме дека ова е добро за бизнисот, не само за екологијата. Се работи за подобри цени за нас на долг рок “, вели Марк Оман од Гугл. „ Нашите основачи се убедени дека климатските промени се вистинска и итна закана, затоа мора да го извршиме нашиот дел од битката “. Технолошките компании во изминатиот период беа доста критикувани за влијанието на загадувањето. Поради огромниот раст, сега се должни за дури два проценти од глобалната емисија на стакленички гасови, „конкурирајќи“ ѝ на авиоиндустријата. Еман вели дека на Гугл му ...
сите 5 | | | веќе видена

Кога станува збор за нов живот, речиси секогаш помислуваме на Марс и Европа. Сепак новите форми на живот можеби не чекаат на крајот на Сончевиот систем. Анализите кои ги направи леталото New Horizons, упатуваат на можноста од постоење на течен океан, под тенката површина на Плутон, што теоретски може да значи постоење на некаква форма на живот на оваа џуџеста планета. Професорот William McKinnon од Универзитетот Вашингтон во Сент Луис е автор на две студии за Плутон, објавени во списанието Nature . Тој се занимава со прашањето за постоење на микроорганизми на Плутон, доколку на планетата навистина постои океан. “Наше мислење за океанот на Плутон е дека всушност неговиот состав е солена течност, полна со амонијак налик на сируп. Откривме амонијак на големата месечина на Плутон – Charon и со тоа претпоставуваме дека го има и на Плутон” , – се вели во соопштението на Mckinnon. Плутоновиот природен базен е долг дури 960 км, широк 400км, длабок 3,2 км и е наречен Sputnik Planitia . Но, се поставува прашањето, ...
| | веќе видена

Големата анализа на тековните истражувања покажува дека, луѓето кои јадат најмалку 20 грама ореви дневно имаат помал ризик од срцеви заболувања, рак и други болести. Анализата на сите тековни студии на внес на ореви во организмот и ризикот од болести откри дека 20 грама внес на ореви во организмот може да ви го намали ризикот од срцеви заболувања за приближно 30%, ризикот од рак за 15% и ризикот од прерана смрт за 22% . Во просек од најмалку 20 грама внес на ореви во организмот, се намалува ризикот за појава на респираторни болести на половина, и дијабетес за речиси 40 проценти, иако истражувачите забележале дека процентот за потрошувачката на орев не е во целост истражен. Истражувачкиот тим анализирал 29 објавени студии од целиот свет во кои се вклучени повеќе од 819.000 учесници, вклучувајќи повеќе од 12.000 случаеви на коронарна срцева болест, 9.000 случаеви на мозочен удар, 18.000 случаеви на кардиоваскуларни болести и рак, и повеќе од 85.000 смртни случаеви. Иако постојат разлики меѓу населението кое се ...
сите 12 | | | веќе видена

next