200.000 евра и хуманитарна помош од Црна Гора


Амбасадата на Црна Гора испрати финансиска помош, но и медицинска опрема и друг вид помош натоварена на шест камиони, пристигна на граничниот премин Ќафасан каде ја пречека црногорскиот амбасадор во Македонија, Предраг Митровиќ. „Сакам да изразам длабоко жалење за природната катастрофа што ја зафати нашата пријателска Македонија. Штом дознавме за оваа голема катастрофа со голем број човечки жртви, се организиравме и на чело со претседателот на владата, господинот Ѓукановиќ, беше формиран тим кој работеше на тоа да им излеземе во пресрет на потребите на загрозеното население во Македонија. Како што веќе знае јавноста, владата на Црна Гора и главниот град Подгорица одвоија 100.000 евра парична и 100.000 евра хуманитарна помош. Потребите за кои ни јавија од Скопје, градоначалникот Коце Трајановски и неговиот тим, гледавме да им излеземе во пресрет најдобро што можеме со разни производи – прехранбени, јакни, чизми, лопати и се што им треба на луѓето на терен за да ги решат што полесно своите животни услови по ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и денеска како и претходните денови, е на терен во поплавените подрачја во скопско. Покрај координацијата за реонот за кој е задолжен, Трајановски денеска активно се приклучи да им помогне на жителите од населеното место Економија во расчистување на дворовите и домовите кои беа погодени од силното невреме кое се случи во саботата попладне. Тој рамо до рамо со граѓаните, ги чистеше домовите и дворовите во населеното место Економија.
| | веќе видена | слични
11 копии

Повеќе од 100 вработени во администрацијата на Град Скопје, јавните претпријатија „Градски Паркинг" и ЈСП-Скопје, денеска беа на терен и помагаа во поголем број населени места погодени од невремето минатата сабота. Вработените, како што соопшти Град Скопје, беа поделени во поголем број тимови и работеа согласно потребите на терен, каде одредени тимови работеа на расчистување на домовите и дворовите од уништена покуќнина и градежен материјал (шут), други работеа на расчистување на улиците, трети на товарање на истото во камионите кои го изнесуваа. На екипите на терен кои работеа во населеното место Ченто им се приклучи и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски кои се вклучи во акцијата за чистење на улиците во ова населено место.
| | веќе видена | слични

Состојбата во поплавените подрачја полека се враќа во нормала, по неколкудневна интензивна работа на јавните претпријатија и АРМ, речиси целосно е завршен процесот на вадење на водата од домовите и дворовите и во одредени места е почната дезинфекција на куќите, констатираа градоначалниците на Скопје и на Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски, кои вчера беа на терен во населбата Економија.- Сиот шут, ѓубре и уништена покуќнина се вадат од куќите и дворовите и се истовараат во локална мини-депонија, по што големи камиони ги собираат и ги носат во депонијата „Дрисла“. На овој принцип работиме во сите населени места што беа погодени од невремето, а постои огромна депонија кај основното училиште во Сингелиќ што ја празниме со голем број камиони. Поради големото количество материјал, празнењето го правиме и прекуден и навечер - рече Трајановски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Започна миењето на улиците во Сингелиќ од калта која остана на нив по катастрoфалното невреме кое минатиот викенд го зафати скиопскиот регион Започна миењето на улиците во Сингелиќ од калта која остана на нив по катастрoфалното невреме кое минатиот викенд го зафати скиопскиот регион. Градоначалникот Коце Трајановски на терен помага во санирање на штетите од поплавите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Сите улици во Инџиково се расчистени, во најголем дел од куќите е извршена дезинфекција, а потоа ќе следува и дезинфицирање на дворовите.Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Грувески денеска ги посети жителите на Инџиково со цел да се информира до каде се работите со санацијата на штетите од поплавите.На средбите мештаните изразија благодарност за преземените активности и мерки од страна на централната и локалната власт и вклученоста на полицијата и армијата за расчистување на теренот.Жителите на средбите најмногу се жалеа на штетите во домовите, бидејќи целосно е уништена нивната покуќнина, подрумите и нивните возила. Груевски ги информираше дека Владата веќе има донесено мерка за сто процентно обесштетување на настанатата штета од поплавите.– Денеска Владата објави одлука дека ќе има сто отстотно обесштетување. Доколку немате каде да ноќевате, каде да се сместите привремено има обезбедено времено сместување, изјави Груевски, во разговор со дел од жителите на Инџиково.Граѓаните изразија голема благодарност за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија ги продолжуваат деноноќните активности на терен за расчистување на последиците од катастрофалното невреме што во саботата го зафати Скопје. Во присуство на градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, градоначалникот Трајановски денеска на терен ги координираше активностите на екипите на Штабот за заштита и спасување во населените места Инџиково и Стајковци. Активностите за расчистување на Инџиково се во понапредна фаза, каде сите улици се расчистени од кал, а во поголемиот број на куќи е извршена и дезинфекција. „Во моментов на терен се работи со полна пареа и денеска во Стајковци и Сингилиќ работат повеќе од 250 возила во расчистување на теренот. Треба да се напомене дека Владата на Република Македонија донесе одлука со која ќе има сто отстотно обесштетување. Ние како Град Скопје, ќе му предложиме на Советот на Град Скопје да донесе одлука за ословодување на данок на имот, вода и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Грувески денеска ги посети жителите на Инџиково со цел да се информира до каде се работите со санацијата на штетите од поплавите. На средбите мештаните изразија благодарност за преземените активности и мерки од страна на централната и локалната власт и вклученоста на полицијата и армијата за расчистување на теренот. Жителите на средбите најмногу се жалеа на штетите во домовите, бидејќи целосно е уништена нивната покуќнина, подрумите и нивните возила. Груевски ги информираше дека Владата веќе има донесено мерка за сто процентно обесштетување на настанатата штета од поплавите. - Денеска Владата објави одлука дека ќе има сто отстотно обесштетување. Доколку немате каде да ноќевате, каде да се сместите привремено има обезбедено времено сместување, изјави Груевски, во разговор со дел од жителите на Инџиково. Граѓаните изразија голема благодарност за поддршката во санацијата на штетите на теренот од поплавите. - Секоја чест. Досега се најдобро организирани, помош имаше од полицијата, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вработените во администрацијата на Град Скопје биле поделени во поголем број тимови и работеле согласно потребите на терен Повеќе од 100 вработени во администрацијата на Град Скопје, јавните претпријатија „Градски Паркинг“ и ЈСП-Скопје, денеска беа на терен и помагаа во поголем број населени места погодени од невремето минатата сабота. Вработените, како што соопшти Град Скопје, беа поделени во поголем број тимови и работеа согласно потребите на терен, каде одредени тимови работеа на расчистување на домовите и дворовите од уништена покуќнина и градежен материјал
| | веќе видена | слични

И таму пристигнаа волонтерите, не само од Скопје, туку и од другите делови на државата. На оваа тема во Вестите Ана Торевска разговараше со градоначалникот на Скопје Коце Трајановски. Каков е одзивот на волонтерите , кои го користат викендот за да им помогнат на жителите од овој дел од регионот што беше зафатен од поплавите ? Целиот разговор погледнете го во видеото. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 536 | | | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 592 | | | веќе видена

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган пред средбата со рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека Анкара после средбата ќе преземе понатамошни чекори ...
сите 647 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 118 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | веќе видена

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе земјата од ЕУ до крајот на месецот, пишува АП. Претставничкиот дом, со ...
сите 390 | | | веќе видена

Незаконито обезбедени докази се клучниот елемент кој го спорат адвокатите на Катица Јанева во обвинението кое Вилма Рускоска го поднесе за „Рекет“, пишува ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

200.000 евра и хуманитарна помош од Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: