Алфа ТВ

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утрово присуствуваше на архиерејската литургија по повод празникот Божиќ во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. По завршување на литургијата на сите верници што денеска го слават овој празник им го честита со поздравот Христос се роди, навистина се роди и им посака многу здравје, радост, среќа и да бидат сплотени како за празниците, така и во текот на целата година. -Празниците не се само за празнување, туку и за потсетување, да не потсетат на сето она што ни овозможило да опстојуваме низ вековите, да не потсетуваат дека треба да го сакаме, почитуваме и чуваме тоа што го имаме, а не тоа што го немаме, затоа да си ја чуваме, почитуваме и сакаме Република Македонија, бидејќи неа ја имаме, рече Иванов.
сите 82 | | | веќе видена

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи литургија на Св.Василиј Велики. По повод Божиќ, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верници, упатија Божикно послание во кое им пожелуваат мир и благослов од Бога, поздравувајќи ги со величествениот торжествен поздрав – Христос се роди! во кое се вели: Возљубени чеда во Господа, многубројни се тајните преку кои Бог се грижи за светот и човекот. Преку тие тајни созданието се облагодатува и воздигнува и е во единство со Бога. Нив Бог ги објавил и преку Црквата ги оставил заради спасение на човечкиот род. А најголема тајна во историјата на ...
сите 82 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија Пат. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на планинските превои Стража и Плетвар, на Попова Шапка, Кула и на патниот правец Делчево – г.п. Делчево, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Поради интензивни врнежи од снег на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража во 07.30 ч се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. На овој линк ќе најдете повеќе информации што се подразбира под зимска опрема. АМСМ препорачува прилагодена ...
сите 369 | | | веќе видена

Православните христијани ширум светот денеска го слават Бадник, денот на радоста, денот предвесник на христовото раѓање. Празнувањето во Србија почна уште утринава со сечењето на дрвото бадник. “Го одбираме дрвото бадник кое треба да биде право и разгрането. Тоа значи дека ќе ви биде здраво и среќно семејството, да биде разгрането значи кога ќе се запали бадникот да има многу оган, што подразбира во тој дом да има пари и бериќет в отекот на целата година” – вели Милан Петровиќ од Пожега. Претседателот на Србија Александар Вучиќ за Бадник ги собра колегите политичари од регионот. На собирот присуствуваше и пратеникот од македонското собрание Иван Стоиљковиќ. Вучиќ им го честиташе Бадник и на Србите на Косово. “Ние сме со нив, со својот народ, особено кога е тешко. Имавме тешка година, а ниту оваа нема да биде многу лесна” – рече Александар Вучиќ, претседател на Србија. Православниот Бадник оваа година особено им значи на украинците. Токму на божиќните празници украинската православна црква доби автокефалност. ...
сите 4 | | | веќе видена

Какви се православните обичаи за Бадник? Што треба да се направи за верниците да станат поедуцирани, да знаат што всушност претставуваат разните обичаи и традиции, а не само слепо да ги следат? Дали православните христијани на вистински начин го прославуваат овој ден? Повеќе на оваа тема од разговорот со отец Зоран Копчаревски.
сите 28 | | | веќе видена

Христовото рождество Македонија ќе го дочека под снег, на ден Бадник прв пат снежна покривка видоа и скопјани. Според извештајот на АМСМ врнежи од слаб снег на коловозот се бележат на Попова Шапка, Крива Паланка, Страцин, Куманово, Тетово и Петровец. Од УХМР велат дека во текот на утрешниот ден ќе има намалување на облачноста, а нови снежни врнежи не се очекуваат до среда. Најниски температури во текот на денешниот ден има во пелагонискиот регион каде тие се спуштија и до -11. Екстремно ниски температури се најавуваат во вторник, ден по големиот христијански празник Божиќ, тогаш живата на термометарот се очекува да се спушти до 19 целзиусови степени под нулата. Матеја Петровски
сите 304 | | | веќе видена

Меѓусебно разбирање, мир и спокојство се пораките кои ги испратија граѓаните пред Соборниот Храм. Христијанските верници денеска го слават Бадник, ден пред Христовото раѓање – Божиќ. Празникот се поминува со најблиските, се оди во храмовите за молитва, а вечерта спроти Божиќ се крши погача со паричка. Арихиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан им порача на верниците да не прават некому нешто, што не би сакале ним да им биде направено. Празникот најубаво се слави со негување на духот на традицијата кажа поглаварот на македонската црква и ги советува граѓаните да носат мир во себеси. Кум на годинешната 27 традиционална прослава за Бадник во Соборниот храм е Љупче Николовски, а здравичар Миле Несторовски Сирма. Стариот кум Влатко Огненовски со пајтон од дома го донесе бадникарскиот ќуп, а потоа градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, му го предаде на новиот кум. По примопредавањето на кумството стариот и новиот кум заедно со ќупот заминаа. Граѓаните пак со чашка топла ракија, земаа осветени ...
сите 31 | | | веќе видена

Со традиционалната добро позната коледарска песна уште рано наутро најмладите ги разбудија верниците и го означија Бадниковото утро. Коледарите тропајќи од врата на врата со кеси и торби во рацете, најавија дека денеска е Бадник, а утре е Божиќ. Студот и минусната температура не ги спречи најмладите уште од 7 часот утрово секој каде што живее да прошетаат наоколу и да добијат дарови од домаќините – јаболка, портокали, ореви, костени, па и по некоја паричка. Домаќините подготвени ги дочекуваа коледарите кои групирани затропаа на нивните врати. Тие велат дека и годинава има доста деца кои ја негуваат традицијата. Но, како и секоја година, така и во 2019. имаше и такви семејства кои уште од вечерта го затвориле својот дом. Македонската православна црква вели дека на овој ден има мешање меѓу верата и паганството. Според МПЦ наместо „Коледе Леде“ треба да се пее „Вечниот бог“ – стара православна песна која всушност го објаснува настанот поради кој се слават Бадник и Божик. Оваа година вакви Бадникови поворки на ...
сите 11 | | | веќе видена

Противпожарната служба на Грција соопшти дека денеска беа пронајдени телата на двајцата мажи кои од четвртокот се водеа за исчезнати, откако автомобилот поради обилниот дожд во петокот бил повлечен од поплавените улици, јави дописничката на МИА од Атина. Во возилото била и една жена, чие тело беше пронајдено вчера. Несреќата се случи во населбата Кератеа во областа Атика, поширокиот регион на Атина, во четвртокот кога 68годишниот маж, неговата 66годишна сопруга, заедно со нивниот сосед кој се понудил да ги пренесе со неговиот автомобил, тргнале на пазар, но ги зафатило надојдена вода. Телото на жената беше пронајдено вчера во возилото, додека пак денес противпожарната служба, како што објавија грчките медиуми, во речно корито на 15 километри од местото каде што бил повлечен автомобилот од водата, било пронајдено телото на возачот, а на околу 10 километри бил пронајден мртов и вториот маж.
сите 18 | | | веќе видена

о текот на денешниот ден, до 13 часот вакцинирани се 11 деца со МРП вакцина. Досега вакцинирани се 1.069 деца. До овој момент, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти Министерството за здравство. Од Министерството потсетуваат дека децата кои се невакцинирани нема да бидат примени во детските градинки, со цел да се спречи ширењето на епидемијата прогласена во Скопје. Вакциналните пунктови „Јане Сандански“, „Бит пазар“ и „Букурешт“ утре ќе работат од 7:30 до 13 часот
сите 161 | | | веќе видена

Рушит Миртоски, кој пред камерата на Алфа телевизија кажа дека е новоизбран претседател на џамискиот одбор во џамијата Абди Бајрактар во кичевско Лисичани, ги демантираше тврдењата на Исламската верска заедница, велејќи дека имаат писмени докази кои ги потврдуваат нивните зборови. Од ИВЗ вчера кажаа дека Миртоски бил нелегитимен претседател и дека со своите изјави повикал на омраза и нетрпение, што според него не е точно, потенцирајќи дека такво нешто започнало уште во октомври 2015 година, кога на подмолен начин бил разрешен стариот џамиски одбор на иницијатива на граѓани од Австрија. Тој вели дека сакаат да најдат разбира со ИВЗ и дека се спремни отворено да дебатираат. Доколку немало разбирање за решавање на овој проблем ќе ги запознаеле сите домашни и меѓународни организации за човекови права и слободи, како и Амбасадата на Турција. Интегрален текст од демантот на Рушит Миртоски: Вистината на виделина за Лисичани Контра демант на Рушит Миртоски на Врска 0031-01 демант на ИВЗ од 04.01.2019 Објавена на ...
| | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, до сите верници од православна вероисповед, членовите на Светиот архијерејски синод и до преподобното свештенство и монаштво. -На првиот Божик, семоќниот Бог стана човек и се изедначи со беспомошните луѓе. Господ Исус Христос се роди на маргините на општеството, во обесправено и прогонето семејство кое таа вечер немало ниту свој дом. Оттука, Божик е израз на Божјата солидарност со луѓето. Како дел од неговата земна мисија, Тој ги исцели болните, им помогна на сиромашните, им посвети внимание на заборавените, им даде достоинство на отфрлените, надеж на безнадежните и им понуди откупителна љубов и простување на сите. Христос ги рушеше човечките бариери што ги делеа луѓето на богати и сиромашни, слободни и неслободни, вредни и помалку вредни, создавајќи духовно променети ...
сите 108 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на членовите на Синодот на Македонската православна Црква и на сите православни верници им го честита христијанскиот празник Раѓањето Христово – Божик. „Овој голем ден нека ви донесе здравје, радост, светлина, љубов, среќа и топлина во вашите домови која ќе ве следи во текот на целата година. Раѓањето Христово нека служи како потсетник на традиционалните вредности кон кои се стремиме, хуманоста, разбирањето и меѓусебното почитување. Исус ги освои срцата на луѓето со својата благост и љубов, ја победи смртта и ни ја врати надежта, неговите дела нека бидат пример за сите“, се наведува во честитката на Мицкоски. Во неа тој додава дека Божик го симболизира раѓањето на надежта, надеж за подобра иднина, подобро утро за идните поколенија. „Влегуваме во година на предизвици и одлуки. Тешкото секојдневие на луѓето, црнилата и растечката сиромаштија преовладуваат во секојдневието на граѓаните, и тоа се заедничките тешкотии кои мора да бидат надминати. Да си спомнеме за сите ...
сите 167 | | | веќе видена

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Манифестацијата ќе почне со бадниковата химна што ќе ја исполни„ Силви бенд“ и со кревање на бадниковото знаме. Свештениците од Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ ќе ги осветат нафората, чајот и ракијата, како и бадникарските гранчиња, што годинашните кумови и здравичарот традиционално порано ги набраа на падините на Водно, а кои ќе им се делат бесплатно на присутните. Присутните граѓани ќе ги пречекаат стариот кум Влатко Огненовски со преодниот пехар, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, новиот кум Љупче Николовски со погачата со златна паричка и здравичарот Миливое Алексиевски. Потоа тие ќе се упатат во Соборниот храм каде ќе се одржи свечен чин на осветување и кршење на погачата од страна на архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, кој ќе одржи ...
сите 200 | | | веќе видена

Љубовта и хуманоста треба да бидат во срцето на сите верници, особено за време на празниците. Ова го порачува Отец Оливер Петровски од организацијата „Свети Спас“ која им помага на најсиромашните и најранлиците. Нејзината цел е да ја врати надежта и вербата кај луѓето. Бројот на семејства кои бараат помош постојано се зголемува, додава Отец Оливер. Организација соработува со повеќе граѓаните но и бизнис секторот. Вели дека има мали фирми кои се вклучуваат во речиси секоја акција, но и големи компании, кои не сакале да помогнат. Отец Оливер вели дека државата недоволно се вклучува да им помогне на најсиромашните семејства па таа улога ја преземаат хуманитарните организации. Втемелена на идејата за хуманост, на личен труд и на ентузијазам, „Свети Спас“, црквата во Драчево, е подготвена за акцијата пред Божиќ, вели Отец Оливер кој заедно со неговите помошници ќе носат пакетчиња со храна и лична хигиена за децата од социјално загрозените семејства. И да сакате, пари во „Свети Спас“ не можете да оставите. Оваа ...
сите 9 | | | веќе видена

Прекрасно сончево препладне со безброј зимски пејсажи во кои снежните наноси разиграно ја доловуваат зимската идила, денеска ја доживеавме во Пелагониското поле. Репортерската екипа на АЛФА ги посети синорите на Новаци и Логоварди, па иако температурата беше седум степени под нулата, тоа и некако не се чуствуваше, можеби од сончевиот лач, а уште повеќе што снежната покривка од 40 см, веќе ги напокри недогледните пелагониски ниви во кои се притаени нежните стебленца на посејаните жита. Денеска беше вистинско задоволство да се биде во пелагонискоот поле, бидејќи снежната покривка создаде огромни пејсажи во кои, есенските култури се целосно заштитени, но и потенци9јалот на влагата со сигорност е обезбеден. Тукашните земјоделците велат дека снегот е добродојден и дека ќе ги заштити растенијата од кочан- зимата што доаѓа, а по неколкумесечната суша што имаше нафтасано во Пелагонија, добро ќе биде, снежната покривка да трае што подолго. Ќе се молиме на Господ овој снег да стои некаде до крајот на месец февруари, ...
сите 7 | | | веќе видена

Квалитетот и безбедноста на вакцините се едни од најригорозно контролираните процеси во фармацевтската индустрија. Се даваат на милиони деца на светско ниво со децении наназад без докажани штетни последици. Лекарите се децидни – освен стандардните поствакцинални состојби, посериозни болести не придизвикуваат. Министерот за здравство уште еднаш порача дека не смееме да дозволиме епидемија од вакви болести да имаме во 21 век, потенцирајќи дека моменталната состојба со овој проблем е последица на повеќегодишна антивакцинална кампања. Дел од родителите остануваат на својот став дека никој не може да ги присили да ги вакцинираат своите деца. Синоќа протестираа пред Министерството за здравство и порачаа дека ќе поднесат тужба за дискриминација врз основа на здравствена состојба поради забраната за носење невакцинирани деца цо градинка и училиште. Епидемија на мали сипаници е прогласена на ниво на Скопје. Токму во главниот град има најсински стапки на имунизација – во Центар, Карпош и Аеродром опфатот е меѓу 67 и ...
сите 149 | | | веќе видена

Најмалку тројца мажи се убиени, а четворица се повредени во пукање во куглана во близина на Лос Анџелес. Пукањето се случило во „Гејбл Хаус Боул“ во Торанс, крајбрежен град на околу 30 километри јужно од Лос Анџелес. Во кугланата исто така имало ласерски и аркадни игри. Полицијата информира дека истрагата е во тек и ги повика граѓаните да ја избегнуваат областа. „Лос Анџелес тајмс“ објави дека членови на семејства се собрале на местото на настанот барајќи ги своите најблиски, и чекаат информации од полицијата.
сите 11 | | | веќе видена

Украинската православна црква викендов станува автокефална. Цариградскиот патријарх Вартоломеј го потпиша декретот за автокефалност на Православната црква во Украина, со што се стави крај на тривековната руска верска контрола во Украина. На црковната церемонија во Истанбул присуствуваше и украинскиот претседател Петро Порошенко. По богослужбата, Вартоломеј во својата резиденција ги прими претседателот Порошенко и митрополитот Епифаниј, по што се вратија во храмот „Свети Ѓорѓи“, каде што беше потпишан томосот. – Сакам да се заблагодарам на милиони Украинци ширум светот кои одговорија на мојот апел да се молат за да биде воспоставена оваа црква. Сакам да им заблагодарам на генерациите Украинци кои сонуваа за тоа…и конечно Бог ни ја прати Православната црква на Украина, рече Порошенко на церемонијата. Утре Декретот ќе му биде предаден на поглаварот на новата украинска црква, митрополитот Епифаниј, со што ќе заврши дводневната духовна церемонија. Автокефалноста на украинската црква го вознемири православниот ...
сите 20 | | | веќе видена

Пет тинејџерки загинаа, а едно момче е повредено во пожар кој избувнал во таканаречена „Ескејп рум“ (Escape room) во северна Полска. Девојчињата имале 15 години, соопшти министерот за внатрешни работи Јоахим Брудињски. Во играта „Ескејп рум“, учесниците се затворени во една просторија, а за да излезат од неа мораат да решат повеќе загатки. Портпаролката на полицијата во полскиот град Кошалин информира дека телата на девојчињата биле пронајдени откако пожарникарите го изгаснале пожарот, кој избувнал околу 17 часот по локално време. Момчето, кое имало 25 години, биле префрлено во болница со изгореници и не можел веднаш да биде испрашан. Според полицијата, девојчињата во „Ескејп рум“ најверојатно славеле роденден на една од нив.
сите 18 | | | веќе видена

next