Добар совет пари вреди, владин советник уште повеќе

2 копии

Принципот на законитост (легалитет) 1 , е еден од битните елементи кои го определуваат степенот на владеење на правото во една држава. Согласно Листата за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Економски раст не е можен без владеење на правото, порачаа денеска учесниците на форумот што го организираше Стопанската комора на Македонија.Укажаа и дека ...
| | веќе видена | слични

На тркалезната маса, одржана во Стопанската Комора на Македонија, се дискутираше за различните аспекти на прашањето за владеење на правото во земјата и ...
| | веќе видена | слични

Бизнисот има потреба од доверба во институциите, сигурност и правен континуитет за да може да даде најдобри ефекти кои ќе придонесат за раст на економијата и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владеењето на правото е предуслов не само за економски, туку за севкупен раст на општеството, а институциите се социјалната инфраструктура која го влече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Владеење на правото како императив за стабилни и предвидливи услови за водење бизнис“, е темата на која ќе се дебатира денеска во Стопанската комора на ...
| | веќе видена | слични

Правосудниот систем, таков каков што е денес, ни покажува дека веќе нема простор за реформирање – или одлучно ќе се пристапи кон негово целосно редефинирање од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од ...
сите 161 | | | веќе видена

За најмногу два месеци или веќе кон средината на ноември банките ќе ги испорачаат картичките на граѓаните кои влегуваат во категориите и им следува домашна ...
сите 351 | | | веќе видена

Составот на новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја потврдува деструктивната и антидржавна матрица во која е заглавено ВМРО-ДПМНЕ. Во обид да си ја спаси ...
сите 194 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на новинарско прашање во однос на отфрлањето, од страна на министерот за правда Бојан Маричиќ, на барањето на ...
сите 102 | | | веќе видена

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е ...
сите 378 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска беше спроведена во казнено-поправната установа Идризово каде ќе ја издржува четиригодишна ...
сите 107 | | | веќе видена

Десетте прилепски дрвократци кои деновиве претепаа петмина припадници од шумската полиција од Чашка на патот Извор- Прилеп кај селото Степанци од синоќа се во ...
сите 63 | | | веќе видена

Турција ги испрати своите сојузници во Сирија да го поддржат Азербејџан во конфликтот со соседна Ерменија, изјави ерменскиот амбасадор во Москва. Вардан ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Добар совет пари вреди, владин советник уште повеќе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: