Трамп бара крај на истрагата за руската вмешаност во изборите

Американскиот претседател Доналд Трамп побара веднаш да биде запрена истрагата за врските меѓу Русија и неговиот изборен штаб во 2016 година. Оваа негова порака на Твитер предизвика лавина на критики во Вашингтон. Републиканците во Конгресот оценија дека истрагата мора да продолжи додека Демократите сметаат дека ова е уште еден обид на Трамп да го попречи судството.
| | веќе видена | слични

Градскиот совет на западен Холивуд едногласно усвои Резолуција со која ѕвездата на претседателот на САД, Доналд Трамп ќе биде отстранета од холивудската Патека на славните. Таквата постапка е поради неговото „вознемирувачко однесување кон жени и други постапки“. Сепак, тешко дека Резолуцијата ќе ги донесе очекуваните резултати, бидејќи Патеката на славните се наоѓа во соседен Лос Анџелес и е под надлежност на холивудската Стопанска комора. Претседателот на Комората Лерон Габлер изјави дека тоа тело никогаш не отстранило ниту една ѕвезда, бидејќи секоја се смета за дел од историјата на Патеката на славните. Западен Холивуд е одлучно настроен против Трамп. Минатата пролет градоначалникот Џон Дјуран ги предаде клучевите од тој град на порно актерката која го тужеше Трамп поради договор за доверливост за кој тврди дека го склучиле. Во минатиот месец ѕвездата на Трамп беше оштетена на Патеката на славните. Ѕвездата е поставена во 2007 година поради ТВ емисијата на Трамп „The apprentice“.
| | веќе видена | слични

Холивуд и Доналд Трамп се во војна до тотално истребување - на Доналд Трамп од Холивуд.Градскиот совет на западен Холивуд едногласно усвои Резолуција со која ѕвездата на претседателот на САД, Доналд Трамп ќе биде отстранета од холивудската Патека на славните. Таквата постапка е поради неговото „вознемирувачко однесување кон жени и други постапки".Сепак, тешко дека Резолуцијата ќе ги донесе очекуваните резултати, бидејќи Патеката на славните се наоѓа во соседен Лос Анџелес и е под надлежност на холивудската Стопанска комора.Претседателот на Комората Лерон Габлер изјави дека тоа тело никогаш не отстранило ниту една ѕвезда, бидејќи секоја се смета за дел од историјата на Патеката на славните.Западен Холивуд е одлучно настроен против Трамп. Минатата пролет градоначалникот Џон Дјуран ги предаде клучевите од тој град на порно актерката која го тужеше Трамп поради договор за доверливост за кој тврди дека го склучиле.Во минатиот месец ѕвездата на Трамп беше оштетена на Патеката на славните. Ѕвездата е поставена во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градскиот совет на Западен Холивуд едногласно ја усвои резолуцијата со која се бара да биде отстранета ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп од холивудската Патека на славните. Ваквата одлука советот ја донел поради, како што наведуваат медиумите, неговото вознемирувачко однесување кон жените, како многу други негови постапки. Сепак, останува неизвесно дали ваквата резолуција, која била изгласана во понеделникот, ќе ги донесе очекуваните резултати. Патеката на славните претставува туристичка атракција што се наоѓа во Лос Анџелес и е под надлежност на холивудската комора.
| | веќе видена | слични

Градскиот совет на Западен Холивуд одлучи да ја отстрани ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на познатата патека на славните, затоа што ги навредувал малцинствата, мигрантите и жените. Градскиот совет на Западен Холивуд едногласно одлучи да биде отстранета ѕвездата на американскиот претседател од Холивудската патека на славните. Оваа одлука е донесена една седмица подоцна откако еден маж ја оштети ѕвездата. „Советот на Западен Холивуд не ја донесе одлуката за ѕвездата на Трамп поради тоа што е конзервативен Републиканец. Чест е да се има ѕвезда на Патеката на славните, но кога некој ги навредува малцинствата, мигрантите, луѓето со инвалидитет или жените, тогаш тој таа чест повеќе не ја заслужува“, изјави Џон Д’Амико, градоначалникот на Западен Холивуд. Шефот на Белата куќа ѕвездата ја доби во 2007-ма година поради неговиот придонес во индустријата за забава. Откако тој стана претседател на САД пред две години, ѕвездата на Патеката на славните повеќе пати беше оштетувана и обновувана, па сега ...
| | веќе видена | слични

Советниците на Западен Холивуд едногласно изгласаа трајно да биде отстранета ѕвездата на Доналд Трамп од холивудската Патека на славните. Таа беше поставена таму во 2007 година, но откако Трамп влезе во претседателската канцеларија, ѕвездата беше неколкупати оштетена и уништена. На состанокот кој беше одржан синоќа, општинскиот совет на Западен Холивуд гласаше за отстранување на ѕвездата на Доналд Трамп од Патеката на славните. Едногласно, без ниту еден глас „против“ тие изгласаа дека таа ќе биде тргната и името на актуелниот американски претседател повеќе нема да биде дел од елитното друштво. „Западен Холивуд едногласно реши да се отстрани ѕвездата на Доналд Трамп. Ова ќе биде спроведено до општинските власти и ќе се реагира во најбрз можен рок“, рече градоначалникот на Западен Холивуд, Џон Дуран. Но, одлуката е контроверзна бидејќи никогаш претходно не била отстранета ѕвезда од Патеката на славните – нешто што како непишано правило владееше досега во Холивуд. Тоа не се случи ниту кога Бил Козби и Кевин ...
| | веќе видена | слични

 Американскиот претседател не е омилен во својата земја, а ова е уште еден доказ за тоа. На холивудскиот Walk of Fame има повеќе од 2.600 ѕвезди на познати личности, а меѓу нив е и онаа на Доналд Трамп. Таму е од 2007 година и досега е вандализирана многу пати. Оштетувањата на неа особено се зголемија откако Трамп стана претседател на САД. Токму затоа одговорните одлучија трајно да ја отстранат, особено поради неодамншениот скандал кога 24-годишниот Остин Мајкл Клеј ја оштети со секира. Ваков инцидент имаше и во 2016 година, неколку седмици пред Трамп да стане претседател, кога маж се претставил како градежен работник и ја оштетил ѕвездата. Бидејќи Walk of Fame се смета за место кое раскажува историја за успешните, досега немало отстранување на ниту една ѕвезда, но изгледа навистина за сè има првпат. С. С.| Црнобело
| | веќе видена | слични

Градските власти во Западен Холивуд едногласно ја усвоија одлуката за трајно отстранување на ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп од „Булеварот на славните“, откако обележјето беше вандализирано во повеќе наврати, пишува „Индепендент“. Ѕвездата беше безмалку потполно уништена во вандалски напад со копач минатиот месец. Згора, обележјето се претвори во место на судир помеѓу поддржувачите и противниците на политиката на Трамп. – Градското собрание на Западен Холивуд едногласно ја усвои резолуцијата со која се бара отстранување на ѕвездата на Трамп од „Булеварот на славните“ – напиша градоначалникот на Западен Холивуд, Џон Дуран, на Твитер. Ваквата одлука претставува преседан бидејќи надлежните институции претходно соопштија дека никогаш нема да отстранат ѕвезда од „Булеварот на славните“, со образложение дека тие ја претставуваат историјата на забавната индустрија во САД. Западен Холивуд одби да ги симне ѕвездите кои ги слават актерот Кевин Спејси и комичарот Бил Козби, кои беа вмешани во ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека неговиот син во текот на претседателската кампања се состанал со рускиот адвокат за „да добие информации“ за Хилари Клинтон, противкандидатката на претседателските избори 2016 година. Овој состанок Трам го нарече „легален“. Американскиот претседател во своите објави на Твитер постојано ги „брука“ мејнстрим медиумите и ги нарекува лажни. -Екплозија на лажни вести, чисти измислици… се информациите дека сум загрижен за состанокот на кој мојот прекрасен син Доналд во „Трамп ТАуер“ во јуни 2016. Средбата беше да се добијат информации за опозицијата, кој сосема легален и тоа во политиката постојано се прави. Немаше резултат и ништо не знаев за тоа, напиша претседателот. Ова е првпат американскиот претседател да биде отворен и јасен за состанокот. Откако посредникот им дл до знаење дека имаат компромитирачки информации за Хилари Клинтон, Доналд Трамп Џуниор со воодушевување приватил состанок со рускиот адвокат, но адвокатот подоцна негираше дека бил поврзан ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп, во неделата го даде своето најјасно признавање дека целта на средбата меѓу син му Дон Џуниор и руската адвокатка поврзана со Кремљ пред претседателските избори во 2016 година, била да се соберат информации за Хилари Клинтон. Трамп на Твитер напиша дека средбата била „целосно легална“ и оти такви постојано ги имало во политиката. Оваа порака на Трамп на Твитер е во контрадикторност од неговата првична изјава во јули 2017 година во која тој посочи дека двете страни разговарале за усвојување на руски деца од страна на Американци. Изборните штабови на политичките партии рутински ги следат спротивставените истражувања на нивните противници, но не и со странски претставници од земја што се смета за противник. Руските функционери во тоа време беа под санкции на Соединетите држави. Специјалниот советник Роберт Мулер води истрага дали членови на изборниот штаб на Трамп се координирале со Москва со цел тој да победи во трката за Белата куќа. Претседателот Трамп оваа истрага ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По договорот за предвремени парламентарни избори на 12 април 2020 година – останува неизвесно прашањето – ќе се отвори ли барањето на помалите политички партии ...
сите 494 | | | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 436 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена

На вчерашната лидерска средба ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се уплашија од брзи избори. Тоа што Мицкоски не прифати избори во декември кажува дека се плаши ...
сите 320 | | | веќе видена

Вчера во СВР Битола, од Клинички центар Битола било пријавено дека Б.П.(62) од с.Буково починал во болницата. Тој, според пријавата, претходниот ден се здобил ...
сите 272 | | | веќе видена

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе земјата од ЕУ до крајот на месецот, пишува АП. Претставничкиот дом, со ...
сите 387 | | | веќе видена

Изборот кој падна на 12 април да биде денот за организирање на предвремени парламентарни избори и не е така случаен оценуваат дел од аналитичарите. Велат ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп бара крај на истрагата за руската вмешаност во изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: