Алфа ТВ

Форд се подготвува за нови рационализации, отпуштања и затворања на фабрики на европскиот континент за да стане порентабилен, најави денеска автомобилската компанија. Една од причините е британскиот пазар, каде Форд продава сѐ помалку возила, а перспективата на Брегзит не влева оптимизам дека ќе се подобри состојбата. Велика Британија е најважниот пазар во Европа за Форд. Форд вработува 54.000 луѓе во Европа, најмногу во Германија, во Шпанија и во Велика Британија. – Ќе има значајни последици во Европа, ќе ги разгледуваме сите опции, најави Стивен Армстронг од Форд Европа. Пред еден месец Форд затвори фабрика во Франција предизвикувајќи тензии со француските власти. Над осумстотини лица ризикуваат да останат без работа во оваа фабрика. Француската Влада се обиде да изнајде решение преку откупувач, но Форд го одби планот. Францускиот министер тогаш ја обвини компанијата за измама и го нарече потегот „кукавички“.
сите 12 | | | веќе видена

Република Македонија се наоѓа пред финалниот акт на црното и срамно сценарио на Зоран Заев и СДСМ за промена на името на државата, идентитетот, јазикот, културата и историјата. Зоран Заев и СДСМ ги продадоа националните и државни интереси и ги погазија Уставот, законите и волјата на македонските граѓани. Зоран Заев и СДСМ се решени да уништат се што е македонско и затоа насилнички и со закани и уцени врз пратеници и нивните блиски ја доведоа Република Македонија до финалниот чин за промена на Уставот со цел промена на уставното име. За нив не важат законите, не важат демократските процеси, а ниту пак важи јасно искажаната волја на граѓаните на Република Македонија на неуспешниот референдум кога јасно порачаа дека се против промената на името на државата. Две години ништо немаат сработено и единствено се фокусирани како да го променат името на државата, идентитетот, јазикот, културата и историјата. За таа цел Заев во своја служба ги стави Кацарска Судството, Русковска обвинителството и СЈО и преку нивните ...
сите 15 | | | веќе видена

Студениот бран со врнежи од снег што ја зафати Македонија го отежна одвивањето на сообраќајот, но засега без застои и посериозни проблеми. На Меѓународниот аеродорм Скопје се реализираат предвидените полетувања и слетувања, а со вообичаено доцнење за зимски услови се одвиваат железничкиот и патниот сообраќај. На државните патишта сообраќајот се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија пат. Врнежи на снег со променлив интензитет има на целата територија на Македонија, исто така поради ниските температури можна е и појава на голомразица, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево, преку планинскиот премин Стража, Кичево – Охрид, преку планинскиот премин Пресека, планинските премини Ѓавато и Буково, Струга – граничен премин Ќафасан, патот Прилеп-Мак.Брод на планинскиот премин „Барбарос“ како и на ...
сите 270 | | | веќе видена

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и предлог-уставниот закон за прогласување на амандманите. За завршувањето на третата и последна фаза од уставните измени, кои произлегоа од Договорот од Преспа е потребно двотретинско мнозинство, кое премиерот Зоран Заев се обидува да го обезбеди, а за кое вели дека ќе се знае дали го има на денот на гласањето. Секој амандман се утврдува со обично мнозинство, потоа се отвора општиот претрес, па претресот по текстови и секој амандман поединечно се гласа со двотретинско мнозинство. Потоа се гласа за сите амандмани заедно со двотретинско мнозинство и на крајот се отвора уставниот закон, за чие усвојување исто така е потребно двотретинско мнозинство. Заев вчера преговараше со Беса на Биљал Касами во врска со нивните ...
сите 133 | | | веќе видена

Поради снегот денеска во Скопје повеќе градски и приградски автобуски линии се скратени. Не сообраќаат автобусите до Средно Водно и до Нерези (Македонско село) и приградските линии 64, 74, 80 а и 81. Како што соопшти ЈСП „Скопје“, од приградските линии автобусот со број 58 место до селото Добри Дол сообраќа до општина Сопиште. Автобусите со број 11 и 11а сообраќаат до Дексион рампа, 18 а до црквата во Визбегово, а 32 до Сарај. Автобусот со број 47 сообраќа до крстосницата во село Љубанци, а 47 а до влезот на селото Љуботен. Автобусот со број 51 а сообраќа до мостот во Моране, 53 до селото Катланово, 55 б до крстосницата во Арачиново, а 55 в место до Грушино оди до депонијата. Автобуската линија со број 56 место до селото Бојане сообраќа до патот за Бојане (Расадник), 56а до патот за Копаница (подвозник), 60 место до Матка оди до селото Шишево, 64а место до Никиштани сообраќа до Орман. Автобусот со број 70 место до Батинци сообраќа по новиот пат до Дризла, 71 кој сообраќа до селото Бањани денеска оди по ...
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го напуштил состанокот за финансирање на ѕидот на границата на САД со Мексико со демократските конгресни лидери, затоа што тоа е „целосно губење време“, додека демократите наведоа дека тој излегол во „настап на гнев“. Трамп синоќа во Белата куќа се сретна со конгресните лидери меѓу кои имаше и двајца високи демократски функционери – претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и лидерот на демократите во Сенатот Чак Шумер, на 19-от ден од блокадата на работата на Владата која ја предизвика барањето на Трамп за 5,7 милијарди долари за изградба на спорниот ѕид. – Прашав што ќе се случи за 30 дена ако брзо ги одблокирам работите, ќе го усвоите ли законот за погранична безбедност кој подразбира ѕид или челична ограда. Ненси одговори „Не“. Реков „тогаш догледање, ништо друго не доаѓа предвид“, напиша Трамп на Твитер. Шумер пред новинарите рече дека Трамп излегол од просторијата откако Пелоси го одбила неговото барање за финансирање на ѕидот. – Повторно ...
сите 98 | | | веќе видена

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека воената операција против курдските Сили за заштита на народот (ЈПГ), која ја најави Турција во северниот дел на Сирија, не зависи од повлекувањето на американските сили од тој регион. Чавушоглу во интервју за турската телевизија НТВ порача дека не е реално да се очекува дека САД целосно ќе го соберат оружјето, кое им го дале на сојузниците од ЈПГ. Инаку, официјална Анкара, Силите за заштита на народот го смета за терористичка организација.
сите 80 | | | веќе видена

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Договорот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на Атина. Во попладневните часови, ќе сретне со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, по што ќе следи прес конференција, додека пак утре, откако ќе положи цвеќе на споменикот на Незнајниот јунак пред грчкиот Парламент, ќе биде примена и од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Во резиденцијата на германскиот амбасадор во Атина, во утре напладне, Меркел ќе оствари средба и со лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис. Според грчките медиуми, веројатно е дека на средбите на германската канцеларка во грчката престолнина, една од темите ќе биде и Договорот од Преспа. Во синоќешното интервју за грчката телевизија Open, Алексис Ципрас рече дека Меркел, веќе извесно време сакала да дојде во Грција, а нивната врска е врска на доверба. За поддршката на Меркел на Договорот од ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро почнува денеска втор мандат и покрај меѓународните критики дека неговиот повторен избор е незаконски. Со тоа дополнителчно се изолира таа јужноамериканска држава во која економската криза се претвора во хуманитарна катастрофа. Лидери на владејачката Социјалистичка партија отфрлаат критики кон Мадуро и неговиот избор што ќе трае до 2025 година, повикувајќи на собири за поддршка и преку социјални мрежи. Опозицијата смета дека инаугурацијата денеска е момент во кој Мадуро ќе биде обележан меѓународно како диктатор по бојкотираните избори во минатата година за кои меѓународната заедница ги нарече фарса. Но, непрекинатата поддршка од армијата, разбиената опозиција и немилосрдното уништување критики од опозицијата, значат дека Мадуро ќе се соочи со неколку сериозни предизвици во државата. Церемонијата на која ќе му биде доделен мандатот е закажана за 10 часот по локално време. Триумфот на Мадуро не е како ониј на неговиот претходник Хуго Чавес кој користеше приходи од ...
сите 56 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на вчерашната посета на Ирак изјави дека САД етапно и плански ќе се повлечат од Сирија. Помпео во Багдад беше примен од премиерот на Ирак, Адил Абдул-Махди. Во соопштението на ирачката Влада се наведува дека за време на средбата се разговарало за повлекувањето на американските трупи од Сирија, истакнувајќи дека Помпео не спомнал никаква временска одредница. Абдул-Махди на средбата со Помпео го нагласи значењето на борбата против Исламска држава, како и односите меѓу САД и Ирак во бројни области, првенствено во енергетиката и економијата. Помпео вчера допатува во ненајавена посета на Ирак, при што оствари средба и со ирачкиот претседател Бахрам Салих и со претседателот на Парламентот Мохамед ал-Халбуси
сите 40 | | | веќе видена

