ГОСПОДИНОВ: Имаме слон во просторијата- една третина од Македонија е вон даночна контрола


Рамниот данок моментно е подобар за економски раст, а за воведување прогресивен прво треба да се преброиме, изјави денеска Илија Господинов. - Се уште имаме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Коментирајќи ја одлуката за поништување на прогресивното оданочување и враќање на рамниот данок, Министерката за финснансии Нина Ангеловска посочи дека сивата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во најновиот извештај за земјава вели дека покачувањето на минималната плата над 50 отсто од просечната плата може да ...
| | веќе видена | слични

Зголемувањето на пензиите за 700 денари што е поголемо од законското усогласување со инфлацијата повторно ќе ја наруши стабилноста на пензискиот фонд и, во ...
| | веќе видена | слични

Дел од бизнис секторот во земјава смета дека Владата треба да го почитува мислењето на Меѓународниот монетарен фонд, но и дека тие претходно ги имаат испратено ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата треба да го почитува мислењето на Меѓународниот монетарен фонд, но не треба слепо да ги слуша нивните совети, сметааст дел од бизнисмените кои ги ...
| | веќе видена | слични

Стигнаа првите критики до Владата од Меѓународниот монетарен фонд.Напуштањето на прогресиовниот данок и зголемувањето на платите во администрацијата и на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд излезе со низа критики за неколку владини чекори на македонската Влада во врска со буџетот и економијата. Стопирањето на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот Монетарен Фонд во понеделникот излезе со соопштение во врска со извршената мисија и разговори за економската состојба во Македонија, и притоа се ...
| | веќе видена | слични

Во однос на еконоијата академик Фити во денешното гостување во 24 Тренд анализа, предупреди дека ќе има опаѓање на економската моќ. Во 2018 почна заживување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повторното, овој пат политичко актуализирање на прашањето за изградба на железничката пруга Скопје – Софија, по најавата на македонската влада за продажба, ...
сите 380 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Шведска ги отвори настапите на Светското првенство во Египет. Филип Кузмановски признава дека ...
сите 381 | | | веќе видена

На денешен ден пред 12 години, авионот „Еербас А320“ на летот 1.549 полетал од аеродромот „Ла Гвардија“ во Њујорк до аеродромот „Шарлот Даглас“ во Шарлот, ...
сите 146 | | | веќе видена

По интензивните врнежи од дожд претходниот викенд, реките во Кичевско-бродскиот регион за час го подигнаа нивото и како резултат на зголемениот водостој тие се ...
сите 175 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири за прв пат во јавноста се појави како нов генерален секретар на Владата и објави фотографии од својот прв јавен настан. Потпретседателот на СДСМ ...
сите 86 | | | веќе видена

Независната угостителска комора е незадоволна и покрај тоа што министерот Венко Филипче најави дека од 21 јануари се враќа претходното работно време за оваа ...
сите 192 | | | веќе видена

Обвинетите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески немале никаква функција во ВМРО-ДПМНЕ за време на протестите на „За заедничка Македонија“, ниту организирале ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГОСПОДИНОВ: Имаме слон во просторијата- една третина од Македонија е вон даночна контрола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: