Хрватска е за Србија тоа што за Македонија е Бугарија: Загреб бара од Белград да го признае геноцидот во Сребреница


По се изгледа дека ветото станува тренд на Балканот. Откако Бугарија стави вето за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ сега истото го најавува Хрватска ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја посочи Европската унија, а не Македонија или Бугарија, како причина за застојот во процесот на проширување. „Северна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска говореше на панелот посветен на пристапувањето во ЕУ насловен: „Патот кон ...
| | веќе видена | слични

Тој додаде дека ЕУ не може да биде светска сила, се` додека не го сфати сериозно Западен Балкан Најголемиот проблем со кој ЕУ во моментот се соочува е губењето ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Словенија од денеска го презема шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ. За Македонија, тоа значи нова шанса за одблокирање на евроинтеграциите и нова ...
| | веќе видена | слични

 И европски високи претставници го охрабрија словенечкото претседателство да работи по предлогот што на владите во Македонија и во Бугарија им го достави ...
| | веќе видена | слични

Шефот на државата Стево Пендаровски смета дека Северна Македонија нема морално право да бара Албанија да не се одвојува во процесот на проширување на ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва на ТВ Еуроњуз изјавиви дека иницијативата „мини Шенген“, во која Србија е со Македонија и Албанија, ќе го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што веќе видовме, моралноста и владеењето на г-нот Заев и г-нот Филипче не одат во иста реченица. Вчера кажавме дека оставката е најмалку за што треба да ...
сите 522 | | | веќе видена

Организаторот на протестот во Тетово е единствениот од петмината уапсени што ги известил властите на затворот Шутка дека започнал штрајк со глад во знак на ...
сите 144 | | | веќе видена

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 81 | | | веќе видена

Оставката секогаш билa и ќе биде чин на одговорност. Одбивањето на оставки во владата после еден таков трагичен настан како во Тетово само значи две работи: ...
сите 167 | | | веќе видена

Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските ...
сите 111 | | | веќе видена

Осум ученици и класната се позитивни на коронавирус во основното училиште „Вера Циривири Трена“ во Карпош. Според епидемиолошката процена од утре сите 25 ...
сите 226 | | | веќе видена

18 и 23 годишно лице се најмладите пациенти кои се регистрирани во вчерашната црна ковид статистика на Институт за јавно здравје. 18 годишниот пациент, без ...
сите 387 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска е за Србија тоа што за Македонија е Бугарија: Загреб бара од Белград да го признае геноцидот во Сребреница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: