ЛШ : Вардардки блеснаа против Подравка

Пулените на Индира Кастратовиќ блеснаа против тимот на Подравка во четвртата рунда од Лигата на Шампиони победувајќи 35-25. „Црвено црните“ пред своите гледачи го одиграа најдобриот натпревар сезонава што им донесе трета победа и сигурен пласман во следната фаза од ЛШ. Нападот го предводеше десното крило Радичевиќ со пет погодоци, Лекиќ, Дембеле и Зебиќ реализираа по четири. Чуварот на мрежата Ина Суслина запиша 13 интервенции, а популарната „Инди“ шанса на дуелот со Подравка им даде на три ракометарки од младинската школа. Мх.П.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометарките на Вардар го совладаа Жито Прилеп Ракометарките на Вардар остварија очекувано висока победа во Супер лигата, откако го совладаа Жито Прилеп со 51:18. “Црвено-црните” девојки ја највија оваа убедлива победа уште во првиот дел, кој заврши со предност од 25:8. За прв пат избраничките на Индира Кастратовиќ постигнуваат повеќе од 50 гола. Сара Митова, која дебитираше и во Лигата на шампионите, беше најефикасна ракометарка во нашата екипа со 11 голови, додека Кликовац и Черноиваненко погодија по 9 пати. Во поразениот тим Саздовска беше најпрецизна со 10 голови. Следен предизвик за македонските шампионки е дуелот од 5.коло од ЛШ, против минатогодишниот финалист, Будуќност.
| | веќе видена | слични

Во пресрет на натпреварот од Лигата на шампионите меѓу ЖРК Вардар и Будуќност, в недела (19 часот), во СЦ „Јане Сандански“, црногорските медиуми негодуваат за скапите билети кои македонскиот шампион ги има за натпреварите од Лигата на шампионите. Тие ги информираат фановите на Будуќност, кои ќе патуваат во Скопје, како поддршка на „сините“ дека треба да издвојат 6, 8 или 16 евра доколку сакаат во живо да го следат натпреварот. Според нив тоа се „превисоки“ цени за билети, но исто така се потенцира дека Вардар сезонава има и полни трибини во дуелите од ЛШ. Инаку, од вчера на пладне, на билетарата на СЦ „Јане Сандански“, како и преку МКтикетс во продажба се пуштени билетите за неделниот меч, кој може да се купат по цена од 350 денари, 500 денари чинат ВИП билетите, додека 1.000 денари се ВИП премиум.
| | веќе видена | слични

Ракометарките на ЖРК Вардар забележаа убедлива победа над Жито Прилеп со 51:18, во натпревар од Скопско Супер лигата. На полувремето ракометарките на Индира имаа предност од 25:8. Ова е шеста победа за ЖРК Вардар во шестиот натпревар, па веќе имаат освоено 18 бодови. Втор е Металург со 12 бодови и натпревар помалку. Најефикасна во оваа победа беше младата Сара Митова со 11 гола, по 9 постигнаа Кликовац и Черноиваненко. Кај гостинките Саздова средбата ја заврши со 10 гола. Жито Прилеп се уште ја чека првата победа, по пет одиграни натпревари имаат исто толку порази, со гол-разлика од (-96).
| | веќе видена | слични

Актуелниот ракометен шампион на Македонија, ЖРК Вардар оствари нова убедлива победа во домашната лига откако со огромни 51-18 (25-8) ја совлада екипата на Жито Прилеп. За „црвено-црните“ кои настапија во комбиниран состав ова е шеста победа во домашниот шампионат и воедно е најубедлив триумф затоа што за прв пат ракометарките на Кастратовиќ постигнуваат повеќе од 50 гола на еден натпревар. Најефикасна ракометарка на мечот беше младата Сара Митова со 11 постигнати гола, додека Кликовац и Черноиваненко упатија по девет прецизни удари, а кај гостите Саздовска беше најпрецизна со десет постигнати гола.
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Вардар ги продолжија настапите во Скопско Супер лигата, со дуел од петтото коло славејќи денеска во малата сала на СЦ “Јане Сандански“ во Скопје против Жито Прилеп со резултат 51:17 (25:8). Овој меч беше последна проверка за избраничките на тренерот Индира Кастратовиќ пред тешкиот натпревар во Лигата на шампионите в недела (19:00 ч.) на домашен терен против црногорскиот претставник на Будуќност. Вардар – Жито Прилеп 51:18 (25:8) Вардар: Петкоска, Лејно, Стојаноска 4, Гакидова 6, Митова 11, Лазовиќ 6, Ихнева 6, Кликовац 9, Черноиваненко 9. Жито Прилеп: Богеска, Камчева,Митревска 2, Божиновска, Данаиловска, Крстевска 3, Куковска, Стојанова, Саздова 10, Митровска, Михајлова, Рипиловска 2.
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион ЖРК Вардар синоќа во СЦ "Јане Сандански" го декласираше тимот на Подравка со убедливи 35:25.Натпреварот се играше во рамките на групата Б од Лигата на шампионите, а со оваа победа “вардарки” обезбедија во главната групна фаза од натпреварувањето.Тимот на Вардар, освен во првите 10-на минути, кога се играше егал, буквално доминираше на теренот и не им дозволи на гостинските ракометарки ни за момент да се понадеваат на позитивен резултат. Резултатот на полувреме гласеше 15:10, а во вториот дел таа предност беше двојно зголемена, па на крајот резултатот гласеше 35:25.Ова беше шести бод за Вардар со што се зацврсти на втората позиција во групата Б. Прв со осум бода е Будуќност, кој во ова коло го победи Турингер со 23-14. Германките имаат два бода, Подравка нула. Во следното коло Вардар го пречекува Будуќност.
| | веќе видена | слични

Тимот од Подгорица ќе има поддршка од трибините. Најверните навивачи на Будуќност, „Варварите“ ќе ги бодрат ракометарките од Подгорица во дуелот против Вардар во 5.коло од Лигата на шампионите кој ќе се одигра во недела во СЦ „Јане Сандански“. Секако дека на избраничките на Драган Аџиќ ќе им значи поддршката од трибините, но ова би требало да биде поттик и за македонските љубители на ракометот за да ја исполнат салата во Аеродром и да покажат кој е „газда во куќа“.
| | веќе видена | слични

Загреб го совлада Нексе во хрватското дерби во СЕХА-лигата со 32-29, далеку потешко и понеизвесно отколку во првиот нивен натпревар кој заврши со 16 разлика за шампионот. Овојпат Нексе дури и повремено водеше во првото полувреме, но на паузата, сепак Загреб издејствува минимално 16-15. Очигледно беше дека челичната одбрнаа по која „плинарите“ станаа препознатливи од доаѓањето на Веселин Вујовиќ не функционира. Како што обично бидува во вакви ситуации, фаворитот го чекаше периодот на криза на аутсајдерот и го дочека некаде околу 40. минута. Од 18-18 Загреб поведе со 22-18 и до крајот држеше пристојна дистанца. Се врати досега повредениот Филип Ивиќ, но и тој и колегата Стевановиќ остварија по осум одбрани. Кај стрелците немаше изненадувања, предводеа Хорват и Степанчиќ со по седум погодоци. Ова беше генерална проба за Загреб пред гостувањето во Брест, во 4. коло од Лигата на шампионите, кое ќе има огромна важност за распределбата на позициите во групата А, во која настапува и Металург. Со шестата победа ...
| | веќе видена | слични

Ракометарките на македонскиот шампион утре играат меч од домашното првенство Утре во 14 часот, во малата сала на СЦ „Јане Сандански”, ракометарките на Вардар ќе ги продолжат настапите во Супер лигата, со дуелот од 5.коло против екипата на Жито Прилеп. „Црвено-црните” девојки се на лидерската позиција на табелата со пет победи по исто толку одиграни натпревари, додека составот од Прилеп е последнопласиран без освоен бод и постојат само дилеми околу гол разликата. На првиот меѓусебен дуел сезонава во националниот шампионат, Вардар славеше убедлива победа против Жито Прилеп со 46:11. Овој меч ќе биде последна проверка за избраничките на Индира Кастратовиќ, пред дуелот од 5.коло од ЛШ, против екипата на Будуќност, кој ќе се игра во недела.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 640 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 597 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛШ : Вардардки блеснаа против Подравка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: