Е-Наука

Еден од најважните елементи кои се потребни за живот е фосфорот , но најновите истражувања сугерираат дека во вселената го има помалку отколку што се мислеше. ...
сите 3 | | | веќе видена

Научниците од Универзитетот Тафт создадоа необичен сензор со чија помош луѓето ќе можат да го бележат внесот на храна и пијалоци во текот на денот. Сензорот ќе ...
сите 6 | | | веќе видена

Ние и претходно веќе слушнавме дека холандската компанија MX3D планира да направи пешачки челичен мост преку каналот во Амстердам. Мостот е завршен, а останува ...
| | веќе видена

Водечките експертите за вештачка интелигенција го бојкотираа универзитетот од Јужна Кореја, поради партнерството со производителот на оружје „Ханва Системс“. ...
сите 22 | | | веќе видена

Откако за прв пат разбравме што значи да имаме мобилен телефон, произведени се уште многу смартфони. Сепак, овие десет ќе ги паметиме затоа што беа различни од ...
сите 6 | | | веќе видена

Американската компанија SpaceX во сопственост на Илон Маск успеа да лансира ракета и капсула кои веќе биле употребени, а се наменети за снабдување на ...
сите 27 | | | веќе видена

next