Е-Наука

Американските научници сакале да дознаат како во иднина може да се направи раните на телото побрзо да заздравуваат, а за таа цел морале да повредат повеќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Јапонски научници дизајнирале имплант кој може да се вгради директно во телото и така да помоне при уништувањето на голем број туморски клетки. И тоа со помош ...
сите 3 | | | веќе видена

Британскиот природонаучник Дејвид Атенборо, сподели еден доста необичен, но всушност многу корисен совет со сите кои сакаат да ја зачуваат природата, а тоа би ...
сите 5 | | | веќе видена

Вештачката интелигенција (AI) знае кога ќе умрете. Но, за разлика од научнофантастичните филмови, таа информација може да заврши со спасување на многу животи. ...
сите 8 | | | веќе видена

Во октомври 1832 година, младиот природонаучник Чарлс Дарвин бил воодушевен гледајќи стотици мали пајаци кои висат кратки свилени конци на бродот HMS Beagle ...
| | веќе видена

Кинескиот интернет гигант „Баиду“ го најави почетокот на сериското производство на првиот автономен минибус во Кина, кој ќе се користи во туристичките центри и ...
сите 3 | | | веќе видена

next