Металург го прегази Санкт Петербург

3 копии

Ракометниот шампион на Македонија, екипата на Металург, на три кола до крајот на натпреварите во Ц групата од Лигата на шампиони обезбеди пласман во осминафиналето. Првата меч топка за пласман меѓу европскиот ракометен крем, Металург ја имаше против Санкт Петербрг и ја искористи на најдобар можен начин. Избраниците на Лино Червар, го одиграа најдобриот натпревар во досегашниот дел од сезоната и едноставно го прегазија Санкт Петербург со 32:19 (16:7). Дека нема ништо да му препуштат на случајот ракометарите на Металург најавија уште на самиот почеток кога поведоа со 5:0, а во продолжение на мечот само ја зголемуваа предноста. Без грешка одигра македонскиот шампион, силно во одбраната и течно во нападот, од одличната дефанзива и голманот Станиќ произлегуваа брз контранапади кои го дотолчија противникот. Српскиот репрезентативен голман Дарко Станиќ со 18 интервенции уште една беше херојот на Металург, но во победата свој голем придонес дадоа и Жарко Марковиќ и Наумче Мојсоски кои постигнаа девет, односно ...
| | веќе видена | слични

Македонски е врвот на листата на стрелците и по седмото коло во Лига та на шампиони Двете водечки позиции меѓу најдобрите европски голгетери и натаму се на нашите најдобри ракометари Наумче Мојсовски од Металург и Кире Лазаров од Атлетико Мадрид. Мојсовски, кој веќе четврта недела е на врвот на листата, по седум натпревари има 52 постигнати гола, три повеќе од Кире Лазаров, односно четири од ракометарот на Загреб, Хорват. ТОП 10 НАЈДОБРИ СТРЕЛЦИ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Н.Мојсовски (Металург) 52 гола Лазаров (Атлетико М.) 49 Хорват (Загреб) 48 Шулц (Пик Сегед) 47 М.Хансен (Копенхаген) 45 Вујин (Веспрем) 44 Кривокапиќ (Цимос Копер) 43 Страновски (Адемар Леон) 43 Кавтичник (Монпеље) 42 Копљар (Загреб) 42
| | веќе видена | слични

Со високата и сигурна победа со 32-19 над руски Санкт Петербург, металурзите го постигнаа најголемиот клупски успех во македонскиот машки ракомет, пласирајќи се во осминафиналето во ЛШ вездена беше скопската саботна ракометна вечер во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Ѕвездени беа миговите кога седумилјадната френетична публика во текот на целиот меч, а и по него, со бурни овации и ракоплескања ги наградуваше головите и мајсториите на новите спортски херои, ракометарите на Металург, кои се пласираа во осминафиналето на Лигата на шампионите. А ѕвездите, оние ракометните (Мојсоски, Миркуловски, Станиќ, Марковиќ, Алушовски и преостанатите...), беа таму долу на теренот, гинеа за секоја топка, за секој гол, за секоја успешна одбрана. Можноста, која им се укажа, момците од Автокоманда не дозволија да им побегне. Ја зграпчија на најдобар можен начин, наполнувајќи ја мрежата на противникот до самиот врв. Сé станува излишно кога само ќе се спомне дека рускиот клуб Санкт Петербург ја напушти саботната ракометна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометарите на Металург на три кола пред крајот на групната фаза од Лигата на шампионите изборија пласман во следната рунда – ТОП 16 и во зависност од пласманот во групата ќе добијат ривал во елиминациските натпревари од осминафиналето. До крајот Металург во февруари 2012 година ќе гостува кај Копер (8.коло) и кај Висла (9.коло), а со Хамбург ќе игра во Скопје (10.коло). На листата на стрелци на првите две места се македонските играчи. Наумче Мојсоски (Металург) има постигнато 52 гола, а Кирил Лазаров (Атлетико Мадрид) 49. Изминативе четири дена беа одиграни натпревари од 7.коло. Преглед на резултатите и табелите: „А“ група: Барселона – Шафхаузен 33:29, Босна – Загреб 21:26 и Савехоф – Шамбери 32:31. Табела: Барселона 14 бодови, Загреб 12, Шамбери 6, Савехоф 6, Шафхаузен 4, Босна 0. „Б“ група: Чеховски Медведи – Атлетико Мадрид 29:29, Киелце – Берлин 32:29, Силкеборг – Веспрем 19:25. Табела: Атлетико Мадрид 12, Веспрем 10, Берлин 7, Чеховски Медведи 7, Килеце 6, Силкеборг 0. „Ц“ група: Металург – Санкт ...
| | веќе видена | слични

По седум одиграни кола во ракометната Лига на Шампиони екипите на Барселона и Хамбург имаат максимален скор и потврдуваат дека имаат наголеми амбиции во елитното натпреварување. Група А Барселона - Шафхаузен 33:29 Босна - Загреб 21:26 Севехоф - Шамбери 32:31 Табела: Барселона 14, Загреб 12, Шамбери и Севехоф 6, Шафхаузен 4, Босна 0 Група Б Чеховски Медведи - Атлетико Мадрид 29:29 Киелце - Берлин 32:29 Силкеборг - Веспрем 19:25 Табела: Атлетико 12, Веспрем 10, Чеховски Медведи и Берлин 7, Киелце 6, Силкеборг 0 Група Ц Хамбург - Констанца 36:25 Висла Плоцк - Копер 25:25 Металург - Санкт Петербург 32:19 Табела: Хамбург 14, Металург и Копер 9, Висла 5, Санкт Петербург 3, Констанца 2 Група Д Монпеље - Кил 31:34 Сегед - Копенхаген 31:34 Партизан - Адемар Леон 24:27 Табела: Копенхаген 10, Кил и Адемар Леон (меч повеќе) 9, Монпеље 6, Сегед 4, Партизан (меч повеќе) 0.
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион со убедлив триумф против рускиот Санкт Петербург (32-19) го обезбеди пласманот во осмина-финалето од најквалитетното европско клупско натпреварување и во зимската пауза ќе има убави соништа „Металург беше како ракометен оркестар, кој одлично ги отсвири нотите“. Вака го опиша изданието на македонскиот ракометен шампион против рускиот Санкт Петербург тренерот Лино Червар, човекот кој бара перфекција во играта. Овојпат Лино немаше што да им забележи на ракометарите кои победија убедливо 32-19 (16-7). Десетина минути по мечот паркетот во салата „Борис Трајковски“ беше преполн со луѓе кои сакаат да им честитаат на спортските херои, да се фотографираат со нив. Металург го постигна најголемиот клупски машки успех, со пласманот во осмина-финалето во ЛШ. - Најдобро треба да се игра кога тоа е најпотребно. Неверојатно сум горд на моите ракометари што тоа го сторија токму сега. Играа фантастично, и со срце и со глава, дисциплинирано во одбраната, тактички маестрално и наполно ја заслужија оваа ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург со победата против рускиот Санкт Петербург го постигнаа најголемиот успех во својата историја, сигурно и најголемиот успех на машкиот ракомет во Македонија со пласманот во завршните борби во Лигата на шампионите. Се најдоа меѓу 16-те најдобри екипи на стариот континент, практично меѓу најдобрите во светот со оглед на квалитетот на европскиот ракомет. Беше тоа блескава вечер на нашите ракометни шампиони, сигурно една од нивните најдобри игри на европската сцена. Го декласираа рускиот претставник во нивната група во Лигата на шампионите Санкт Петербург, втората екипа во оваа држава по квалитет по Чеховски Медведи. Подобро речено ја понижија во преполната сала „Борис Трајковски“, бидејќи според некои податоци никогаш досега ракометарите од Русија немаат загубено така убедливо од ниту една екипа, дури со 13 гола разлика. Играчите на Металург, потпомогнати од околу 6.000 гледачи уште од самиот почеток тргнаа силно кон голот на Богданов со желба што поскоро да го скршат отпорот на својот ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион со победата над Санкт Петербург 32:19 се запиша во машката ракометна историја на Македонија како прва екипа што се пласирала меѓу 16-те најквалитетни во Европа Македонскиот ракометен првак Металург го демолира рускиот Санкт Петербург, совладувајќи го со 32:19 (16:7) во најважниот меч сезонава во Лигата на шампионите . Во дуелот од 7 коло, "металурзите" бркаа само победа за да се најдат во топ 16, меѓу европскиот крем. Не само што спортски го понижија својот противник, туку ја "запалија" арената "Борис Трајковски". Повеќе од 7.000 грла навиваа во сите 60 минути, а нашите ракометари им ги галеа срцата со игра која ќе остане за паметење. И не само тоа - Металург се запиша во машката ракометна историја на Македонија како прва екипа што се пласирала меѓу 16 - те најквалитетни во Европа. Секоја чест за играта, успехот и прекрасната вечер што им ја пружија на вљубениците на спорот во салата и во Македонија. Од Санкт Петербург се очекуваше повеќе но, против ваков Металург со јуначка одбрана, ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров го забележа второто реми во Лигата на шампионите, откако во рамките од 7. коло со својот Атлетико (Мадрид) не успеа да победи на гости кај рускиот Чеховски Медведи - 29:29. Најефикасен и на овој натпревар беше Македонецот со седум голови, исто колку Чипурин од тимот на Чеховски Медведи. Атлетико ремизираше и на првиот натпревар дома со рускиот тим и одиграа 30:30.
| | веќе видена | слични

Рапсодија на Металург во арената Борис Трајковски,на колена е рускиот гигант Санкт Петерсбург со 32-19. Металург е во елитното осминафинале од ракометната Лига на шампионите. На три кола пред крајот на групната фаза Металург со убедлив триумф од 32-19 над рускиот Санкт Петерсбург си обезбеди место меѓу 16 најдобри екипи на стариот континет како прв клуб од Македонија. Металург пишува нови страници во македонскиот клупски ракомет. Убедливиот триумф над Санкт Петерсбург од 32-19 во 7 коло од групата Ц во шампионска лига го одведе Металург во елитното осминафинале. Нашиот првак со три бода од натпреварот против Санкт Петерсбург го осигура едно од првите 4 места во групата Ц кој водат во посакуваната европска пролет во шампионскотот друштво. Уште едно феноменално издание на металурзите во елитата. Како и на сите претходни средби во најсилната конкуренција на домашен терен Металург пред полни трибини во арената Борис Трајковски повторно фуриозно го отвори мечот. По само 6 минути мрежата на Санкт ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Металург го прегази Санкт Петербург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: