Е-Наука

На неодамна завршениот Светски економски форум во Давос беше одржана технолошка изложба каде посетителите можеа да го видат роботот наречен Софија. Овој робот одушеви, но и исплаши многумина, бидејќи изгледа исклучително реално. Хуманоидниот робот е дело на „Hanson robotics” , а незината фацијална експресија делува многу човечки. „Јас ќе бидам сѐ повеќе како вас, а можби и вие ќе бидете сѐ повеќе како мене. Каде да се повлече линија?“ – изговара Софија. Креаторите велат дека роботот има вградени сензори кои и овозможуваат да се заврти во правецот на звукот и да утврди каде стојат луѓето, па може да воспостави и контакт со очите. Овој робот може да запомни и некои аспекти од разговорот и учи од интеракцијата со луѓето. Според „Hanson robotics“ , целта е да направат роботи кои ќе можат да ги разберат човечките потреби и да се грижат за луѓето, а роботите да изгледаат што е можно повеќе „човечки“.
| | веќе видена

Доналд Трамп, веќе во првата недела од своето владеење повлече неколку од најавуваните и контроверзни потези, а оној што најмногу и пречи на ИТ индустријата се однесува на имигрантската политика. Имено, Трамп потпиша одлука со која им се забранува влез во САД на сите државјани на Сирија, Иран, Ирак, Сомалија, Судан и Јемен. Забраната се однесува дури и за лицата што имаат работна виза , од кои многумина работаат во технолошките компании во САД. На ваквата избрзана одлука веднаш реагирале генералните директори на сите големи ИТ компании, а подолу ви пренесуваме неколку од реакциите. Извршниот директор на „Apple“, Тим Кук, на вработените им испратил e-mail, во кој истакнува дека управата цврсто верува во разноликоста и важноста на имигрантите. Тој вели дека компанијата ќе им пружи подршка на сите вработени, кои заради ваквата политика ќе имаат проблеми. Сундар Пичаи, директорот на „Google“, изјавил дека е болно да се видат сите лични последици што ова ќе ги предизвика кај нивните вработени. „Google“ ...
сите 21 | | | веќе видена

Научниците успеале да најдат објаснување за тоа што ги поттикнува најголемите вулкански ерупции што човештвото ги има забележено.Тајната на вулканите била откриена преку геохемиските индиции скриени во внатрешноста на вулканските кварцни кристали. Најсмртоносните вулкани на земјата кои се нарекуваат супервулкани , можат да продуцираат катастрофални ерупции кои пустошат огромни региони и да предизвикаат глобално ладење на климата.Една ваква ерупција имал и индонезискиот супервулкан Тоба , пред околу 73 000 години , при што 2800 кубни километри од вулкански пепел била исфрлена во атмосферата и прекрила огромни области во Индонезија и Индија. Научниците дого време дебатираат околу тоа како се создава ова неверојатно количество од магма и што предизвикува таа да еруптира толку експлозивно. Научниците од Универзитетот во Упсала , заедно со меѓународен тим од истражувачи сега откриле интересни индиции скриен во внатрешноста на милиметарски кристали од вулканската пепел и карпите. „Кварцните кристали кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Дизајнерите на ”БИК” направиа нов дизајн на познатите ”Cristal Pen” пенкала уште во 1991 година. Тие додадоа мала дупка на капачето од пенкалото, но малку од нас знаат зошто всушност служи таа. Точно таа дупка годишно спасува стотина детски животи. Децата обично си играат со ситни работи, како и со капачиња од пенкала, а возрасните се склони да го џвакаат. Поентата е дека оваа мала дупка во капачето го овозможува протокот на воздух низ душникот, доколку некое лице го проголта. На тој начин лицето добива на време додека стигне брза помош.
сите 2 | | | веќе видена

Се наоѓаме во сезона на грип, но грипот не е опасен само за луѓето. Од грип може да заболат и нашите миленичиња – кучињата. Научниците од Универзитетот Рочестер за прв пат развиле две нови вакцини против кучешки грип. Со ова не само што ќе се подобри здравјето на нашите крзнени пријатели, туку е важно и за наша заштита. Кучињата кои ќе се инфицираат со повеќе вируси на грип може да делуваат како „садови за мешање“ и да генерираат нови видови на грип од кои може да се инфицираат и луѓето. Ова не се случило досега, но експертите велат дека е возможно. Ветеринарите денеска користат вакцини кои содржат неактивни или мртви вируси на грип, но според експертите тие овозможуваат краткотраjна и ограничена заштита. Научниците предводени од др. Луис Мартинез – Собридо, професор по микробиологија и имунологија, создале две „живи-атенуирани“ вакцини против кучешкиот вирус на грип „H3N8“. Претходните истражувања покажале дека живите атенуирани вакцини, се направени од ослабени вируси така што не можат да предизвикаат ...
сите 11 | | | веќе видена

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон и Универзитетот во Единбург дошле до важни информации додека проучувале 16 студии во кои учествувале 163.000 лица. Имено, тие ја проучувале вознемиреноста и влијанието на загриженот кај пациенти болни од рак. Кај лицата кои чувствувале стрес поради нивната дијагноза, ризикот од смрт како резултат на нивната болест бил повисок за 32% во споредба со останатите. Кај лицата со одредени видови на рак, тој процент бил и поголем. На пример, кај лицата кои страдале од леукемија ризикот бил 4 пати поголем, додека кај луѓето со рак на панкреасот и простатата, ризикот од смрт бил повисок за два пати. “Нашите наоди покажуваат дека посиромашното менталното здравје има негативно влијание врз одредени болести” , вели водечкиот авторот на студијата Д-р. Дејвид Бети. Претходните студии покажуваат дека стресот најголемо влијание има врз срцето, но до сега не беше познато дали неговата елиминација може да помогне при лекување од рак. Научниците ги проучувале учесниците 9,5 години, ...
сите 4 | | | веќе видена

Енергетската политика на поголемиот дел од светот, се повеќе се фокусира на обновливи извори на енергија, напуштајќи ги фосилните горива. Овој потег би требало позитивно да влијае на Земјиниот екосистем, намалувајќи ги последиците од климатските промени и влијанието на индустриското производство на електрична енергија врз околината. Некои држави како што се Норвешка и Исланд веќе тргнаа кон потполно напуштање на необновливите извори, а се чини дека Ирска ќе биде прва која во потполност ќе ги елиминира на државно ниво. Имено, локалниот парламент донесе одлука со кој на државниот фонд за стратешки инвестиции, кој располага со 8 милијарди долари, му се забранува во иднина да инвестира во било која индустрија поврзана со фосилните горива. Овој предлог треба да се трансформира во закон во наредните неколку месеци, откако беше предмет на расправа од страна на државниот совет за финансии. По донесувањето на ваквиот закон, споменатиот фонд ќе има 5 години да ги продаде сите свои акции од компаниите поврзани со ...
сите 2 | | | веќе видена

Елон Маск, кој го креира специјалниот транспортен систем ” Hyperloop ” додека компаниите Hyperloop One и Hyperloop Transportatoin Technologies потпишуваат договори за изградба на експериментални и комерцијални патишта на неколку места во светот. Спејс икс организира сопствен натпревар за најдобро техничко решение за капсула која ќе се движи низ вакумска цевка. Во своето седиште во Хауторн, Калифорнија изградиле цевка со должина од 1,6 километри и во неа оваа недела одржуваат натпревар на 30 тима од цел свет кои ќе ги претстават своите решенија за вагоните. Натпреварот започнал уште во 2015 година, со околу 1200 пријавени тимови и нови решенија. На крајот 30 најдобри изградиле прототип и го тестирале во тунелот со доволна големина за во капсулата да застанат луѓе. Меѓу пријавените тимови се наоѓаат професори, студенти, инжињери а нивните дизајни прилично се разликуваат. Останува да видиме на крајот кое решение ќе биде прогласено за најдобро и колку далеку ќе биде од комерцијализацијата. Спејс икс ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Двата производители на авионска опрема “Спејс икс“ и “Боинг“ напорно работат да го исполнат договорот на НАСА, да произведат летала и да лансираат астронаути во ниската Земјина орбита до 2018та, (со три години закаснување) . Спејс икс работи на неговото летало Dragon, додека Боинг го развива и тестира неговиот CST-100 Starliner. На крајот, во средата Боинг, за прв пат јавно го прикажа круцијалниот нов дел од неговиот Старлајнер систем: вселенски костум кој ќе ги заштитува астронаутите од новата генерација, кои ќе патуваат кон Интернационалната Вселенска Станица и евентуално други егзотични дестинации, како астероиди, или дури и на Марс. Зад овој проект стои поранешниот астронаут Крис Фергусон, директор на Боинг-овиот програм “Starliner Crew and Mission System“, како и главниот дизајнер Шејн Џејкобс. “Во минатото астронаутите ги користе оне релативно габаритни, тешки костуми со дебел прстен околу вратот. Низ годините сфативме дека можеби сето тоа и не е толку потребно,“ вели Фергусон во промотивното видео ...
сите 2 | | | веќе видена

Според податоците на аналитичката компанија „ Counterpoint Research“ iPhonе не е повеќе на тронот на најпродавани паметни телефони на кинескиот пазар. Резултатите од анализата на најпродавани паметни телефони на кинескиот пазар за 2016 година покажува дека „ Apple “ за прв пат после пет години се симнува од врвот на листата. Новиот лидер е домашен кинески производител „ Oppo “ со неговиот најпродаван мобилен уред „ Oppo R9 “ кој е продаден во 17 милиони примероци. Се работи за уред со 5.5 инчен AMOLED екран , „MediaTekov Helio P10“ чип , 4 GB RAM и 64 GB интерна меморија. На второто место на листата е „ Apple “ со својот „ iPhone 6s“ и продадени 12 милиони уреди. Како причина за намалената продажба се наведува дека конкурентските уреди поседуваат подобри и понови технолошки решенија, како и фактот дека „ iPhone 7 Plus“ има цена што тамошните купувачи ретко кој може да си ја дозволи
сите 15 | | | веќе видена

Училниците овие денови стануваат технолошки многу пософистицирани – се позастапени се интерактивни табли, лаптопи и онлајн планови на учење, но дали наставната програма се менува, или децата просто ги учат истите работи на различни уреди? Некои спорат дека образованието, кое го добива оваа генерација деца, не е многу променето од тоа што го имале нивните родители или дедовци и баби. Но, во светот каде вештачката интелигенција и роботите се закануваат на работните места, вештините кои треба да ги научи новата генерација ученици веројатно се радикално различни од трите постулати на образованието: читање, пишување, аритметика. Британскиот ББЦ побара одговори на овие прашања при посетата на „Bett conference“, саемот за информатичка технологија во образованието, водечкиот светски настан во оваа област. Во близина на овој саем, се наоѓа ново училиште кое, според директорот на установата Џефри Фоулер , е нешто поголема од монтажна кабина. Но, и покрај ова, Техничкиот колеџ за дизајн и инженерство на Источен Лондон ...
сите 2 | | | веќе видена

Спиењето е исклучително важно, но често не спиеме доволно поради нашиот бурен распоред. Исто како што планираме и други аспекти од нашиот живот, како на пример што ќе јадеме или вежбаме, така може да го планираме и спиењето за да постигнеме подобар одмор. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го добиете најдобриот сон во вашиот живот. Според Кети Видрик, инструктор и блогер, во неодамнешен пост за важноста на спиењето, планирањето на вашата рутинска вежба околу распоредот на спиење може да гарантира за добар сон во текот на ноќта. На пример, иако времето кое ќе го одберете за вежбање не влијае на квалитетот на вежбањето, сепак може да влијае на квалитетот на сонот. Видрик препорачува вежбање кардио наутро наместо навечер, бидејќи тоа им дава време на мускулите да се разбудат и го спречува мозокот од преоптоварување пред спиење. Наместо тоа, може да се обидете со посмирено вежбање пред спиење, како на пример јога, за да му помогне на вашиот мозок да се исклучи и да се подготви за одмор. Едно од најважните ...
сите 3 | | | веќе видена

Леонтин Славков 14 годишното момче родено во Штип е новиот позитивен пример во нашето општество за тоа како може и младите луѓе да се вклучат и да помогнат во креирањето на една подобра иднина и визија за нашите деца и општество. Новите технологии и уреди денес овозможуваат многу брзо една идеја да се претвори во филм, интернет портал, музика, статија… само проблемот е дека овие позитивни примери ретко наоѓаат место во нашите медиуми кои се како опседнати со политика и глупости и тоа делува демотивирачки и нестимулирачки посебно за нашите млади луѓе кои се малку поразлични од другите и сакаат на свој начин да дадат придонес за креирање на една поубава заедничка приказна. Е Наука: Леонтин дали ќе ни кажеш нешто повеќе за видеото ? Видеото е кратко филмче во кое се гледа на почетокот едно неуспешно момче кое не знае ништо за кошарката,со текот на времето, ден по ден, со секојдневен тренинг, секојдневна работа, момчето станува се подобро и подобро. Колку и да беше тешко, сепак… на крајот тоа се исплати Поентата ...
| | веќе видена

Во овие времиња кога информацијата го движи светот нашиот Велес, па и Куманово може да се пофалат како ретките градови во Македонија што успеваат да носат свежи девизи во нашата економија качени на возот на употребата на новите медиуми и навики, затоа „ Браво “. Иако работата што ја прават „ Велешките фабрики за вести “ не е ништо поразлично од тоа што го работат дури и светските најпопуларни медиуми, едноставно како и за повеќето револуционерни промени во светот Македонија секогаш ја има таа среќа или несреќа да биде пример. Во прилог е текст првично објавен на сајтот на Ал Џазира Балканс и е адаптиран од авторот Даниел Евросимоски за Радио МОФ во кој можете подобро да се запознаете со „ Велешките фабрики за вести “ : „Ова е големо! Луѓе се дебело платени да протестираат против Трамп“ „СНН и АБЦ со лажни анкети ги убедуваат Американците дека Трамп е непопуларен“ „Тој стоел зад тоа! Шокантно признание на Обама за време на интервју за „60 минути“ „Ова е сјајно: Трамп веднаш спаси 148 милиони долари годишно ...
| | веќе видена

Новата студија помага да се објасни зошто многу луѓе кои недоволно спиеле се разболуваат. Истражувачите анализирале примероци на крв од 11 парови на идентични близнаци кои спиеле временски различно, и откриле дека близнакот кој спиел помалку имал послаб имунолошки систем за разлика од неговиот брат. “Она што покажуваат резултатите е дека функцијата на имунолошкиот систем е најдобра кога ќе се наспиете доволно” , вели водечкиот автор на студијата Натаниел Вотсон. Уникатната карактеристика на оваа студија е тоа што се инволвирани иднтични близнаци со цел да се контролира генетскиот фактор за времетраењето на спиењето. Истражувачите велат дека генетиката игра улога од 31 до 55 отсто од времето на спиење и другите фактори како животната средина. Д-р Сина Гариб, ко-автор на студијата, објаснува дека податоците од лабораториската анализа на ограничениот сон за многу кратко време може да ги зголеми маркерите и да ги активира имунолошките клетки. Малку се знае за ефектите кои може да настанат како последица од ...
сите 6 | | | веќе видена

Малку поинаква листа на најсмртоносни животни која се однесува на бројот на луѓе кои умираат секоја година поради нив. Оваа листа првенствено се однесува на болести кои се пренесуваат ненамерно, а ако мислите дека ајкулата треба да биде на прво место, размислете повторно. 15. Ајкула Нападите од ајкули кои завршуваат фатално се доста ретки. Просекот се движи од 3 до 6 луѓе годишно. 14. Волк Нападите од волци не се вообичаена појава во многу делови од светот каде тие живеат. Просекот на изгубени животи од страна на волци на годишно ниво е околу 10. 13. Лав Проценката на смртоносни напади од лав варира од година на година. Тешко е да се забележат конкретни бројки, но од она што е познато, се знае дека епицентарот се наоѓа во Танзанија , каде од 1990 година до сега животот го загубиле 563 лица. Глобалниот годишен просек изнесува 22 смртни случаи. 12. Слон Слонот е исто така одговорен за голем број на човечки смртни случаеви. Просекот на годишно ниво се движи отприлика околу 500. 11. Нилски коњ Нилските коњи кои ...
| | веќе видена

Научници успеаа да развијат ембриони кои содржат комбинација на човечки и свински матични клетки уште од првиот чекор на долгиот пат за развој на човечки органи во телата на животните. “Истражувањето уште во рана фаза се покажа потешко отколку што се очекуваше. Ова е навистина важен чекор“ , вели водечкиот автор на студијата Хуан Карлос Изписуа Белмонте, професор на Институтот за биолошки истражувања во Калифорнија. “Крајната цел е да се развијат функционални човечки органи за трансплатација, но ние сме сеуште далеку од тоа” , објаснува тој. Научниците вградиле возрасни човечки матични клетки во свински ембриони и оставиле да се развиваат четири недели. Ембрионите ги уништиле пред да може да излезе било каква комбинација помеѓу човек и свиња, а истражувањата пред уништувањето покажале дека човечки клетки почнале да се создаваат во мускулното ткиво на свинските ембриони. Поради исклучително комплексната природа на експериментот, тој траел четири години во кој биле вклучени 1.500 свински ембриони. Обидот за ...
сите 4 | | | веќе видена

Истражувачите од Универзитетот на Калифорнија во Сан Диего, Факултетот за медицина велат дека постарите жени кои седат повеќе од 10 часа на ден, со слаба физичка активност имаат клетки кои се биолошки постари за осум години, во споредба со жените кои се поактивни. Во студијата, објавена во списанието American Journal of Epidemiology, се вели дека постарите жени со помалку од 40 минутна умерена дневна физичка активност, и оние кои поминуваат повеќе од 10 часа во седечка позиција имаат пократки теломери, кој функционираат како капачиња на краевите на ДНК та, како пластиката на краевите од врвците на вашите чевли, која спречува нивно разресување и прогресивно отпаѓање. Со стареење, клетките кај човекот се делат, и на секое делење отпаѓа по малку од теломерот, а за тоа исто така можат да придонесат дебелината и пушењето. Скратените теломери се поврзани со кардиоваскуларни болести, дијабетес и рак. Д-р. Аладин Шадиаб, автор на студијата од Катедрата за семејна медицина и јавно здравство во Сан Диего, и неговиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Информација што нема никакво значење за интернет порталите во Р.Македонија поради фактот дека нашите веб сајтови не можат да заработуваат преку Гугл платформата бидејќи Гугл иако зема милиони евра од нашите компании кои се рекламираат преку него тој сеуште не го поддржува Македонскиот јазик и ги ускратува нашите медиуми од единствениот начин на финансирање – Рекламите. Гугл „исклучи“ околу 200 веб страници од својата платформа за рекламирање, откако објави дека ќе ги најде и укине сите веб страници кои шират малвер и лажни вести минатиот ноември. Најголемиот интернет пребарувач ја објави веста како дел од својот Годишен извештај за лажни објави и реклами, во кој компанијата ги опишува своите обиди за да се избори со измамите, малверите и другите штетни реклами во текот на годината. Гугл сега избегнува да го користи терминот „ лажни вести “, бидејќи „етикетата сега има повеќе значења“. Наместо тоа, претпочитаат да го користат терминот „ погрешно претставена содржина “. Компанијата неодамна го измени делот од ...
сите 7 | | | веќе видена

Конечно после 80 години се оствари предвидувањето на научниците од 1935 година дека водородот, најлесниот хемиски елемент на планетата може да се претвори во метал. Сега, со помош на современата технологија, научниците на Харвард конечно успеаја да создадат мала количина на најреткиот, а веројатно и највреден, материјал на планетата, објави списанието „ Наука “. Водородниот метал би можел да создаде револуција во технологијата, така што ќе дозволи креирање на супер брзи компјутери, возови со огромна брзина и ултра ефикасни возила, како и драстично унапредување на речиси се што е поврзано со електрика. Исто така, ова откритие ќе му овозможи на човештвото да ја истражува вселената како никогаш порано. Но, научниците мора прво да проценат дали металот е стабилен при нормални притисоци и температури. Професорот Исак Силвера, кој ја соопшти веста, заедно со докторот Ранга Диас, изјави : „ Ова е светиот грал на физиката под висок притисок “. Засега, ова мало парче метал може да се гледа единствено преку двата ...
сите 6 | | | веќе видена

next