Трамп призна дека неговиот син се состанал со Русите за информации за Хилари Клинтон


Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека неговиот син во текот на претседателската кампања се состанал со рускиот адвокат за „да добие информации“ за Хилари Клинтон, противкандидатката на претседателските избори 2016 година. Овој состанок Трам го нарече „легален“. Американскиот претседател во своите објави на Твитер постојано ги „брука“ мејнстрим медиумите и ги нарекува лажни. -Екплозија на лажни вести, чисти измислици… се информациите дека сум загрижен за состанокот на кој мојот прекрасен син Доналд во „Трамп ТАуер“ во јуни 2016. Средбата беше да се добијат информации за опозицијата, кој сосема легален и тоа во политиката постојано се прави. Немаше резултат и ништо не знаев за тоа, напиша претседателот. Ова е првпат американскиот претседател да биде отворен и јасен за состанокот. Откако посредникот им дл до знаење дека имаат компромитирачки информации за Хилари Клинтон, Доналд Трамп Џуниор со воодушевување приватил состанок со рускиот адвокат, но адвокатот подоцна негираше дека бил поврзан ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Администрацијата на САД потврди дека од денеска ќе почне со дополнително даночење на челикот и алуминиумот увезени од Турција. Даночењето на челикот, кое моментно изнесува 25 отсто, за два дена ќе биде зголемено на 50 проценти. „За да се намали увозот на челик, а истовремено и да се зголеми користењето на домашните капацитети, донесов одлука дека е неопходно на 13 август да стапи во сила даночењето од 50 проценти на увозниот челик од Турција“, пишува во одлуката потпишана од американскиот претседател, Доналд Трамп, што ја објави „Белата куќа“. Трамп во петокот на својот профил на „Твитер“ најави зголемување на царините прецизирајќи дека данокот на челик ќе биде 50, а на алуминиумот 20 проценти.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател, Доналд Трамп повика на бојкот на американскиот произведувач на мотоцикли, „Харли Дејвидсон“, што најави дека поради порастот на трошоците по новите европски тарифи, ќе го пресели производството за европскиот пазар надвор од САД. Трамп на „Твитер“ објави дека голем дел од менаџментот на „Харли Дејвидсон“ планира да ја бојкотира компанијата, ако го префрли производството во странство. „Совршено. Голем број други компании ќе дојдат кај нас, меѓу кои и конкуренти на Харли“, наведе Трамп.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп, повторно се сврте кон една од своите вообичаени мети, компанијата „Харли Дејвидсон“ и порача дека купувачите треба да го бојкотираат овој производител на мотоцикли, доколу се остварат најавите на компанијата дека дел од своето производство ќе префрли во Европа. Кон крајот на јуни, производителот на култните мотоцикли објави дека предвидува дел од своето производство наменето за тој пазар да го пресели во Европа. Одлуката била донесена со цел да се избегне европското зголемување на царините од 6 на 31 проценти за мотоцикли „Харли Дејвидсон“, што следуваше откако администрацијата на Трамп воведе нови царински тарифи на челикот и алуминиумот што се увезуваат во САД. „Многу сопственици на ‘Харли Дејвидсон’ планираат да ја бојкотираат компанијата ако производството се префрли во странство. Совршено!“, напиша Трамп на Твитер. „Повеќе други компании доаѓаат кај нас, вклучувајќи ги и конкурентите на Харли“, наведува американскиот претседател. Кон крајот на јуни, компанијата најави ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп упати нова серија критики и повици за бојкот на една од своите (веќе) редовни „мети“ – американската компанија „Харли Дејвидсон“. Трамп им порача на купувачите дека треба да го бојкотираат овој производител на мотоцикли, доколу се остварат најавите на компанијата дека дел од своето производство ќе префрли во Европа. Кон крајот на јуни, производителот на култните мотоцикли објави дека предвидува дел од своето производство наменето за тој пазар да го пресели во Европа. Одлуката била донесена со цел да се избегне европското зголемување на царините од 6 на 31 проценти за мотоцикли „Харли Дејвидсон“, што следуваше откако администрацијата на Трамп воведе нови царински тарифи на челикот и алуминиумот што се увезуваат во САД. „Многу сопственици на ‘Харли Дејвидсон’ планираат да ја бојкотираат компанијата ако производството се префрли во странство. Совршено!“, напиша Трамп на Твитер. „Повеќе други компании доаѓаат кај нас, вклучувајќи ги и конкурентите на Харли“, наведува ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп најави во неделата дека многи американски мотоциклисти имаа намера да објават бојкот на компанијата „Harley-Davidson“ бидејќи таа планира голем дел од своето производство да пресели надвор од САД, „Многу сопственици на Harley-Davidson планираат да прогласат бојкот на компанијата, доколу таа го преселе своето производство надвор од границите. Прекрасно! Па постојат многу други компании кои доаѓаат кај нас, вклучително и конкуренти на Harley. Навистина ужасен потег! Наскоро во САД ќе имаат еднакви шанси за успех или подобрување“, напиша Трамп на својот микроблог на мрежата Twitter. Производителот на култните мотоцикли кон крајот на јуни најави дека предвидува во Европа да пресели дел од своито производство наменет за овој пазар. Одлуката е донесена за да се избегне европското зголемување на царините од 6 на 31 отсто, за моторите на „Harley-Davidson“, откако американската администрација воведе нови царински давачки за увозот на челик и алуминиум од ЕУ кои се извезуваат во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Американскиот режисер Мајкл Мур објави трејлер за својот нов документарен филм, „Фаренхајт 11/9“, во кој тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп сака да биде доживотен претседател на САД и дека тој веројатно е последниот лидер на најмоќната земја во светот. Филмот е направен како продолжение на неговиот филм „Фаренхајт 9/11“ од 2004 година, кој се занимава со настани пред 11 септември 2001 година и во кој беше прикажана борбата против тероризмот на тогашниот американскиот претседател, објави „Индипендент“. Во најновиот филм Мур ги сврте броевите за да го претстави датумот на претседателските избори – 9 ноември 2016 година, што е катастрофа слична на терористички напад што го смени светот.За него, Трамп е злобен гениј кој нема намера да ја напушти Белата куќа. Премиерата на филмот е најавена за 21 септември. Текстот (Видео) Објавен трејлерот за новиот филм на Мајкл Мур со страшна прогноза за Америка е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични
4 копии

Бостонскиот весник „Глоуб“ го повика печатот ширум САД да објави уреднички коментари во кои ќе ги осуди „честите напади“ на американскиот претседател Доналд Трамп врз медимиуте. „Глоуб“ апелираше до уредниците на американските весници на 16 август да објават уреднички коментари со кои ќе „пружат координиран одговор на валканата војна против слободата на медиумите“ што ја води Трамп. Уредничките колегиуми треба да застанат во одбрана на слободата на медиумите независно од нивниот генерален став кон политиката на американскиот претседател, наведува бостонскиот весник. „Глоуб“ посочува дека досега десетина медиуми, меѓу кои и високотиражни и локални весници, го прифатиле повикот и најавиле дека ќе објават текстови на оваа тема. Трамп многу често ги нарекува медиумите „лажни вести“, а новинарите ги оквалификува како негови „вистински политички противници“.
| | веќе видена | слични

Во најновиот документарен филм на Мајкл Мур, „Фаренхајт 11/9“ левичарскиот режисер го свртува вниманието кон Америка во времето на Трамп – со нео-нацистички немири и училишни престрелки.Оскаровецот Мур објави трејлер за филмот, во кој го поставува прашањето: „Како по ѓаволите се случи ова?"Овој филм е направен како продолжение на „Фаренхајт 09/11" од 2004 година во кој се говори за настаните пред 11 септември 2001 година (документарец со најголема заработувачка во историјата), а броевите се свртени за да се претстави датумот на претседателските избори на 9.11 2016 година кога Трамп беше избран за претседател.Според Мур, Доналд Трамп нема намера да ја напушти Белата куќа и сака да биде доживотен претседател на САД и веројатно тој е последниот лидер на најсилната земја во светот.„Фаренхајт 11/9" премиерно ќе биде прикажан на 21 септември на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.
| | веќе видена | слични

Американскиот режисер Мајкл Мур го објави трејлерот од последниот документарен филм со наслов „Farenhajt 11/9“, во кој ја изнесува тезата дека американскиот претседател Доналд Трамп, сака да биде доживотен претседател на САД, односно дека е голема веројатноста тој да биде последниот лидер на најмоќната земја во светот. Фимот е продолжение на документарецот од 2004 година „Farenhajt 9/11“ , кој се бави со настаните од 11 септември 2001 година и борбата со тероризмот. Во најновиот филм, Мур ги има ставено бројките обратно, за да го претстави датумот на претседателските избори – 9, 11, 2016, кои ги смета за катастрофа, слична на терористичките напади од 2001 година. Премиерата на документарниот филм ќе биде на 21 септември.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 323 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп призна дека неговиот син се состанал со Русите за информации за Хилари Клинтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: