Алфа ТВ

Триста и педесет работници во РЕК Битола , вработени во време на претходната власт, само во еден ден веднаш по неуспешниот референдум, беа прераспоредени на други работни места, главно во рудниците за јеглен Суводол и Брод- Гнеотино . Четириесет и петгодишниот Шенол Мемиш е еден од нив. Тој единаесет години работеше во Термоелектраната на РЕК Битола како сменски електричар, соодветно на неговата струка и постојано со нарушено здравје. Во големата чистка од први октомври минатата година, поставен е на место ракувач на погонска станица, каде неговото здравје уште повеќе се нарушува. Работам во една просторија со димензии 1,5 на 1,5 метри, сам и со висок притисок кој многу често знае да достигне 220-120. Иако е алармирано многу пати до раководството на ЕЛЕМ во Скопје дека сам човек не е затакво работно место, пред четири дена добив обемно крварење од носот поради висок притисок, наредниот ден добив гушење и завршив во Клиничката болница – рече Шенол Мемиш. Од сменските електричари во Термоелектарната, само ...
сите 4 | | | веќе видена

Во бугарските учебници Македонија и натаму се третира како неослободена бугарска територија и тоа треба да биде променето. Македонскиот дел од интердисциплинарната комисија за ревизија на историјата ги нотира бугарските забелешки за содржината на македонските учебници по историја, но има и сопствени препораки и предлози за интервенција ви бугарските учебници, како придонес за вистинско подобрување на односите меѓу двете земји. Координаторот Драги Георгиев признава дека од почетокот на работата на Комисијата, постои извесен триумфализам во Софија, веројатно поради уверувањето дека македонската страна ќе ги прифати сите бугарски предлози, но се надева дека бугарските колеги ќе сфатат оти е невозможно просто наметнување на нивните ставови, бидејќи комисијата мора да работи само врз основа на факти и аргументи. Се согласува дека во јавноста постои перцепција дека македонската страна на некој начин се наоѓа во дефанзива, но вели, тоа е прашање на пристап кој има за цел да го „денационализира минатото“, односно да ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес е финалниот акт на еден срамен процес во кој Република Македонија е втурната од страна на премиерот Зоран Заев и владејачкото мнозинство, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од неговата изјава. До промената на Уставот со цел промена на уставното име се доаѓа не по демократски пат, туку преку акт на насилство врз процедурите, уцени и закани врз пратениците и нивни блиски. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За Подобра Македонија“ нема да учествува во тој процес, и на денешната седница, нема да дадеме како политичка партија легитимитет за промената на Уставот затоа што таквите измени немаат легитимитет од граѓаните. Цврсто сме убедени дека тие се штетни и оставаат траен белег врз македонското национално достоинство и го менуваат идентитетот, пред се институционалниот. Имаме процес на промена на Уставот преку промена на уставното име до кој што се доаѓа преку пазарења, драконски уцени, и за таа цел има масовна злоупотреба на обвинителството и судскиот систем. Кацарска ...
сите 106 | | | веќе видена

Оставката на пратеникот од СДСМ Томислав Тунтев ја одложи собраниската седница за уставните измени. Одвај неколку минути траеше седницата која спикерот Џафери ја одложи до 16 часот. Власта сепак тврди дека го обезбедиле потребното двотретинско мнозинство и на своето конто имале и повеќе од 80 пратеници со кои глатко ќе ја завршат постапката на уставни измени. Откако премиерот Заев вчера им ги прифати барањата на Села и Касами за дополнителни измени во Преамбулата и вметнувањето на сите етнички заедници како македонска дијаспора, Заев ги обезбеди и нивните четири пратенички гласа. Додека владејачкото мнозинство калкулира кога би ја завршиле и оваа финална фаза на менување на Уставот, опозицијата најави дека нема да биде дел од сценариото за бришење на Македонија и затоа не учествуваат во собраниската седница. До почетокот на седницата Заев го користи секој час за да се осигура дали пратениците ќе му ја дадат поддршката за да го заврши процесот на менување на Уставот. Се сретнал и со групата на осуммината ...
сите 61 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи ги повика граѓаните да се придружат на протестите пред Собранието, без подлегнување на провокации. -Го пишувам ова како син, родител, педагог, професор, сосед и пријател. Јас од денес ќе го користам моето демократско право мирно и достоинствено да протестирам против тоа што се случува внатре во Собранието, надвор, пред Собранието. Ве повикувам да ни се придружите и да останеме достоинствени и честити какви што сме. Да не подлегнеме на провокации за евентуални насилни сценарија. Тоа и го должиме на неа, на татковината. Тука сме се школувале, растеле, радувале, тагувале, другарувале, љубеле и сонувале за достоинствено место за живот. За неа сме се бореле, војска служеле, буделе и заспивале, тука сме ги создавале нашите семејства… тука најверојатно ќе ја завршиме нашата животна приказна. Ова е најмалку што можам во овој момент за неа да направам, но можам да се обврзам дека ќе сторам се, тоа што некој сега го тргува безмилосно, да го повратиме. ...
сите 6 | | | веќе видена

Се што се случува во Собрание е тиранија на 80 пратеници оти постапуваат спротивно на референдумското изјаснување, спротивно на Уставот. Но ова не е последниот удар што ја чека Македонија, ами допрва ќе следуваат пострашни, предупредуваат експертите. Македонија ќе биде пред постојан суд во иднина, ќе се мери секоја употреба на терминот „Македонија“, а вадењето на документи во кои пишува дека сме родени во Република Северна Македонија не само што ќе биде фалсификат и невистина, ами ќе донесе отпор меѓу луѓето како никогаш претходно. Обајцата предупредуваат дека во состојба на немање антикорупциска комисија, непристрасно судство, прв ревизор, државата не може да има силна правна перспектива и сигурност. Искра Коровешовска
сите 3 | | | веќе видена

Снежна покривка ја обели Македонија. Температури под нулата, а најниската ќе стигне и до -16 степени. Македонија е под влијание на влажен и студен бран, од УХМР велат дека ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица. Снегот и ниските температури на патиштата предизвикуваат сериозни проблеми, како за возачите, така и за пешаците. Додека пешаците се најранлива категорија учесници во сообраќајот, возачите, пак, се оние кои најчесто предизвикуваат или учествуваат во сообраќајна незгода. Од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата апелира до пешаците како безбедно да учествуваат во сообраќајот: Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата Оставете го мобилниот телефон додека се движите – рассеаното движење е опасно! Останете видливи и дење и ноќе! Носете светла, рефлектирачка облека или предмети. ...
сите 50 | | | веќе видена

Снежниот бран кој ги зафати Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија предизвика проблеми во патниот сообраќај. Во Далмација паднаа 40 цм снег, каде под снежна покривка се и приморските градови Омиш и Сплит. Снегот почна да паѓа вчера попладне, а посебно густ беше во Далматинска загора. За чистење на снегот се ангажирани 30 возила на земската служба. Метеролозите најавуваат разведрување во Хрватска, а потоа, во четврток се очекува силна бура. Поради снежната бура во хрватскиот град Имотски денеска нема да се одржува настава во основните и средните училишта. И главниот град на Црна Гора – Подгорица утрово се разбуди под снежна покривка. Според Хидрометеоролошкиот завод во градот паднале седум цм снег. И во приморскиот град Улцињ врнеше снег, каде снежната покрива е еден цм. Локалните власти повикуваат на претпазливост во сообраќајот. Во близина на српскиот град Кикинда, автобус излета од патот, а според очевидци во инцидентот нема повредени. Авто-мото сојуз на Србија предупреди дека во северниот и ...
сите 90 | | | веќе видена

Двотретинското мнозинство за уставните амандмани останува неизвесно пред денешното отпочнување на пленарната седница на македонското Собрание на која со нивно изгласување треба да се заокружи имплементацијата на Преспанскиот договор. Од опозициските албански партии БЕСА на Касами вчера на прес-конференции во Собранието потврди дека продолжуваат со разговорите во врска со нивните барања, со кои ја условуваат поддршката од нивните двајца пратеници за уставните измени. На прашањето дали ќе ги поддржат предлог амандманите на Владата доколку не се прифатат нивните предлози, пратеникот на БЕСА Фадил Зендели вчера изјави дека ќе видат во текот на дебатата, за тоа како ќе се одвива целата постапка. -Тоа е прашање на дебата. Не можам да прејудицирам, да оставиме простор во утрешната дебата и наредните денови, како ќе рефлектира мнозинството и Владата. Ние потоа ќе излеземе со соодветен став, рече Зендели нагласувајчи дека нивните барања се суштински, а не се поднесени про форма и оти цврсто стојат на тие барања. ...
сите 33 | | | веќе видена

Државата и граѓаните со секој поминат ден се се посиромашни. Индексот на трошоците за живот во 2018 година во однос на 2017 година е зголемен за 1.5%. Додека трошоците растатат, платите стагнираат. Според податоците на Државниот завод за статистика индексот на цените на мало во 2018 година во однос на 2017 година е зголемено за 2.7%. Ова значи дека граѓаните со секое пазарување во маркет, бензинска станица, аптека или друга фирма со трговија на мало во просек плаќале повеќе од 2017 година. Во континуитет се зголемува бројот на граѓани кои преживуваат под прагот на сиромаштија изнесува дури преку 500.000 граѓани. Наместо живот за сите, дојде живот за власта. Наместо парите кај граѓаните, имаме пари кај власта. СДСМ ги зацрни граѓаните. Државата само стагнира, економијата тоне, а луѓето имаат се помалку пари. Потребно е СДСМ што побргу да си замине за државата да може да тргне напред, со СДСМ на власт не очекува само сиромаштија и економски крах. Црнилата не смеат да бидат наше секојдневие. Црнилата мора да ...
сите 26 | | | веќе видена

Од 08:45 часот се воведува забрана за движење на тешки товарни возила и автобуси, а за останатите возила задолжително употреба на зимска опрема (синџири) на патниот правец Тетово-Попова Шапка, соопштија АМСМ и ЈП Македонија пат. Поради снег на коловозот, на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан од 07:15 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила. Од 04:10 часот, забрана за сообраќај на камиони има и на патниот правец крак Маврово – Дебар. Сообраќајот на државните патишта изутринава се одвива по наместа влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот. Снег врне на Попова Шапка, во Маврово, Дебар, Охрид, Струга, Кичево и на планинските премини Стража, Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека и Железнец. Поради ниските температури можна е појава на голомразица. Надлежните апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.
сите 339 | | | веќе видена

Интензивни врнежи од снег ја зафатија источна и југоисточна Македонија. Внимателно да се вози по магистралните и регионалните патишта препорачуваат од „Македонија пат“. Раководителот на Регионална подружница ЈП „Македонја пат Штип“, Кире Коцев вели дека во моментов на терен имаат 20 камиони кои ги расчистуваат коловозите и фрлаат абразивен материјал и сол. Во моментов нема никаква забрана за одвивање на сообраќајот на магистралните и регионални патни правци во источна и југоисточна Македонија, но Коцев забележува дека треба особено да се биде внимателен кога се патува низ клисурите, а тоа се однесува на патните правци виничко село Истибања-Македонска Каменица-Делчево до македонско бугарскиот граничен премин и на патот Виница-Берово. Се препорачува на возачите да возат согласно сообраќајната сигнализација и условите на патот и да не се тргнува на пат без зимска
сите 15 | | | веќе видена

Сите австриски спасувачки служби, пожарникари, војска и комунални служби за чистење патишта веќе неколку дена се во константна борба против досега најголемите наноси на снег во најголемиот дел на оваа алпска држава. Во делови на Австрија, само до вчера падна толкаво количество снег, колку што во просек паѓа во текот на цел јануари, наведува „Н1“. Надлежните служби се ангажирани во потрагата по голем број исчезнати туристи и локални жители, но се соочуваат и со илјадници лица отсечени од светот, блокади на патиштата поради снегот или опасност од лавини, како и со прекини на електричното напојување. Централната служба за метеорологија и геодинамика (ЗАМГ) по вторпат во четири дена прогласи најголем степен на опасност од снежни бури и најави нови 60 цм снег на Алпите, што претставува нова опасност од лавини бидејќи снегот не успева да се стабилизира. Од лавините посебно посебно е погоден туристичкиот регион Дахстаин, каде на одредени места снежните наноси изнесуваат и до 10 метри. Во текот на ноќта се очекува ...
сите 94 | | | веќе видена

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос веројатно в петок ќе одржат средба за иднината на нивната соработка. Иако се споменуваше дека средбата ќе се одржи во текот на вчерашниот ден, пред состаноците на партиските органи на Независни Грци закажани за денеска, според медиумите во Грција, посетата на Меркел на Атина ги одложи разговорите на Ципрас и Каменос за 48 часа. Во текот на вчерашниот ден грчките телевизии Open и Стар најавија дека денеска во централните изданија не вестите гости ќе им бидат Алексис Ципрас, односно Панос Каменос. Интервјуто на грчкиот премиер за ТВ Open беше закажано за 19 часот, а на лидерот на Независни Грци за ТВ Стар за еден час подоцна. Грчките медиуми коментираа дека двајцата коалициски партнери, наместо на средба пораки ќе си упатат преку медиумите. Според грчките медиуми, доцна синоќа Ципрас и Каменос разговарале по телефон, при што грчкиот премиер од неговиот коалициски партнер побарал да го одложи интервјуто за ТВ Стар за петок вечер, за ...
сите 488 | | | веќе видена

Владата на британската премиерка Тереза Меј синоќа претрпе нов пораз во Парламнетот во Вестминстер, откако пратениците усвоија амандман со кој на владиниот Кабинет му се поставуваат нов ограничување за Брегзит без договор. Пратениците со 303 гласа „за“ и 296 „против“ го усвоија амандмантот, предложен од противници на истапувањето на Велика Британија од ЕУ без договор, со кој на Владата и се забранува да издвојува средства за подготовка на „Брегзит без договор“, без одобрение од Парламентот. Иако, членови на Владата се обидоа да го намалат значењето на овој нов владин пораз во Парламентот, британските медиуми оценуваат дека гласањето за амандманот е показател за слабата позиција на Меј како лидер на Конзервативната партија, во пресрет на изјаснувањето на пратениците за Договорот за Брегзит, предвидено за 15 јануари. Петдневната расправа по Договорот почнува денеска, по што гласањето ќе се одржи во вторник вечерта. Доколку Парламентот не го одобри сегашниот договор, усогласен меѓу Лондон и Брисел лани во ...
сите 193 | | | веќе видена

Русија е подготвена да разговара на дипломатско и на воено ниво со САД за Договорот за ликвидација на ракетите со среден и краток дострел (ИНФ), изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. – Подготвени сме за дијалог ако се спремни и САД. Подготвени сме за консултации на ниво на министерствата за надворешни работи и одбрана, како и на советите за безбедност. Тоа да се случи утре, ќе бидеме подготвени. Тоа треба да биде дијалог на исто ниво, рече Рјбаков, кој престојува во посета на Индија. ИНФ беше потпишан во 1987 година од последниот советски лидер Михаил Горбачов и тогашниот американски претседател Роналд Реган. Американскиот претседател Доналд Трамп минатата година се закани дека ќе се повлече од Договорот, тврдејќи дека Москва не го почитува.
сите 3 | | | веќе видена

Во Бања Лука и во другите градови на српскиот ентитет во Босна и Херцеговина, денеска се прославува Денот на Републиката, со што се одбележува прогласувањето на Република Српска со одлука на „Собранието на српскиот народ во БиХ“ на 9 јануари 1992 година. Одбележувањето на 27-годишнината од формирањето на Република Српска почна вчера со полагање венци на споменикот на загинатите војници на Војската на Република Српска на гробиштата во Бања Лука, а централната свеченост ќе се одржи денеска. Република Српска беше меѓународно призната како ентитет на Босна и Херцеговина, со Дејтонскиот мировен договор три години подоцна.
сите 8 | | | веќе видена

Револтирани лекари, незадоволни пациенти. Мала реализација на најавуваните клучни реформи во здравството. Додека стариот пропаѓа, изградбата на новиот клинички се уште е на стенд-бај. Проектот со фирмите што требаше да го градат Клинички „Гранит“ и „Бетон“ и италијанската „Инсо системи“, не се реализира, а освен најави, нема конкретен план за изградба на нов Центар. Граѓаните револтирани што здравството продолжува да тоне. Не веруваат дека во наредните години ќе има нова и функционална државна клиника. Лекарите добија повисоки плати заедно, и за специјалистите од јануари ќе има дополнителни 10%. Ветувањето за 100.000 дернари плата и натаму останува само ветување. Премиерот ветува дека ќе ги добијат ама во 2020, лекарите се незадоволни. Не само ветените повисоки плати. Во здравството нема ништо ниту од ветените инвестиции. Јавно-приватни партнерства со себе носат ризици, дел од профитабилните установи на крајот и целосно да се приватизираат, но според министерот ваквите постапки биле далеку од приватизација. ...
сите 16 | | | веќе видена

Заев и Села се испазарија за гласање на уставните измени – премиерот прифатил голем дел од барањата на Алијанса. Ќе се брише терминот „граѓани кои живеат во границите“ во Преамбулата каде се набројуваат етникумите, а како македонска дијаспора ќе бидат впишани сите етничките заедници, што беше заедничко барање на Алијанса и БЕСА. За премиерот ваквите измени ќе го оттргнеле непријатното чувство и нееднаквоста. Отворено останало прашањето кое албанскиот јазик се впишува како официјален, но и ултиматумот со државјанството. Села задоволен, вели со прифаќањето на нивното барање албанците веќе немало да бидат граѓани од друг ред, туку ќе биле рамноправни. Сепак не отстапуваат од признавањето на албанскиот јазик како официјален на цела територија. Од партијата на Касами не отстапуваат од барањето да биде избришано „македонско“ во државјанството, но тоа велат не значи дека се кочничари во интегративниот процес на Македонија. Сепак потврдуваат сигурно ќе гласаат за два амандмани – за промена на името и границите. ...
сите 52 | | | веќе видена

Еден процент од вакцините, дистрибуирани до здравствениот дом „Железничар“ во Скопје, како и до болниците во Демир Хисар, Велес и Свети Николе се со стари декларации, но не се со поминат рок, вели министерот за здравство Венко Филипче. Поради празниците допрва ќе се утврдува како дошло до пропуст, а постои можност за одземање на дозволата за работа на „Македонијалек“, компанија која е увозник и дистрибутер на вакцините, од каде се извинија за техничките грешки. Регистрирани се нови случаи на мали сипаници. Два се веќе потврдени. Се работи за 18-месечно бебе кое посетувало градинка во Чаир и уште едно дете од населбата Аеродром на 4-годишна возраст, кои не биле вакцинирани. Лекарите велат дека родителите се повеќе прашуваат што прима нивното дете, поради случајот со вакцините за кој, здравствените власти тврдат дека се со стари декларации. Откако е прогласена епидемија на морбили во Скопје, вакцинирани се 1300 деца.
сите 77 | | | веќе видена

next