Побрзо здравје: Фатени затворските цимери кои го ограбија комбето на Стопанска Битола

Жарко Николовски од Скопје и Марјан Трајковски од село Дуње се во притвор 450.000 евра ги потрошиле за подмирување на долгови. Полицијата успеа да пронајде 70.000 денари во апоени од по илјада денари. Останатите пари претпоставуваме дека биле уплатени на повеќе сметки бидејќи кај лицето од Скопје беа пронајдени повеќе потврди од уплатени пари на сметки, вели Иво Котевски, портпарол на МВР Животот зад исти решетки во Идризово ги натерал заеднички да продолжат и по одлежувањето на затворските казни. Двајцата некогашни цимери од затвроската ќелија се главните осомничени за грабежот на 450.000 евра. 40-годишниот Жарко Николовски од Скопје и неговиот пријател Марјан Трајковски од село Дуње, Прилепско, се во притвор. Едниот го признал делото. За полицијата потврдил дека го пресретнале возилото на Стопанска банка, испукале куршум во воздух за предупредување, го нападнале возачот со кундак, а потоа ги собрале парите и побегнале. Возилото "рено кампус" го сокриле во гаражата на Трајковски во неговата кука во Дуње. За ...
| | веќе видена | слични

Веројатно се сеќавате на легендарниот скеч на момците од К-15 кога ќе извршат оружен грабеж и кога ќе дојде време да се дели пленот Цацко постојано останува со куси ракави, па тој ќе праша: „Кој ги зеде парите?“. На овој евергрин скеч потсетува и најновиот успех на полицијата, која за два дена да ги пронајде сите учесници во грабежот на парите од возилото на Стопанска банка-Битола, но не и парите! Директорот на Јавна безбедност при МВР, Љупчо Тодоровски, ќе потврди дека кај осомничените Жарко Николовски и Марјан Трајковски се стари пријатели од затворските денови. Ќе ни раскаже за делумното признание на еден од извршителите на разбојништвото и за пронајдените 68.000 денари и каса-прими за платен кредит од 10.000 денари или вкупно нешто повеќе од илјада евра. За преостанатите 449.000 евра Тодоровски вели дека ги нема. Пропаднале в земја. Разбојниците загонетно молчат и се смешкаат под мустаќи. Тешко е човек да поверува. Ги откриле извршителите, јатаците, возилото, само не парите?!За наивни и лековерни е ...
| | веќе видена | слични

Истрагата на полицискиот тим што го расветлува филмскиот грабеж на речиси половина милион евра утврдила дека сепак двајцата притворени не биле сами во грабежот туку имале помош од трети лица Прилепчанецот Зоран Димитриоски (27) е третиот осомничен за вмешаност во оружениот грабеж на 450.000 евра од возилото на Стопанска банка АД-Битола. Тој, според МВР, по кражбата им помогнал на Жарко Николоски (41) и Марјан Трајкоски (49) да побегнат од Прилеп, а како што информираат од истрагата, осомничените разбојници токму на Димитриоски му ја довериле задачата да го скрие богатиот плен. Против прилепчанецот завчера била поднесена кривична пријава за разбојништво, а по распитот пред истражен судија им се придружил на Николоски и на Трајкоски, во еден од истражните затвори, каде што ќе издржува триесетдневен притвор. Како што дознаваме од полициски извори, Димитриоски се покажал како „тврд орев“ и пред инспекторите и истражниот судија негирал каква било вмешаност во разбојништвото. Сепак доказниот материјал што МВР го ...
| | веќе видена | слични

Парите, во вкупен износ од 450.000 евра, кои минатата недела Жарко Николоски и Марјан Трајкоски ги грабнаа од банкарско возило на Стопанска банка, на излезот од Прилеп, по грабежот му ги предале на Зоран Димитриоски (27) од Прилеп. Тој е уапсен, но засега одбива да и каже на полицијата каде ги скрил парите Димитриоски, по полициското распрашување, е предаден на истражен судија, пред кого, исто така, се бранел со молчење, по што му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена. Димитриоски досега не и бил познат на полицијата како сторител на кривични дела. Полицијата испитува дали тој го испланирал разбојништвото, како и дали соработувал со некого од Стопанска банка.Од текот на истрагата е утврдено дека Николоски и Трајкоски по разбојништвото го скриле автомобилот "рено кампус" во гаражата на Трајкоски, по што го повикале Димитриоски, кој донел платнена торба во која ги ставиле кутиите со пари, а во дрвена гајба ги ставиле оружјето и алиштата кои ги соблекле, по што Димитриоски ги однел на засега неутврдено ...
| | веќе видена | слични

Благојче ПетрескиУште еден прилепчанец од вчера е во притвор, наводно за помагање на двајцата разбојници кои беа уапсени од прилепската полицијата, откако во саботата напладне на излезот од Прилеп кон Битола, ограбиле автомобил во кој се пренесувале околу 450.000 евра за битолската Стопанска банка. Дваесет и седумгодишниот Зоран Димитриоски од Прилеп, според полицијата, е третоосомничен бидејќи му помагал на скопјанецот да избега и да се скрие од полицијата. По грабежот, во гаражата на Трајкоски, двајцата разбојници се сретнале со Димитриоски, кој донел платнена торба во која ги ставиле четирите кутии со пари. Тој ја зел торбата, како и гајба во која разбојниците ги ставиле алиштата и пиштолите кои ги носеле за време на грабежот и ги однел на засега неутврдено место. Каде завршиле украдените речиси половина милион евра полицијата засега е знае. На разговор во полиција бил повикан и вториот директор на Стопанска банка АД Битола, од кого полицијата собирала информации за тоа кој се знаел за транспортот на ...
| | веќе видена | слични

Прилепчанецот Зоран Димитриоски (28) е осомничен дека ги скрил ограбените 450.000 евра од „голфот“ на Стопанска банка АД Битола и дека им помогнал на Жарко Николоски (40) од Скопје и Марјан Трајкоски (49) од Прилеп да ги скријат трагите од разбојништвото. Од полицијата велат дека интензивно работат на откривање на украдените пари и целосно расчистување на грабежот што се случи во петокот во близина на хотелот „Сарида“ на излез од Прилеп.МВР против Димитриоски поднела кривична пријава за разбојништво, а истражен судија му одреди 30-дневен притвор, по што тој зад решетки ќе им прави друштво на двајцата ограбувачи. Пред Истражниот судија во Основниот суд во Прилеп беа изведени и уште четворица осомничени за грабежот, а кои по дадените искази беа ослободени.Според полицијата, во петокот околу 11 часот Николоски и Трајкоски со автомобил „рено кампус“ му го попречиле патот на банкарскиот „голф“и заканувајќи се со пиштоли ги украле парите со автомобилот. По неколку стотина метри од местото на разбојништвото ги ...
| | веќе видена | слични

Зоран Димитриоски, третоприведениот во грабежот на возилото на Стопанска Банка бил дел од групата што го изврши грабежот и им помогнал на разбојниците да ги сокријат парите. Како што соопшти полицијата, по грабежот, разбојниците со автомобил „Рено Кампус“, во кој ги префрлиле кутиите со пари, влегле во гаражата на еден од вчера приведените, при што Димитриоски ја донел платнената торба во која ги ставиле кутиите со пари. Разбојниците ги промениле алиштата и ги ставиле во дрвена гајба заедно со пиштолот. Димитриоски ја зел торбата со парите и гајбата со алишта и го однел на засега непознато место.0 „Наредниот ден, на 09.01.2010 година околу 18,30 часот Д.З. се сретнал со осомничениот Н.Ж. кај лицето П.Д. од Прилеп, кој со своето „Пежо“ истата вечер го однел во Скопје. Во текот на патувањето, откако Н.Ж. разбрал дека го бара Полицијата, му се јавил на пријавениот Д.З. и побарал од него, од украдените пари да извади одредена сума и да му ги прати во Скопје“ се вели во соопштението од МВР. ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и седумгодишниот Зоран Димитриоски по грабежот во платнена торба ги зел парите, облеката од разбојниците и пиштолите. Прилепчанецот во истрага признал се, но не кажал каде го сокрил пленот Прилепчанцот, кој им помогнал на разбојниците по грабежот на парите од Стопанска банка-Битола, е притворен вчера. На Зоран Димитриоски (27) истражен судија од Основниот суд во Прилеп му одредил мерка притвор од 30 дена. При распитот тој признал дека ги зел парите и облеката на разбојниците, дека го сокрил оружјето, но одбил да каже каде го оставил пленот. Димитриоски беше приведен деновиве поради сомнение за вмешаност во разбојништвото. Полициската истрага утврдила дека Жарко Николоски и Марјан Трајкоски откако го извршиле разбојништвото, го сокриле автомобилот рено кампус во гаражата на Трајкоски. Потоа Димитриоски ги зел парите и облеката на разбојниците и оружјето и ги сокрил. Од МВР велат дека по извршувањето на кривичното дело Николоски и Трајкоски со возилото рено 5 кампус, во коешто ги префрлиле четирите ...
| | веќе видена | слични

Притворениот Зоран Димитриески (27) од Прилеп одбивал да каже каде ги скрил 450.000 евра Горан АдамовскиОколу 450.000 евра што беа украдени во петочниот грабеж кај Прилеп на возилото на Стопанска банка Битола се скриени од третиот партнер на двајцата ограбувачи, велат од полицијата. Според истрагата, откако двајцата ограбувачи го извршиле разбојништвото, Зоран Димитриески (27) дошол кај нив и ги собрал парите во торба што потоа ја скрил. Полицијата го уапси Димитриески, против него е поднесена пријава за разбојништво, одреден му е и триесетдневен притвор, но тој, наводно, одбива да каже каде ги скрил парите.Од МВР велат другите четворица приведени, за кои постоеше сомневање дека се инволвирани во разбојништвото, се пуштени. Се' уште се утврдува дали некој од банката им дал информација на разбојниците кога, каде и како ќе се пренесуваат парите. Од Стопанска банка Битола и вчера одбија да зборуваат со медиумите. Велат дека ќе молчат се' додека не заврши истрагата, очекувајќи да биде откриено кој бил кртот во ...
| | веќе видена | слични

МВР информира дека уапсено е и трето лице инволвирано во спектакуларниот грабеж на 450.000 евра кој во петокот на излезот од Прилеп беше извршен од возило на Стопанска банка Битола. Дваесет и седумгодишниот прилепчанец Зоран Димитриоски кој вчера е уапсен од полицијата во Прилеп, по грабежот на 450 илјади евра ги сокрил парите, но местото каде го оставил богатиот плен се уште останува мистерија за полицијата. По извршувањето на кривичното дело, Жарко Николоски и Марјан Трајкоски со возилото Рено 5 Кампус, во кое ги префрлиле четирите кутии со пари, влегле во гаражата на Трајкоски каде дошол Димитриоски, кој донел платнена торба во која ги ставиле кутиите со пари, потоа ги промениле алиштата кои ги носеле, ги ставиле во дрвена гајба во кој ги ставиле и пиштолите со кои го извршиле кривичното дело. Осомничениот Димитриоски ја зел торбата со парите и гајбата со алиштата и пиштолите и ги однел на засега неутврдено место, велат од Министерството за внатрешни работи. Наредниот ден во саботата , околу 18,30 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 360 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 257 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 199 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Побрзо здравје: Фатени затворските цимери кои го ограбија комбето на Стопанска Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: