Повеќе вести како оваа (25)

Заврши уште еден мундијалски настап за Македонија, со пласман сосема реален согласно моменталните можности, но и фактот дека посериозната смена на генерации во нашата репрезентација почна токму од овој светски шампионат. Гледано чисто статистички, пласманот е идентичен како и пред две години во Франција, каде забележавме две победи, едно реми и три порази, наспроти три победи и четири порази овде во Германија. Сепак, останува фактот дека во 2017 ја остваривме зацртаната цел – пласман во осминафиналето, каде настапивме без повредените Миркуловски и Манасков, а овде не успеавме да стигнеме до втората рунда, нешто што беше желба на сите, а остана неостварена. На крајот, останува утехата дека ако ништо друго барем сме редовни учесници на големи натпреварувања. А пласманот – па за него капитенот Лазаров уште пред Мундијалот проговори дека ќе биде светско чудо ако со овој тим отидеме меѓу 12-те најдобри во светот. По природа сме оптимисти и никој не може да ни го одземе правото да посакуваме нешто повеќе – но ова ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонската репрезентација го одржа првиот официјален собир во рамките на подготовките за Европското првенство кое во јануари ќе се одржи во Хрватска. Во хотелот „Александар Палас" се појавија капитенот Кирил Лазаров, искусниот Ацо Јоноски, Дејан Манасков, Филип Лазаров... Како што беше најавено, отсутен е селекторот Раул Гонзалез кој на репрезентацијата ќе и се приклучи веќе утре. Во тимот засега ги нема Немања Прибак, Филип Миркуловски и Филип Талески, кои се очекува во следните неколку дена да бидат во стројот.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Раул Гонзалес ја искористи прес-конференцијата по дуелот со Чиле и за нешто подетална анализа околу играта на македонската репрезентација на ова СП. Свесен за критиките на негова адреса поради упорното форсирање на „седум на шест“, тој останува цврсто на ставот дека тоа беше вистински тактички потег кој за жал не го донесе посакуваниот пласман меѓу 12-те најдобри селекции во светот. „Македонија не е репрезентација со огромен број на врвни играчи, затоа мора да се сведе на силен колектив, да игра нешто специјално за да може да се носи со сите ривали. Мислам дека седум на шест беше идеален одговор за такво нешто, видовте како функционираше на пријателскиот меч со Србија, на кој за дваесетина минути ни донесе предност од десет гола. Тогаш знаев дека можеме да функционираме и мислам дека во голем дел од натпреварите париравме добро и на Хрватска и на Шпанија и на Исланд. Не е точно дека форсирав „седум на шест“, јас сум тренер што се адаптира на тимот, што сака да направи се за да ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезетнација вечерва со автобус од Скопје до Софија ќе ја започне својата Мундијалска авантура. Како што е познато, крајната наша дестинација е Мец, каде што се очекува да пристигнеме утре околу пладне. Во вечерните часови ќе го одработиме првиот тренинг и ќе можеме да се запознаеме со салата. Селекторот на ракометарите Лино Червар, заедно со Кире Лазаров, Филип Миркуловски како и директорот на репрезентацијата Чакаревски се обратија пред јавноста. „Подолго време се подтотвувавме за овој настан. Одработивме квалитетни подготовки во Маврово и Скопје. Иако не бевме комплетни во Маврово, бидејќи имавме играчи кои што оправдано доцнеа. Најважно од се е што физички, психолошки и тактички добро се подготвивме, а тоа на самите средби ќе се покаже дали е доволно. Заминуваме во една мирна атмосфера и ќе се надигруваме со противниците. Најважно од се е како играчи да му веруваме на селекторот. Мојата амбивија е поголема и потсвесно се надевам дека можеме да се надигруваме со големите ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација котира високо на листата стрелци на Светското првенство во Катар. Кире Лазаров има вкупно 29 гола од 54 шута на четитите досегашни натпревари. Против Тунис даде десет, со Иран девет, со Босна и Херцеговина три, а вчера против Хрватска седум гола. Леворакиот бомбардер, кој за многумина ракометни стручњаци е најдобар десен бек во светот, погоди 17 од 20 пенали на шампионатот. Подобри од него се Словенецот Драган Гајиќ со 39 погодоци, десет повеќе од Лазаров и Жарко Марковиќ од Катар со 32 прецизни удари кон противничките мрежи. Ако се биде според нашите желби и планови, Лазаров би требало да одигра повеќе мундијалски натпревари од Гајиќ, доколку се случи Македонија да се сретне со Словенија во осминафиналето, се рабира и да победи. Двете репрезентации веќе обезбедија место во нокаут сегментот. Ние сме блиску до второто место во групата „Бе“, а Словенија до третото во групата „А“. Во тој случај Марковиќ би останал еден од главните конкуренти на Лазаров во ...
| | веќе видена | слични

Во ракометните кругови се шпекулира дека селекторот по повредата на Филип Кузмановски, во репрезентативниот дрес го посакува неуморниот борец Филип Миркуловски, кој се пензионираше по победата над Чешка со која се обезбеди пласманот на првенството во Франција Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар, денеска на прес-конференција во Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе го соопшти списокот на ракометари, на кои ќе смета за претстојното Светско првенство во Франција (11 - 29 јануари 2017). Списокот на селекторот за овој Мундијал со нетрпение го очекува целокупната македонска јавност, особено спортските фанатици, бидејќи претходно е најавено дека ќе биде повлечен "рез", односно ќе следи драстично подмладување на репрезентацијата. Промена се очекува и на голманската позиција, поточно "втор голман#, бидејќи селекторот наводно е незадоволен од настапите на Златко Даскаловски, на првите две квалификациски средби за пласман на ЕП 2018 година Сепак, најинтересно ќе биде да се види кои ...
| | веќе видена | слични

Во ракометните кругови се шпекулира дека селекторот по повредата на Филип Кузмановски, во репрезентативниот дрес го посакува неуморниот борец Филип Миркуловски, кој се пензионираше по победата над Чешка со која се обезбеди пласманот на првенството во ФранцијаСелекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар, денеска на прес-конференција во Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе го соопшти списокот на ракометари, на кои ќе смета за претстојното Светско првенство во Франција (11 - 29 јануари 2017).Списокот на селекторот за овој Мундијал со нетрпение го очекува целокупната македонска јавност, особено спортските фанатици, бидејќи претходно е најавено дека ќе биде повлечен "рез", односно ќе следи драстично подмладување на репрезентацијата. Промена се очекува и на голманската позиција, поточно "втор голман#, бидејќи селекторот наводно е незадоволен од настапите на Златко Даскаловски, на првите две квалификациски средби за пласман на ЕП 2018 годинаСепак, најинтересно ќе биде да се види кои ќе ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел. „Очекувано Ангола беше подобра од натпреварот со Словенија. Ние почнавме лошо и имаше малку нервоза. Имавме шанси, но не ги реализиравме. После се си дојде на свое место и сите играчи добија шанса со што ги распоредивме силите во пресрет на дуелот со Словенија, особено што имаме и ден одмор, изјави капитенот Кирил Лазаров. Со слично мислење е и еден од поискусните во репрезентацијата Филип Миркуловски. „Знаевме дека Ангола ќе одигра подобро од дуелот со Словенија. Лошо почнавме, но ја постигнавме и втората победа. На Словенија одиме со две победи, а оваа репрезентација добро ни е позната. Со победа над Словенија може да се оди на второто место во групата, рече Миркуловски.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација го освои 15. место на Светското првенство во Германија и Данска. Избраниците на селекторот Раул Гозалез, за пласман на петнаесетата позиција славеа над селекцијата на Чиле со 32:30 (16:16). „Црвено – жолтите“ како и на претходните натпревари влегоа немотиврани во овој натпревар и отпорот на јужноамериканците го урнаа во финишот од натпреварот. Интересно е тоа што и на овој натпревар селекторот Раул Гонзалез не им даде многу шанса на младите играчи кои првпат се на еден Мундијал, туку повторно голема минутажа добија оне поискусните. Македонската репрезентација беше на петнаесетото место и пред две годни на Мундијалот во Франција. Колку и да звучи сурово, ваквиот расплет на настаните на овој шампионат говорат дека слабо се напредува и дека најверијатно во иднина треба да се промени стратегијата. -Овие натпревари се најтешки за играње, не решава ништо, но подобро е да се заврши со победа. Многу млади играчи добија шанса и пак ќе повторам дека подобро е еден шампионат ...
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија во понеделникот имаше собир во рамки на ЕХФ неделата, а репрезентацијата ќе тренира до сабота во СРЦ Кале. Сеелкцијата во овој период нема да игра контролни дуели како дел од стратегијата на селекторот Раул Гонзалез за претстојниот настап на Европското првенство 2018 во Хрватска. „Со Раул одигравме четири натпревари, но немавме многу тренинзи. Сега ќе можеме да тренираме без притисок и да навлеземе во тактиката на Раул. Нема да имаме патувања ќе бидеме во Скопје, тоа може да биде добро за екипата и за кревањето на атмосферата за тоа што не чека во јанаури. Покрај тренинзите ќе имаме и доста слободно време заедно, па ќе може да се работи за уште поголемо подобрување на 'хемијата' во тимот. Ние знаеме што бара селекторот од нас, но ќе работиме на финеси“, изјави еден од поискусните ракомети во репрезентацијата Филип Миркуловски. Репрезентативците ќе имаат по два тренинга на ден, а поради повреда нема да биде присутен Ацо Јоноски. Селектрот Гонзалес на почетокот ...
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Се одјавуваме од Минхен со сценарио кое најмалку го посакувавме. Трите порази и двете победи беа недоволни за продолжување меѓу 12-те најдобри селекции, па за првпат на Светските првенства ќе играме во Президент Купот, односно ќе се бориме за пласман од 13. до 16. место. Нормално е амбициите да бидат големи, но еднаш засекогаш треба да ги извадиме розевите очила и да се соочиме со реалноста. Голем дел од негативните коментари испратени на сметка на ракометарите и стручниот штаб се погрешни. Никогаш не сме биле на ниво на Франција, Шпанија, ниту пак Хрватска или пак Исланд. Очигледно, додека ракометарите гинат на теренот, уживаме да лечиме фрустрации. За жал „гладта" за спортските успеси не оддалечува од реалноста. Во ладните јануарски денови се навикнавме да се згрееме со победите на ракометарите (најуспешната репрезентација во Македонија) и проблемите да ги оставиме настрана и да се насочиме кон ракометот. Овој јануари е ладен, но и реален. Како на момент да заборавивме ...
| | веќе видена | слични

Повредата поради која Кире Лазаров пропушти два меча во дресот на Нант сепак е сериозна. Капитенот на македонската репрезентација има скинати мускулни влакна на абдоменот, повреда која бара пауза и голема внимателност. „Имам скинати мускулни влакна на абдоменален дел. Потребна е пауза, но колкав временски период точно не може да знам. Ќе видиме како ќе биде. Треба да се биде внимателен кога станува збор за ваков тип на повреда", објасни за „Македонски спорт", Кирил Лазаров. Ваквите вести доаѓаат во лошо време, пред собирот на репрезентацијата за ЕХФ-неделата, кој е закажан за следниот понеделник. Селекторот, Раул Гонзалез на нашиот национален тим одлучи да нема пријателски натпревари, првата фаза од подготовките за Европското првенство во Хрватска следната година да го искористи за испробување на нови тактички замисли. Покрај Лазаров за овој собир „виси“ и присуството на капитенот на Металург, Филип Кузмановски, кој веќе две недели е надвор од тренанжен процес проади повреда на стапалото, но и инфекција која ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Филип Лазаров е еден од најискусните во таборот на македонската репрезентација, значаен адут на Раул Гонзалес во периодите кога се игра „седум на шест“. Тој го постигна најубавиот гол на дуелот со Јапонија, по „цепелинот“ на асистенција на Кире Лазаров , но Филип е свесен дека се уште е прерано за било каква еуфорија во националниот тим. „Не беше така лесно како што кажува резултатот, но искуството ни ги донесе тие девет гола предност. Покажавме зошто сме редовни учесници на големите натпреварувања, па Јапонците иако напредуваат во ракометот не добија можност да изненадат против нас. Задоволни сме од триумфот, но се уште е рано, нема потреба од еуфорија бидејќи најтешките натпревари допрва претстојат. Се уште ја немаме детално анализирано нашата игра, за нас како играчи најважно е како изгледаме во очите на Раул, да ги исполниме задачите што тој ни ги дава. Со Јапонија беше добро што имавме добро време за детална тактичка подготовка, тоа нема да биде случај со Бахреин, но во ...
| | веќе видена | слични

Сонот да ги видиме нашите ракометари во квалификациите за Олимписките игри во Рио де Жанеиро следната година заврши со поразот од Словенија во осминафиналето на СП во Катар. Пораз во кој одбраната и голманите не беа на потребното ниво и кој покажа дека Словенците во моментов се во подобра форма, играат подобар ракомет и тактички подобро се подготвиле за битката за место во четвртфиналето. Она во што не можеме да се сомневаме е желбата на нашите ракометари за победа, но на крајот тоа не беше доволно да се оствари историски успех на едно Светско првенство. „ Не постои сомнеж дека сакавме да победиме и да обезбедиме пласман во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро. Ова се такви мечеви каде што нема поправен. Психолошки е тешко да се игра кога постојано мораш да го бркаш резултатот на противникот, тоа е и причината за промашените зицери. Нема срамење, загубивме од една екстра квалитетна репрезентација, четврта од последното СП. Кога беше најважно, Шкоф одбрани неколку неверојатни шутеви, а ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез, го објави списокот на ракометари за првиот собир на репрезентацијата за ЕХФ неделата (23 до 29 октомври). Собирот е закажан за 23 октомври 2017 (понеделник) со почеток од 16:30 часот во хотелот „Александар Палас" во Скопје, а селекторот Гонзалез повика вкупно 21 ракометари, меѓу нив се најде и играчот на Бешикташ Немања Прибак. Како што е познато нашата репрезентација нема да одигра ниту еден пријателски натпревар, Гозалез овој период ќе го искористи за испробување на нови тактички замисли за Европското првенство следната година. СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски, Јане Цветковски Крила: Дејан Манасков, Гоце Ојлески, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски Бекови: Филип Талески, Филип Кузмановски, Марко Нелоски, Филип Лазаров, Кирил Лазаров, Мартин Велковски, Филип Миркуловски, Немања Прибак Пикери: Стојанче Стоилов, Никола Маркоски, Жарко Пешевски Дефанзивци: Велко Маркоски, Аце Јоноски
| | веќе видена | слични

Македонија доживеа пораз од Словенија во осминафиналето со 30:28, а Филип Миркуловски пред време го заврши овој натпревар. Тој во 36-тата минута заработи црвен картон поради што мораше да се пресели на трибините. Миркуловски вели дека ова можеби беше последната шанса на оваа генерација за пласман на Олимписките игри и потенцира дека можеби е време за подмладување на репрезентацијата. -Можеби лошата одбрана го реши мечот, се однесувавме како да играме против кој знае која репрезентација. Можеби и моето исклучување, кое не требаше да го направам. Игравме со нозе тешки два тона, не знам што беше проблемот. Мислам дека ова беше последна наша шанса за пласман на Олимписки игри на оваа генерација. Можеби е време за промена на генерации, сите сме во зенитот на нашите кариери. Сите сме преку 30 години и треба да се размислуваме за подмладување. Но најнапред да ги одиграме уште квалификациите за европското првенство во Полска, а подоцна да влезе свежа крв во тимот, изјави Миркуловски.
| | веќе видена | слични

Македонија доживеа пораз од Словенија во осминафиналето со 30:28, а Филип Миркуловски пред време го заврши овој натпревар. Тој во 36-тата минута заработи црвен картон поради што мораше да се пресели на трибините. Миркуловски вели дека ова можеби беше последната шанса на оваа генерација за пласман на Олимписките игри и потенцира дека можеби е време за подмладување на репрезентацијата. - Можеби лошата одбрана го реши мечот, се однесувавме како да играме против кој знае која репрезентација. Можеби и моето исклучување, кое не требаше да го направам. Игравме со нозе тешки два тона, не знам што беше проблемот. Мислам дека ова беше последна наша шанса за пласман на Олимписки игри на оваа генерација. Можеби е време за промена на генерации, сите сме во зенитот на нашите кариери. Сите сме преку 30 години и треба да се размислуваме за подмладување. Но најнапред да ги одиграме уште квалификациите за европското првенство во Полска, а подоцна да влезе свежа крв во тимот, изјави Миркуловски.
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација в среда, со дуелот против соодветната селекција на Украина (СЦ „Борис Трајковски“, од 18.30 ч.), ќе го почне новиот квалификациски циклус за пласман на уште едно европско првенство (ЕП), петто во нејзината историја. Овој пат тоа ќе биде во Хрватска во 2018 година. А, на патот дотаму, покрај Украина, ривали ќе бидат уште Чешка и Исланд. Првите две селекции од секоја од седумте групи обезбедуваат пласман на ЕП. Првиот собир репрезентацијата за новиот циклус го имаше вчера попладне, во хотелот „Парк СПА“ во Скопје.Но, овој пат Македонија, исто така, отвора и една нова ера во ракометот, ќе настапува во изменет и подмладен состав. Во неа ќе нема неколку познати имиња што изминативе години ѝ даваа тон и беа едни од главните носители на играта. Против Украина, меѓу другите, веќе нема да ги гледаме Наумче Мојсовски и Филип Миркуловски (а од поодамна се збогуваа Ванчо Димовски, Стевче Алушовски...), ракометари без кои беше тешко да се замисли еден нејзин настап. Но веќе ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација денеска (16:30 часот) ќе го има првиот собир во ракмите на ЕХФ-неделата, која е прв мини циклус во подготовките за Европското првенство во Хрватска, закажано за во јануари следната година. Селекторот Раул Гонзалез повика вкупно 21 ракометар, а според најавите на денешниот собир ќе бидат и капитенот Кирил Лазаров, бекот на Металург, Филип Кузмановски, како и вардаровиот пикер Стојанче Стоилов, кои се на листата на повредени. На барање на шпанскиот стратег, нашиот најдобар национален тим нема да одигра пријателски натпревари, како повеќето репрезентација, Гонзалез овој период ќе го искористи за спроведување на новите тактички замисли. Во составот се врати Немања Прибак, а додека новитет е голманот Јане Цветковски. Гонзалез истакна дека сериозно ќе смата на сите ракометари кои се најдоа на списокот. Македонската репрезентација во групната фаза на Европското првенство силите ќе ги одмери со Словенија, Црна Гора и Германија. СПИСОК РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Голмани: Борко Ристовски, Никола ...
| | веќе видена | слични

Австриските медиуми му посветуваат големо внимание на тукушто започнатото Европско ракометно првенство во нивната земја. Пред вечерашното деби на Северна ...
| | веќе видена | слични

Од исходот на овој натпревар зависи дали Македонија ќе ги задржи шансите за полуфинале. За да се случи тоа „црвено-жолтите“ мораат да победат, а дали ќе триумфираат во голема мера ќе зависи дали ќе игра капитенот Кирил Лазаров. По вчерашните медицински прегледи и снимки во Загреб, не беше решена дилемата дали Лазаров ќе му биде на располагање на селекторот Раул Гонзалес. Од таборот на нашата репрезентација уверуваат дека се што е во нивна моќ ќе направат Лазаров да биде на теренот, но сепак тоа ќе зависи од видот и тежината на повредата. Се очекува на теренот да се врати Филип Миркуловски кој беше поштеден на неделната средба со Шпанија. Со евентуална победа, Македонија ќе остане во игра за висок пласман. Табела Група 2: Данска 6 бода (4 натпревари), Шпанија 4 (3), Германија 4 (4), Македонија 3 (3), Чешка 2 (3) и Словенија 1 (3). 
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров вечерва ќе се приклучи на тренинзите на македонската репрезентација, откако неговата состојба по повредата на стомачните мускули се стабилизираше во изминатиот период. Прегледите врз капитенот покажаа дека повредата не е премногу сериозна, па тој од денеска ќе му се стави на располагање на селекторот Раул Гонзалес на тренинзите на националниот тим во следниот период. „Како што е познато Лазаров поради повреда на стомачните мускули ги пропушти последните неколку средби на својот тим. За среќа неговата состојба во последниот период се подобри, па тој ќе почне со тренинзи од вечерва. Ќе работи со намален инцидент за да не ризикуваме да дојде до нова повреда, но неговото присуство е значајно за атмосферата во тимот, како и за колективно прифаќање на новите тактички замисли на селекторот“ – изјави директорот на репрезентацијата, Милчо Чакаревски. Во тренажниот процес ќе биде вклучен и Филип Кузмановски, како и Филип Талески, кој се мачи со повреда заработена при настапите за Некар Левен.
| | веќе видена | слични

Предводникот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез дополнително ќе одреди кога ќе биде првиот собир. Шпанскиот стратег кој денеска го соопшти поширокиот список, на стартот на подготовките за Европското првенство кое од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска, нема да може да смета на дел од најискусните ракометари, доколку истите почнат пред 20 овој месец. Филип Талески и Филип Миркуловски последниот меч во Бундеслигата го играат на 26 декември. На списокот на играчи кои што ќе доцнат на подготовките ќе бидат и Немња Прибак и Филип Лазаров, нивниот Бешикташ оваа година ја затвара на 24 овој месец. Капитенот Кире Лазаров со неговиот Нант последниот меч го играат на 20 декември, а на истиот датум со обврски кон Веспрем завршува, Дејан Манасков. Од поискусните ракометари нешто порано ќе завршат Борко Ристовски, голманот на Барселона после 13 ќе биде слободен. Повеќе денови за одмор ќе имаат Стојанче Стоилов (Вардар), играчите на Металург, како Македонците кои настапуваат во Романија, таму првенството ...
| | веќе видена | слични

Сениорската селекција денеска заминува за Франција, а селекторот и двајца ракометари се појавија на пресот пред патот на Мундијалот Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва во 23 часот заминува за Софија од каде што утре наутро ќе патува за Луксембург. Оттаму следува пат до Мец каде што од 12 до 19 јануари ќе бидат одиграни пет натпревари. Пред заминувањето беше одржана прес-конференција на која селекторот Червар, директорот Чакарески, капитенот Лазаров и еден од поискусните, Миркуловски, ги искажаа своите очекувања од настапот на Мундијалот. - Одработивме одлично за време на подготовките. Тоа беа тешки тренинзи и во Маврово и во Скопје и морам да ги пофалам сите момци за она што го прикажаа. Имаше голем ентузијазам и голема желба за докажување. Секој вложи максимум и немам никакви замерки за одработеното во изминатиот период. Ова е нов пат во нов олимписки циклус. Создаваме една нова репрезентација која може да го оствари големиот сон и да донесе пласман на следните Олимписки игри - изјави ...
| | веќе видена | слични

Од Вараждин, Марија Ковачева Три порази, две победи и едно реми е целокупниот скор на македонската репрезентација на ова Европско првенство. Имавме шанса за сензација, но на двапати не ја искористивме. Најмногу за ова ќе жалат оние поискусните ракометари кои со години се дел од големите натпреварувања. Во Загреб покажаа дека се зрели и дека сега е моментот, но во Вараждин се случи пресврт. Големиот борец Филип Миркуловски жали за пропуштената шанса. „Одигравме во рамките на нашите можности, паднавме во второто полувреме, можеби резултатот меѓу Словенија и Чешка имаше свое влијание бидејќи немавме шанси за тоа трето место во групата. Целосно земено, солидно првенство, успеавме да бидеме први во Загреб во таа група, но во продолжение потфрливме. Тука е повредата на Лазаров која ги размрда нашите редови и тој натпревар со Чешка, ако вчера победевме ќе беше друго“. Популарниот Жути е среќен бидејќи младите Филип Талески, Филип Кузмановски, Мартин Велковски..покажаа дека Македонија има светла иднина. „И вчера ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Минхен , Стеван Цаневски Македонија излегува на мегдан со Шпанија, а Раул Гонзалес вторпат во рок од една година како селектор на нашата репрезентација ќе се надмудрува со своите сонародници на едно големо натпреварување. Повеќе од јасно е кој е фаворит, а кој аутсајдер на оваа средба, но убавината на спортот е токму во тоа што може да се верува во чуда, колку и да се мали шансите за такво нешто. Разликата во квалитет им е јасна на сите, но пред две години покажавме дека можеме без страв и преголем респект да парираме на „фуријата“. Чиста спротивност беше ланскиот дуел на двете селекции, кога не само што загубивме двоцифрено (31-20), туку и делувавме почетнички во поголемиот дел од натпреварот. Точно е, во раната фаза на натпреварот останавме без Кире Лазаров, но таа повреда се случи при резултат 6-1, откако за 10 минути бевме демолирани од фаворитот. Гонзалес калкулираше, па Филип Миркуловски цел натпревар го преседе на клупата, бесно гледајќи ја немоќта на соиграчите на теренот. Шпанецот тоа потоа ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...