Зошто ѕвездата на Доналд Трамп ќе биде отстранета од Walk of Fame?


 Американскиот претседател не е омилен во својата земја, а ова е уште еден доказ за тоа. На холивудскиот Walk of Fame има повеќе од 2.600 ѕвезди на познати личности, а меѓу нив е и онаа на Доналд Трамп. Таму е од 2007 година и досега е вандализирана многу пати. Оштетувањата на неа особено се зголемија откако Трамп стана претседател на САД. Токму затоа одговорните одлучија трајно да ја отстранат, особено поради неодамншениот скандал кога 24-годишниот Остин Мајкл Клеј ја оштети со секира. Ваков инцидент имаше и во 2016 година, неколку седмици пред Трамп да стане претседател, кога маж се претставил како градежен работник и ја оштетил ѕвездата. Бидејќи Walk of Fame се смета за место кое раскажува историја за успешните, досега немало отстранување на ниту една ѕвезда, но изгледа навистина за сè има првпат. С. С.| Црнобело
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател, Доналд Трамп повика на бојкот на американскиот произведувач на мотоцикли, „Харли Дејвидсон“, што најави дека поради порастот на трошоците по новите европски тарифи, ќе го пресели производството за европскиот пазар надвор од САД. Трамп на „Твитер“ објави дека голем дел од менаџментот на „Харли Дејвидсон“ планира да ја бојкотира компанијата, ако го префрли производството во странство. „Совршено. Голем број други компании ќе дојдат кај нас, меѓу кои и конкуренти на Харли“, наведе Трамп.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп, повторно се сврте кон една од своите вообичаени мети, компанијата „Харли Дејвидсон“ и порача дека купувачите треба да го бојкотираат овој производител на мотоцикли, доколу се остварат најавите на компанијата дека дел од своето производство ќе префрли во Европа. Кон крајот на јуни, производителот на култните мотоцикли објави дека предвидува дел од своето производство наменето за тој пазар да го пресели во Европа. Одлуката била донесена со цел да се избегне европското зголемување на царините од 6 на 31 проценти за мотоцикли „Харли Дејвидсон“, што следуваше откако администрацијата на Трамп воведе нови царински тарифи на челикот и алуминиумот што се увезуваат во САД. „Многу сопственици на ‘Харли Дејвидсон’ планираат да ја бојкотираат компанијата ако производството се префрли во странство. Совршено!“, напиша Трамп на Твитер. „Повеќе други компании доаѓаат кај нас, вклучувајќи ги и конкурентите на Харли“, наведува американскиот претседател. Кон крајот на јуни, компанијата најави ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп упати нова серија критики и повици за бојкот на една од своите (веќе) редовни „мети“ – американската компанија „Харли Дејвидсон“. Трамп им порача на купувачите дека треба да го бојкотираат овој производител на мотоцикли, доколу се остварат најавите на компанијата дека дел од своето производство ќе префрли во Европа. Кон крајот на јуни, производителот на култните мотоцикли објави дека предвидува дел од своето производство наменето за тој пазар да го пресели во Европа. Одлуката била донесена со цел да се избегне европското зголемување на царините од 6 на 31 проценти за мотоцикли „Харли Дејвидсон“, што следуваше откако администрацијата на Трамп воведе нови царински тарифи на челикот и алуминиумот што се увезуваат во САД. „Многу сопственици на ‘Харли Дејвидсон’ планираат да ја бојкотираат компанијата ако производството се префрли во странство. Совршено!“, напиша Трамп на Твитер. „Повеќе други компании доаѓаат кај нас, вклучувајќи ги и конкурентите на Харли“, наведува ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп најави во неделата дека многи американски мотоциклисти имаа намера да објават бојкот на компанијата „Harley-Davidson“ бидејќи таа планира голем дел од своето производство да пресели надвор од САД, „Многу сопственици на Harley-Davidson планираат да прогласат бојкот на компанијата, доколу таа го преселе своето производство надвор од границите. Прекрасно! Па постојат многу други компании кои доаѓаат кај нас, вклучително и конкуренти на Harley. Навистина ужасен потег! Наскоро во САД ќе имаат еднакви шанси за успех или подобрување“, напиша Трамп на својот микроблог на мрежата Twitter. Производителот на култните мотоцикли кон крајот на јуни најави дека предвидува во Европа да пресели дел од своито производство наменет за овој пазар. Одлуката е донесена за да се избегне европското зголемување на царините од 6 на 31 отсто, за моторите на „Harley-Davidson“, откако американската администрација воведе нови царински давачки за увозот на челик и алуминиум од ЕУ кои се извезуваат во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Американскиот режисер Мајкл Мур објави трејлер за својот нов документарен филм, „Фаренхајт 11/9“, во кој тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп сака да биде доживотен претседател на САД и дека тој веројатно е последниот лидер на најмоќната земја во светот. Филмот е направен како продолжение на неговиот филм „Фаренхајт 9/11“ од 2004 година, кој се занимава со настани пред 11 септември 2001 година и во кој беше прикажана борбата против тероризмот на тогашниот американскиот претседател, објави „Индипендент“. Во најновиот филм Мур ги сврте броевите за да го претстави датумот на претседателските избори – 9 ноември 2016 година, што е катастрофа слична на терористички напад што го смени светот.За него, Трамп е злобен гениј кој нема намера да ја напушти Белата куќа. Премиерата на филмот е најавена за 21 септември. Текстот (Видео) Објавен трејлерот за новиот филм на Мајкл Мур со страшна прогноза за Америка е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични
4 копии

Бостонскиот весник „Глоуб“ го повика печатот ширум САД да објави уреднички коментари во кои ќе ги осуди „честите напади“ на американскиот претседател Доналд Трамп врз медимиуте. „Глоуб“ апелираше до уредниците на американските весници на 16 август да објават уреднички коментари со кои ќе „пружат координиран одговор на валканата војна против слободата на медиумите“ што ја води Трамп. Уредничките колегиуми треба да застанат во одбрана на слободата на медиумите независно од нивниот генерален став кон политиката на американскиот претседател, наведува бостонскиот весник. „Глоуб“ посочува дека досега десетина медиуми, меѓу кои и високотиражни и локални весници, го прифатиле повикот и најавиле дека ќе објават текстови на оваа тема. Трамп многу често ги нарекува медиумите „лажни вести“, а новинарите ги оквалификува како негови „вистински политички противници“.
| | веќе видена | слични

Во најновиот документарен филм на Мајкл Мур, „Фаренхајт 11/9“ левичарскиот режисер го свртува вниманието кон Америка во времето на Трамп – со нео-нацистички немири и училишни престрелки.Оскаровецот Мур објави трејлер за филмот, во кој го поставува прашањето: „Како по ѓаволите се случи ова?"Овој филм е направен како продолжение на „Фаренхајт 09/11" од 2004 година во кој се говори за настаните пред 11 септември 2001 година (документарец со најголема заработувачка во историјата), а броевите се свртени за да се претстави датумот на претседателските избори на 9.11 2016 година кога Трамп беше избран за претседател.Според Мур, Доналд Трамп нема намера да ја напушти Белата куќа и сака да биде доживотен претседател на САД и веројатно тој е последниот лидер на најсилната земја во светот.„Фаренхајт 11/9" премиерно ќе биде прикажан на 21 септември на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.
| | веќе видена | слични

Американскиот режисер Мајкл Мур го објави трејлерот од последниот документарен филм со наслов „Farenhajt 11/9“, во кој ја изнесува тезата дека американскиот претседател Доналд Трамп, сака да биде доживотен претседател на САД, односно дека е голема веројатноста тој да биде последниот лидер на најмоќната земја во светот. Фимот е продолжение на документарецот од 2004 година „Farenhajt 9/11“ , кој се бави со настаните од 11 септември 2001 година и борбата со тероризмот. Во најновиот филм, Мур ги има ставено бројките обратно, за да го претстави датумот на претседателските избори – 9, 11, 2016, кои ги смета за катастрофа, слична на терористичките напади од 2001 година. Премиерата на документарниот филм ќе биде на 21 септември.
| | веќе видена | слични

Градскиот совет на западен Холивуд едногласно усвои Резолуција со која ѕвездата на претседателот на САД, Доналд Трамп ќе биде отстранета од холивудската Патека на славните. Таквата постапка е поради неговото „вознемирувачко однесување кон жени и други постапки“. Сепак, тешко дека Резолуцијата ќе ги донесе очекуваните резултати, бидејќи Патеката на славните се наоѓа во соседен Лос Анџелес и е под надлежност на холивудската Стопанска комора. Претседателот на Комората Лерон Габлер изјави дека тоа тело никогаш не отстранило ниту една ѕвезда, бидејќи секоја се смета за дел од историјата на Патеката на славните. Западен Холивуд е одлучно настроен против Трамп. Минатата пролет градоначалникот Џон Дјуран ги предаде клучевите од тој град на порно актерката која го тужеше Трамп поради договор за доверливост за кој тврди дека го склучиле. Во минатиот месец ѕвездата на Трамп беше оштетена на Патеката на славните. Ѕвездата е поставена во 2007 година поради ТВ емисијата на Трамп „The apprentice“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во пресрет на владината седница во Тетово истакна дека за оваа политичка гарнитура најважно е здравјето на граѓаните и затоа внимателно се ...
сите 163 | | | веќе видена

Владата предводена од Зоран Заев и МОН не се грижат за учениците затоа што веќе трет месец нема учебници, а искинатите учебници не успеаја да ги заменат со ...
сите 163 | | | веќе видена

Ево Моралес, претседателот на Боливија кој деновиве поднесе оставка, вчера пристигна во Мексико каде што доби азил. На аеродромот беше пречекан на аеродромот ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто ѕвездата на Доналд Трамп ќе биде отстранета од Walk of Fame?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: