Е-Наука

Конкуренција на Фејсбук? Сопственикот на една од најпопуларните франшизи наменета за игри и забава за деца, данската компанија Лего, лансираше социјална мрежа за деца на возраст помеѓу 5 и 13 години. Мрежата која се нарекува „Lego life“ , донекаде наликува на Instagram и секако се „врти“ околу Лего коцките и креациите што од нив може да се направат. На оваа мрежа децата, како аватар на својот профил, ќе можат да изработуваат фигури во Лего стил, да ги следат другите корисници, да лајкуваат, да коментираат и да споделуваат слики со останатите корисници. Покрај ова, мрежата ќе организира и разни предизвици со кои децата ќе се поттикнуваат активно да се занимаваат со свите Лего сетови, а ќе се организираат и разни квизови и други забавни игри. Социјалната мрежа „Lego life“ ќе се користи преку официјалните „iOS“ и „Andorid“ апликации, но за сега е достапна само во мал број на земји. Користењето, се разбира е бесплатно, а создадено е како сигурна средина за децата, па родителите можат без страв да им дадат сами ...
сите 10 | | | веќе видена

Природата е полна со изненадувања, но има работи во дивината кои се навистина восхитувачки. Во прилог на ова зборува и неверојатната снимка од гуштерот базилиск, кој поради својата способност да оди по вода се нарекува „гуштерот Исус Христос“. Овој гуштер може неверојатно да оди, или поточно да трча по површината на водата, благодарение на тоа што странично на секој прст од задните нозе има „перки , кои му го овозможуваат тоа. Базилиск (Basiliscus basiliscus) е мал гуштер кој живее во Средна Америка, покрај реки и водотеци. Кога ќе се најде во опасност, тој почнува брзо да трча по површната на реката или езерото. Се храни со инсекти, мали цицачи, со цвеќе, со ситни влекачи и риби. Природни непријатели му се птиците грабливки, змиите , големите влекачи и цицачи. Помалите примероци од овој гуштер можат да трчаат 10 -20 метри по вода, без да потонат. Помладите гуштери трчаат побрзо од постарите. Базилиск гуштерите обично тежат од 200 д 600 грама. Живеат во просек 7до 8 години, но во дивината многу од нив ...
| | веќе видена

За некои луѓе црниот хумор е многу интересен, додека други едноставно не сфаќаат што е тука интересно. Едно ново истражување покажува дека лицата кои уживаат во црн хумор имаат повисок коефициент на интелигенција за разлика од останатите, пишува списанието „ Cognitive Processing “. Научниците од Универзитетот за медицина во Виена од своите 156 испитаници барале да рангираат 12 црни хумористични цртежи од книгата “The Black Book” на познатиот германски карикатурист Ули Штајн, според нивното разбирање и уживање, а потоа да одговорат прашања поврзани со нивното потекло. На крај учесниците ги поделиле на три групи, а најдобри резултати на вербалните и невербалните тестови за интелигенција оствариле лицата кои уживаат во саркастичните шеги. Заклучокот на истражувачите е дека емоционалната нестабилност и нагласената агресивност манифестираат намалено уживање во црниот хумор. Љубителите на црн хумор се соочуваат со комплексна обработка на информации, а тоа би значело дека само високо интелигентен човек може да ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Некои видови на водена леќа кои се користат во Азија како додаток во исхраната, најчесто во супи и кајгана, можат да станат храна на иднината бидејќи се одличен извор на протеини, сметаат научниците од Универзитетот во Јена. Со ова растение, исто така се хранат птиците, инсектите, микроорганизмите и рибите, а споменатите научници спровеле истражување на тема: Дали некои видови на водена леќа можат во иднина да му послужат на човекот како храна? Водената леќа е растение кое изгледа како пловечки тепих на одредени водни површини. Може да се најде во мирни води или не многу брзи реки. Иако е едно од најмалите цветни растенија, ретко произведува цвет. Без корен е, и лебди на водната површина. Научниците тврдат дека количеството на протеин кој го содржи ова растение се споредува со Lemnaceae, маслодајна репка и грашок, а исто така е богато и со омега 3 масни киселини. Содржи 40% на протеини како и во сојата. Досегашните тестови укажуваат на тоа дека за избор на најповолна исхрана може да се смета волфијата, која ...
| | веќе видена

