24 Вести

Одбивањето на францускиот претседател Емануел Макрон да бидат отворени пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија е голема стратегиска грешка, ...
сите 245 | | | веќе видена

Денеска на 28 ноември, четвртиот четврток во ноември во САД се слави Денот на благодарноста, додека домородните Индијанци го одбележуваат како Ден на жалост. ...
сите 2 | | | веќе видена

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, ...
сите 112 | | | веќе видена

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула, е избран за известувач за самитот ЕУ-Западен Балкан кој ќе се одржи во мај во Загреб. Тој ќе има задача да формулира ...
сите 245 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска во пресрет на Самитот на НАТО во Лондон, кој ќе се одржи на ...
сите 38 | | | веќе видена

Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ниво „Проширување на акцијата за ставање крај на ...
сите 32 | | | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев ќе присуствува и ќе се обрати на потпишувањето договор за изградба на фотонапонската електрана „Осломеј“. ...
сите 38 | | | веќе видена

Македонски Телеком ја постави првата тестна 5G мрежа во центарот на Скопје, со што обезбеди услови за тестирање на оваа нова технологија во реални услови. Ова ...
сите 36 | | | веќе видена

Сезимолозите во Грција очекуваат дополнителни потреси. Додека Албанија се справува со катастрофалните последици, а на удар беа и Босна и Херцеговина и Грција – ...
сите 185 | | | веќе видена

next