Федерер: Претпочитам да сум фаворит, но немам проблем што не сум (ВИДЕО)


Роџер Федерер започнува Гренд слем турнир надвор од првите 16 носители за прв пат од Ролан Гарос во 2001 година. Повреда на коленото стави крај на неговата серија од 65 последователни учества на турнир од „големата четворка“ пред турнирот во Париз минатата година, а потоа го пропушти остатокот од сезоната. Швајцарецот не е поставен меѓу фаворитите за Отвореното првенство на Австралија, но тој нема проблеми со тоа. „Зошто не. Претпочитам да сум фаворит, но немам проблем и со тоа да не сум“, сподели Феререр. „Додека сум здрав и чувствувам дека можам да играм четири, пет сета, можам да издржам доста натпревари по ред и мислам дека ќе се забавувам. Не е важно каде сум поставен или на кое место во ранглистата сум“. „Ждрепката е одлична, бидејќи сум во неа и имам можност да освојувам натпревари. За останатото ќе видиме. Јас исто пристапувам претпазливо. Очигледно не сум меѓу фаворитите овој пат“, додаде тој. Роџер може да игра против квалификанти во првите два круга, но потоа можеби го очекува Томаш Бердих во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Енди Мареј сосема очекувано се пласираше во второто коло на Австралија опен по победата над Украинецот Марченко, но, повеќе од потезите на терен во очи падна ситуацијата од неговиот „бокс“ каде главната улога ја имаше неговата сопруга, Ким Сирс. Во еден момент Ким беше лута што камерманот ја снима, па го натера физиотерапевтот да ја покрие камерата и да добие приватност на место каде, всушност, и не може да ја има. Според правилата на Грандслем турнирот, ексклузивниот застапник на ТВ правата, поставува камера и во боксот каде е сместена екипата на тенисерите кои настапуваат. Тоа, тенисерите го знаат, но очигледно не и нивните сопруги.
| | веќе видена | слични

Светскиот рекет број еден Енди Мареј успешно се пласираше во третото коло од Австралија Опен, совладувајќи го Рублев со 3-0 во сетови, односно 6-3, 6-0 и 6-2. Максимален учинок забележа и Федерер кој со 7-5, 6-3 и 7-6 славеше над Ноах Рубин. Во следната рунда влез обезбеди и Нишикори кој убедливо со 6-3, 6-4 и 6-3 го совлада Жереми Шарди од Франција.. Четвртиот тенисер Станислав Вавринка имаше солиден настап, тој беше поуспешен од Стив Џонсон во три сета со 6-3, 6-4 и 6-4. За прогрес во третото коло се намачи Жо Вилфред Цонга. Французинот го елиминираше Душан Лајовиќ со 6-2, 6-2 и 6-3, а Томаш Бердих го мина Рајан Харисон со 6-3, 7-6 и 6-2. Мини сензација забелеша Миша Зверев по четири и пол часа игра против Џон Иснер кого го совлада со 3-2 во сетови, а неочекувана елиминација претрпе седмиот носител Чилиќ кој во четири сета беше совладан од Даниел Еванс. Маратонски меч одиграа и Троицки и Лоренци каде србинот во пет сета славеше со 6-3, 1-6, 7-6, 6-3 и 6-3. Во женска конкуренција, Кербер ја оправда ...
| | веќе видена | слични

Рекордерот по Гренд слем титули, Роџер Федерер ја продолжи традицијата секогаш да го надминува вториот круг во секое од 18-те учества во Австралија Опен. Тој победи со 7:5, 6:3, 7:6 (3) против Американецот Ноа Рубин. Швајцарецот ги надмина првите два круга во кои се сретна со квалификанти, за да стигне до длабоките води во Мелбурн. Следниот ривал ќе биде десеттиот во светот Томаш Бердих, кој триумфираше со 6:3, 7:6 (6), 6:2 против Рајан Харисон. Четвртиот поставен Стен Вавринка беше побрз во однос на претходниот натпревар и по 6:3, 6:4, 6;4 против Сем Џонсон веќе е во третиот круг. Петтиот во ранглистата на АТП, Кеј Нишикори исто продолжи по 6:3, 6:4, 6:3 против Лукаш Лацко. Федерер имаше одлична можност да направи брејк во шестиот гејм, кога поведе со 40:0, но Рубин се спаси. Швајцарецот ја искористи следната шанса на крајот на сетот и стигна до 7:5. Во вториот повторно еден брејк се покажа доволен за да триумфира. Најголемите тешкотии пред него дојдоа во третиот сет, во кој Американецот поведе со 3:0. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Двата швајцарски фаворити за освојување на Австралија опен забележаа победи во второто коло.Роџер Федерер се справи со Американецот Ноа Рубин и го совлада so 3-0 (7-5, 6-3, 7-6) во сетови. Во третото коло Федерер ќе се сретне со Томаш Бердих. Чехот беше подобар од Американецот, Рајан Херисон. Стен Вавринка со лесни 6-3, 6-4, 6-4 го победи Американецот Стив Џонсон. Кеи Нишикори беше подобар од Французинот Жереми Шарди со 6-3, 6-4, 6-3, Цонга го надигра Србинот Душан Лајовиќ со 6-2, 6-3, 6-3. Миша Зверев и Изнер одиграа маратон во пет сета, по кој се радуваше Германецот – 6-7, 6-7, 6-4, 7-6, 9-7. Во третото коло има место и за Сем Квереј, кој го победи Де Минаур од Австралија со 7-6, 6-0, 6-1.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер сосема очекувано си обезбеди место во третото коло од натпреварите на Австралија Опен. Швајцарскиот тенисер во три сета славеше против Ноах Рубин, но играјќи ги сите три сета до максимум со 7-5,6-3,7-6, против жилавиот противник. Полесно, пак, во следната рунда натпревари се пласираа Кеи Нишикори кој убедливо со 6-3,6-4,6-3 го победи Жереми Шарди од Франција, а добар настап имаше и четвртиот тенисер на светот, Станислас Вавринка кој го надигра Стив Џонсон победувајќи со 6-3,6-4,6-4. Жо-Вилфред Цонга , со половина гас, го совлада Душан Лајовиќ со 6-2,6-2,6-3, додека Томас Бердих беше подобар од Рајан Харисон со 6-3,7-6,6-2. Мини сензација приреди Миша Зверев кој го исфрли Џон Иснер. Германскиот тенисер триумфираше по четири часа и 18 минути игра со 3-2, по сетови 6-7,6-7,6-4,7-6,9-7. Понатаму продолжува и Србинот Виктор Троицки кој го доби маратонот со Лоренци. Троицки славеше во пет сета со 6-3,1-6,7-6,3-6,6-3.
| | веќе видена | слични

Федерер секогаш има стигнато барем до третото коло во Мелбурн и ова беше негова 82. победа во 95 меча на турнирот, меѓутоа се мачеше во финишот на мечот против светскиот број 200. Рубин, кој е актуелен јуниорски шампион од УС опен пред да стине до 7:5/6:3/7:6(3) победа. „Сум играл тука многу, многу пати. Ноа е тука само неколку години и го имав гледано како игра. Мојот сервис ме извади од проблеми денеска. Не се чувствував најдобро на почетокот, а во третиот сет имав среќа“, вели 35-годишниот освојувач на 17 гренд слем трофеи. Следен за Федерер е 10. носител, Чехот Томаш Бердих во петок, откако тој со 6:3/7:6(6)/6:2 елиминираше уште еден Американец, Рајан Херисон. „Ждрепката не е лесна. Томаш ме има победено во Њујорк, на Вимблдон и на Олимпијадата. Ми се допаѓа неговата игра, но знам дека ќе биде тешко“, додава Федерер. Во третото коло е и неговиот швајцарски сонародник, Стен Вавринка, кој по битката во пет сета во првото коло, овојпат со лесни 6:3/6:4/6:4 го победи Американецот Стив Џонсон. Петтиот носител ...
| | веќе видена | слични

Во еден момент Ким беше лута што камерманот ја снима, па го натера физиотерапевтот да ја покрие камерата и да добие приватност на место каде, всушност, и не може да ја има… Според правилата на Грандслем турнирот, ексклузивниот застапник на ТВ правата, поставува камера и во боксот каде е сместена екипата на тенисерите кои настапуваат. Тоа, тенисерите го знаат, но очигледно не и нивните сопруги.
| | веќе видена | слични

Швајцарецот во првото коло со совлада леворакиот Австриец Јирген Мелцер, Британецот во три сета го реши Марченко Роже Федерер се врати на тениските терени со стил. Швајцарецот беше неактивен по Вимблдон минатата година поради повреда, но ниту проблемите што ги имаше, ниту отсуството не се одрази врз неговиот настап во Мелбурн. Загуби сет против Австриецот Јирген Мелцер, но сензација не дозволи. Славеше со 7:6, 3:6, 6:2, 6:2 и во второто ќе игра со Американецот Ноа Робин, 197. играч во светот. „Минатата година беше тешка за мене. Минав долг период на рехабилитација по повредата. Чувството е одлично кога ќе се вратите на нормалниот тенис. Се надевам дека успеам да бидам дел од него уште некоја година“, изјави Федерер, осовјувач на 17 гренслем-титули во кариерата, по триумфот во првото коло на Австралија опен. За својот нареден противник низ шега кусо прокоментира: „Знам само дека е Американец“. Првиот светски рекет Енди Мари беше резултатски убедлив на стартот на првиот сезонски гренслем. Британецот во три ...
| | веќе видена | слични

Рано утрово стартуваа возбудувањата од главната фаза на првиот грен слем турнир Австралија Опен, прв ден во кој во машка конкуренција немаше поголеми изненадувања, додека пак кај дамите падна четвртата носителка Симона Халеп. Многубројните мечеви во Мелбурн донесоа и квалитетни поени, но овие се петте најдобри. Уживајте во мајсториите на Мари, Вавринка…
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер: Претпочитам да сум фаворит, но немам проблем што не сум (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: