Е-Наука

Покрај нуклеарната енергија, сите останати енергетски извори се исто така директно или индиректно зависни од Сонцето. Истражувачите со години се обидувале да ...
| | веќе видена

Едно релативно ново истражување покажува дека луѓето кои ги одолговлекуваат задачите, имаат мозок со многу поголем главен центар за страв и чувства. Научниците ...
сите 5 | | | веќе видена

На списокот на изумрени птичји видови во дивината неодамна се придружи и видот на реткиот папагал, кој беше инспирација за главниот лик во анимираниот филм ...
сите 3 | | | веќе видена

Европската комисија не е задоволна од фактот дека производителите на паметни телефони имаат целосна слобода да одлучат дали да направат универзални полначи за ...
сите 5 | | | веќе видена

Научници од универзитетот во Глазгов работат на шокантен експеримент. Тие имаат намера да пренасочуваат астероиди кон Земјата, со цел да го истражуваат животот ...
сите 3 | | | веќе видена

Се приближува моментот кога Apple ќе го претстави новото издание на својот паметен телефон, а можно е и други додатни гаџети, сервиси и софтвери. Сепак, во ...
сите 74 | | | веќе видена

next