Дел од даруваната крв завршува на депонија. Државниот завод за ревизија констатирал низа неправилности во работењето на Институтот за трансфуизона медицина. Сите регионални центри фрлале дел од крвните единици, еден предничи но не се наведува кој. -Согласно доставените објаснувања се работи за елиминација извршена поради оштетувања на кесите, како и поради изминат рок на траење иако од истата анализа е видливо дека во рамките на останатите регионални центри овие проценти се значително пониски, се вели во извештајот на ДЗР. Меѓу другите неправилности констатирано е и дека Институт нема правилен систем за документирање и контрола на приемот, обработката и издавањето на крвта која е собрана од крводарителски акции. Министерот за здравство контра извештајот на ревизорите – тврди дека земјава имала организиран систем на вадење и чување на крвта. -Можам одговорно да кажам, за тоа ќе има изјава од директорот на Трансфузиологија, дека се користат најсовремените кеси за чување на крв, на еден најреномираните светски ...
сите 13 | | | веќе видена

За Владата не е проблем тоа што општините ги условуваат бизнисите на кои им должат да им дадат максимален попуст или воопшто да не им ги вратат парите. Помалите фирми се пожалија дека преговорите со локалната власт се само формални. Наместо бизнис преговори, општините бараат од нив да им простат 15% од главницата и ништо помалку, што значително финансиски ќе ги оптовари, а на некои од нив им се заканува затворање. Министерот за финансии Тевдовски смета дека нивниот страв бил неоправдан, бидејќи во законот за финансиска поддршка на општините стои дека оние што ќе дадат максимален попуст ќе имаат предност, но тоа не значело дека другите ќе извисат. „Во законот, тоа може да се види, стои дека ќе се даде приоритет. На крајот, ако државата не ја дадеше оваа финансиска поддршка, таа веројатно тешко ќе беше исплатена кон фирмите. За нас е значајно што околу 3 милијарди денари ќе влезат и ќе чистат стари долгови, напластени од порано. Тоа ќе биде ликвидност во фирмите, што не само што ќе затвори некои неизмирени ...
сите 2 | | | веќе видена

Решението на спорот за името е историска шанса. Оваа порака ја испрати германската канцеларка Ангела Меркел непосредно пред посетата на Грција, пренесува Дојче Веле. Портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт денеска во Берлин соопштил дека канцеларката е оптимист во врска со можното решение на спорот со името. Меркел утре пристигнува во Атина – што значи дека ќе почне и притисокот од западните сојузници врз грчката Влада. Прво ќе се сретне со премиерот Ципрас, а во петок средби ќе одржи и со претседателот Павлопулос , но и со лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија, Мицотакис. Во меѓувреме Каменос црта нови црвени линии – Независни Грци денеска излегоа со нов спот и лого, а пораките се толкуваат како повлекување од Владата. Црвените линии се нашата гордост. Црвените линии ја пишуваат нашата историја. Црвените линии ги почитуваат нашите предци. Црвените линии се независноста и нашата сила. Независни Грци, сега, порешителни од било кога,објавуваат Независни Грци. Додека ...
сите 121 | | | веќе видена

Здравствените власти сè уште истражуваат како, во ек на епидемија, се случи пропустот со деклариите на вакцините со поминат рок. Истрагата, уверува министерот Филипле, ќе покаже како здравствените домови примиле вакцини со стари декларации и кој е виновен за пропустот. Доколку се докаже вина, на дистрибутерот од земјава „Македонија лек“, му се заканува одземање на лиценцата за работа како и раскинување на сите договори со Министерството за здравство. На дел од последната тура набавка на вакцини МРП, имаше проблеми со декларацијата, објавена првично на социјалните мрежи. Здравствените власти и официјално констатираа пропуст кој предизвика и протести. Во меѓувреме расте бројот на заболени од мали сипаници. За два дена уште 4 нови случаи. На клиниката за инфективни болести примени се уште две дечиња. Скандалозниот пропуст со околу 60 вакцини, со, според здравствените власти, стари декларациите на вакцини на кои не им поминал рокот, не ги колеба родителите да ги заштитат своите деца, вели Филипче. Од ...
сите 96 | | | веќе видена

Одложена за утре седницата каде треба да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија После говорот на премиерот Зоран Заев, каде тој побара од пратениците да дадат поддршка за уставните измени, велејќи дека со тоа ќе помогнат за прогресот на Македонија кон НАТО и ЕУ, а во обратен случај би довеле до изолација. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја одложи седницата велејќи дека им дава на пратениците време да го прочитаат резимето на премиерот на државата. Инаку, во овој период низ јавноста се појавија информации дека Заев можеби нема поддршка од 80 пратеници за изгласување на уставните измени.
сите 339 | | | веќе видена

Заледени улици, автопати, долги колони со возила и нерасчистен снег, ваква е сликата попладнево низ Скопје, но и низ другите градови. Граѓаните се прашуваат дали и оваа зима снегот ги изненади надлежните институции кои треба да го решат проблемот со него и со мразот на патиштата. Големи наслаги од снег нема само на споредните улици, туку и на дел од булеварите и автопатите. Обиколницата кај Скопје пред камерата на Алфа делуваше како лизгалиште, а возилата одвај се движеа. Слична е сликата и на автопатот Смоквица каде снег и лед беа долж скоро целиот пат. Социјалните мрежи вријат, скопјани се жалат дека попладнево главниот град на Македонија е целосно блокиран поради наносите на снег и лошото пренасочување на сообраќајот. Од град Скопје се правдаат дека денеска се фрлени 260 тони сол, а надлежните лица од градот, секојдневно фрлале сол на таканаречените црни точки односно на места со можност за замрзнување односно во близина на водни површини. Од град Скопје велат дека за оваа зимска сезона се обезбедени ...
сите 124 | | | веќе видена

КФОР денеска почна воена вежба во Косово, која ќе трае до 11 јануари. Неименуван извор за „Косова прес“ изјави дека вежбата ќе придонесе за осигурување на безбедно опкружување и слобода на движење за сите граѓани на Косово, во согласност со Резолуцијата 1.244 на Обединети нации. – КФОР ќе има вежба и ќе воспостави трупи на цела територија на Косово, кои ќе се движат низ цело Косово. Војниците на КФОР се обучени да бидат подготвени за брзо распоредување ако е загрозена безбедноста и слободата на движење, изјави неименуван извор за „Косова прес“.
сите 9 | | | веќе видена

Италијанскиот заменик – премијер Матео Салвини остро го отфрли договорот за спасените мигранти за кој посредуваше Европската унија, и рече дека тоа ќе ги охрабри трговците со луѓе. Според договорот кој го објави премиерот на Малта Џозеф Мускат, европски држави, вклучувајќи ја и Италија, ќе ги примат 49-те мигранти кои уште од декември се наоѓаат на приватни спасувачки бродови, откако тие прво ќе пристигнат на Малта. Покрај тоа, тие ќе примат и поголем број од 249 бегалци кои веќе се наоѓаат на Малта. Салвини за време на посетата на Полска изјави дека е апсолутно против доаѓањето на нови мигранти во Италија, што е спротивно на ставот на италијанскиот премиер Џузепе Конте. Салвини е министер за внатрешни работи, лидер на десничарската анти-имигрантска Лига, една од двете коалициски партии во италијанската Влада. Конте рече дека доколку Италија прими околу 15 спасени деца и нивните родители, тоа нема да направи „дамка“ на земјата поради прифаќање на мигрантите кои ги спасиле приватни бродови.
сите 34 | | | веќе видена

Бугарската Влада одобри план за почеток на преговори за купување борбени авиони „Локид Мартин Ф-16“ од САД, за да ја замени својата флота руски ловци „Миг-29“, изјави денеска министерот за одбрана Красимир Каракачанов. – Владата му предложи на Парламентот да и дозволи да почне преговори со САД со цел набавка на нови воени авиони, рече Каракачанов. Министерството претходно соопшти дека на Америка не и се потребни нови дозволи и договори за да и достави авиони на Бугарија, со соодветни одобренија и вооружување, што не беше случај со понудите од Шведска и Италија. Белата куќа вчера соопшти дека американската Влада е подготвена да работи со бугарската Влада за постигнување договор кој ќе биде во согласност со бугарскиот буџет и оперативните барања.
сите 30 | | | веќе видена

Активисти на „жолтите елеци“ побараа од француските граѓани да ги испразнат своите банкарски сметки и да тргнат во масовен поход на банките. Повикот следува во пресрет на деветиот викенд протести во Париз и ширум Франција, а демонстрантите се надеваат дека тој потег ќе ја натера Владата да ги сослуша нивните барања, пред се нивниот повик на подиректна демократија преку можноста граѓаните да предлагаат нови закони.
сите 136 | | | веќе видена

next