Јанев: Решението на прашањето меѓу двете држави е во политичарите, а не во историчарите


Ова го изјави во ексклузивното интервју за МИА бугарскиот премиер Стефан Јанев. Јанев за МИА вели дека е потребно двете влади да седнат и прагматично да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија. -Време е ...
| | веќе видена | слични

Шефот на бугарската држава во Брисел изјави дека не попуштиле на силниот притисок од европските партнери. Порача дека европската перспектива на Скопје зависи ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот претседател Румен Радев, пред почетокот на Европскиот совет пред новинарите се пофали дека во последен момент успеале да ја тргнат точката за ...
| | веќе видена | слични

По се изгледа дека ветото станува тренд на Балканот. Откако Бугарија стави вето за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ сега истото го најавува Хрватска ...
| | веќе видена | слични

Одважно и со нескриена доза на триумфализам, бугарскиот претседател Румен Радев дојде на Самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел. Веднаш потренцираше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека му е многу жал што ЕУ не им дала на Албанија и Северна Македонија датум за почеток на преговорите и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, во обраќањето на денешната пленарна седница на албанскиот парламент се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Ако е точно дека главниот аргумент е дека водењето на седницата е спротивно на деловник, тогаш тоа евентуално би било неделовничко работење а не организирање ...
сите 151 | | | веќе видена

По уште еден топол бран и високите температури, во понеделник, според најавите на српскиот метеоролог Ѓорѓе Ѓуриќ, се очекува пад на температурата за 10 ...
сите 417 | | | веќе видена

81 нов случај на Ковид-19, при направени 5.315 тестирања во последните 24 часа, нема починати, а оздравени се 12 пациенти. Министерот за здравство, Венко ...
сите 371 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот повика на одговорно однесување од сите во државата кон Охрид како природно и културно ...
сите 179 | | | веќе видена

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство.Направени се 5.315 тестирања, а најголем број ...
сите 262 | | | веќе видена

Борбата против криминалот и корупцијата продолжува и никој нема да биде поштеден од какви било индиции или постапки коишто се незаконски, порача премиерот, ...
сите 236 | | | веќе видена

Над 1000 хектари и над 100.000 евра изгореа пожарите на истокот од државата. Гори непрекинато еден месец. Почна со жетвата на јачменот, а сезоната поради ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанев: Решението на прашањето меѓу двете држави е во политичарите, а не во историчарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: