Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена


Дел од спомениците во центарот на Скопје, кои беа обоени за време на протестите на „Шарената револуција“, се исчистени. Наспроти празникот Илинден, работници ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред споменикот на Никола Карев и пред обоената фасада на Собранието од боите на Шарената револуција, собраниска делегација положи цвеќе по повод ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По повод големиот македонски државен празник 2 Август на кој се одбележува 72-годишнината од одржувањето на АСНОМ и 113-годишнината од Илинденското востание, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Оливер Спасовски во којашто се и членовите на Извршниот одбор на СДСМ Максим Димитриевски и Љупчо ...
| | веќе видена | слични

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на ...
| | веќе видена | слични

По повод 2-ри Август - Ден на Републиката, Претседателот Иванов присуствуваше и се обрати на одбележувањето на државниот празник Илинден во Меморијалниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Најавата за поскапување на струјата за 7.4% предизвика низа реакции. На социјалните мрежи за утре се најавени протести во Скопје, Тетово и Гостивар. Протестот ...
сите 271 | | | веќе видена

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и Влада која движи брзо напред по европскиот пат, патот на економијата и правдата, соопштија ...
сите 383 | | | веќе видена

Kои заклучоци може да се извлечат од вчерашната конститутивна седница на Собранието на Македонија? Прво, истата се уште не е завршена, туку е прекината после ...
сите 298 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 225 | | | веќе видена

Поранешната обвинителка од СЈО, Ленче Ристоска вчера вечерта преку Фејсбук силно реагираше на изјават на претседателот Стево Пендаровски од Пелинце, кој кажа ...
сите 23 | | | веќе видена

Во знак на благодарност за нивниот ангажман, Исламската верска заедница донираше пакети со месо од курбаните во Гостивар на медицинските сестри Албанки. ...
сите 109 | | | веќе видена

За градежните работници летниот период е времето кога се работи со полна пареа. Иако температурите се високи, па во одредени периоди сме жртви и на ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: