Македонија пред Белорусија и Луксембург на почетокот од квалификациите

Македонската фудбалска репрезентација која одмораше во летниов период во новиот квалификациски циклус за ЕП-2016 година, на 8 септември во Валенсија против Шпанија ќе зачекори од 76. позиција на ФИФА рејтинг листата. Тоа значи дека Македонија има полош пласман за две позиции во однос на минатомесеченото сумирање на резултатите. Македонија со 407 бода пред стартот на новиот циклус во групата Ц ќе влезе како подоброрангирана селекција од конкурентите Белорусија и Луксембург, а пред себе како фаворити ќе ги има Шпанија, Украина и Словачка. Македонија при ждрепката за составот на квалификациските групи за ЕП-2016 беше сместена според рејтингот во петтиот барабан. Белорусите, кои беа пред Македонија на најновото августовско рангирање паднаа за седум позиции и сега се на 88. место, а Луксембург падна за едно место и се наоѓа на 109. позиција во конкуренција на 209 селекции. Фаворитот во групата Шпанија, по лошата епизода на СП-2014, во ова рангирање бележи скок од едно место и сега е на делба на шестата ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација е пред нов предизвик и квалификациски циклус за настап на четвртото едноподруго Европско првенство, вкупно петто, а ривали во филтер- рундата ќе ни бидат Белгија, Белорусија и Данска. Целта е да се освои едно од првите две места во групата Д, која е релативно лесна, за виза на ЕП. Циклусот квалификации овој пат се игра експресно брзо за само еден месец, а август го крие одговорот дали Македонија ќе стаса до „петка“ со настапи на континенталниот шампионат. Игравме во Франција во 1999 година како дебитанти, потоа во Полска пред 5 години, во Литванија во 2011 година, каде што го направивме историскиот успех со освојување на четвртото место, пласман што е најдобар во колективните спортови од осамостојувањето на Македонија. И во Словенија пред две години бевме учесници на ЕП, но тогаш ни одблизу не бевме на очекуваното ниво и испаднавме уште во првата фаза по групи. Интересно и речиси за аналите на европската кошарка е што квалификациите ќе бидат завршени, а нема да се знае ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје, 15. август 2014 (ИНПРЕС) – Според најновиот ФИФА ранкинг фудбалската репрезентација на Македонија падна две места и сега се наоѓа на 76-то место со 407 поени. Од нашите противници во квалификациите Шпанија бележи скок од едно место и сега е на седмата позиција. Украина е 22-ра додека Словачка исто така напредуваше едно место и сега е 45-та. На врвот на листата светскиот првак Германија и натаму е лидер, пред вицешампионот Аргентина, Холандија, Колумбија и Белгија. (Крај) извор: Спорт ТА фото: архива
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Германија, актуелниот првак на светот, остана водечки состав на ФИФА ранг листата, а зад нив следат Аргентина и Холандија. Колумбија е четврта селекција во светот, а Топ 10 го сочинуваат и Белгија, Уругвај, Шпанија, Бразил, Швајцарија и Франција. Најголем пад во Топ20 оствари селекцијата на САД, која назадуваше за три позиции и сега е 18. селекција во светот. Неа ја престигнаа Костарика, Хрватска и Мексико. Македонската репрезентација назадуваше за две позиции и сега е 76. селекција во светот. Од селекциите во нашата група за квалификации за ЕП 2016, најдобро пласирана е Украјна на 22. позиција, Словачка е на 45, Белорусија 88. и Луксембург на 109. место.
| | веќе видена | слични
10 копии

Македонската фудбалска репрезентација падна две места на најновата ранг листа што денеска ја објави на Светската фудбалска асоцијација - ФИФА. „Црвено-жолтите“ на неполн месец пред почетокот на новиот квалификациски циклус се на 76. место со 407 бодови. Од репрезентациите кои се во нашата квалификациска група за ЕП 2016, најдобро пласирана е Шпанија - 7. место, Украина е на 22. позиција, Словачка е на 45. место, Белорусија на 88. место и Луксембург на 109. позиција. Прва на листата ТОП 10 е Германија, пред Аргентина и Холандија, а по нив следуваат Колумбија, Белгија, Уругвај, Шпанија, Бразил, Швајцарија и Франција. Следното рангирање ФИФА ќе го направи на 18 септември. МИА
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација според најновото рангирање на ФИФА се наоѓа на 76. место со 407 бодови. Македонската фудбалска репрезентација според најновото рангирање на ФИФА се наоѓа на 76. место со 407 бодови.Од репрезентациите кои се во нашата квалификациска група за ЕП 2016, најдобро пласирана е Шпанија - 7. место, Украина е на 22. позиција, Словачка е на 45. место, Белорусија на 88. место и Луксембург на 109. позиција.Прва на листата ТОП 10 е Германија, пред Аргентина и Холандија, а по нив следуваат Колумбија, Белгија, Уругвај, Шпанија, Бразил, Швајцарија и Франција.Следното рангирање ФИФА ќе го направи на 18 септември.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од две места на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и како четврта најдобро рангирана селекција во групата ќе ги почне септемвриските квалификации за Евро 2016. Црвено-жолтите од денеска се 76-та репрезентација на светот. Македонија со 407 бода забележа пад од две позиции, но остана пред Белорусија и Луксембург, кои се наши два противника во квалификациите. Белорусите паднаа дури за седум позиции и сега се 88-ми, а Луксембург останува во стотката и сега е 109 со назадување од едно место. Македонија веќе шест месеци е четврта по рејтинг во групата, а на ждрепката влезе од претпоследниот шешир како петтопласирана, пишува Sportmedia. Пред црвено-жолтите според рејтингот на четири недели до почетокот на квалификациите, Шпанија со која го отвораме циклусот е седма (скок од една позиција), Украина е 22-ра (без промена од минатиот месец), а Словачка е 45-та со скок од една позиција. На врвот на листата нема промени, освен напредокот на „црвената ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија забележа пад од две позиции на најновата ранг листа на Светската фудбалска организација (ФИФА). Нашата репрезентација во пресрет на квалификациите за ЕП 2016. година се наоѓа на 76. место на ФИФА листата со 407 бода. Од селекциите во нашата квалификациска група, Шпанија е на 7. место, Украина е 22-ра, Словачка е на 45. позиција, Белорусија е на 88. место, додека Луксембург е на 109. место. На врвот и понатаму е светскиот шампион Германија, пред Аргентина и Холандија, а следуваат Колумбија, Белгија, Уругвај, Шпанија, Бразил, Швајцарија и Франција.
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија забележа пад од две места на најновата ФИФА ранг-листа. Селекцијата предводена од Бошко Ѓуровски сега е 76-та со 407 поени, што е за две места подолу во однос на рангирањето од месец јули.Врвот е непроменет, Германија, светскиот фудбалски шампион е лидер со 1.736 поени, следува вицепрвакот Аргентина со 1.604 и трета е Холандија со 1.507. Од нашите противници за претстојното Европско првенство во Франција, Шпанија најдобро котира, на 7-то место со 1.241 поен, Украина е 22-ра со 901, Словачка на 45-то место со 643, Белорусија 88-ма со 363 поени и последен со најслаб ранг е Луксембург, на 109-то место со 288 поени.
| | веќе видена | слични

Со 407 бодови нашиот национален тим забележа пад од две места на ранг листата на ФИФА и новиот квалификациски циклус за ЕУРО 2016 против Шпанија на 8. септември, ќе го стартува како 76. фудбалска земја во светот. Од нашите противници во квалификациите „Црвената фурија“ е на седмата позиција, Украина е 22-ра, а Словачка 45-та. Зад нас се наоѓаат Белорусија која се наоѓа на 88. место и аутсајдерот Луксембург кој е на 109. позиција. Во топ 10 листата нема промени. Таму и натаму е лидер Светскиот првак Германија, пред Аргентина, Холандија, Колумбија, Белгија, Уругвај, а потоа по Шпанија следуваат Бразил, Швајцарија и Франција. На следното рангирање кое е на 18. септември се очекуваат повеќе промени, затоа што ќе стартуваат квалификациите за Евро шампионатот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија пред Белорусија и Луксембург на почетокот од квалификациите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: