Српскиот претседател има „желба и намера“ да го помине Бадник во Црна Гора, но одлука за тоа сѐ уште не е донесена, рече денеска Александар Вучиќ, наведувајќи ...
сите 70 | | | веќе видена

Со својата „замореност од проширување“ ЕУ ја губи атрактивноста и влијанитое во ЈИЕ. Играчи однадвор привлекуваат со воени мускули и економска моќ. Дали се тие ...
сите 59 | | | веќе видена

Ситуацијата во Либија ескалира. Брзо политичко решение нема на повидок. Поделените ставови во ЕУ создаваат ‘вакуум’ од кој профитираат други сили. Наскоро и ...
сите 30 | | | веќе видена

Точно е, западната хемисфера навистина пропаѓа. Но, глобалниот Запад допрва стапува на сцена. Колумна на Арсим Зеколи Темни облаци надвиени над западната ...
сите 8 | | | веќе видена

Грција, Кипар и Израел денеска потпишуваат договор за изградба на гасоводот Истмед во источниот дел на Средоземно море. Финансирањето сѐ уште не е обезбедено. ...
сите 6 | | | веќе видена

Потпишувањето и ратификацијата на Преспанскиот договор беа „политички високо ризична операција“ во која владата на Зоран Заев ја претпостави долгорочната ...
сите 110 | | | веќе видена

Пожари не се ништо ново за Австралија. Но ти сега достигнаа нови димензии, а лидерите во земјата продолжуваат да ги негираат климатските промени како проблем. ...
сите 13 | | | веќе видена

Опуштено расположение и огномет се составен дел на новогодишната ноќ, исто како и чаша алкохол за наздравување. Но, кога ќе се испие повеќе, први јануари може ...
сите 8 | | | веќе видена

next