Македонија на СП низ бројки: Кој најмногу грешеше, а кој „крадеше“ во одбрана…


ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Заврши уште едно ракометно Светско Првенство за Македонија, во рамките на досегашните пласмани од деветтото до 16. место на последните пет Мундијали. Пласманот во рамките на очекувањата, а и статистиката потврдува дека не извадивме некој „џокер“ од ракавот со кој би направиле чекор напред на светската ракометна сцена. Филип Кузмановски и Дејан Манасков се играчите со најголема минутажа за Македонија на СП 2019, првиот со 5:50:46 часа, вториот со 5:49:34 часа. Дури и оние помладите не беа целосно заборавени, па така официјалната статистика вели дека Мартин Серафимов одиграл еден час и 22 секунди, Танкоски минал на теренот 55 минути, додека Филип Чурлевски одигра најмалку, само дваесет минути (зад него на оваа листа е само голманот Даскалоски, со девет минути од последниот натпревар). Кире Лазаров е најдобар стрелец со вкупно 48 погодоци од 74 обиди, зад Манасков со 33 гола од 50 упатени шутеви за време на овие седум натпревари. Стопроцентен ефект во нашите редови има само ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Капитенот на македонската ракометна селекција, Кире Лазаров по настапот со нашата селекција на СП во Германија и Данска се врати во Македонија.Кире ги користи последните денови од кусиот одмор пред враќање на клупските обврски во француски Нант, па синоќа со своите пријатели се сретнал во кафеана.Лазаров преку својот профил на Инстаграм, на опцијата „стори" постираше како пејачот во кафеаната му ја пее македонската народна песна „Едно име имаме" од Јонче Христоски.
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација не се прослави на Светското првенство во Данска и Германија каде што ја освоивме 15-тата позиција. Иако Кире Лазаров повеќе не е дел од Мундијалот, нашиот капитен и понатаму знае да се најде во популарните ракометни сајтови. Така сега популарниот „Балкан Хендбол“ прашува – Дали Кире на најубав можен начин за него се прости од светската сцена? Лазаров го држи рекордот на најмногу постигнати голови на едно Светското првенство, на Мундијалот пред десет години во 2009 година постигна 92 погодоци и тој рекорд тешко дека ќе биде срушен во блиска иднина. За крај овој турнир Лазаров постигна погодок од седум метри кој долго време ќе се врти на друштвените мрежи, а покрај тоа воодушеви и со потегот после голот кога се поздрави со противничкиот голман. Текстот на „Балкан Хендбол“ можете да го погледнете – тука. „Балкан Хендбол“ прашува: Дали Лазаров на најдобар начин се прости од светската сцена? (ВИДЕО)
| | веќе видена | слични

Не беше остварена целта, пласман во главната фаза, се биде меѓу најдобрите 12 селекции во светот, ниту пак преку овој Мундијал да се обезбедат олимписки квалификации. Од претходно веќе се објави прашањето дали Раул Гонзалез ќе остане селектор на националниот тим, и дали Кирил Лазаров го одигра своето последно СП? Наредното СП 2021 ќе биде одржано во Египет на почетокот од новиот олимписки циклус до Париз 2024. Исто така веќе пишувавме за тоа дека нашиот десен бек останува најдобар стрелец во историјата на светските шампионати. А секако најголемото прашање е како нашата репрезентација ќе изгледа после завршувањето на неговата репрезентативна кариера. Да потсетиме, на дуелот со Русите постигна еден прекрасен гол, кој може и да се најде во кругот најубави на Мундијалот, од линијата за седум метри. Сон на Лазаров еден ден со Македонија да настапи на една Олимпијада, па последна шанса до тие квалификации за Токио 2020 ќе се бара евентуално преку следното Европско првенство кое најпрвин треба да го обезбедиме ...
| | веќе видена | слични

Можеби не можеме да го предвидиме освојувачот на титулата на Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска, но кога сме кај стрелците тука работите се повеќе од јасни. До крајот на Мундијалот остануваат уште три натпреварувачки денови, недоволни за да биде урнат рекордот на Кирил Лазаров. Дефинитино не се најде јунак за да ја надмине бројката од 92 погодоци, која македонскиот „бомбардер“ ја постигна на СП во Хрватска пред десет години. Лазаров ова големо натпреварување го заврши со 48 гола кои ги постигна во седум меча. На првото место на Топ-листата се најде Микел Хансен, кој има пет гола повеќе. Данскиот репрезентативец е далеку од рекордот на нашиот капитен, до крајот ќе одигра уште два меча, што значи дека ќе му бидат потребни 39 погодоци за да се израмни со Лазаров. Иако во спортот се е можно, сепак Хансен може да сонува за бројката од 92 погодоци. На второто место се наоѓа Соле од Шпанија со 51 гол. Полуфиналните битки се играат во петок, Франција игра против Данска, додека Германија и ...
| | веќе видена | слични

И додека веќе спласнаа возбудувањата кога станува за нашата најдобра селекција која веќе го заврши настапот, сега останува барем како што и се предвидуваше можеби барем статистички во некоја од категориите, индивидуално да бидеме меѓу најдобрите Топ 5 или Топ 10... Така на пример, Кирил Лазаров доминира засега на листата најдобри стрелци, моментно е на првото место со 48 голови (48/74, 65%) од седум одиграни натпревари. Веднаш зад него има играчи кои можат само со еден или неколку погодоци да бидат на врвот, второпласиран е Данецот Микел Хансен со 47, а по 46 голови Катарецот Али Јусеф и Чилеанецот Ервин Фојчман. Исто така ако се земат и головите и асистенциите, и во оваа категорија Лазаров е првопласиран со 48 голови и 38 асистенции. Денеска е слободен ден на СП, утре официјално ќе ги дознаеме полуфиналните парови после завршувањето на главната фаза.
| | веќе видена | слични

Македонија го совлада Чиле и го освои 15 место на Светското првенство во Германија и Данска. Пласман ист како и пред две години, на Светското првенство во Франција. Како и на претходните два меча што ги имаме играно со овој противник и на оваа средба резултатот беше тесен, а победата извојувана практично во последните минути. Македонија поведе 6-3, Чиле израмни на 6-6 и потоа се играше израмнето до крајот на средбата. Македонија го диктираше резултатот, постојано водеше но тоа водство не беше поголемо од два гола разлика. На полувреме беше 16-16. Во второто полувреме исто така се играше израмнето, Македонија имаше повеќе од водството, но Чиле на десетина минути до крајот поведе со 26-24. Веднаш врати македонскиот тим, направија серија од 4-0, и потоа го одржа водството до крајот за конечни 32:30. Кирил Лазаров со девет и Дејан Манасков со осум гола беа најефикасните во македонската репрезентација на овој натпревар, додека за репрезентацијата на Чиле најефикасен ракометар беше Фојшман Ервин со 9 погодоци.
| | веќе видена | слични

Последниот ден на СП беше одбележан и со поостри критики за младите играчи кои не успеаја да ја оправдаат довербата и потрфлија комплетно на овој Mундијал. Ако треба еден Кирил Лазаров да се тепа 60 минути против Чиле, тогаш треба да се запрашаме што се случува во репрезентацијата. Игравме тројца, без помош на некого. И јас бев млад и јас дојдов како нив, успеав од првенство на првенство да одам понапред и понапред. Но, мислам дека тие тапкаат во место и стварно треба да се запрашаат што не е во ред, кога не можат да се запишат во листата на стрелците против еден Чиле. Не знам, навистина ми е тешко. Не ни се пишува добро, ако не се опаметиме, ќе биде многу тешко. Не знам што треба да се прави, не е мое да судам, прво од себе да се тргне, па после за другите. Жал ми е што вака зборувам, но да го оставиме Кирил Лазаров на 40 години да игра 60 минути да се бори и тепа, а некој да се влече по терен… навистина е срамота, вели левото крило на македонската репрезентација Дејан Манасков.
| | веќе видена | слични

Келн, 21. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска, со што го заврши Мундијалот на 15-тото место. Македонија одигра ефикасно прво полувреме, но имаше доста пропусти во одбраната, а Манасков со два гола во финишот успеа да донесе нерешен резултат на паузата. Во второто полувреме двете репрезентации се менуваа во водството, а клучна беше серијата на Лазаров од три гола, со која поведовме со 27-26, а по двете одбрани на Митревски, Манасков ни донесе два гола предност. До крајот се играше гол за гол за конечна победа на „жолто-црвените“. Најефикасен во нашиот тим беше Лазаров со 9 гола, Манасков постигна 8, додека кај Чилеанците, Фојхман реализираше 9, додека Родриго Салинас реализираше седум погодоци. Македонскиот тим го израмни пласманот од пред две години во Франција, кога исто така го заврши шампионатот на 15 место.
| | веќе видена | слични

Заврши уште еден мундијалски настап за Македонија, со пласман сосема реален согласно моменталните можности, но и фактот дека посериозната смена на генерации во нашата репрезентација почна токму од овој светски шампионат. Гледано чисто статистички, пласманот е идентичен како и пред две години во Франција, каде забележавме две победи, едно реми и три порази, наспроти три победи и четири порази овде во Германија. Сепак, останува фактот дека во 2017 ја остваривме зацртаната цел – пласман во осминафиналето, каде настапивме без повредените Миркуловски и Манасков, а овде не успеавме да стигнеме до втората рунда, нешто што беше желба на сите, а остана неостварена. На крајот, останува утехата дека ако ништо друго барем сме редовни учесници на големи натпреварувања. А пласманот – па за него капитенот Лазаров уште пред Мундијалот проговори дека ќе биде светско чудо ако со овој тим отидеме меѓу 12-те најдобри во светот. По природа сме оптимисти и никој не може да ни го одземе правото да посакуваме нешто повеќе – но ова ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС во период на вонредна состојба предизвикана од пандемија од корона вирусот, а во неможност својот ...
сите 346 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со иницијатива „Вашите проблеми, заеднички до решенија: Затоа што ја сакам Македонија”.Како што најави, потпретседателот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Стратешките цели се реализираат. Станавме членка на НАТО и почнавме преговори за членство во ЕУ, изјави на прес-конференција, пратеникот од СДСМ, Хари ...
сите 389 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија на СП низ бројки: Кој најмногу грешеше, а кој „крадеше“ во одбрана…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: