Царовска во Анкара: ТИКА продолжува со инвестиции во образованието во Македонија

Турската агенција за соработка и координација ТИКА ќе продолжи да ги поддржува заложбите на Владата за унапредување на квалитетот на националниот образовен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Обука на наставниот кадар како и размена на искуства и практики и поддршка во развој на нови профили за средните стручни училишта денеска биле договорени со ...
| | веќе видена | слични

Министерката за образование и наука Мила Царовска, која со официјална делегација е во посета на Турција, соопшти дека, во соработка со со средните училишта во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и другите претставници на делегацијата како дел од официјалната посета на Турција денес посетија неколку ...
| | веќе видена | слични

Денеска при посетата на неколку стручни училишта во Истанбул договоривме соработка со нашите средни училишта во делот на стручното образование на чие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонија турка реформи кои се закануваат на цел образовен систем, укинува предмети и учебници, не го слуша гласот на учениците и нивните родители, а сега ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Соработката што се гради врз основа на образование продуцира долготрајно пријателство, заедничко разбирање и солидарност. Двете пријателски земји, Република ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Наш приоритет е образование за секое дете. Создаваме услови за негување на интересите, потребите и културните особености на сите етнички заедници кои живеат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Активни со Ковид-19 се 416 случаи во државава, од кои 158 се во Скопје. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, од направени 3.680 ...
сите 391 | | | веќе видена

Србија и Црна Гора ќе ги одржат своите први Меѓувладини конференции со ЕУ во рамки на новата преговарачка методологија на ЕУ усвоена минатата година, јави ...
сите 495 | | | веќе видена

Имаме исчекор – ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ. На средбите во Софија го активиравме дијалогот и потврдивме дека сме за ...
сите 371 | | | веќе видена

Малата Лара вчера наполни една година, а еден од гостите на нејзиниот роденден беше министерот за здравство Венко Филипче. А Лара, иако има само една година, ...
сите 60 | | | веќе видена

ОТКАКО ПАНДЕМИЈАТА ГО ЗГОЛЕМИ ЈАЗОТ ПОМЕЃУ ПОНУДАТА И ПОБАРУВАЧКАТА И работодавците и вработените треба да бидат мотивирани да размислуваат за трајност на ...
сите 181 | | | веќе видена

Во октомври е закажан нов состанок на мешовитата македонско - бугарска комисија за историски прашања на која историчарите повторно ќе се обидат да најдат ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Царовска во Анкара: ТИКА продолжува со инвестиции во образованието во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: