Обожувателите на фудбалот кои наскоро ќе отпатуваат во Русија можат да се радуваат на спектакуларни моменти. 11-те градови-домаќини и нивните 12 стадиони за ...
сите 63 | | | веќе видена

Службата за заштита на уставниот поредок во Северна Рајна Вестфалија во фокус има нова салафистичка мрежа.За познавачот на исламот Муханад Хорчиде тоа не е ...
сите 3 | | | веќе видена

Забелешките во документот се важни, но нон-пејперот е само дел од новата политика на Емануел Макрон за иднината на Европа и кокетирањето со „добриот“ популизам ...
сите 4 | | | веќе видена

Уште не се знае колку прескапи ветувања новодојдените на власт во Италија навистина ќе исполнат. Брисел го чекаат немирни времиња со новата италијанска влада, ...
сите 51 | | | веќе видена

Манипулацијата со луѓето отсекогаш била голем предизвик за политичарите и моќниците. Но денес речиси секој може да биде манипулатор. Кариерите на Харви ...
сите 2 | | | веќе видена

Се облекуваат и шминкаат како жени, но тврдат дека не се тоа. Третиот пол во Мексико има повеќевековна традиција, но неговите припадници и натаму се соочуваат ...
| | веќе видена

Во јужната германска покраина Баварија од денеска стапи во сила законот за задолжително поставување крстови во јавните установи. Законот, како и мотивите за ...
сите 8 | | | веќе видена

next