Зголемена потрошувачка на вода во Куманово


Дневната потрошувачка на вода во Куманово просечно, последниве денови изнесува од 330 до 350 литри вода во секунда, информираа денеска надлежните од јавното претпријатие „Водовод”. Високите температури се причина за зголемената потрошувачка на вода во Куманово, која според одговорните во последниве неколку дена ја достигнува максималната потрошувачка за тековната година. Просечно, годишно потрошувачката на вода во Куманово се движи од 250 до 270 литри вода во секунда. Дневната потрошувачка е речиси двојно поголема од ноќната во овој период. – Сепак, мора да се потенцира дека немаме проблеми со снабдувањето, бидејќи ги имаме потребните количини на вода од водостопанство „Кумановско-липковско поле“, како и алтернативните извори Бедиње и Проевце кои во овој период работат со максимален капацитет, изјави директорот на ЈП „Водовод“, Горан Стојковски. Претходните години во летниот период, кумановци, според статистичките податоци на претпријатието, трошеле и до 380 до 400 литри вода во секунда. И покрај фактот што ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Двојно зголемена потрошувачката на вода во Делчево, а како резултат на високите температури и нерационалното користење на водата од граѓаните во повисоките делови од градот се јавува недостиг на вода во системот Моментално се троши околу 120 литри вода во секунда, додека до пред еден месец потрошувачката била околу 60 литри вода во секунда. Директорката на ЈПКД „Брегалница" Марија Сумрачка, апелира за рационално корситење на водата. - Ние апелираме до граѓаните максимално да се штеди водата и да се користи исклучиво за домашни потреби, односно за пиење или хигиена и задоволување на потребите во домаќинствата. Се замолуваат граѓаните водата да не ја користат за полевање градини, дворови, посебно во периодот кога е зголемена потрошувачката на вода од 15 до 21 часот, рече Сумрачка. Додаде дека поради намалениот капацитет на подземните водозафати на одредени повисоки делови од градот се јавува недостиг од вода. - Намален е капацитетот на подземните водозафати и поради тоа се случува одредени делови од градот, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ-Дебарца остро реагира на целодневните рестрикции на вода за пиење што деновиве ЈП „Дебарца“ ги воведе за селата Горенци, Оровник и Подмолје. Од таму велат дека градоначалникот на општината, Игор Трајковски, лани ветил дека порачана била нова пумпа со што трајно ќе биде решен проблемот со водата за пиење. „При вградувањето на пумпата, за која средствата беа обезбедени од кредитот на Владата на РМ од Европската Банка, Трајкоски уште еднаш се испофали дека со реализирањеето на оваа инвестиција, за населението и деловните субјекти кои со вода за пиење се снабдуваат преку пумпната станица ‘Св.Еразмо’ ќе се обезбеди трајно решавање на долгогодишните проблеми и ќе се овозможи подобро и поквалитетно водоснабдување“, велат од СДСМ-Дебарца. Дека и овојпат се работеше за празно предизборно ветување, велат од таму, зборуваат целодневните рестрикции на вода за пиење, што деновиве ЈП „Дебрца” ги воведе за селата Горенци, Оровник и Подмолје. „Со ист проблем деновиве се соочуваат и жителите на село Издеглавје, кои ...
| | веќе видена | слични

Среде лето, на температури повисоки повисоки од 40 степени, половина Арачиново е без вода. Оштинските власти пак вината ја најдоа кај граѓаните за кои велат дека и самите имаат делумна вина. Еден жител на селото се пожали дека мора да полнат на чешмите од соседните села, бидејќи немаат вода за пиење. -Полниме вода во Љуботен, на чешмите во Синѓелиќ, бидејќи овде немаме вода за пиење. Ние секогаш сме користеле бунари, но и за таа вода велат дека не е за пиење“, вели Заим Селими, жител на Арачиново во изјава за ТВ 21. Директорот пак на општинското претпријатие „Водовод“, ги обвини своите соселани дека нерационално ја користат водата, односно дека од водоводниот систем ги наводнуваат нивите. -Јас сум овде 8 години, секое лето имаме проблем со водата, што значи дека 3-4 месеци имаме проблем. Прво нешто е што се злоупотребува водата, а второ, со еден бунар и една пумпа не може да се снабди село од 20 илјади жители, истакна Алиу за ТВ 21. Директорот Алиу кажа дека според неговите информации од градоначалникот, ...
| | веќе видена | слични

 Дали сте од оние кои пијат најмалку 2 литри вода дневно, а сепак се чувствувате на некој начин овенати и дехидрирани? Ова се случува доколку не консумирате доволно гел-вода или т.н. структуирана вода, односно H2O која доаѓа од зеленчукот, овошјето, чиа семките и колагенот. Со години се манипулираше со заклучокот дека најдобриот начин да останете хидрирани е преку регуларните 8 чаши водна дневно. Но, реалноста е многу покомплексна. Гел-водата или уште наречена живата-вода е новоидентификувана форма на водата која не е всушност течност, пареа или мраз. Идентификувана е со уште еден дополнителен атом на водород и кислород, при што молекуларната структура е H302. Првото истражување поврзано со оваа тематика е објавено во 2009 година од страна на биоинженерот Џералд Полак. Откритието всушност го смени процесот наречен хидратација на човековиот организам. Водата се дистрибуира низ телото преку крвотокот и лимфниот систем, но откритието поврзано со гел-водата сугерира дека тенкиот слој на фиброзното сврзно ткиво ...
| | веќе видена | слични

Нам ни е сосема доволно и тоа што во него едноставно уживаме, но морето за нас прави многу повеќе од прекрасниот ефект на опуштање. Морските воздух и вода навистина се добри, како за нашата душа, така и за нашето тело и може да бидат вистински лек. Грците биле првите кои го забележале лековито делување на морето. Популарната бранотерапија, односно лечење со морска вода, потекнува од Грција. На грчките острови Родос и Крф, бранотерапијата се применувала уште пред 2.500 години. Се користела за лекување болести како што се егзема, артритис, астма, псоријаза и болки во грбот. Хипократ ги открил лековитите својства на морската вода набљудувајќи го нејзиното делување врз раните. Забележал дека водата го забрзува зараснувањето на раните, ги спречува инфекциите и ја намалува болката. Во Франција уште во средината на 19 век се отвориле центри за лекување на здравствени тешкотии со помош на супстанци кои се добиени од морската вода. Морето ги содржи сите елементи кои се важни за нашиот живот – натриум, магнезиум, ...
| | веќе видена | слични

Три фамилии од Долно Лакочереј Охрид, 4 децении живеат без вода во своите домови. Тропајќи од врата до врата по надлежните институции, тие освен како што велат омаловажувања не добиле никаква надеж ниту некое ветување дека некој ќе се нафати да го реши проблемот. Димитар Свилар, кој е познат крводарител и кој досега дарувал 188 пати крв, за ТВМ раскажа како е да се живее без вода и што се направил за да донесе вода во неговиот скромен дом. „На сите им дадоа вода мене и на комшиите не. Незнам зошто, само велат дека сме дојденци и ништо не сме допринеле за селото и затоа за нас вода нема. На некои вода однесоа во планина кај некои во поле однесоа вода, а за нас кои сме на 200 метри вода нема. Сакам да ми се ископа овде канал и да ми стават црево бидејќи тоа го има донирано општината, а не селото “ Исти проблем како Свилар има и Јованка Гроздановска. И таа раскажа дека откако се доселиле пред 30 години немаат вода, и се снаоѓаат на различни начини. „Ние уредно имаме доставено барање, можеби има две или три ...
| | веќе видена | слични

Од јавното претпријатие за комунална дејност „Дебрца“ информираат дека поради недостиг на вода за пиење во регионалната водоводна мрежа со пумпната станица во “Св. Еразмо”, која се користи за снабдување со вода за пиење во селата Оровник, Горенци и Подмоље, заради ублажување на последиците, односно снабдување со вода во текот на денот на сите корисници се воведуваат рестрикции. - На ден 08.07.2017 година, вода за пиење нема да има во населените места Оровник и Подмоље, после 15:00 часот до истиот период наредниот ден. - На ден 09.07.2017 година, вода за пиење нема да има во населеното место Горенци, после 15:00 часот до истиот период наредниот ден. - На ден 10.07.2017 година, вода за пиење нема да има во населените места Оровник и Подмоље, после 15:00 часот до истиот период наредниот ден. - На ден 11.07.2017 година, вода за пиење нема да има во населеното место Горенци, после 15:00 часот до истиот период наредниот ден. - На ден 12.07.2017 година, вода за пиење нема да има во населените места Оровник и ...
| | веќе видена | слични

Рекордна потрошувачка на вода беше регистрирана викендот во Битола кога беа измерени 40 степени Целзиусови. Од јавното претпријатие „Водовод“ соопштија дека се трошеле до 800 литри во секунда, што е незапаметено дури и за летниот период. Потрошените количини се двојно поголеми од просечната потрошувачка на вода во останатите периоди од годината која достигнува до 400 литри во секунда. Директорот Горан Стефановски апелира до граѓаните да не се расфрлаат со вода, туку да ја трошат рационално за да не дојде до недостиг на вода кон крајот на летото. „Засега немаме проблем иако е забележана рекордна потрошувачка, но мора да се постапува разумно зашто ако продолжи ваквиот тренд, прашање е дали во август и септември кога приливот на вода ќе биде послаб, ќе можеме да ги испорачаме потребните количини. Апелираме да не се расфрла водата. Ете, викендот скоро да немаше зграда или куќа во Битола каде не се прскаа дворови и бавчи со вода од градскиот водовод“, вели Стефановски. Ж. ЗДРАВКОВСКА
| | веќе видена | слични

Додека Битола, како и целата држава, деновиве личи на вршник и битолчани од жешкото сонце едноставно се капат во пот, за очекување е дека потрошувачката на вода драстично е зголемена. Но според информациите од јавното комунално претпријатие „Водовод“, најголемата потрошувачка на вода Битола не ја имаше изминатите денови, кога температурите достигнаа над 40 степени Целзиусови, туку претходно, особено во втората половина на јуни, кога температурите беа многу пониски. Според првиот човек на „Водовод“, Горан Стефановски, чиј компјутер е постојано вклучен за да ја следи потрошувачката на вода во Битола и во Битолско, причината за драстично зголемената потрошувачка на вода во текот на месец јуни е тоа што тогаш сѐ уште не беше почната сезоната за наводнување на нивите од хидросистемот „Стрежево“, па поединечни земјоделци, диво приклучувајќи се на водоводната мрежа, своите ниви ги наводнуваа со вода за пиење, што е своевиден луксуз, кој не можат да си го дозволат ни најбогатите држави што располагаат со големи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски изрази длабок сомнеж дека Катица Јанева и Бојан Јовановски сами можеле да рекетираат бизнисмени за милионски суми ...
сите 265 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 165 | | | веќе видена

МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со ...
сите 193 | | | веќе видена

Двајца сведоци предложени од обвинителството во предметот „Таргет Тврдина” примиле пари од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за работен ангажман, обвинија ...
сите 48 | | | веќе видена

Социјалдемократите вечерва почнале со кроењето на пратеничките листи, со кои ќе настапат на претстојните парламентарни избори, дознава Фактор. Според нашите ...
сите 176 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемена потрошувачка на вода во Куманово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: