Алфа ТВ

Општините се обидуваат да се ослободат од долговите на грбот на стопанството. Откако Владата реши да им помогне со 50 милиони евра да вратат половина од долговите за колку толку да застанат на нозе, тие сега бараат фирмите целосно да им ги простат каматите и да се откажат од дел од главницата. Бизнисот негодува бидејќи приоритет ќе имаат оние фирми што ќе прифатат што повеќе да ги намалат побарувањата од локалната власт. Уште на стартот на преговорите, општините инсистираат да им се прости дел од сумата. Ова на општините им го овозможи Законот за финансиска поддршка на единиците на локалната самоуправа за финансирање на доспеани, а неплатени обврски. „Приоритет при исплата на доспеаните, а неплатени обврски, имаат обврските со кои спогодбено со доверителот е постигнато целосно откажување од каматата и намалување на главницата на побарувањето за 15%“ – член 12 од Законот за финансиска поддршка на единиците на локалната самоуправа за финансирање на доспеани, а неплатени обврски. Бизнисмените не сакаат да ...
сите 5 | | | веќе видена

Задолжителна кастрација на домашните кучиња. Власта со нов закон предвидува казни и до 700 евра доколку сопствениците не ги стерилизираат милениците. Тврдат дека тоа ќе помогнело да се намали бројот на бездомни кучиња. „Сопствениците на кучиња во репродуктивен период се должни да ги кастрираат, односно ојаловат, освен оние сопственици што имаат регистрирано одгледувачници на кучиња. Трошоците за овие постапки се на товар на сопствениците на кучињата“, стои во предлог – Законот кој што веќе е во собраниска процедура. Сопствениците на кучиња шокирани – велат никој не може со сила да не натера да ги кастрираме милениците, тие се дел од нашите семејства. Мислам дека не треба да се кастрираат домашните кучиња, греота се, сепак, животинче. Ако сака сопственикот да, но ако не сака тоа никој со сила не може да му го намертне, велат дел од граѓание кои чуваат домашен миленик. Во здружението за заштита на животните Анима мунди сметаат дека кастрацијата треба да биде избор – сопственикот да плаќа поголем данок доколку ...
сите 13 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка”, бара итна средба со премиерот Зоран Зеав, околу лошата состојба во која се наоѓа зимскиот туристички центар. Му закажаа состанок заедно со претставници одговорни за туризмот, оваа сабота, на Шапка. Крајно време е велат сериозно да се зборува за најлошите години кои ги живее оваа зимска убавица. Доколку Заев не одговори на нивното барање, најавуваат протести и блокади на патот кон центарот. И покрај прекрасните ски терени и природа, огромниот потенцијал на Попова Шапка, останува неискористен. Со застарени сместувачки капацитети, проблеми со несоодветен паркинг и смет, недоволно одржување на стазите, зимскиот центар кој во минатото привлекуваше бројни туристи и врвни скијачки имиња, последниве години го губи сјајот. Освен ветувања и најави за амбициозни планови, нема никаква реализација на терен, од страна на надлежните. Веќе неколку години не се одржува ниту традиционалниот Шарпланински куп- кој важеше за еден од најстарите меѓународни натпреварувања на ...
сите 28 | | | веќе видена

Откако стасаа снежните наноси на Баба планина и на Пелистер, екстремно ниските температури овие денови се спуштија во Битола и Пелагониската котлина. Така беше и денеска, а екипата на АЛФА најпрвин ги помина најниските коти на Пелагонија каде што е и најстудено, а потоа се соочи со студовите во Мариово. Ако во Битола утрово температурата слезе на дваесет степени под нулата, во најниските точки на Пелагонија, како оваа , слезе и до минус 22 степена. Тоа значи дека поларната зима во Битола и Пелагонија, во наредните денови ќе биде секојдневие. Во здравствена амбуланта што го покрива овој крај со огромна територија, но и речиси празни села, велат дека засега нема некои поголеми проблеми, а нивни екипи денеска заминаа по мариовските села да ги носат потребните лекови. -Нашите екипи денес веќе се на терен од Маково до Рапеш и Градешница за да ги поминат сите села. Од аптеката што ни е во Новаци Роса вита зедоа требувања за лекоови од позитивната и негативната листа, поштознаат кој од пациентите што пие, а ...
сите 353 | | | веќе видена

Дали македонскиот дел од Комисијата за ревизија на историјата се согласила дека Самоил е бугарски цар, односно дека својот легитимитет го црпел од бугарската царска круна? По објавата во некои медиуми дека со бугарските колеги навистина постигнале согласност за тоа прашање, од комисијата за Алфа брифираат дека изјавата на претседателот Драги Георгиев била извадена од контекст и дека договор за Самоил се уште нема. Според нашите извори, македонската страна во разговорите се залага за денационализација на минатото, односно воопшто да не се поставува прашањето за националноста на историските личности, особено на оние од времето кога немало национални ентитети во современото значење на овој поим. Претходно бугарскиот професор Иван Илчев изјави дека македонската страна признала дека Самоил бил владетел на Бугарија во рамки на која, во тоа време влегувала и територијата на современа Македонија. Тој рече и дека е прифатено решение за заедничко славење на Григор Прличев, кој бил бугарски учител, а во план е и ...
сите 3 | | | веќе видена

Вицепремиерот Османи прогласи вонредна состојба во администрацијата- потребни биле конкретни резултати. На само неколку месеци од извештајот на Европската Комисија, Владата бара комплетна мобилизација на администрацијата – јасно е дека без испорачани резултати нема да има датум за отпочнување на преговори. – Од денеска прогласуваме вонредна состојба во администрацијата. Ги ставаме на располагање сите можни тела, сите можни форуми, луѓе во администрацијата . Од раководителите, од министрите преку замениците, државните секретари до последниот човек во администрацијата со цел да се спроведуваат реформи, да се испорачаат реформи, да се исполнат препораките на Советот на ЕУ, коишто беа дадени минатата година во јуни, но и да има конкретни резултати од носењето на тие реформи, вели вицепремиерот Бујар Османи. Експертите веќе некое време предупредуваат дека реформите се само на лист хартија , дека носењето на закони е една работа – додека квалитетно спроведување на истите е тоа што го бара Европската Унија од ...
сите 67 | | | веќе видена

Два нови случаи со мали сипаници денеска се лабораториски потврдени. Станува збор за 18-месечно дете од општина Чаир и за четиригодишно дете од општина Аеродром кои биле невакцинирани. Тие се пренесени на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче кој рече дека со овие два случаи вкупниот број на заболени со морбили изнесува 19. Од заболените, 11 биле пренесени на Клиниката за инфективни болести, од кои четири се пуштени на домашно лекување. Потенцира дека за едно лице на возраст од 30 години кое е вакцинирано со една доза вакцина и за уште едно лице на возраст од 28 години кое има непознат вакцинален сататус се чека поврда од крвните анализи. -Досега се вакцинирани 1.300 деца, рече Филипче и упати апел до родителите да ги вакцинираат децата за да се спречи епидемијата на морбили.
сите 180 | | | веќе видена

Македонските одбојкари утре против Унгарија ќе го завршат квалификацискиот циклус за Европското првенство во 2019. За да остварат историски прв пласман на континенталните самити, потребна е победа, но и посакуван расплет на уште два квалификациски натпревара. Со Унгарија ќе играат во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје од 20 и 15, а преносот на МТВ 1 ќе почне десетина минути порано. -По поразот во Украина во саботата и победата на Швајцарија во Унгарија, на македонските одбојкари им е потребна победа од 3:0 против Унгарија на домашен терен во салата „Кале“ за да го осигураат второто место во групата. –На првиот натпревар во Будимпешта во август, Македонија победи со 3:2 во изедначен натпревар во којшто сите пет сета заврија со разлика од два поена. -Унгарците немаат шанса да се квалификуваат, а „црвено-жолтите“ се уште се надеваат дека ќе обезбедат виза за Европското првенство. За да им се оствари сонот, покрај победа во последниот натпревар, потребно е да бидат исполнети уште два услова. Првиот е Летонија да го ...
сите 55 | | | веќе видена

Заинтересираноста на НАТО Македонија да стане членка на Алијансата како многу важен сегмент и за регионалната стабилност, за стабилизација на регионот, е пораката која му била пренесена на лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села на денешната средба со шефот на Канцеларијата на НАТО во Македонија Зоран Јанковиќ. Села на денешната прес-конференција во Собранието посочи дека двајцата разговарале и за нивните предлог амандмани кои ги имаат поднесено во врска со уставните измени предложени од Владата кои, како што рече, смета дека ќе придонесат уште повеќе за стабилноста на државата и регионот. -Мислиме дека е многу важно Македонија да стане членка на НАТО, а со тоа да не повлече со себе внатрешни проблеми кога ќе биде во НАТО. Во овој контекст се и нашите предлози за граѓаните во Република Македонија да се чувствуваат еднакви со еднакви права, а не како што се функционирало изминативе 30-тина години кога сме имале две категории на граѓани-граѓани и како граѓани. За жал предлагачот, во случајов Владат, ...
сите 74 | | | веќе видена

Трет ден по ред ,дел од селата на Скопска Црна Гора завеани со снег и отсечени од патниот сообраќај. Повеќе од илјада жители на селата Брест, Малино и Танушевци се блокирани од снежните врнежи и мака мачат да преживеат овие неколку дена, велат храна им снемува, а дел од мештантие од селата треба да посетат и лекар, но заради замрзнатите патишта не можат. Заледени улици, нерасчистен снег, и возила кои одвај се движат, ваква беше сликата денеска на патот накај скопско Побожје, според она што можеше да го забележиме сол по улиците воопшто и немаше, но има дебел слој на лед кој е опасен за возачите. Селаните од Побожје велат дека не можат да стигнат до кај своите пријатели во селата Брест, Малино и Танушевци бидејќи патот е непрооден, а иста била сликата и минатата година. Од центарот за управување со кризи велат работат на случајот, но сепак неколку села остануваат отсечени. Алфа стапи во контакт со општина Чучер Сандево под чија ингеренција се овие села,со прашање зошто не се исчистени патиштата, од таму ни ...
сите 18 | | | веќе видена

Новогодишно се полни јавната администрација, иако сегашната власт во миговите додека беше во опозиција, обвинуваше за пренатрупаност во државните органи, за сега во пресрет на претседателските избори да објави голем број огласи за вработување. Последниот е оној за во Царинската управа, каде се бараат 78 нови лица, за плата која се движи од 16 до 40 илјади денари. Се бараат началници, инспектори, цариници, виши цариници, советници, наплатувачи. Инаку, ова не е прв оглас за вработување во Царина, на последниот ден од 2018 година тие објавија оглас за вработување на советник на директорот, за плата од примамливи 46.000 денари. Во октомври 2018 година, во Царинската управа беше објавен оглас за вработување на 58 лица, за плата која се движи од 23 до 34 илјади денари. Премиерот Зоран Заев кој во минатото најавуваше чистка во државната администрација, сега пак вели дека големиот број на нови вработувања се за пополнување на испразнетите работни места во администрацијата, за која претходно велеше дека е партиски ...
сите 32 | | | веќе видена

Зоран Заев повторно посегнува по корупција преку вработувања во администрацијата како дел од предизборен поткуп за гласови. Во очи на изборен период се спроведуваат повеќе стотици вработувања во државни институции. Тоа се стотици и стотици нови административци за задоволување на партиските апетити на СДСМ, платени од џебот на граѓаните! Само за пример, ќе се вработуваат нови 84 лица на македонските патарини, а нели се воведува електронско плаќање? Царинската управа е нов пример со оглас за 78 вработувања со плати од 16 до 40.000 денари заради наведен зголемен обем за работа. Наспроти се’ што од СДСМ зборуваа за администрацијата, наспроти како што ја најавуваа „функционална анализа за превработеноста во администрацијата“, наспроти најавите за префрлање на административци во приватниот сектор, власта спроведува груба, црна партизација, ново црно полнење на администрацијата, од кафекувари до советници, во очи на изборен период! Заев и неговите сопартијци го користат вакуумот од непостоење на антикорупциска ...
сите 54 | | | веќе видена

Процесот на уставни измени и предлог амандманите на албанската опозициска партија БЕСА беа тема на денешната средба во македонското Собрание на пратеникот од оваа партија Фадил Зендели со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Македонија, Зоран Јанковиќ. -Заеднички став беше дека за граѓаните на РМ, за сите политички субјекти, една од основните цели е зачленувањето во ЕУ и НАТО. Денеска зборувавме и за уставните измени. Ние како на амбасадорот јанковиќ му ги објаснивме нашите предлог – амандмани, што веќе се во собраниска постапка, односно што ние бараме со тие предлози. Претставникот на канцеларијата на НАТО ни кажа дека треба да се зборува за сите аспекти, и политички и уставни, што во следните денови ќе бидат дел од дебатата во Собранието и да се најде начин како да се дојде до двотретинско мнозинство и да поминат уставните измени. Но, секако, и сите заинтересиорани страни да бидат задоволни од процес, рече Зендели на прес-конференција по средбата во Собранието. На прашањето дали ќе ги подржат предлог ...
сите 110 | | | веќе видена

Локалниот лидер на десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД), Франк Магниц, синоќа е нападнат и тешко повреден од страна на неколку лица во северозападниот град Бремен, соопштија од локалната полиција. 66- годишниот политичар веднаш бил однесен во болница , каде било констатирано дека има сериозни повреди на главата. Истрагата се сомнева дека инцидентот е политички мотивиран и повика сведоци да се јават да дадат исказ за случајот. Партијата АфД утрово соопшти дека станува збор за обид за убиство. Магниц упаднал во заседа на тројца маскирани мажи, па паднал во несвест откако бил претепан со дрвен предмет.
сите 18 | | | веќе видена

Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 2,5 до три денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 8,17, односно за 5,51 отсто. Малопродажните цени на бензините се намалуваат за 2,5 денари за литар и новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 58,5, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 60,5 денари за литар. Дизел горивата поевтинуваат за три денари за литар. Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) е 55, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 43,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за за 2,227 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и сега ќе изнесува 25,949 денари за килограм. Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 9,38 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,274 отсто понискиот курс на денарот во однос на доларот.
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели изјави дека Косово влегува во дијалогот со Србија за да добие признавање од таа држава и да обезбеди зачленување во Обединетите нации, јави дописникот на МИА од Приштина. Весели во објава на Фејсбук, кратко време откако во Брисел започна средбата на косовската државна делегација за преговори со Србија со високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Федерика Могерини, напиша дека тимот има целосен мандат од Собранието на Косово. Според него, одлуките кои ќе се донесат ќе бидат во целост координирани со меѓународните партнери. – Државната делегација, која денеска го претставува Косово на средбата во Брисел, има целосен легален и легитимен мандат од Собранието на Косово. Овој мандат е целосно во согласност со принципите на демократското функционирање на институциите. Косово е подготвено и решено за дијалог со Србија. Одлуките кои ќе се донесат ќе бидат со целосно почитување на независната и суверена држава Косово и во ...
сите 42 | | | веќе видена

Маж избол најмалку 20 ученици во основно училиште во пекинг, јавува РТ. Најмалку три деца се тешко повредени. Нападот се случил во 11.15 часот по локално време. Тројцата тешко повредени се во стабилна состојба и не се во животна опасност. Напаѓачот е уапсен. Како што јавува Саут Чајна морнинг пост, нападот го извел вработен во училиштето.
сите 3 | | | веќе видена

По објавените фотографии на социјалните мрежи на кои се прикажани вакцини со поминат рок, од компанијата „Македонија лек“ , која е увозник и дистрибутер на вакцините, се извинија за пропустите. Од таму се правдаат дека се работело за техничка грешка, што ја забележале по извршената внатрешна контрола за проверка на наводите за можно присуство на вакцини на кои им поминал рокот. -Кај мал дел од пакувањата се аплицирани старите декларации со датумот од претходниот увоз, односно октомври 2018. Овие пакувања се повлечени за да нема натамошни забуни во јавноста и соодветно ќе бидат заменети, а граѓаните може да бидат сигурни дека сите вакцини се со врвен квалитет и важечки рок. Нашата компанија се извинува за овој пропуст и непријатностите кои биле предизвикани. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, се наведува во соопштението од компанијата. Во меѓувреме, продолжува вакцинацијата, поради прогласената епидеминија на мали ...
сите 94 | | | веќе видена

Најмалку 10 лица досега го загубија животот во лавини во Австрија, има и исчезнати по кои трагаат спсувачите. Над илјада лица и натаму се отсечени во австриските Алпи. Тамошните медиуми синоќа јавија дека се пронајдени телата на девојката и момче по кои се трагаше од неделата. Според Австриските медиум , поради гоемите лавини и потрагата по исчезнатите е многу опасна. Прогнозите се дека допрва се очекува нова количина на снег каква се гледа еднаш во 10 години.
сите 93 | | | веќе видена

Германскиот политички естаблишмен во петокот беше погоден од непријатните информации дека броевите на нивните приватни мобилни телефони, приватни преписки од електронските адреси и фотографии се објавени преку интернет од сметка на Twitter. Меѓу податоците се наоѓаше и адресата од електронската пошта на канцеларката Ангела Меркел, како и бројот на телефаксот кој го користи. Германските власти наведуваат дека е притворен осомничениот за хакерскиот напад кој резултираше со објавување на приватни информации на политичари и познати личности. Агенцијата АП наведува дека Канцеларијата на сојузната криминалистичка полиција објавила дека е пребаран станот на осомничениот 20 годишник од западната сојузна покраина Есен. Досега не се објавуваат дополнителни информаци, а за средината на денот е предвидена прес конференција за медиумите. АП потсетува дека во оваа операција биле опфатени повеќе од 1000 луѓе и дека објавени се нивните основни информации, а на повеќе од 60 луѓе им биле објавени и инфортмации од загрозувачки ...
сите 12 | | | веќе видена

next