Ребензбург доминира во велеслаломот (видео)


Германката Викторија Ребензбург покажа дека е апсолутната фаворитка за олимпиското велеслаломско злато во Пјеонгчанг во февруари, откако во американскиот Килингтон стигна до својата втора победа во втората трка во велеслалом од Светскиот куп. До 15. победа во кариерата, олимписката шампионка од 2010 година, стигна откако на ски-центарот во Вермонт, на Источниот брег на САД, постави најдобро време и во првото и во второто возење за триумф пред Американката Микаела Шифрин и италијанската ветеранка Мануела Мелг. Ребензбург сега е првата скијачка која победува на првите две велеслаломски трки од една сезона од Светскиот куп по Словенката Тина Мазе во 2012/13 (Мазе тогаш победи на четири во низа). Шифрин ќе има шанси да ја брка првата победа оваа сезона утре, кога на истата патека се вози слаломска трка. Viktoria Rebensburg makes it 2/2! ⛷ The German is victorious in the giant slalom in Killington pic.twitter.com/SRNysA54uP — Eurosport UK (@Eurosport_UK) November 25, 2017 Првата трка за Ребензбург, Вон со ...
| | веќе видена | слични

Една од надобрите скијачки во светот, Линдзи Вон беше на прагот на првата победа во спуст оваа сезона, но на втората трка падна и ја испушти златната шанса. Американката Вон, падна на средината на втората трка, но на крајот помина без сериозни повреди. Инаку победничка на трката во Лејк Луис беше Корнелија Хутер од Австрија, на второто место беше Тина Вајрајтер а на подиумот се качи американката Микаела Шифрин.
| | веќе видена | слични

Во богатата и успешна кариера, Линдзи Вон има и богата историја на повреди. Малку фалеше, американската скијачка, на последната трка во Лејк Луис да здобие страшна повреда. На првата спуст трка сезонава од Светскиот Куп, Вон, со полна брзина од преку 100 километри на час, ја загуби стабилноста и излета од патеката. Дури три заштитни огради беа потребни, за да ја задржат и да ја спасат од посериозни повреди. За среќа, Вон нема речиси ниедна повреда од овој пад. Со 77 победи во Светскиот куп, Вон е најуспешната скијачка во историјата. Сега и недостасуваат само уште 10 победи, за да го стигне легендарниот Ингемар Стенмарк, кој има 86 победи во Светскиот куп. На патеката во Лејк Луис победи Корнелија Хутер од Австрија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Австријката Корнелија Хитер е победничка на спустот од Светскиот куп возен синоќа по средноевропско време во канадскиот скијачки центар Лејк Луиз. Времето на победничката е 1:48.53 минути. За Хитер ова е втора победа во нејзината кариера. На второто место се пласира Тина Вајрајтер од Лихтенштајн која заостана девет стотинки, а на победничкиот подиум се искачи и трето пласираната Микела Шифрин (САД). Трката ја одбележа и излетувањето на поранешната освојувачка на кристалниот глобус Линдзи Вон која заврши во заштитните огради, иако на контролата на петнаесетина секунди пред крајот на трката имаше најдобро време.
| | веќе видена | слични
2 копии

Австрискиот скијач Винсент Крихмаер ја освои својата прва победа во Светскиот куп во алпско скијање. Тој вчеравечер триумфираше во супервелеслалом на патеката во американскиот скијачки центар Бивер Крик.26-годишниот Австриец трката ја заврши за 1:09.71 минута и за прв пат се искачи на највисокото место на пиедесталот. Досега, Крихмајр имше три подиуми – две втори и едно трето место.Норвежанецот Кетил Јансруд заврши на второто место со 23 стотинки побавно време, Ханс Рајхакт од Австрија беше трет.Во генералниот пласман лидер е Јансруд со 225 поени, пред Крихмаер со 158 поени и Аксел Лунд Свиндал со 145 поени.
| | веќе видена | слични

Американската скијачка Линдзи Вон беше најголема фаворитка за првото место на спустот во Лејк Луис, но доживеа страшен пад на оваа трка. Со голема брзина таа се заби во заштитната ограда, и за среќа помина без посериозни повреди. Таа самата стана на нозе и се спушти до целната рамнина. „Мојата баба добро ми велеше, треба да се спријателам со болката, затоа што ќе ме следи цел живот. Сега сме најдобри пријатели. Таков е животот, денеска паднав, а веќе утре ќе возам уште побрзо и ќе го бркам првото место“, изјави Линдзи Вон.
| | веќе видена | слични

Линдзи Вон имаше водство на вчерашниот спуст во Лејк Луис, но остана без посакуваниот резултат откако заврши во заштитната ограда на патеката. За среќа, американската скијачка мина без повреди и ги израдува своите фанови со најавата дека ја продолжува сезоната. – Убаво ми велеше мојата баба дека треба да се спријателам со болката бидејќи ќе биде крај мене цел живот. Болката и јас сме најдобри пријатели, но таков е животот. Утре имам нова шанса, ќе имам болки, но ќе го дадам максимумот, – потенцираше Вон по опасниот финиш на трката во Канада. Победничка на спустот беше Австријката Корнелија Хитер.
| | веќе видена | слични

Времето на победничката е 1:48.53 минути. За Хитер ова е втора победа во нејзината кариера. На второто место се пласира Тина Вајрајтер од Лихтенштајн која заостана девет стотинки, а на победничкиот подиум се искачи и трето пласираната Микела Шифрин (САД). Трката ја одбележа и излетувањето на поранешната освојувачка на кристалниот глобус Линдзи Вон која заврши во заштитните огради, иако на контролата на петнаесетина секунди пред крајот на трката имаше најдобро време.
| | веќе видена | слични

Тој вчеравечер триумфираше во супервелеслалом на патеката во американскиот скијачки центар Бивер Крик. 26-годишниот Австриец трката ја заврши за 1:09.71 минута и за прв пат се искачи на највисокото место на пиедесталот. Досега, Крихмајр имше три подиуми - две втори и едно трето место. Норвежанецот Кетил Јансруд заврши на второто место со 23 стотинки побавно време, Ханс Рајхакт од Австрија беше трет. Во генералниот пласман лидер е Јансруд со 225 поени, пред Крихмаер со 158 поени и Аксел Лунд Свиндал со 145 поени. /МИА
| | веќе видена | слични

Австријката Корнелија Хитер триумфираше на петочниот спуст во Лејк Луис, Канада, во трка која беше одбележана со нов страшен пад на американската рекордерка Линдзи Вон, од кој за среќа самата стана. 25-годишната Хитер стигна до својата прва победа по таа на супер-џи трката во Ленцерхајде во март 2016 година, со само 9 стотинки предност пред Тина Вајратер од Лихтенштајн, додека неочекуван подиум во Канада оствари специјалистката за слалом, Американката Микаела Шифрин. Сепак, најголеми воздишки на патеката предизвика нејзината сонародничка, Линдзи Вон, победничката на рекордни 18 трки во Лејк Луис, откако иако имаше најдобро преодно време, таа се излизга незгодно и заврши во заштитната ограда. Првите информации велеа дека таа нема посериозна повреда и дека може да настапи на утрешниот спуст. Video of Lindsey Vonn’s crash that she walked away from. pic.twitter.com/6PAEFMni85 — Nick Zaccardi (@nzaccardi) December 1, 2017
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 413 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 104 | | | веќе видена

Некои луѓе едноставно не сакаат да се спротивстават на искушението и се водени од очигледна страст, дури и ако тоа значи да повредите некого. Сочувството не е ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ребензбург доминира во велеслаломот (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: