Е-Наука

Овие болести најчесто се фатални, но за среќа и ретки, освен кај епидемиите, како што беше случај со еболата во 2014 година во западна Африка. Но, меѓу нив има и болести кои се чести, како грипот и воспалението на белите дробови, кои може да бидат опасни доколу постојат други компликации, како хронични болести, или генерално нарушен имунитет. Ова се 7-те најзастрашувачки болести, според „Quality Health“. 1. Ебола Претставува хеморагична болест која лесно се пренесува преку телесните течности. Првчните симптоми се треска, гадење, повраќање и општа слабост. Подоцна настапува крварење од носот, очите, ушите и ректумот, а можно е откажување на органите. Беше смртоносна во 50 проценти од случаите во Африка, кога пред неколку години дојде до епидемија. Засега не постои ефикасен лек, иако некои експериментални лекови покажаа добри ефекти. На пациентите им се даваат многу течности и трансфузија на крв. Оние кои ќе преживеат долгорочно страдаат од постојани комликации. 2. Амеба што го јаде мозокот(Naegleria ...
| | веќе видена

Додека современиот живот секојдневно ни го одвлекува вниманието, многу од нас тешко заспиваат навечер , а наутро едвај се извлекуваат од кревет. Научниците од Универзитетот во Колорадо, Болдер, го следеле текот на спиење кај лица кои претежно од работа се одмараат дома и кај лица кои го поминуваат викендот на кампување без вештачко светло, и не само што забележале дека оние кои кампуваат одат порано на спиење, туку и дека кај нив хормонот мелатонин се разликува. Мелатонинот , познат како N-acetyl-5-methoxy tryptamine , е хормон кој објавува одговор на темнината во текот на ноќта, и прави да се чувствуваме поспано, но проблемот е тоа што многу од нас навечер зјапаат во екрани подолго од било кога до сега, што значи мелатонинот се одразува на нас покасно од нормално, и нашите “телесни часовници” излегуваат од колосек. Тимот од научници вели дека кампувањето, подалеку од вештачка светлина, дури и по два дена неделно практикување, може да помогне да го решите проблемот со спиењето. “Касното легнување и ...
сите 2 | | | веќе видена

Со помош на напредна технологија, научниците од Универзитетот Шангдон, Кина и Универзитетот од Калифорнија создадоа нова хартија за која нема да има потреба од мастило. Печатењето ќе се врши со помош на УВ светлина. Она што ќе биде напишано на хартијата ќе може да се избрише со нејзино загревање до 120 степени, а потоа ќе може одново да се пишува до 80 пати. Ваков вид на хартија е произведена поради еколошки причини, а најмногу поради зголеменото уништување на шумите. Тајната на оваа технологија се наоѓа во хемиската супстанца која менува боја. Нејзин тенок слој може да се аплицира на стандардна хартија и така се користи повеќе пати. “Сакавме да направиме нов тип на хартија, за која нема да ни биде потребно мастило, а не се разликува од обична хартија и се користи за повеќекратна намена и печатење” , вели еден од научниците проф. Јадонг Јин. Ова ново технолошко откритие дефинитивно ќе има големо влијание врз економијата и животната средина во современото општество, бидејќи производството на хартија ...
сите 2 | | | веќе видена

На секој му се случило да накисне додека има бура или да изгори на сонце во лето, но тоа не е ништо во споредба со местата на кои природата навистина нема милост. Најопасните зони на Земјата ќе ги најдеме со помош на четирите причинители на природни катастрофи: Водата отсекогаш била опасна за луѓето. Повеќето цунами (околу 71%) се јавуваат во Тихиот океан, меѓутоа проблем е тоа што времето за евакуација на луѓето трае помалку од 20 минути, па и натаму тие земаат многу човечки животи со себе. Во 2004 година, најсмртоносното цунами во поновата историја однесе 280 000 животи во 15 земји по земјотресот што го погоди брегот на Суматра во Индонезија. Сепак дури и повеќе животи се изгубени од поплави на реки, на пример од летните поплави во Кина на реката Јанкцекјанг во 1931 година која убила милиони луѓе, иако покасно официјалните податоци го намалиле бројот на жртви. Денес, милиони луѓе живеат на поплавените рамнини на најголемата река во Кина. Доколку го земеме во предвид воздухот , тогаш мора да го спомнеме ...
| | веќе видена

Нашата планета ротира околу својата оска со брзина од 1674 km/h – иако ние тоа не го чувствуваме но, запирањето на Земјата сигурно би го почувствувае, тврдат научниците кои направиле проекции и издвоиле 10 работи што би се случиле, доколку Земјата одеднаш престане да се врти околку својата оска. Постојат многу сили кои се неведливи, но кои овозможуваат нашиот свет да функционира нормално, Луѓето обично не размислуваат за работите кои нѐ штитат од апсолутно уништување – од гравитацијата, до влијанието на магнетното поле. Меѓутоа, многу реално може да се претпостави дека во моментот кога Земјата би престанала да се врти, најголемиот број од луѓето би умреле со ужасна смрт. „За нас тоа би било како да сме во автомобил кој наеднаш застанал во место додека претходно се движел со брзина од 1674 km/h. Нашето тело би се претворило во куршум со калибар од 22 сантиметри“ -објаснува научникот Мајкл Стивес. Човечките тела околу екваторот би полетале кон исток со брзина од 465 m/s , а како последица на тоа веднаш би ...
| | веќе видена

Во нашава држава не треба да си научник за да приметиш дека се случува нешто чудно со загадувањето на воздухот, исто така треба да си дојден вчера во Скопје за да не можеш да ја приметиш очигледната разлика во квалитетот на воздухот во последниве неколку години. Ова е нашата теза : Најголемиот загадувач или загадувачи оперираат за време на ВИКЕНД или некој ги мести графиците – пресудете сами – Недела вечер ( денес 05-02-2017 ) пред неколку часа цифрите беа уште поголеми Недела вечер ( предходен викенд 29-01-2017 ) Вратете се погоре и видете ги графиците повторно и запрашајте се: Која е веројатноста за време на секој викенд кога нема ни возила, ни камиони, ни автобуси, ни мала индустрија константно да се појавуваат планински врвови во статистиката. Кој е виновникот ???
сите 2 | | | веќе видена

Во нашава држава не треба да си научник за да приметиш дека се случува нешто чудно со загадувањето на воздухот, исто така треба да си дојден вчера во Скопје за да не можеш да ја приметиш очигледната разлика во квалитетот на воздухот во последниве неколку години. Ние и „вчера“ горевме дрва и тоа во оние добропознати бели шпорети со релна за печење и коефициент на согорување од 30 %. Ние и предходно се собиравме за бадник и палевме огнови и тоа многу повеќе и многу поголеми ( и да иако не е за фалење ама е вистина, горевме и гуми и шини и палети ) Да и предходно имаше парно и топлификација и локални системи за греење во болниците, школите и фирмите. И да, немаше тогаш природен гас ни LPG немаше ни клима уреди со COP четири а уште помалку пиролитички котли на пелети ,него тогаш во тоа мрачно време во нашата историја важеше онаа старата српска „ Нема зиме док чумур на загрије “ да ќумур,ќумур а зошто не и мазут. А да тогаш во Скопје не се мереше загаденоста на воздухот ( иако незнам дали беше тоа по ЈУС ама нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога сме кај научните експерименти, вообичаена е реченицата „Не се обидувајте да го правите ова дома“, но екипата од YouTube каналот The Richest, направила краток приказ на 10 експерименти кои може да ги направите дома, користејќи вообичаени средства кои можат да се најдат во секое домаќинство. Секако, доколку наведените експерименти ги спроведуваат вашите деца, задолжителен е родителски надзор. Научници – аматери, повелете:
сите 3 | | | веќе видена

Кучето е најдобар човечки пријател веќе 30.000 години, но со текот на времето, благодарение на технологијата се појавуваат студии за кои секој сопственик на куче треба да знае. Со помош на методот на магнетна резонанца досега се испитувани кучиња со цел да се разбере како тие реагираат на изговорени зборови со различна интонација, на мирис и друго, но овој пат научниците од Универзитетот во Мексико се заинтересирале за емоционалната реакција на кучето додека го гледа човекот. Севкупно, пет шкотски овчари, еден златен ретривер и еден лабрадор најпрво морале да поминат низ подготовка за пребарување, бидејќи во МР тунелот мора да се биде мирен и опуштен. Покажани им се 50 фотографии од луѓе и 50 фотографии од објекти. Кога кучињата ги гледале фотографиите од луѓето, нивниот темпорален лобус покажувал активност. Темпорален лобус е дел од мозокот, својствен за цицачите кој се занимава со преработка на визуелните стимулации на високо ниво. Научниците сметаат дека тој дел од кучешкиот мозок е сличен анатомски и ...
сите 4 | | | веќе видена

Кој е најпаметниот вид на светот? Може веднаш ќе помислите на луѓето, но реалноста е многу посложена. Франс Де Вал, приматолог на Универзитетот Емори, има нова книга наречена „Дали сме доволно паметни за да знаеме колку се паметни животните?“ и во неа тој дава стотици примери за изненадувачка интелигенција од овие нечовечки видови, вклучувајќи многу случаи кога другите животни се чини дека се попаметни од нас. На пример, шимпанзата можат многу лесно да ги победат луѓето во сеќавање на збир на броеви прикажани за дел од секундата. Октоподите можат да научат да отвораат шишиња за апчиња кои имаат заштита за децата да не можат да ги отворат, додека пак многу луѓе не можат да го направат тоа. Кучињата и коњите, како и другите видови кои поминуваат време околу луѓето, можат да препознаат низи на говор на телото кои се непознати за нас. Многу видови можат да прават нешто што ние не може ни да го замислиме, лилјаците летаат во просторот со помош на одбивање на звукот од објектите, птиците ја откриле сложената ...
| | веќе видена

Иако навиките за одржување на телесна хигиена кај луѓето се различни, се смета дека секојдневното туширање е добро, дури и ако не е неопходно. Меѓутоа науката не се согласува со ова. Новото истражување, спроведено во Научниот центар за генетика на Универзитетот во Јута, покажало дека не треба да се чувствувате виновни доколу го прескокнете туширањето еден ден, бидејќи секојдневното миење на телото може да донесе повеќе лоши отколку добри резултати. Доколку не се истуширате неколку дена, ќе имате чувство дека сте нечисти, и ќе биде во ред да се истуширате, но претераното секојдневно миење, може да го наруши микробиолошкиот состав на бактериите, вирусите и другите микроби кои живеат на нашето тело. Се работи за организми кои играат многу важна улога за нашето здравје, а нивното уништување може да доведе до развој на разни болести. Една студија пак, спроведена во Амазон, вели дека тамошните жители имаат побогат систем на бактерии на кожата. На нивната кожа се откриени бактерии кои се отпорни на антибиотици, ...
сите 3 | | | веќе видена

Научниците го направија првиот нацрт за квантен комјутер, кој би можел да доведе до технолошка револуција, која по својата големина би можела да се мери со пронаоѓањето на самиот компјутер- пишува „Independent“ До сега квантните компјутери имаа само мал дел од можностите што теоретски би можеле да ги достигнат. Меѓутоа, тим од експерти тврди дека ги надминале главните технички проблеми и направиле нацрт за најмоќната машина – неколку милиони пати побрза од сите што моментално постојат, која би можела да биде достапна за околу десет години. Професорот Винфирд Хенсингер, кој се наоѓа на чело на Групата за јонско-квантна технологија на Унверзитетот во Сасекс и водач на истражувањето вели дека „ова претставува Светиот грал на науката“. „Сега ги поврзуваме сите делови од планот на конструкцијата, со цел да направие голем квантен компјутер. Со негова помош ќе може да да правиме работи за кои порано не сме ни сонувале “ – вели тој. Проблемот со постоечките квантни комјутери е што бараат прецизно фокусирање на ...
сите 2 | | | веќе видена

Нашата галаксија, Млечниот пат, според новото истражување низ универзумот ја турка голема, невидена сила. И покрај тоа што ова не делува како пријателски гест, новооткриениот “Dipole Repeller” – дефинирана форма на движењето која всушност ѝ помага на нашата галаксија во патувањето низ вселената. Истражувачите знаеле дека галаксијата се движи со релативна брзина во последните 30 години, но не знаеле зошто. Ако подобро размислиме, сè се движи, Земјата се врти околу својата оска и орбитира околу Сонцето. Сонцето пак, и остатокот од нашиот Сончев систем орбитираат околу центарот на Млечниот пат. Тој пак, заедно со други галаксии во суперсоѕвездието Ланиакеа , се тркаат низ вселената со брзина околу 2 милиони километри на час. Но, тоа не е едно бесцелно патување. Истражувачите долго време верувале дека нашата галаксија е привлечена од област која е богата со десетина групи од најразлични галаксии под името “Shapley Supercluster”. Научниците велат дека галаксиите се движат една кон друга за да се шири универзумот, ...
| | веќе видена

Астрофизичарите кои ја анализирале позадината на космичките микробранови и светлината која останала после големата експлозија (Биг Бенг) , сметаат дека нашиот универзум може да биде огромен и комплексен холограм. За оваа теорија постојат доста докази, исто како за традиционалната идеја за структурата на универзумот, тврдат астрофизичарите од Универзитетот Саутемптон, кои соработувале со колегите од Канада и Италија. Она што го гледаме како наш универзум, може да се спореди со она што го гледаме како 3D филмови во кино. Исто како на филм, ние ја чувствуваме длабочината на предметот кој е прикажан, иако знаеме дека тој доаѓа од рамен екран. Нашиот универзум би можел да биде поубедлива верзија на истите работи, што значи дека можеме да ги допираме објектите кои изгледаат и се однесуваат како да се вистински. Идејата, дека универзумот е холограм се појавува уште во 90-тите години. Таа сугерира дека сите информации (она што мислиме дека го гледаме како реалност и време), всушност се наоѓаат на рамна површина и во ...
| | веќе видена

Научниците од „CSIRO“ (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) од Австралија откриле начин како да го претворат евтиното масло за јадење од соја во чудесниот материјал – графен. Графенот претставува дводимензионална јаглеродна структура со дебелина од еден атом, кој поседува извонредни својства. Тој е 200 пати појак од челикот, потврд е од дијамантот и неверојатно флексибилен. Под одредени услови може да се претвори во суперспроводник кој спроведува електрична енергија со нула отпор. Ова значи дека графенот може потенцијално да има широка примена, од изработка на подобра електроника, поефикасни соларни ќелии , па дури и во медицината. Сепак, употребата на графенот е лимитирана поради фактот дека тој обично се произведува во услови на вакуум, под висока температура, со прочистени состојки, што го прави прилично скап за производство. Сѐ додека не се најде евтин начин, производство на овој исклучителе материјал е ограничено само на лабораториите. Но, сега научниците од Австралија ...
| | веќе видена

Дали после повеќе од 2.000 години е откриен тестаментот на Александар Велики? Лондонскиот експерт Дејвид Грант тврди дека го открил во античкиот текст кој со векови ни бил пред очи , но сѐ до сега се сметал дека е фикција – пишува „Daily Mail“ . Овој, долго време отфрлан текст, ги открива плановите на Александар за иднината на грчко-персиската империја со која владеел, каде сакал да биде погребан и кој треба да го наследи неговото богатство и моќ. Доказите за неговата последна воља се пронајдени во античкиот текст познат како „Александрида “(или „Романот за Александар“), кој ги опишува легендарните освојувања на Алксандар. Овие раскази , кои најверојатно се собирани во текот на еден век после неговата смрт, содржат непроценливи фрагменти од освојувањата на Александар во Персиското царство. Историчарите долго време верувале дека последното поглавје на Александрида е политички памфлет кој ја содржи последната воља на Алексндар, но сѐ до сега сметале дека е измислен. Меѓутоа, сеопфатната студија на ...
сите 4 | | | веќе видена

next