Неодамна бил забележен редок случај на крвничко насилство во една групата на шимпанза, кое завшило со смрт и канибализам. Случката е забележана во савана во Сенегал, а жртвата е мажјак, западноафрикански шимпанзо со име „Foudouko“ . Тој бил претепан до смрт од својата поранешна група, а откако починал, некои од групата дури и јаделе делови од неговото тело. Мајкл Вилсон од Универзитетот во Минесота објаснува дека шимпанзата живеат во групи каде обично има повеќе женки од мажјаци, но овде состојбата била обратна. „Ако имате група во која на една женка доаѓаат два мажјака, тоа ги зголемува судирите, а се чини дека овде тоа бил клучниот фактор за ваквото однесување“. Џил Пруец од Универзитетот во Ајова која врши надгледуање на шимпанзата во југоисточен Сенегал од 2001 година, се сложува со ова мислење и додава дека за ваквата нерамномерна распореденост на половите одговорен е човечкиот фактор.,Имено, во Сенегал, женките шимпанза бесправно се ловат заради препродавање на нивните младенчиња како домашни ...
| | веќе видена

Во минатото нашите елетронски гаџети не беа многу убави за гледање. Во прв план беше нивната функционалност, но не беше неопходно и да изгледаат убаво. Во денешното, модерно време, дизајнот во огромна мера влијае на нашата одлука дали одреден производ ќе го купиме или не. Кога се работи за паметните телефони, нивниот дизајн низ годините е повеќе или помалку ист и главно тие се со правоаголна форма. Меѓутоа, дизајнерите Филип Старк и Џером Оливет, решиле заедно да работаат на нов, уникатен концепт на паметен телефон, кој го нарекуваат „АЛО смартфон“. „Ало има целосно вокализиран интерфејс за сите функции на телефонот, може да ги чита пораките и дури овозможува тие да се диктираат наместо да се пишуваат. Камерата на телефонот се однесува како „око“. Меѓу станатото , тоа му овозможува читење на текстот кој се детектира или да идентификува лица. Исто така, постои можност за проекција на 3Д холограм за преглед на филмови или за прикажување на пораките“ – објаснува Оливет. Што се однесува до дизајнот, очигледно ...
сите 8 | | | веќе видена

На сите им e познато колку е важно вежбањето, но тоа може во исто време да биде интересно и забавно. Во своето последно видео, тимот на „Mental Flos“ составил листа од 25 интересни факти во врска со вежбањето, што ќе ве натераат да станете и да се активирате, ако од ништо друго барем од љубопитност. Редовното вежбање е од големо значење за одржување на здравјето и како што препорачува клиниката Мејо , возрасните здрави лица би требало да имаат барем 150 минути умерени или 75 минути енергични аеробни активности неделно. Сепак, како што се нагласува во видеото, постојат исто така и многу заблуди за тоа кога и како би требло да се вежба. На пример, иако најчесто се верува дека е најдобро да се вежба наутро, „Mental Floss“ објаснува дека нема идеално време за вежбање и дека вежбањето попладне или дури и навечер е подеднакво ефикасно како и утринското. Покрај тоа, квалитетот на вежбањето, исто така може да се разликува во завсност од полот. На пример, како што се објаснува во видеото, иако мажите во просек ...
сите 4 | | | веќе видена

Научниците го откриле најстариот предок на човекот и на многу други живи суштества. Тие откриле фосилни трагови од 540 милиони години старо суштество и тоа “исклучително добро сочувани.” Микроскопското морско животно е првиот чекор на патот на еволуцијата што довел до појава на првите риби и на крајот до човекот. Откритието е направено во централна Кина, а деталите се објавени во списанието „Nature” . Истражувачите велат дека „Saccorhytus“ е најпримитивниот примерок од категоријата деутеростоми, предок на широк спектар живи суштества, вклучувајќи ги и ‘рбетниците. „Saccorhytus“ бил долг само околу еден милиметар и живеел помеѓу зрнцата песок на морското дно. Истражувањето е спроведено од страна на научници од Кина, Велика Британија и Германија, а меѓу нив бил и професорот Сајмон Конвеј Морис од Универзитетот во Кембриџ. „Со голо око, фосилите што ги проучувавме изгледаа како ситни црни зрнца од песок, но под мироскоп, деталите беа зачудувачки. Ние сметаме дека овие деутеростоми претставуваат примитивен ...
сите 2 | | | веќе видена

Кина има сѐ поамбициозна вселенска програма која вклучува испраќање на луѓе во вселената, и желба за мисии на Марс, како и една на Јупитер. Откако имаше рекордна година по број на вселенски лансирања, Кина развива нови планови за истражување на длабоката вселена кои вклучуваат две мисии на Марс и испраќање на сонда до Јупитер, пренесува агенцијата Xinhua. Првата сонда на Марс, Кина планира да ја испрати до 2020 година .Втората сонда би требало да донесе примероци и да изврши истражување на составот, структурата и околината на Марс. На агендата се уште и истражување на астероид и летало до Јупитер. Целта на Кина е да стане вселенска сила до 2030 година, со напредна и отворена вселенска индустрија и инфраструктура. Според плановите што беа објавени кон крајот на минатат година , клучните проекти до 2020 година вклучуваат човечки мисии во вселената, сонди на Месечината, навигацискиот сателитски систем „BeiDou“ и набљудувачката сателитска програма во висока резолуција „Gaofen“ .
| | веќе видена

„Трипувањето“ ( различни душевни патувања, собирање искуства од претходни животи, гледање визии и слушање гласови) со диетиламид лизергинска киселина (ЛСД) , трае помеѓу 6 и 20 часа. Зошто дејството трае толку долго до сега не беше познато. Едно ново истражување објаснува дека се се сведува на тоа како ЛСД се врзува за серотонинските рецептори на мозочните клетки. Во експериментот, научниците од Универзитетот во Северна Каролина, факултет за медицина, успешно врзале ЛСД на човечки серотонински рецептор кој потоа заедно ги кристализирале преку протеинска кристалографија . Овој процес им овозможил да забележат што всушност се случува кога дрогата активно го вложува својот психоделичен ефект на мозочните клетки. Еве што виделе: Кога ЛСД молекула се среќава со рецепторот, дел од него се преклопува над молекулата. Истражувачите го споредиле ова со начинот на кој работи една обична канта за ѓубре – присуството на ЛСД го поттикнува рецепторот да се затвори и да ја зароби молекулата. Ефектот завршува со тоа што ЛСД ...
| | веќе видена

Компанијата Liftware направи посебна лажица која им овозможува на лицата со инвалидитет сами да се хранат. Овој гаџет е специјално направен за лицата кои не можат да го контролираат движењето на мускулите. Лажицата е наречена Liftware Level , и е дизајнирана така што на лицата кои имаат потешкотии со контролирање на движењето на раката, можат да се хранат сами. На видеото може да видите дека од лажицата нема ништо да испадне, иако раката неконтролирано се движи. Батеријата на Liftware Level трае еден час при едно полнење, и чини 195 долари.
сите 2 | | | веќе видена

Шпански биолози креирале прототип на 3D принтер кој може да креира функционална човечка кожа, која ќе има драматично влијание при тестирање на козметички и хемиски препарати, пишува Independent . 3D испечатената кожа може да се користи за трансплатација, и ќе биде направена од клетките и други биолошки состојки на пациентот со цел телото да не ја одбие.
сите 2 | | | веќе видена

Кое е најстрашното филмско чудовиште? Ајкула? Вампирски лилјаци? Змии во авион? – Што мислите за луди хрчаци? Не зборуваме за хорор филмови, туку за вистински ѕверови. Овие крвожедни глодари се забележани во област од североисточниот дел на Франција, пишува indy100 . Жртви на неконтролираното земјоделие Дивите хрчаци обично се хранат со зрнеста храна, корења и инсекти, но земјоделието во една област во Франција, нивното природно живеалиште го претворило во бескрајни полиња насадени со пченка. Нивната нова исхрана која се темели исклучиво на пченка, кај мажјаците создала недостаток на витамини која ги наведува да го јадат сопствениот потомок. Научниците кои ги проучуваат хрчаците вака го опишуваат нивното однесување: “Женките ги спремаат своите младенчиња заедно со собраната пченка, пред да почнат да ги јадат. Младите ги јадат додека сеуште се живи.”
| | веќе видена

На неодамна завршениот Светски економски форум во Давос беше одржана технолошка изложба каде посетителите можеа да го видат роботот наречен Софија. Овој робот одушеви, но и исплаши многумина, бидејќи изгледа исклучително реално. Хуманоидниот робот е дело на „Hanson robotics” , а незината фацијална експресија делува многу човечки. „Јас ќе бидам сѐ повеќе како вас, а можби и вие ќе бидете сѐ повеќе како мене. Каде да се повлече линија?“ – изговара Софија. Креаторите велат дека роботот има вградени сензори кои и овозможуваат да се заврти во правецот на звукот и да утврди каде стојат луѓето, па може да воспостави и контакт со очите. Овој робот може да запомни и некои аспекти од разговорот и учи од интеракцијата со луѓето. Според „Hanson robotics“ , целта е да направат роботи кои ќе можат да ги разберат човечките потреби и да се грижат за луѓето, а роботите да изгледаат што е можно повеќе „човечки“.
| | веќе видена

Доналд Трамп, веќе во првата недела од своето владеење повлече неколку од најавуваните и контроверзни потези, а оној што најмногу и пречи на ИТ индустријата се однесува на имигрантската политика. Имено, Трамп потпиша одлука со која им се забранува влез во САД на сите државјани на Сирија, Иран, Ирак, Сомалија, Судан и Јемен. Забраната се однесува дури и за лицата што имаат работна виза , од кои многумина работаат во технолошките компании во САД. На ваквата избрзана одлука веднаш реагирале генералните директори на сите големи ИТ компании, а подолу ви пренесуваме неколку од реакциите. Извршниот директор на „Apple“, Тим Кук, на вработените им испратил e-mail, во кој истакнува дека управата цврсто верува во разноликоста и важноста на имигрантите. Тој вели дека компанијата ќе им пружи подршка на сите вработени, кои заради ваквата политика ќе имаат проблеми. Сундар Пичаи, директорот на „Google“, изјавил дека е болно да се видат сите лични последици што ова ќе ги предизвика кај нивните вработени. „Google“ ...
сите 21 | | | веќе видена

Научниците успеале да најдат објаснување за тоа што ги поттикнува најголемите вулкански ерупции што човештвото ги има забележено.Тајната на вулканите била откриена преку геохемиските индиции скриени во внатрешноста на вулканските кварцни кристали. Најсмртоносните вулкани на земјата кои се нарекуваат супервулкани , можат да продуцираат катастрофални ерупции кои пустошат огромни региони и да предизвикаат глобално ладење на климата.Една ваква ерупција имал и индонезискиот супервулкан Тоба , пред околу 73 000 години , при што 2800 кубни километри од вулкански пепел била исфрлена во атмосферата и прекрила огромни области во Индонезија и Индија. Научниците дого време дебатираат околу тоа како се создава ова неверојатно количество од магма и што предизвикува таа да еруптира толку експлозивно. Научниците од Универзитетот во Упсала , заедно со меѓународен тим од истражувачи сега откриле интересни индиции скриен во внатрешноста на милиметарски кристали од вулканската пепел и карпите. „Кварцните кристали кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Дизајнерите на ”БИК” направиа нов дизајн на познатите ”Cristal Pen” пенкала уште во 1991 година. Тие додадоа мала дупка на капачето од пенкалото, но малку од нас знаат зошто всушност служи таа. Точно таа дупка годишно спасува стотина детски животи. Децата обично си играат со ситни работи, како и со капачиња од пенкала, а возрасните се склони да го џвакаат. Поентата е дека оваа мала дупка во капачето го овозможува протокот на воздух низ душникот, доколку некое лице го проголта. На тој начин лицето добива на време додека стигне брза помош.
сите 2 | | | веќе видена

Се наоѓаме во сезона на грип, но грипот не е опасен само за луѓето. Од грип може да заболат и нашите миленичиња – кучињата. Научниците од Универзитетот Рочестер за прв пат развиле две нови вакцини против кучешки грип. Со ова не само што ќе се подобри здравјето на нашите крзнени пријатели, туку е важно и за наша заштита. Кучињата кои ќе се инфицираат со повеќе вируси на грип може да делуваат како „садови за мешање“ и да генерираат нови видови на грип од кои може да се инфицираат и луѓето. Ова не се случило досега, но експертите велат дека е возможно. Ветеринарите денеска користат вакцини кои содржат неактивни или мртви вируси на грип, но според експертите тие овозможуваат краткотраjна и ограничена заштита. Научниците предводени од др. Луис Мартинез – Собридо, професор по микробиологија и имунологија, создале две „живи-атенуирани“ вакцини против кучешкиот вирус на грип „H3N8“. Претходните истражувања покажале дека живите атенуирани вакцини, се направени од ослабени вируси така што не можат да предизвикаат ...
сите 11 | | | веќе видена

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон и Универзитетот во Единбург дошле до важни информации додека проучувале 16 студии во кои учествувале 163.000 лица. Имено, тие ја проучувале вознемиреноста и влијанието на загриженот кај пациенти болни од рак. Кај лицата кои чувствувале стрес поради нивната дијагноза, ризикот од смрт како резултат на нивната болест бил повисок за 32% во споредба со останатите. Кај лицата со одредени видови на рак, тој процент бил и поголем. На пример, кај лицата кои страдале од леукемија ризикот бил 4 пати поголем, додека кај луѓето со рак на панкреасот и простатата, ризикот од смрт бил повисок за два пати. “Нашите наоди покажуваат дека посиромашното менталното здравје има негативно влијание врз одредени болести” , вели водечкиот авторот на студијата Д-р. Дејвид Бети. Претходните студии покажуваат дека стресот најголемо влијание има врз срцето, но до сега не беше познато дали неговата елиминација може да помогне при лекување од рак. Научниците ги проучувале учесниците 9,5 години, ...
сите 4 | | | веќе видена

Енергетската политика на поголемиот дел од светот, се повеќе се фокусира на обновливи извори на енергија, напуштајќи ги фосилните горива. Овој потег би требало позитивно да влијае на Земјиниот екосистем, намалувајќи ги последиците од климатските промени и влијанието на индустриското производство на електрична енергија врз околината. Некои држави како што се Норвешка и Исланд веќе тргнаа кон потполно напуштање на необновливите извори, а се чини дека Ирска ќе биде прва која во потполност ќе ги елиминира на државно ниво. Имено, локалниот парламент донесе одлука со кој на државниот фонд за стратешки инвестиции, кој располага со 8 милијарди долари, му се забранува во иднина да инвестира во било која индустрија поврзана со фосилните горива. Овој предлог треба да се трансформира во закон во наредните неколку месеци, откако беше предмет на расправа од страна на државниот совет за финансии. По донесувањето на ваквиот закон, споменатиот фонд ќе има 5 години да ги продаде сите свои акции од компаниите поврзани со ...
сите 2 | | | веќе видена

next