Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат да излезат на гласање и да гласаат „против“ референдумското прашање. Јанчев во изјави за неколку електронски медиуми кажа дека тој е против Договорот со Грција за името и за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ демантира дека би гласал „за“ референдумското прашање и рече дека својот став на синоќешните состаноци на партијата го соопштил телефонски бидејќи не бил во можност да присуствува на нив во Скопје.
| | веќе видена | слични

Пратеничката од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на социјалната мрежа Фејсбук најави бојкот на референдумот, велејќи дека таа нема намера да оди против волјата на граѓаните на 30. септември. Нола Исмајловска Ставрова одлуката ја образложи со статус на социјалните мрежи:
| | веќе видена | слични

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за Договорот со Грција. „Како што се приближува 30 септември, сè почесто Референдумот е тема на разговор. Во кампањата ја побарав вашата поддршка и чувствуам одговорност да го споделам својот став. Како пратеник, моја должност е да го почитувам Уставот и да бидам гласот на оние кои ме избрале. Никој не е над волјата на народот, затоа што функцијата треба и мора да биде гласот на луѓето кои живеат во Република Македонија. Верувам во вашата мудрост и немам намера да одам против вашата одлука на 30 септември“, напиша Исмајлоска-Старова. Многумина во коментари ја прашуваат за појасен став и дали ова значи дека ќе гласа во Собранието „за“ договорот доколку помине на референдумот. Вечерва во дебата на ТВ21 лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека партијата ќе го поддржи договорот во Собранието доколку референдумот биде успешен.
| | веќе видена | слични

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска Старова предизвика емотивни реакции на социјалните мрежи откако објави навидум неодреден став како ќе се однесува на 30 септември. Откако предходно повеќе пратеници на опозицијата јавно и јасно најавија дека нема да гласаат за Преспанскиот договор и за уставни промени Исмајлоска Старова со својата нејасна позиција ги вознемири противниците на договорот со Грција. “Како што се приближува 30 септември, сè почесто Референдумот е тема на разговор. Во кампањата ја побарав вашата поддршка и чувствувам одговорност да го споделам својот став. Како пратеник, моја должност е да го почитувам Уставот и да бидам гласот на оние кои ме избрале. Никој не е над волјата на народот, затоа што функцијата треба и мора да биде гласот на луѓето кои живеат во Република Македонија. Верувам во вашата мудрост и немам намера да одам против вашата одлука на 30 септември”, напиша Исмајлоска Старова која сепак не прецизираше како конкретно ќе се однесува на референдумот и за време на дебатата во ...
| | веќе видена | слични

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, во прилог на референдумот. Хиперпродукцијата на тие пораки ги девалвира оние најважните, „најтешките“, оние од личности кои изразувајќи го личниот став да се излезе на референдумот, доаѓаат во конфликт со организациите и со структурите каде што припаѓаат. Таков е примерот на владиката Пимен, кој се приклучи на кампањата за референдумот и јавно се изјасни дека ќе гласа „за“, наспроти ставот на МПЦ, која ја следи реториката на ВМРО-ДПМНЕ. Пимен сега е изложен на жестоки напади и клетви, иако, објективно гледано, ставот на клерот во Македонија никогаш не бил особено значаен за политичкото определување на народот. Во оваа смисла, апсолутно најзначајна беше изјавата на Митко Јанчев, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Прецизноста налага да се каже дека Јанчев не кажа дека треба да се гласа „за“ (тоа од него и не се очекува), но наспроти ставот на раководството ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните се определија за европска Македонија, ВМРО-ДПМНЕ да излезе од матрицата на поделби и да се вклучи во процесот за ЕУ и НАТО. Ова го порача владејачкиот СДСМ, по обвинувањата што денеска ги изнесе опозицијата на прес-конференција. „Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија праша што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Колку и ВМРО-ДПМНЕ да не може да прифати, факт е дека Договорот со Грција го заштитува и зајакнува македонскиот идентитет и ја отстранува последната пречка за интеграција во ЕУ и НАТО. Граѓаните се свесни дека постигнатиот Договор е фер и најдобро можно решение за нив и за Македонија и затоа на референдумот на 30 септември тие ќе заокружат ЗА влез во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот со Грција. Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста, е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па ...
| | веќе видена | слични

 Граѓаните се свесни дека постигнатиот Договор е фер и најдобро можно решение за нив и за Македонија и затоа на референдумот на 30 септември тие ќе заокружат ЗА влез во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот со Грција. Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста, е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна Македонија? На десеттина денови до референдумот, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Христијан Мицкоски да каже што му е потребно и на кој начин може да му помогнеме за да го дефинира и соопшти неговиот став за најважното прашање, реагираат од СДСМ на пресот на Димче Арсовски од ВМРО – ДПМНЕ. Тука сме да му помогнеме, да се охрабри, да размисли, да одлучи, да каже јасен став, велат од СДСМ. „Најлошо е да се нема став, особено за клучни прашања од кои зависи иднината на државата. Иднината на Македонија и нејзините граѓани не смее и нема да биде ризикувана поради калкулациите и нискиот рејтинг на Мицкоски“, стои во соопштението на СДСМ и се додава: „За секоја дебата на било која тема потребни се јасни ставови. Ајде Мицкоски, охрабри се, соопшти го јавно својот став за референдумот, излези пред граѓаните, кажи дека ќе излезеш да гласаш, и ќе има и дебата и иднина во просперитетна европска Македонија“, реагираат од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Тука сме да му помогнеме, да се охрабри, да размисли, да одлучи, да каже јасен став. Најлошо е да се нема став, особено за клучни прашања од кои зависи иднината на државата. Иднината на Македонија и нејзините граѓани не смее и нема да биде ризикувана поради калкулациите и нискиот рејтинг на Мицкоски. За секоја дебата на било која тема потребни се јасни ставови. Ајде Мицкоски, охрабри се, соопшти го јавно својот став за референдумот, излези пред граѓаните, кажи дека ќе излезеш да гласаш, и ќе има и дебата и иднина во просперитетна европска Македонија, реагираат од СДСМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одработувањето за Зоран Заев и прикривањето на неговите криминали не се нови обврски во агендата на Вилма Русковска.Пред да го заштити во случајот “Рекет”, ...
сите 90 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 147 | | | веќе видена

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за Рекет во кривичниот суд откри многу интересни детали за предметот Империја. Таа тврдеше дека нејзината ...
сите 228 | | | веќе видена

Твитер-објава од 2012 година и цртан филм од 2017 година на, според многумина – бизарен начин ја предвиделе смртта на поранешниот кошаркар Коби Брајант. – Коби ...
сите 216 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од медицинска сестра со заштитна облека и маска за лице, во кое се вели дека има околу 90.000 заразени од коронавирусот во ...
сите 118 | | | веќе видена

Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ја има најголемата одговорност, дали повеќе извезуваме или увезуваме и ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: