Пенета го освои УС Опен и објави крај на кариерата

3 копии

Флавија Пенета ја осови својата прва Грен слем титула, откако во сеиталијанското финале на УС Опен ја совлада Роберта Винчи со 7:6, 6:2. Пенета на 33-годишна возраст стана највозрасната Грен слем шампионка во историјата на тенисот. Пенета освои чек на 3,3 милиони долари и 2.000 ВТА поени и од понеделник ќе го има најдобриот ранкинг во кариерата, на ВТА листата таа ќе биде на осмото место. Винчи која не успеа да го повтори брилијантното издание од полуфиналето против Серена Вилијамс заработи 1,6 милиони долари. Пенета пред мечот беше фаворит бидејќи против Винчи победи на пет од последните девет мечеви. Во првиот сет таа прва стигна до брејк, во петтиот гем, но Винчи успеа да се врати во мечот, да избори тај брејк кој Пенета го доби со 7:4. Во вториот сет Пенета потсети на полуфинална игра против Симона Халеп и лесно го реши сетот со 6:2. На доделувањето на победничкиот пехар Пенета ги шокираше присутните со објавата дека на крајот од сезоната се повлекува од професионалниот тенис. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарската тенисерка Мартина Хингис и Индијката Санија Мирза ја освоија титулата во двојки на последниот грен слем турнир САД Опен. Тие во финалето беа подобри од Австралијката Кејси Делаква и Казахстанката Јарослава Шведова со 6:3, 6:3 Со оваа победа Хингис стигна до втората титула во Њујорк, откако претходно триумфираше и во мешани двојки со Индиецот Леандер Паес. Хингис беше најдбра тенисерка во светот во 90 – те годин, период во кој се закити со седим грен слем титули во сингл. Потоа заради позитивен допинг тест одлучи да истави крај на кариерата, но по неколку години пауза, повторно одлучи да му се врати на тенисот, но само во двојки. Годинава повторон почна да освојува титули, а годинава освен САД Опен го освои и Вимблдон.
| | веќе видена | слични

Швајцарско индиската комбинација славеше во два сета. Мартина Хингис по трофејот во микс дулб со Леандер Паес, освои втора титула на УС Опен, откако и во женскиот дубл финален меч, заедно со Саниа Мирза, славеа со 2:0 (6:3,6:3) над казахстанско-австралискиот дубл Јарослава Шведова и Кејси Делаква. Иако Шведова направи голема жртва и ја одложи сопствената свадба, која беше закажана за денеска, токму поради настапот во финалето, сепак, не успеа со титула да си замине од Њујорк.
| | веќе видена | слични

Тие во финалето беа подобри од Американката Кејси Делаква и тенисерката од Казакстан Јарослава Шведова со 2-0, по сетови 6-3, 6-3. Мартина Хингис така стигна до втората титула во Њујорк, откако во петокот го освои првиот трофеј во микс-двојки со Индиецот Ленадро Паес. Хингис и Мирза до победата стигнаа за еден час и 11 минути игра. Во првиот сет направија два брејка, еден повеќе од протиничките, а во вториот три пати ги „брејкнаа" ривалките.
| | веќе видена | слични
4 копии

Италијанската тенисерка Флавија Пенета го освои трофејот на годинешното издание на грен слем-турнирот во Њујорк, САД опен. Таа во финалето за нешто повеќе од еден и пол час игра ја совлада сонародничката Роберта Винчи со 2-0. Пенета во првиот сет победи на тај-брејк со 7-6 (7-4), а во вториот беше убедлива со 6-2. За 33-годишната Италијанка ова беше прво финале на еден грен слем, а по врачувањето на трофејот најави крај на кариерата. Најстарата победничка на турнирот во Њујорк заработи 3,3 милиони долари. - Нема поубав крај. Заминувам во пензија. Ова воопшто не го ни замислував, но е навистина прекрасен крај - изјави Флавија Пенета. Рекордот досега исто така го држеше Италијанка, Франческа Скијавоне, која во 2010 година го освои „Ролан Гарос“ со 29 години и 346 дена. Инаку, Винчи до финалето стаса совладувајќи ја Серина Вилијамс со 2-1 и со тоа го урна сонот на Американката дека ќе стане првата по Штефи Граф 1988 која ги освоила сите грен слем-титули во една сезона. Синоќа машко финале играа Новак Ѓоковиќ ...
| | веќе видена | слични

ОТВОРЕНОТО ПРВЕНСТВО НА САД ЗАВРШИ СО НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА Флавија Пенета стана сензационална победничка на Отвореното првенство на САД, а откако го прими пехарот, објави дека финалето со Роберта Винчи и беше еден од последните мечеви во кариерата. Триесет и тригодишната Италијанка одлучи да се повлече во голем стил, откако со 7:6, 6:2 ја совлада својата сонародничка и голема пријателка во "најстарото" гренд слем финале на сите времиња. Тоа не само што ја шокираше публиката на стадионот "Артур Еш" во Њујорк, туку ја збуни и водителката на ЕСПН. Потоа откри дека одлуката била донесена уште пред турнирот. „Ова е начин на кој би сакала да му кажам збогум на тенисот“, изјави Пенета, па појасни дека ќе ја доигра сезоната и ќе размисли за настап на Олимписките игри во Рио, но дефинитивно нема да ја брани титулата на Ју-Ес опен. „Одлуката ја донесов многу порано, но не ни сонував дека можам да стигнам олку далеку и да ја освојам титулата. Ова е големо изненадување дури и за мене. Како мала, сонував да го освојам ...
| | веќе видена | слични

Победничката во италијанското финале подобра од Винчи, која во полуфиналето ја шокира Серена Вилијамс Флавија Пенета ја освои својата прва гренслем-титула во сингл, откако во неочекуваното италијанско финале на Ју-Ес опен ја совлада Роберта Винчи, а потоа приреди уште еден шок во сензационалната завршница на последниот од четирите најголеми турнири во сезоната, објавувајќи го своето повлекување. Со триумфот од 7-6 (4), 6-2, 33-годишната Пенета стана четвртата најстара гренслем-шампионка во т.н. Опен ера и ~ се придружи на победничката на Ролан Гарос 2010, Франческа Скијавоне, како единствени две Италијанки што се закитиле со голема титула во поединечна конкуренција. Но, кога прославата достигна кулминација, Пенета фрли уште една бомба што им даде драматичен финиш на последниот гренслем годинава и на нејзината кариера. Откако ја прегрна на мрежата, другарката од детството и соиграч во Федерејшн купот, насмеаната Пенета застана на централниот терен при врачувањето на трофеите и пред исполнетите трибини на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанката Флавија Пенета го освои својот прв грен слем турнир совладувајќи ја сонародничката Роберта Винчи и објави крај на кариерата. Женскиот турнир на УС Опен помина со неверојатни изненадувања, за прв пат во историјата две италијански тенисерки беа дел од финалето. Флавија Пенета со 2-0 во сетови ја победи Роберта Винчи и за прв пат во својата кариера освои грен слем турнир. По освојувањето на големата титула, 33-годишната Пенета објави крај на тениската кариера. „Нема подобар крај. Се повлекувам, заминувам во пензија. Нема поубав крај од ова" - изјави Пенета.
| | веќе видена | слични

Пенета во првиот сет победи на тај-брејк со 7:6 (7:4), а во вториот беше убедлива со 6:2. За 33-годишната Италијанка ова беше прво финале на еден Грен слем, а по врачувањето на трофејот на УС Опен најави нејзин крај на кариерата. Најстарата победничка на турнирот во Њујорк заработи 3,3 милиони долари. /МИА
| | веќе видена | слични

Италијанката Флавија Пенета е победничка на гранслем – турнирот УС Опен, откако во големото финале ја совлада својата сонародничка Роберта Винчи со 2-0 во сетови. Таа е највозрасната тенисерка во историјата која успеала да освои гранслем трофеј, со полни 33 години, откако вчера Винчи го зема скалпот на големата фаворитка Серена Вилијамс. Првиот сет беше многу неизвесен, а Пенета беше поконцентрирана во тајбрејкот и успеа да го добие, 7-4 на поени. Со тоа како да го скрши отпорот на Роберта Винчи, потоа поведе со 4-0 во гемови и во вториот сет и го комплетираше освојувајќи го со 6-2. Италијанското финале на УС Опен го следеше и италијанскиот премиер Матео Ренци, кој ги одложи сите обврски и отпатува во Њујорк за да го следи мечот на двете италијански тенисерки. Во финалето во машка конкуренција силите ќе ги одмерат Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер. Извор: Екипа.мк
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 339 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пенета го освои УС Опен и објави крај на кариерата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: