Гонзалес: Се обидовме, не успеавме…


ЕКИПА во Минхен , Стеван Цаневски Раул Гонзалес и македонската репрезентација го претрпеа третиот пораз во низа на овој светски шампионат, не успевајќи да се пласираат во втората рунда од СП 2019. „Честитки до тимот на Исланд за добрата игра. Беше тешко за нас, игравме 100%, во првото полувреме бевме одлични, но во вториот дел се изморивме во дуелите со нивната цврста одбрана. Да бидеме искрени, тие беа подобри од нас денеска. Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме. Пробавме со седум на шест, потоа и со шест на шест, имавме шанса до самиот крај благодарение на одбраната и на одличниот Борко, но и тоа не беше доволно“ – истакна Гонзалес.
| | веќе видена | слични

Последниот ден на СП беше одбележан и со поостри критики за младите играчи кои не успеаја да ја оправдаат довербата и потрфлија комплетно на овој Mундијал. Ако треба еден Кирил Лазаров да се тепа 60 минути против Чиле, тогаш треба да се запрашаме што се случува во репрезентацијата. Игравме тројца, без помош на некого. И јас бев млад и јас дојдов како нив, успеав од првенство на првенство да одам понапред и понапред. Но, мислам дека тие тапкаат во место и стварно треба да се запрашаат што не е во ред, кога не можат да се запишат во листата на стрелците против еден Чиле. Не знам, навистина ми е тешко. Не ни се пишува добро, ако не се опаметиме, ќе биде многу тешко. Не знам што треба да се прави, не е мое да судам, прво од себе да се тргне, па после за другите. Жал ми е што вака зборувам, но да го оставиме Кирил Лазаров на 40 години да игра 60 минути да се бори и тепа, а некој да се влече по терен… навистина е срамота, вели левото крило на македонската репрезентација Дејан Манасков.
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева Не сме светски шампиони за да се разочаруваме по еден пласман на 15-то место на Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска. Ќе жалиме за пласманот во главната фаза, ќе жалиме што одново ќе треба да се вратиме на оние теми кои со години го „трујат“ македонскиот народ, како политика и слично. Ракометарите треба да продолжат со кренати глави, барем оние искусните кои го потрошија последниот атом на сила на теренот. Не ја добија потребната потпора од младите, не зборувам за квалитетот на „младите“, туку за нивната борбеност. Не се сеќавам дека во овие 11 дена видов еден од нив како Дувњак против Бразил да се фрли на теренот иако неговата репрезентација имаше негатива од шест гола разлика. Голем дел од оние кои ги пласиравме како таленти или надеж веќе не се ниту таленти, ниту пак не искусни. Треба да се засрамат, бидејќи се далеку од нивото на капитенот Кирил Лазаров. Иако има 38 години повеќе трча и повеќе се бори на теренот од нив. Критиките од Ристовски, ...
| | веќе видена | слични

Заврши уште еден мундијалски настап за Македонија, со пласман сосема реален согласно моменталните можности, но и фактот дека посериозната смена на генерации во нашата репрезентација почна токму од овој светски шампионат. Гледано чисто статистички, пласманот е идентичен како и пред две години во Франција, каде забележавме две победи, едно реми и три порази, наспроти три победи и четири порази овде во Германија. Сепак, останува фактот дека во 2017 ја остваривме зацртаната цел – пласман во осминафиналето, каде настапивме без повредените Миркуловски и Манасков, а овде не успеавме да стигнеме до втората рунда, нешто што беше желба на сите, а остана неостварена. На крајот, останува утехата дека ако ништо друго барем сме редовни учесници на големи натпреварувања. А пласманот – па за него капитенот Лазаров уште пред Мундијалот проговори дека ќе биде светско чудо ако со овој тим отидеме меѓу 12-те најдобри во светот. По природа сме оптимисти и никој не може да ни го одземе правото да посакуваме нешто повеќе – но ова ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Македонија вчера го победи Чиле и ја освои 15-тата позицијана Светското првенство. Нема сомневање дека македонската јавност очекуваше повеќе, но она што го изјави Лазаров дека ќе биде чудо ако влеземе во топ 12 се покажа како вистина. Дел од поискусните ракометари испратија критики кон помладите за немање желба, а дека имаат право се покажа и во вчерашниот натпревар против Чиле. Иако, натпреварот не носеше многу сепак сигурно е поубаво да се заврши првенството со победа. Во првото полувреме од овој натпревар е еден брз погодок на Чилеанците, Манасков имаше намера да тргне во брз напад бидејќи на голот на Чиле немаше голман. Сепак, неговата замисла не успеа затоа што едноставно немаше со кого да проигра. ВИДЕО: Моментот кога Манасков се налути против Чилеанците
| | веќе видена | слични

Задоволство нема, но нема ниту разочарување. Ова е генералниот заклучок во таборот на ракометната репрезентација на Македонија по седумте настапи на СП во Германија и во Данска. Но, индивидуално секој има по нешто да каже по мечевите со Јапонија, со Бахреин, со Хрватска, со Шпанија, со Исланд, со Русија и со Чиле настрана она дека секое учество само по себе на големите собири е успех сам по себе за Македонија. Ако помладите ги средуваат импресиите од Минхен и од Келн, тогаш играчите со искуство и со стаж во националниот тим и тоа како имаат што да кажат. Еден од нив е Дејан Манасков кој по натпреварот за 15. место со еден од редовните епизодисти на светските првенства, меѓудругото, се осврна и на помладите колеги во репрезентацијата. „Ако го победевме Исланд ќе беше поинаку, но што е тука е. Кога губиме вината е кај сите, кога победуваме се радуваме сите. За жал толку ни е силата во моментот, далеку сме од европскиот и од светски врв. Се надевам дека младите ќе покажат повеќе во иднина и дека ќе имаат ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Заврши уште едно ракометно Светско Првенство за Македонија, во рамките на досегашните пласмани од деветтото до 16. место на последните пет Мундијали. Пласманот во рамките на очекувањата, а и статистиката потврдува дека не извадивме некој „џокер“ од ракавот со кој би направиле чекор напред на светската ракометна сцена. Филип Кузмановски и Дејан Манасков се играчите со најголема минутажа за Македонија на СП 2019, првиот со 5:50:46 часа, вториот со 5:49:34 часа. Дури и оние помладите не беа целосно заборавени, па така официјалната статистика вели дека Мартин Серафимов одиграл еден час и 22 секунди, Танкоски минал на теренот 55 минути, додека Филип Чурлевски одигра најмалку, само дваесет минути (зад него на оваа листа е само голманот Даскалоски, со девет минути од последниот натпревар). Кире Лазаров е најдобар стрелец со вкупно 48 погодоци од 74 обиди, зад Манасков со 33 гола од 50 упатени шутеви за време на овие седум натпревари. Стопроцентен ефект во нашите редови има само ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот селектор, Раул Гонзалез, вели дека ќе размисли добро дали ќе остане на клупата или пак ќе си замине. Тешко е да се зборува, веднаш по завршување на последниот меч на Светското првенство, a Гонзалез истакнал дека е среќен што Македонија по четирите порази, во низа конечно победи и тоа на последниот меч на Мундијалот. Не знам дали ќе ја водам Македонија, нека помине време, да направиме анализа, па ќе видиме. Свесен дум дека овие денови имаше критики, тоа е нормално, истакнал Раул Гонзалез. (извор - Sportmedia)
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева За време на Светското првенство, на адресата на Раул Гонзалез, па и речиси поголем дел од играчите стигнаа бројни критики. На некому не му се допадна играта во напад „седум на шест“, други не го сакаа Филип Лазаров... По победата над Чиле, шпанскиот стратег кој ќе размисли дали ќе остане на клупата на нашиот национален тим иако има договор со РФМ до 2020 година, збореше отворено. Филип Лазаров е прв на листата на „најхејтани“ ракометари. На Раул му беше замерено зошто токму тој играч мора да игра среден бек... „А кажете ми кој друг да игра на среден бек? Кузмановски играше на периоди, треба да сфатите дека Кузмановски и Талески од едната, како и Лазаров од другата страна се шутери. Нам ни беше потребен играч со финта, некој што ќе знае да ја задржи топката, затоа го избрав Филип Лазаров. Нормално ќе беше добро да го имаме Миркуловски, тогаш ќе беше поинаку и во одбраната, но тоа е тоа". Гонзалез вели дека играта „седум на шест“ не е само негова идеја... „Не е точно дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија го победи Чиле во завршниот натпревар на Светското првенство, натпревар кој може да биде последен за Раул Гонзалес на кормилото на нашата селекција. Ова шпанскиот стратег го најави по денешниот триумф, односно сака да направи анализа и потоа со мирна глава да ја соопшти конечната одлука. -Свесен сум за критиките од јавноста дека не сум бил посветен на работата со репрезентацијата по заминувањето во ПСЖ. СП заврши, ќе видиме што ќе се случи. Главите се жешки, јас сакам да донесам одлука кога ќе имам мир. Не сум сигурен дали ќе ја водам Македонија, ќе направиме анализа, -истакна Гонзалес кој не е задоволен од конечниот пласман на мундијалот. -Честитки до нас и до чилеанската репрезентација за одличниот натпревар. Ние заслужено победивме. Очекувавме да ја минеме групата, но не успеавме во нашите намери, порача Шпанецот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 304 | | | веќе видена

Продолжуваме со посетите низ Република Македонија. Денес сме во Крива Паланка, остваривме средба со неколку стопанственици, ги посетивме нивните фабрики ...
сите 272 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гонзалес: Се обидовме, не успеавме…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: